Daně z příjmu 2019

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

12. 1. 2020, 10:02

Moje paní je živnostník a bez externí účetní si to neumí představit. Každou chvíli je nějaká změna ve výpočtech, nové předpisy a já nevím co ještě,takže je lepší to nechat na odborníkovi, který je za to zodpovědný a také pojištěný. Když máš každý měsíc 1500 plateb a prakticky totéž v nákupu a něco spadá pod EET, něco ne, další mají rozdílné DPH... Dej mi s tím pokoj.
Naposledy upravil(a) Britt dne 12. 1. 2020, 10:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2020, 10:08

chb píše: 12. 1. 2020, 7:55 jednoznačně je lepší být v DPH
1) limit 1 mil lehce překročíš pokud to máš jako hlavní činnost, pokud nepřekročíš, jdi raději do zaměstnání
2) firmám je to jedno, ty si DPH stejně odčítají
3) cokoliv obsahuje víc materiálu není bez odpočtu DPH prodejné když koncový zákazník je v DPH,
4) marže z materiálu, polotovarů, dílů které protečou firmou také není k zahození
5) veškerý materiál, nástroje, stroje, auto, benzín, počítač ... pro potřebu podnikání kupuješ s "21% slevou"

těch výjimek kdy není DPH vhodné je dost málo
limit je 1,5 a to jeste neznamena, ze nad musis byt platce dph

pokud peres tebe nejde material, tedy neplatis dan i z nakupni ceny, nema dph valny smysl, resp. to nestoji za ty ojeby a pokuticky

sam se kolem mega prijmu pohybuji, k praci potrebuju auto a par sroubovaku, rocne cca. 60k, nedokazu si predstevit, jak bych bez pausalu udelal vydaje :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2020, 10:09

chb píše: 12. 1. 2020, 7:55 jednoznačně je lepší být v DPH
1) limit 1 mil lehce překročíš pokud to máš jako hlavní činnost, pokud nepřekročíš, jdi raději do zaměstnání
2) firmám je to jedno, ty si DPH stejně odčítají
3) cokoliv obsahuje víc materiálu není bez odpočtu DPH prodejné když koncový zákazník je v DPH,
4) marže z materiálu, polotovarů, dílů které protečou firmou také není k zahození
5) veškerý materiál, nástroje, stroje, auto, benzín, počítač ... pro potřebu podnikání kupuješ s "21% slevou"

těch výjimek kdy není DPH vhodné je dost málo
limit je 1,5 a to jeste neznamena, ze nad musis byt platce dph

pokud peres tebe nejde material, tedy neplatis dan i z nakupni ceny, nema dph valny smysl, resp. to nestoji za ty ojeby a pokuticky

sam se kolem mega prijmu pohybuji, k praci potrebuju auto a par sroubovaku, rocne cca. 60k, nedokazu si predstevit, jak bych bez pausalu udelal vydaje :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

12. 1. 2020, 10:32

No já jsem loni vydal 80 faktur a mám 30 zaevidovaných výdajů. Takže u mě je situace jiná, než u obchodníka.
Ale zkusím nějakého daňového poradce vyhledat. Já měl za to, že poušál je v podstatě nevýhodný a ono to není pravda. Takže jsem trochu nasratý.
V podstatě ta modrá část mé tabulky je platná, ale výdaje jsou vymyšlený a neodpovídají skutečnosti. Taky bych čekal, že když zaškrtnu v tom interaktivním formuláři kolonku uplatňuji výdaje poušálem, tak mi u činnosti automaticky vyskočí procenta a po vyplnění kolonky příjmy se automaticky vypočtou výdaje. Ale to ne. To by pak i takový volové jako já mohli přijít na to, že ten poušál je výhodný. Krucinálhimlhergotfagotdonevetrelement.
Mohu přejít na poušál, když mi běží odpis?
Naposledy upravil(a) bobik dne 12. 1. 2020, 10:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 1. 2020, 10:34

bobik píše: 11. 1. 2020, 2:41 Nejsem plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Ta je vcelku primitivní, ale jak jsem byl pořád v mínusu, tak jsem se třeba s elektrikou nezatěžoval.
Účetní může být pojištěná jak chce, ale stejně její chyba padá na tebe.
Máš pravdu, ale pouze z poloviny. Moje odpovědnost je vůči FÚ, za chyby v účtu zodpovídá podnikateli účetní firma po které případně poplatník logicky škodu uplatní. Účetníci jsou pojistěni většinou na velmi vysoké částky. Každé čtvrdletí se něco mění, každý měsíc odevzdávám 100-150 faktur, tohle páchat doma si představit neumím a hlavně ani představit nechci, jak psal Fmodel. Za pár peněz to spácháí profík !!! To co "ušetřím" za profíka, potom následně zaplatím za první pokutu a chyby ohledně DPH natírají docela drsně.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2020, 11:04

