Lepidlo na magnety

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

13. 12. 2019, 10:26

Ja jsem lepil tyhle magnety mamutem. Drzi to pekne. Vyhoda je, ze spoj je pruzny a neodskoci tak jako pri lepeni epoxidem a podobnymi lepidly ktere se uplne vytvrdi pokud ma treba podklad jinou tepelnou roztaznost nez magnet, jsou tam nejake vibrace apod.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

13. 12. 2019, 10:38

Problém je, že tých 6 magnetov vedľa seba tvorí jeden pól, takže sa od seba odtláčajú dosť veľkou silou. Takže CA lepidlo s aktivátorom by bolo ideálne, s epoxidom budem musieť vymyslieť nejaký prípravok, ktorý magnet podrží na mieste kým epoxid nevytvrdne.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 510
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

13. 12. 2019, 10:44

Klasický vteřiňák po čase křehne a rozpadá se. Zkus Loctite 380.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 12. 2019, 11:14

fmodel píše: 13. 12. 2019, 10:21 No když tě třeba laminování pár let živí jako vedlejšák tak máš za sebou nějakou řádku zkušeností a jseš dost opatrnej při různejch pokusech ,a co sám nezkusíš tak tomu nevěříš,ale to si každej musí vyzkoušet sám .
Jinak v tom datasheetu toho moc není .
Jasne, vsak ja si to zkusil. Vyvijeli jsme sensory a aktuatory s rare earth magnetama do motoroveho prostoru pro teploty az do 125degC a lepili jsme to nakonec tim kianoakrylatem. Nad 125degC uz se musi magnety heatstakovat nebo obstriknout, zadne uspokojive lepidlo neni. Ale nikomu nic nenutim, at si lepi kazdej cim chce.
Ten datasheet jsi ale sotva prejel ocima co? Je tam vsechno co do potrebnych fyzikalnich parametru a je tam i nominalni pevnost N/mm2 pro ruzne materialy a graf jejiho deratingu na teplote. A odpovida to. Z toho je dobre videt jak to drzi.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

13. 12. 2019, 11:43

Asi dám ešte jednu šancu tomu loctite 638, chyba mohla byť, že mám v dielni dosť zimu, tak 10°C. Skúsil som nalepiť jeden magnet na kus ocele, položil som to priamo na ohrievač a po pol hodine to držalo omnoho lepšie ako pred tým, ledva som to odtrhol. Aj pomer sila/teplota je podľa datasheetu zatiaľ najlepší pri loctite 638, zachováva si 50% sily až do teploty 175°C, to by bolo perfektné. Prevádzková teplota bude tak do 100°C, vtedy by mal mať 60% sily.
Bez názvu9.png
Tos C45-2000
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

13. 12. 2019, 1:24

Dal bych tam UHU Metall (Kovy). Loctite 638/648 je na vymezení hřídelové vůle nebo fixaci spoje součástí. Ten bych na to nedal ani omylem.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

13. 12. 2019, 2:36

Tiež používam UHU, a nemal som zatial žiaden problém, drží pevne, je dobre pri vytvrdzovaní nahrievať na 80-100°.
UHU.JPG
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 12. 2019, 6:22

pavlík píše: 13. 12. 2019, 9:29 Protože přístup vzduchu zamezuje vytvrzení, tak se skladuje v pootevřené lahvičce, aby k němu vzduch mohl, mám ho v chladničce, jen lehce položený a neutažený uzávěr, mám ho tak už asi druhý rok a lepí dokonale.
Ahoj,
Universum používam a je naozaj super. Neviem či tú fintu s pootvorenou fľaškou si našiel v návode, ale ja ho mám v chladničke už 7 rokov, zatváram ho na fest a zatiaľ je stále perfektne tekuté. Obávam sa, že tá pootvorená fľaštička bude akurát cesta k zalepenej chladničke :-) . A podľa skutočností uvedených nižšie aj k postupnej smrti lepidla.

Kyanoakrylát nepolymeruje anaeróbne ako Loctite. Väčšina kyanoakrylátov polymerizuje vlhkosťou, úplne konkrétne hydroxylovými aniónmi. To, prečo spolymerujú v tenkej vrstve rýchlo je spôsobené tým, že na vzduchu sa napovrchu vzdušnou vlhkosťou vytvorí super tenká, ale nepriepustná blanka ktorá bráni prieniku vlhkosti do vnútra kvapky lepidla. Pri tenkej vrstve stuhne prakticky okamžite. Preto ideálne by sa kyanoakryláty mali skladovať v chlade, dokonale uzavreté, ideálne spolu zo sáčkom silkagélu v nepriedyšnom obale.
Ty si niekde v tom návode čítal o polymerácii anaeróbnym prostredím pri tomto konkrétnom lepidle?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 12. 2019, 6:39

Já to Universum mám taky, a taky jsem spokojený.
To o pootevřené lahvičce povídá ten chlap, co to už roky prodává na všech veletrzích a výstavách (mimochodem je to bývalý učitel).

