Kontrola běhu vřetene

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

12. 12. 2019, 12:18

Poprosím Vás o radu. V poslední době se mi párkrát stalo, že se neroztočilo vřeteno (ATC Teknomotor). Systém (Gravos GVE-114) to sepnul - měnič ale ne. Měnič chybu nezahlásil. Vypozoroval jsem, že na vině je pravděpodobně relátko na kartě GVE, které spíná roztočení vřetena. Asi už je unavený - občas prostě nesepne. Systém to bohužel nepozná, protože měnič mu chybu nezahlásí (ani nemůže, protože pro něj je vše OK). Chtěl bych tenhle stav nějak ošetřit. Stejně tak jako vadný relátko může dojít k ulomení drátu nebo k čemukoliv mezi deskou řízení a měničem a systém to nemá šanci poznat. Zbytečně lámat nástroje se mi nechce.

Na tom vřeteni ATC Teknomotor je výstup snímání otáček. Je to indukčák 24V, který dá dva pulsy na jednu otáčku.
Potřeboval bych "ňáký něco", do čeho bych zapojil jako vstup pulsy z indukčáku a na druhé straně by byl obyč. spínací výstup (rozepnuto-netočí se/sepnuto-točí se) - ideálně s možností nastavení min. otáček pro sepnutí.

To bych pak zapojil jako vstup do GVE a pomocí PLC v Armote bych kontroloval jestli se vřeteno opravdu fyzicky točí nebo ne.

Potřeboval bych poradit, zda něco takovýho lze koupit - v elektronice se nevyznám, tak ani nevim co mám hledat ....
Děkuju

Martin
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 12. 2019, 12:27

Nejjednodušší (skutečně primitivní) by bylo kontrolovat stav on-off pinu na měniči. Nekontrolovalo by to sice, zda se to skutečně točí, ale na to by tě upozornil měnič (?).

"ňáký něco" (i vše za tím) bude muset zohlednit stav roztáčení vřetene, to by tady odpadlo.

EDIT: Nějaký timeout bude vlastně potřebovat i toto (relátko nesepne nekonečně rychle).
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 12. 12. 2019, 1:16, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 12. 2019, 12:50

Btw. nemá Armote něco jako Spindle At Speed?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

12. 12. 2019, 3:23

Spousta měničů má programovatelné výstupy. Jedna z voleb bývá "měnič dosáhl předvolených otáček" a sepne se ti relé. Tím by jsi ošetřil i různě dlouhé rozběhové rampy při změně otáček.
Kam to zapojit do Armote ba ti poradili v Gravosu.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

12. 12. 2019, 4:02

Ten programovatelnej výstup na měniči už mám obsazenej .... ale možná by to bylo použitelný - ještě popřemejšlim.
Každopádně ideál by byl opravdu z toho vřetene.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2019, 5:05

Dříve běžná věc s použitím tranzistoru, nebo velmi miniaturního (jazýčkového) relé, diody, rezistoru a kondenzátoru.
Indukční spínač co posílá impulzy se prožene přes zdvojovač napětí, takže máme napětí na kondenzátoru jen když přichází impulzy.
No a pak stačí připojit na kondenzátor spínací prvek.
Rezistory se případně doladí reakční časy, akorát je to trochu ladění a nic moc přesného.

Pak lze naprogramovat nějaký jednočip, měřit počet pulzů za čas a když je jich dost sepnout výstup.
Přesné, ale zase komplikovanější.

Samozřejmě jsou i relé pro vyhodnocení otáček motorů, ale ty ceny jsou trochu jinde.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 12. 2019, 5:31

Indukční spínač se prožene přes zdvojovač napětí? To mluvíš o stejné konfiguraci diod, jaká se používá ve zdvojovači napětí nebo jak to myslíš? Jinak záleží na tom, jak a jaké pulzy ten snímač generuje (také by se mohlo stát, že zastavený v určité poloze bude posílat konstantní jedna a detektor bude hlásit dosažené otáčky). Byla by specifikace?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2019, 5:38

Jo o stejné (klasický zdvojovač), právě bez toho by to při otočení na senzor hlásilo stále OK.
Specifikace není, ale můžu to načrtnout jak bude čas.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 12. 2019, 5:46

Načrtni, prosím.

