Jemná mechanika a optomechanika? Rychlá nalejvárna

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2019, 4:58

Hoffec píše: 25. 11. 2019, 1:04 Zdar borci,

Mám za čas pohovor na pozici konstruktéra jemné mechaniky, což je mimo můj obor. Je tu někdo, kdo by v kostce dokázal vyjádřit hlavní aspekty tohoto odvětví? Pokud se budeme bavit například o mechanismech v optických systémech? V čem je rozdíl oproti klasické strojařině? Požadavky na přesnost a zásady konstrukce těchto systémů?

Předem díky, Hoffec
rozdíl je naprosto ve všem, znalosti mám v těchto oblastech myslím velmi slušný ... podívej se na moje stránky www.altechnologies.cz. Školení udělat mohu, ale rychlou nalejvárnu nečekej, zkušenosti sbírám 40 let a stále je hromada věcí co neumím a umět asi ani nebudu. Je to hodně specifickej obor, jemná mechanika má mnoho oblastí s různými přístupy a je to často o dlouhým samostudiu. Třeba v tý optice bys měl znát spoustu věcí o jemných závitech, je třeba znát používaný materiály a jejich specifika (např. proč je lepší používat mosaz než hliníkové slitiny a pokud hliník, tak jaký použít povrchový úpravy), měl bys mít přehled jaký mechanismy se aplikují, znát výrobní technologie tenkostěnných dílů abys nekonstruoval nevyrobitelný píčoviny, atd....
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 5:05

Engineer píše: 25. 11. 2019, 4:58 rozdíl je naprosto ve všem, znalosti mám v těchto oblastech myslím velmi slušný ... podívej se na moje stránky www.altechnologies.cz. Školení udělat mohu, ale rychlou nalejvárnu nečekej, zkušenosti sbírám 40 let a stále je hromada věcí co neumím a umět asi ani nebudu. Je to hodně specifickej obor, jemná mechanika má mnoho oblastí s různými přístupy a je to často o dlouhým samostudiu. Třeba v tý optice bys měl znát spoustu věcí o jemných závitech, je třeba znát používaný materiály a jejich specifika (např. proč je lepší používat mosaz než hliníkové slitiny a pokud hliník, tak jaký použít povrchový úpravy), měl bys mít přehled jaký mechanismy se aplikují, znát výrobní technologie tenkostěnných dílů abys nekonstruoval nevyrobitelný píčoviny, atd....
Děkuji. Podívám se
Tom Dvk
Příspěvky: 411
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

26. 11. 2019, 8:55

Neboj se toho, ze začátku určitě nebudeš vymýšlet hned něco z nuly. Budeš dělat na obměnách stávajících sestav a na tom se naučíš. Ony se většinou používají už zaběhnuté postupy a materiály, což časem odkoukáš. Závity od 0.35, vícechodé závity, tenkostěné kusy. Hlavně až to budeš dělat, neboj se občas sejít mezi chlapy u mašin a nech si povykládat, jak a co se dělá. Spousta zejména mladých konstruktérů si totiž myslí, že CNC vyrobí všechno, však tam stačí jen to číslo naklapat. Ale není to tak - materiál je živá věc. (A to je na tom to krásné). Tak hodně štěstí. ;-)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 6:38

Tom Dvk píše: 26. 11. 2019, 8:55 Neboj se toho, ze začátku určitě nebudeš vymýšlet hned něco z nuly. Budeš dělat na obměnách stávajících sestav a na tom se naučíš. Ony se většinou používají už zaběhnuté postupy a materiály, což časem odkoukáš. Závity od 0.35, vícechodé závity, tenkostěné kusy. Hlavně až to budeš dělat, neboj se občas sejít mezi chlapy u mašin a nech si povykládat, jak a co se dělá. Spousta zejména mladých konstruktérů si totiž myslí, že CNC vyrobí všechno, však tam stačí jen to číslo naklapat. Ale není to tak - materiál je živá věc. (A to je na tom to krásné). Tak hodně štěstí. ;-)
Svatá pravda ... člověk nikdy neví co ho překvapí. :wink:
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

27. 11. 2019, 11:44

Mě by překvapilo, kdybych to místo dostal :-D Ale naděje umírá poslední.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 11. 2019, 5:12

filla píše: 25. 11. 2019, 2:23 Pdobnou vec jsem resil, kdyz jsem se chtel hlasit na pozici neurochirurga, na trubce byly nejaky navody, tak jsem je zhhlidnul a pro jistotu to vyzkousel napred na keckovi...
:-) !!! konečně jsem se po dlouhé době pořádně pochechtal :-)
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1004
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

27. 11. 2019, 5:27

Možná bych doporučil k pročtení známou knihu o amatérské stavbě hvězdářských dalekohledů:
cas.cz/ Gajdusek_Kozelsky.pdf
Autoři tam zmiňují mnoho věcí, které vědět by mohlo být užitečné, snad i pro začínajícího profesionála.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

10. 5. 2020, 9:49

:-D Dle mého názoru byl pohovor jen formalita, místo bylo obsazené dávno předtím, než bylo vyhlášeno výběrové řízení, soudě z krátkosti a zbytečnosti pohovoru. Po pohovoru mě již nikdo nekontaktoval, ani po urgencích mailem.
Obratem jsem sehnal lépe placené místo technologa v automotive...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“