A skutečně to funguje tak, že po silném stisku to prakticky okamžitě drží. Takže to anaerobnost se tady docela nabízí.
Já to teda zavírám, ale ne na bejka, jen tak zlehka.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

13. 12. 2019, 8:27

zverodoktor: Je to i v tom návodu, na který jsem přiložil odkaz, lepidlo se zavírá pouze při přepravě, jinak se nechává pootevřené. Říká to ten pán, co ho na veletrzích předvádí a prodává, dělá s ním kouzla. Já jsem s tímto lepidlem slepil i přetržené těsnění do víka papiňáku, kapička a drží to už dlouho.
Ten FILLER (plnidlo) je výborný na zalepení nepotřebných děr, dá se podložka pod díru, nasype se Filler, do něj se kápne kapka lepidla a okamžitě je díra zacelená a schopná obrábění, dá se do toho dát i kovové plnidlo (třeba jemné kovové piliny) a je díra zacelená kovem. Jinak pokud se lepí něco, co je hrubě obrobené nebo s křivými plochami, takže k lepidlu může z boků vzduch a nedá se stiskem vytvrdit, stačí trocha Filleru obsypat kolem spoje a je okamžitě vytvrzeno...
Hlavní, co je potřeba, je po odkápnutí lepidla na lepenou plochu (je spousta času, protože lepidlo na vzduchu prostě nic nedělá a "čeká") cvrknutím při vztyčené lahvičce dostat lepidlo zpět do lahvičky z výstupu dávkovače, aby nebyl zamezen přístup vzduchu k lepidlu v lahvičce...
Je to fakt lepidlo snů, loni ho dostali jako vánoční dárek i oba moji synové, zkušenosti výborné!

Návod:
Lepidlo Universum návod.pdf
(268.46 KiB) Staženo 68 x
Jo tady je odkaz na prodej https://www.universum-lepidla.cz/

Zajímavý článek:
Universum.PNG
Naposledy upravil(a) pavlík dne 13. 12. 2019, 9:43, celkem upraveno 1 x.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 12. 2019, 9:04

S tým kovovým plnidlom je to zaujímavé. Používaš samotné piliny, alebo zmiešané s trochou filleru? Už nech to je tak či onak s tým vzduchom, lepidlo je to vynikajúce. A mne fakt drží tekuté už asi 7 alebo 8 rokov. A ten filler je super, pred pár dňami som s tým manželke opravoval ulomené plastové držiaky bateriek na vianočných svetielkach čo by inak boli asi na vyhodenie alebo by som to patlal epoxidom 2 dni, ktorý by naviac zatiekol všade kam nemá :-).

P.S.: Viem že modelári majú takú fintu že namiesto filleru používajú jedlú sódu (sóda bikarbóna) a sekunďák s tuby.
videjko:
https://www.youtube.com/watch?v=slCMkvEfK_U
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

13. 12. 2019, 9:29

Míchá se Filler a hodně jemné kovové piliny (pozor, čisté, suché, ne mastné!!!) v poměru až 1:1, pokud se nepletu, já jsem to tak dělal a fungovalo to, ale ten poměr je možná špatně, ten prodejce to tenkrát říkal a já už si to nepamatuji...
Jinak to lepí i ABS, slepil jsem s tím roztřískané zpětné zrcátko u auta (tu skořepinu), už to asi dva roky drží jako ďas, je to slepené asi z 8 kousků a pohoda.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

29. 12. 2019, 11:35

Tak magnety sú nalepené, zabralo to iba 3 dni roboty, navyše si už necítim prsty :lol: nakoniec som použil ten loctite. Jeden testovací kus som nechal vytvrdnúť 24 hodín na radiátore, keď som ho skúšal odtrhnúť, tak sa strhol povlak z magnetu, takže to bude asi OK.

Teraz mám zasa iný problém, tie magnety nie sú najpresnejšie vyrobené, niektoré z nich sú trochu prehnuté. Po premeraní hodinkami niektoré pretŕčajú skoro 0,2mm (asi 4ks, zvyšok je tak do 0,05mm). Rozmýšľal som, že by som tie pretŕčajúce magnety prebrúsil na guľato, nech sa to trochu zrovná. Mohlo by to fungovať, alebo je to hlúposť? Hľadal som na internete, ale veľa toho som o obrábaní NdFeB nenašiel. Akurát, že sa to dá na EDM, ale to mi moc nepomôže.
Tos C45-2000
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 12. 2019, 12:32

A není jednodušší ty magnety vybrat a použít jen ty, které budou +- stejné?
Psal jsi, že to chceš následně olaminovat. Tak tam se snad nějaká ta setina ztratí.

Navíc magnety by se asi měly vybírat i podle magnetických vlastností. Mezi silou jednotlivých kusů bývá dost velký rozdíl. Tak to velcí kluci třídí podle síly, a pak je rozmisťují po obvodu v takovém pořadí, aby se ty rozdíly navzájem co nejvíc eliminovaly.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 12. 2019, 8:09

já bych to teda moc neobráběl
na povrchu těch magnetů je vrstva niklu
vnitřek je docela pěkný svinstvo, alespoň co se píše po netu
blíž jsem to nestudoval
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“