Přepětové ochrany:

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 11. 2019, 9:26

Rád bych zde rozvířil :-) toto téma- Většinou pokud se nic nestane, tak to nikdo neřešíme. Po tom co kolega řešil škodu přes 100tis. v APčkách si dávám závazek, že do konce roku překopu svojí instalaci. Ono se to nezdá ale stačí, aby dostala "ránu" americká lednice, tepelné čerpadlo, server a slušná škoda je ma mašličku. Navíc velmi těžko uplatnitelné na pojištovnu.
Jako první stupen bych rád dal varistorový modul od Salteku s uzavřeným jiskřištěm typu DA-275 V/3+1. 10kV. Proč zrovna tento model ? Protože jsem je našel v regále. Zkusím pár dotazů please:

1. Umístování do rozvaděčů podléhá papírově poměrně striktním podmínkám. Pozice, křížení vodičů atd. Co je dobré opravdu dodržet ? Při dostavbě do stavajících plných rozvaděčů dodržovat například předepsané křížení je prakticky nemožné.
2. Na elektrice.cz jsem našel diskusi zda ochranu prvního stupně umístovat před či za hlavní jistič ? Resume nebylo vůbec jednoznačné.
3. Co použít na druhý stupen ? Zvažuju nějake pod a přepětové relé ? například Elko HRN-43N. Zde je bohužel pouze nesilový modul. Přidání stykače dělá komplikované řešení ve kterém se náhodný elektrikář už asi moc nevyzná. Jako elegatnejší vidím logický model s integrovanou silovou částí např. Saltek HN-400-16 DJ. Bihužel např. tato firma už ukončila prodej tohoto produktu.
4. Třetí stupen je už v ramci koncové sítě a není předmětem toho tématu.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 9:50

to je skoro na prednasku :) nez krizeni je horsi soubeh, ten saltek je I+II stupen, pokud nemas misto nahore, tak ho dej dolu a pokud jdes s vydratovanim po stranach, tak nahoru bez za listama, dilema ci pred Hl ci za, to zalezi na tobe, norma rika, ze Hl jisticem/vypinacem bys mel odpojit cely rozvadec, ja davam: svodic>Hl>Fi

vetsi pruser je, kdyz chybou v elektroinstalaci se ti na "nule" obevi napeti, sice s malym proudem, jenze ono se ti pricte k "fazovemu" a ty se pak divis, proc ti hori nabijecky na telefon
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 11. 2019, 10:19

Tady mi delší přednáška vůbec nevadí :-) Když vidím omezené možnosti relé pro druhý stupen obecně, začínám se priklánět pouze k přepětovce od Salteku a hotovo. Elko je levné, ted jsem nasel i model s integrovanou silovou částí, ale vůbec mu nechutnají kapacitní zátěže. Navíc ono skokové cvakáni stykače do plně zatížených odběrů udělá možná více škody/špiček než užitku. Ano řešeni SV,HL,FI mi přijde více logické. Většina spotřebičů zvýšené napětí myslím dokáže chroupnout. Souhlasíš tedy dát uvedeny svodič a hotovka ?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 11. 2019, 12:17

Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2019, 12:25

jo, melo by to stacit, hodne zalezi i na pripojce, na sloupech a v blizkosti hromosvodu si clovek nemuze byt jistej nicim
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 11. 2019, 2:05

milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 11. 2019, 2:08

elbarto píše: 14. 11. 2019, 10:19 Tady mi delší přednáška vůbec nevadí :-) Když vidím omezené možnosti relé pro druhý stupen obecně, začínám se priklánět pouze k přepětovce od Salteku a hotovo. Elko je levné, ted jsem nasel i model s integrovanou silovou částí, ale vůbec mu nechutnají kapacitní zátěže. Navíc ono skokové cvakáni stykače do plně zatížených odběrů udělá možná více škody/špiček než užitku. Ano řešeni SV,HL,FI mi přijde více logické. Většina spotřebičů zvýšené napětí myslím dokáže chroupnout. Souhlasíš tedy dát uvedeny svodič a hotovka ?
Až si přečteš ty dva linky (Keny a ode mě), tak pochopíš, že to musíš udělat komplexně, jinak to bude fungovat :shock: přesně podle nejslabšího místa.
Což obvykle nebývá levné - to to totiž nemusíš dělat vůbec.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 11. 2019, 6:06

Kucííí díky. OEZ mám z minulosti už načtený na Hájka se vrhám.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 11. 2019, 6:18

řešil jsem to ve firmě v které zatím ještě dělám no od té doby žádné náhlé umření elektroniky asi 15 let to je v provozu možná víc.
A začíná to hromosvodem a končí přepěťovkou v každé zásuvce.
Normálně jsem si to nastudoval nakoupil komponenty a dohlédl na montáž.
elektrikáři to tehdá viděli poprvé a byly poněkud mrzutí když jsem jim do toho kecal
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4883
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 11. 2019, 11:43

Ano je to tak, proto jsem se i jako elektrikář ptal na rady. Všechno co není nezbytně nutné se často neřeší, protože jsou to peníze navíc. Škoda na APčkách u pacoše mi díky bohu otevřela oči, protože už jen rána ze sítě do TP je hodně fin. bolestivá.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

15. 11. 2019, 5:02

No je to opravdu dost obšírné tema. Prostuduj si pořádne odkazy výše a i někteří výrobci mají dobré návody na instalaci. Každopádně umístění prvků v rozvaděči tahání drátů průřezy, to je vše velmi důležité a dost elektrikářů to moc neřeší ono také proč vzdit to přeci funguje, ale kdys do toho potom vletí čert tak se diveji že to bylo drahe jako ... A stejně jim to něco vypálilo.
Setkal jsem se s jedním velmi znalim a zkušeným revizakem který hodně baziroval na na první pohled banalitach, ale potom kdys jsme se daly do debaty tak mi to hodně objasnil a vylezlo z něj že dělá znalecké posudky pro soudy a není to sranda, kdys se to potom motá okolo milionovych položek kvůli špatné montáži.
Hlavně musíš dodržet i vzdálenosti jednotlivých prvků a instalovat všechny stupne, jinak to nemá smysl.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“