Tu specifikaci jsem myslel na Martina (sorry, asi jsem to mohl napsat jasněji), abychom věděli, co a jak z toho přesně leze.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

12. 12. 2019, 5:47

Co oslovit výrobce systému. Je i tady na fóru. Třeba by to bylo zajímavé rozšíření systému
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

12. 12. 2019, 5:59

Já s tím kluky z Gravosu nechci obtěžovat - mají svého dost ....
Kam to do systému zapojit vím a jak to udělat v PLC taky.

Ještě jsem koukal na to, jak to mám zapojený v tom měniči. Měnič má dva nastavitelný výstupy. Jeden používám jako chybovej přímo do systému. A druhý je nastavený tak, že když se vřeteno roztočí tak přes relé (to má zpoždění vypnutí) zapíná všechny větráky (ty se po vypnutí vřetena vypnout po 1 minutě). To by asi šlo použít, kdybych tam dal paralelně ještě jedno relé a přes něj pak do systému.
xxy.JPG
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 12. 2019, 1:59

To "něco" je retriggerable monostabilní klopný obvod. Každým pulzem se nahodí a drží nahozený po určitou dobu. Pokud do té doby přijde další pulz, tak drží, jinak spadne.
(pardon za to anglické "retriggerable", ale nějaké ty české opisy jsou divné).
V nejjednodušším provedení by se to asi dalo sfouknout s jednou 555, kterou mají za pětikačku pomalu v každé drogérii. A daly by se nastavit i ty minimální otáčky.

Otázkou ale je, jestli by se ty signály z indukčáku nedaly zavést přímo do Gravosu. Když už tam má nějaké PLC, jak píšeš. Ale o Gravosu nevím vůbec nic.

Poznámka: napsal jsem to už dávno ale nechal rozepsané a browseru a poslal až teď. Tak mezitím došly další příspěvky. Tak ten můj je už možná zbytečný.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8911
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 12. 2019, 7:26

Mex píše: 13. 12. 2019, 1:59 To "něco" je retriggerable monostabilní klopný obvod. Každým pulzem se nahodí a drží nahozený po určitou dobu. Pokud do té doby přijde další pulz, tak drží, jinak spadne.
(pardon za to anglické "retriggerable", ale nějaké ty české opisy jsou divné).
V nejjednodušším provedení by se to asi dalo sfouknout s jednou 555, kterou mají za pětikačku pomalu v každé drogérii. A daly by se nastavit i ty minimální otáčky.
Takto samotné by to imho nestačilo, házelo by mu to tam s každým pulzem na chvilku falešné dosažení otáček. Ale nejspíš by nechybělo moc to dotáhnout. Osobně bych si to asi zkusil vyřešit arduinem rovnou i s malým displayem, zobrazujícím aktuální otáčky a nastavený limit (pro představu, o jaké složitosti by to zhruba bylo: https://youtu.be/jCkrgSbVNBs?t=543). Pokud by to nešlo přímo přes řídící systém, jak píšeš, to by bylo nejelegantnější. Vyloženě sledování otáček vřetena jsem v návodech nenašel, ale zda by to šlo či nešlo přes PLC si tvrdit netroufám..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

13. 12. 2019, 11:48

Děkuju Vám za odpovědi. Bohužel co se týká elektroniky, tak tam nejsem schopen ničeho ....(umim to jenom koupit a zapojit).
Nejschůdnější cesta bude pro mě tam dát to relátko na výstup z měniče a prostě mu věřit, že nekecá ... :D
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

13. 12. 2019, 1:35

Co takhle přidat nějakou kapacitu s rezistorem přímo na ten indukčák? Že bys stáhnul tu jedničku rovnou z něj? Je to blbost nebo ne?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“