bobik píše: 12. 1. 2020, 10:32 No já jsem loni vydal 80 faktur a mám 30 zaevidovaných výdajů. Takže u mě je situace jiná, než u obchodníka.
Ale zkusím nějakého daňového poradce vyhledat. Já měl za to, že poušál je v podstatě nevýhodný a ono to není pravda. Takže jsem trochu nasratý.
V podstatě ta modrá část mé tabulky je platná, ale výdaje jsou vymyšlený a neodpovídají skutečnosti. Taky bych čekal, že když zaškrtnu v tom interaktivním formuláři kolonku uplatňuji výdaje poušálem, tak mi u činnosti automaticky vyskočí procenta a po vyplnění kolonky příjmy se automaticky vypočtou výdaje. Ale to ne. To by pak i takový volové jako já mohli přijít na to, že ten poušál je výhodný. Krucinálhimlhergotfagotdonevetrelement.
Mohu přejít na poušál, když mi běží odpis?
od dalsiho zdanovaciho obdobi muzes, ale financak to nema zrovna v lasce, kdyz to menis podle toho, jak se ti to hodi, epo ti to pausalem vypocita, pro zmene pak musis vyplnit danou prilohu, kde nastavis procenta a cinnost a vypocet se pak dopni do zbytku, jeste ti muze vzniknnout problem u slevy na poplatnika ( psal jsi, ze jsi byl loni i zamestnanec), tam pak bude lepsi podavat dve danovy, jedno ze zamestnani a druhy osvc-hlavni, hod to nejake ucetni, ten prechod behem roku je celkem na pikacu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 1. 2020, 11:21

nejde to paušalizovat (a to ani ten paušál :-) )
někdo kombinuje stavební činnost, výrobu, zboží, odpady ... a to je skutečně komplikované. Ale většina OSVČ má 95% dokladů na jedno brdo.
Je pak na nich, zda si pořídí rozumný program, který jim dovolí pohodlně pořizovat doklady, dělat nezbytné formuláře a hlášení a na těch 5% které jsou složitější si nechá občas poradit ...

nebo platí účetní, která ty doklady po nich opíše do programu (neb OSVČ ví co komu má fakturovat, jaký text tam napsat, co kam nákladově zaúčtovat a toto vše musí té účetní napsat na papírek, to ona nevymyslí)

(Dlouho jsem se živil tím, že jsem to malé firmy učil dělat si sami)
OSVČ by měla znát své finance, co kdo má platit, co kdo zaplatil, co po domluvě napsat na fakturu atd ... jsou to její peníze a jednou za čas se jít nějaké účetní zeptat jak jsem na tom před měsícem byl mi nepřijde příliš vhodné. Daňová evidence je dost neštěstí - o té říkám, že dokážete zkrachovat, aniž by jste si toho všimli / aniž by vás sestavy z programu varovaly.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 1. 2020, 9:44

Co mě v 91 vyhodili z fabriky, tak podnikám. Posléze DPH a teď tedy asi i to EET. Chce to vědět, která bije a přečíst si těch pár stránek, co se živnostníka týkají. V jádru to není nijak složité. Chce to trochu pečlivost a dneska je spousta programů, které to vlastně dělají za tebe. Třeba já mám Profit. Klíčové je pečlivě zadat všechny údaje a zbytek udělá program. Samozřejmě jak jsem psal, musém mít stále přehled, jak na tom jsem a strategii firmy tomu přizpůsobovat. On není problém makat jak debil a mít na konci roku zisk mega a zaplatit z toho 150 litrů daŇ z příjmu a doplatit zdrávku a socku dalších 350 litrů a ještě platit kvartální zálohy. To je na likvidaci firmy. Tady to chce strategii. EET mě nijak nesere, protože krom dalšího čísla co se napíše na paragon, to neovlivňuje nic jinýho. Pořízení pro živnostníka je prakticky zdarma. To, že náklady a složitost likviduje firmy je bohapustá demagogie. Jasně, pokud člověk jede léta bez účtů a má daně 0 0 nic, musí firmu zlikvidovat a založit novou aby to nebylo divný, že najednou příjem máš. Základem klidnýho spaní je nedělat podvody. Když vydám fakturu nebo účet, tak to přiznám, když nic nevydám, tak nemám co přijmout. Nejnebezpečnější daň je DPH, normální živnostník ho má kvartální, blbý je, že tě jebou i kvůli halířům, ale opět pokud jsi jen trocu pečlivej, žádnej problém. Trochu problémek je přenesené DPH a zahraniční, ale opět je to jen několik stránek ke studiu. Já mám cca 130 přijatejch, 30 vydanejch faktur 100 účtů a řekněme obrat pod 2 mega. Jsem důchodce a ne´tlačím na pilu. Účetniství se věnuji každý týden max 1 hodinu, včera jsem dělal DPH a silničku a kontrolní hlášení a i s odesláním 20 minut. Finální kontrola všech dokladů šanon kontra sjetina byly asi 4 hodiny a vyplnění daně z příjmu půl hodiny, zdrávka je interaktivní cca 5 minut a socka až mi přijde papír 15 minut. Celkem za rok 50 hodin práce, spíš míň. Účetní chce 5000 za měsíc do 25 zaúčtovanejch dokladů. To odpovídá objemu těch mých, tedy ročně účetní 60 litrů. Za těch skoro 30 let podnikání jsem by na různých kontrolách cca 15x a nidy žádný problém, dvakrát pokuta 500 korun. Bohužel živnostník ručí za průsery veškerým majetkem, tady je prostě potřeba soudnost, strategie a i ten obyčejnej selskej rozuj není k zahození.
brutal
Příspěvky: 602
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

