Jemná mechanika a optomechanika? Rychlá nalejvárna

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 1:04

Zdar borci,

Mám za čas pohovor na pozici konstruktéra jemné mechaniky, což je mimo můj obor. Je tu někdo, kdo by v kostce dokázal vyjádřit hlavní aspekty tohoto odvětví? Pokud se budeme bavit například o mechanismech v optických systémech? V čem je rozdíl oproti klasické strojařině? Požadavky na přesnost a zásady konstrukce těchto systémů?

Předem díky, Hoffec
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2019, 2:23

Pdobnou vec jsem resil, kdyz jsem se chtel hlasit na pozici neurochirurga, na trubce byly nejaky navody, tak jsem je zhhlidnul a pro jistotu to vyzkousel napred na keckovi...
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

25. 11. 2019, 2:37

To jsi přehnal, špičkových neurochirurgů je málo a naučit se to podle videí a rad lidí ze zdravotnického fóra nemůže být velký problém. Navíc za deset dvacet let bys v tom získal přehled a odhad a věděl bys kam říznout... Škoda!
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 2:47

Pánové já děkuji. Nicméně jsem podobné reakce čekal. Pokud nemáš co k tématu říct, nejlépe neříkej nic.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

25. 11. 2019, 3:05

Hoffec píše: 25. 11. 2019, 1:04 Zdar borci,

Mám za čas pohovor na pozici konstruktéra jemné mechaniky, což je mimo můj obor. Je tu někdo, kdo by v kostce dokázal vyjádřit hlavní aspekty tohoto odvětví? Pokud se budeme bavit například o mechanismech v optických systémech? V čem je rozdíl oproti klasické strojařině? Požadavky na přesnost a zásady konstrukce těchto systémů?

Předem díky, Hoffec
Hlavním aspektem tohoto odvětví, je to, že většina produktů je menších než obvykle. Přičemž mechanismy v těchto optických systémech jsou nejčastěji používané k realizaci nějakého pohybu.
Přesnost těchto systémů obvykle bývá podle jejich určení a požadované fce - často se to pohybuje mezi IT1 a IT(IP :mrgreen: )69.
Myslím, že tyto velmi précizní a konkrétní informace ti umožní, aby jsi výborně zapadl :lol: do současné "strojařiny" - zejména do jemné mechaniky, optiky a konstrukce galaktických transporterů negativní antihmoty.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2019, 3:13

Hoffec píše: 25. 11. 2019, 2:47 Pánové já děkuji. Nicméně jsem podobné reakce čekal. Pokud nemáš co k tématu říct, nejlépe neříkej nic.
Ale to bylo k věci :-) Já ještě chtěl přidat glosu o tom, jak rychle bych při pohovoru u takového uchazeče poznal, že si jen něco nastudoval a ve skutečnosti nemá šajn o oboru, o kterém se snaží předstírat, že mu rozumí. Místo toho ti jen doporučím na rovinu říct, že to neznáš, ale že máš přiměřené vzdělání k tomu, aby ses to byl schopen naučit. Funguje to líp než dělání machra :-)
Aleš Procháska
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 3:15

Já chápu, že je to pitomý se takhle blbě ptát, styděl jsem se už jen sem napsat. Otázka nebyla myšlena "Naučte mě jemné mechanice", ale chtěl jsem dostat zásadní informace, abych na pohovoru vypadal jen jako trochu menší vemeno.

Myslel jsem, že to tady někdo určitě dělá a tak by mi pomohlo alespoň pár informací typu.