12. 1. 2020, 10:15

lubbez píše: 12. 1. 2020, 9:44 Účetní chce 5000 za měsíc do 25 zaúčtovanejch dokladů. To odpovídá objemu těch mých, tedy ročně účetní 60 litrů.
Chce to najít normální účetní. Standard je že si bere 20,- Kč za položku, 500,- přiznání k DPH a 3000,- za daň z příjmu, čili já cáluju cca 12tis./rok (platím DPH čtvrletně) a to mám těch dokladů o něco víc než ty.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2020, 10:18

10ročně .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

13. 1. 2020, 6:25

6 ročně a neřešim vůbec nic. Patlal a nervoval jsem se s tím 25 let - už jim na to seru. Neustále se něco mění a řešit dovoz/vývoz třetí země, přenesené DPH EU už prostě nechci - nervuje mě to (radši stojim u mašiny). Na EET jim taky seru - prostě neberu platby hotově a je to.
A pokud volá nervózní paní z finančáku, že "něco" nesedí, tak jí dam číslo na účetní s tím, že tomu nerozumím ať si to vyřeší mezi sebou.
Od tý doby co mám účetní mám prostě od všeho pokoj a klid. Klidně bych jí za to dal i 15 ....
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 1. 2020, 9:00

Martinhora píše: 13. 1. 2020, 6:25 ...a řešit dovoz/vývoz třetí země, přenesené DPH EU už prostě nechci - nervuje mě to (radši stojim ...
To chapu. Ja bohuzel narazil na fakt, ze vetsina ucetnich sice ovlada perfektne bezne ucetni operace v ramci CR a EU, ale jakmile podnikas v globalnim meritku, neni snadne najit schopnou ucetni a danarku. Takove speky jako spravne zprocesovani docasneho dovozu (napr. pozarucni servis z tretich zemi) tak, aby nevznikaly celni povinnosti nebo interni re-export neni uplne trivialni.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 1. 2020, 9:12

Martinhora píše: 13. 1. 2020, 6:25 6 ročně a neřešim vůbec nic. Patlal a nervoval jsem se s tím 25 let - už jim na to seru. Neustále se něco mění a řešit dovoz/vývoz třetí země, přenesené DPH EU už prostě nechci - nervuje mě to (radši stojim u mašiny). Na EET jim taky seru - prostě neberu platby hotově a je to.
A pokud volá nervózní paní z finančáku, že "něco" nesedí, tak jí dam číslo na účetní s tím, že tomu nerozumím ať si to vyřeší mezi sebou.
Od tý doby co mám účetní mám prostě od všeho pokoj a klid. Klidně bych jí za to dal i 15 ....
... neřekl bych to lépe. Slušným firmám správkyně daně zavolá a řekne: "máte tam chybu, rychle si opravte, jinak vám offiko napíšu a nadělím pokutu". Vůbec si neumím představit co bych s tím prováděl s nulovou znalostí účta. To samé téma jsou dovozy. Tady bylo velmi, velmi přínosné náhodné zjistění, že spedice mimo Prahu pracuje a ted skutečně nekecám za 1/10 pražské ceny. V Praze musím clení objednat 3 dny dopředu jinak tam chudákovi řidiči vyrostou kořeny. Ono to stejně moc nejde, protože východní hranice je jednou na den a jednou na 3 dny. Na vsi jsou to 2 hodiny, protože na parkovišti je denně jeden kamion :-)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 1. 2020, 7:45

V Praze je blaze.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

16. 1. 2020, 9:13

lubbez píše: 14. 1. 2020, 7:45 V Praze je blaze.
No jo, ty si na financak ten kousek dojdes pomalu v pantoflich a v tehle zime tuplem :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“