"V optice se používají závity typu xx, protože xxx." nebo "kluzná vedení v jemné mechanice se zpravidla realizují způsobem xx, protože xxx" (nepitvat doslovně)

Defacto bych to jen kreslil v SW, nikoli vymýšlel. Chtěl jsem jen zkusit získat pár poznatků, třeba důležitých faktů z této části strojařiny a možná tím změnit situaci "nepřijat" na "přijat". Toť vše.
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 3:19

prochaska píše: 25. 11. 2019, 3:13
Ale to bylo k věci :-) Já ještě chtěl přidat glosu o tom, jak rychle bych při pohovoru u takového uchazeče poznal, že si jen něco nastudoval a ve skutečnosti nemá šajn o oboru, o kterém se snaží předstírat, že mu rozumí. Místo toho ti jen doporučím na rovinu říct, že to neznáš, ale že máš přiměřené vzdělání k tomu, aby ses to byl schopen naučit. Funguje to líp než dělání machra :-)
Tak to samozřejmě také bude, nehodlám tam dělat machra ani předstírat. Pojďte se o tom trochu pobavit, třeba mi to pomůže.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

25. 11. 2019, 3:19

Vlez na uloz.to. Do vyhledavani napiš : základy jemné mechaniky. Stáhni a čti....
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 11. 2019, 3:20

Je to o čárkách (ne o těch, co tě hned napadly).
U mechaniky jde o posun desetinné čárky o jedno místo, u optiky o dvě.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

25. 11. 2019, 3:25

Jo a ještě bych u té komis zkusil ohromit nějakou klíčovou optickou poučkou - třeba: "hůl do vody vnořená, vypadá, jak zlomená" a nebo bych alespoň něco zazpíval z dlhohrajúcej platně The Dark Side of the Moon :lol: .
To by mělo zabrat.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

25. 11. 2019, 3:25

Zřejmě nemáš vůbec představu kolik toho všeho je a kolik je specifické terminologie, jaké jsou materiály, jaké jsou jejich vlastnosti, jak se dají obrábět a použít, jak jsou teplotně, zátěžově, časově atd. stálé, těch věcí jsou tisíce a tisíce a člověk se je i po vystudování a vyučení v oboru učí v praxi dlouhá léta.
A ty myslíš, že bys "ohromil" nějakou přijímací komis, která bude v oboru asi zběhlá pár nesouvisejícími termíny??? To snad ne.

Opravdu je lepší a poctivější jim říci: "Vážení, nevím o tom vůbec nic, ale chci to dělat a dobře dělat a chci se to u vás naučit a potom vám to vrátit v kvalitní dlouhodobé práci".
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2019, 3:27

A co konkretně je tvůj obor? Pak se to líp příbližuje.

V diskuzi se řeši jemná mechanika.
Náplní práce je i optomechanika?

Ohniskovou vzdálenots a vlnové délky barev znaš ne?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 3:29

pavlík píše: 25. 11. 2019, 3:25 Zřejmě nemáš vůbec představu kolik toho všeho je a kolik je specifické terminologie, jaké jsou materiály, jaké jsou jejich vlastnosti, jak se dají obrábět a použít, jak jsou teplotně, zátěžově, časově atd. stálé, těch věcí jsou tisíce a tisíce a člověk se je i po vystudování a vyučení v oboru učí v praxi dlouhá léta.
A ty myslíš, že bys "ohromil" nějakou přijímací komis, která bude v oboru asi zběhlá pár nesouvisejícími termíny??? To snad ne.

Opravdu je lepší a poctivější jim říci: "Vážení, nevím o tom vůbec nic, ale chci to dělat a dobře dělat a chci se to u vás naučit a potom vám to vrátit v kvalitní dlouhodobé práci".
Toho jsem si vědom. Nic jiného mi stejně nezbyde. Už jen doufat, že budu nejlepší z nejhorších ne?
Hoffec
Příspěvky: 111
Registrován: 9. 8. 2017, 9:23

25. 11. 2019, 3:33

Permonik píše: 25. 11. 2019, 3:27 A co konkretně je tvůj obor? Pak se to líp příbližuje.

V diskuzi se řeši jemná mechanika.
Náplní práce je i optomechanika?

Ohniskovou vzdálenots a vlnové délky barev znaš ne?
Náplní práce je kreslení velmi přesných a kvalitních optických systémů.
Naposledy upravil(a) Hoffec dne 26. 11. 2019, 7:08, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“