DPH

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 2:25

Jen pro pořádek, dostane každý, třeba i já jako soukromá osoba, nebo hospodský neplátce ten sud piva s 10% DPH od dodavatele? Pokud ano, bude pivo pro koncového spotřebitele levnější. Nebo alespoň by mělo být. Co jsi vyčetl z té reklamy?
Naposledy upravil(a) Josef dne 18. 2. 2020, 2:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 2:35

Jo to me nedoslo, ze pivovary jsou vzdy platci a bude tam 21% predpokladam
No to porad sedi s tim co pisu....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

18. 2. 2020, 5:32

lubbez píše: 18. 2. 2020, 1:08 Teď jsem jel z jednání v Berouně a nějak jsem se zamyslel nad tím Babišovo pivem. Ač nerad, on má pravdu. Když se sníží DPH pro neplátce, má to levnější. Příklad - sud/50l,třeba za za 1000 korun bez DPH, dřív platil hospodskej 1210korun, tedy jedno pivo ho stálo 12,1 koruny, při 10% DPH ho bude stát jenom 11 korun. Ty další věci jako 15% za něco a 21% za něco jiného se ho vůbec netýká, protože není plátce a má jen jednu cenu. Taky jsem naskočil pisálkům na to, že je to jinak a rozčiloval se, jaký jsou ty Babišovci zmrdi.Pak jsem stál 20 minut ve frontě na dálnici proti reklamně na Staropramen a sic nerad měním názor, ta sleva tam je jasná. :oops:
Drobnou chybou teto uvahy je ze vychazi z nespravnych udaju.
DPH na pivo JE a BUDE 21%. Ovsem pri konzumaci v restauracnim zarizeni se z PIVA stane SLUZBA a tak se presune do kategorie sluzeb s 10% DPH.
Takze neplatce nakoupi u pivovaru PIVO s DPH 21% a rozdil oproti koncove 10% DPH diky preznaceni na SLUZBU se ho netyka.
Zato platce, typicky velka restaurace nakoupi PIVO s DPH 21% a proda s 10% DPH, tedy vice vydela.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 5:35

jeste jste zapomeli na jednu drobnost, zvysila se spotrebni dan z alkoholu, takze v souctu to bude na vystupu z pipy cenove stejne, to si vazne myslite, ze nekdo udela to, aby nam zbylo v penezenkach vice?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 5:39

Je načase, aby nám písálkům to lubbez, třeba pomocí té reklamy, vysvětlil ať neumřeme blbí :(
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

18. 2. 2020, 7:25

na reklamě bylo již brzy DPH pouze 10%. Je samozřejmé, že nám všichni lžou, nebo alespoň říkají polopravdy a tady by to chtělo konkrétni dotaz buď na MF, nebo pivovaru. a nebo v zbírce zákonů přečíst tabulky. informace ve sdělovacích prostředcích byla jasná, pivo se přesune do 10% DPH. pokud přesune, tak ho pivovar hospodě, samozřejmě registrované s IČ, bude prodávat s 10%DPH.

tak jsem si ještě otevřel věstník mf týkajíci se piva. né na službu, ale na pivo budou uplatňovány dvě sazby10 a 21%. A těch 10% dostane jenom restaurační zařízeni.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 7:50

A kcemu tedy slouzi ty ruzne sazby dph u jedne a te same veci?
Co to ma prinest za uzitek?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 2. 2020, 8:08

robokop píše: 18. 2. 2020, 7:50 A kcemu tedy slouzi ty ruzne sazby dph u jedne a te same veci?
Co to ma prinest za uzitek?
Užitek to nemá přinést žádný. To nečekají ani autoři těchto nesmyslů. Dílem to má ztrpčit život "podnikatelům", dílem to má poštvat lidi proti sobě. Vsadím se, že zanedlouho uslyšíme : "pivo mohlo být levnější, ale nenažraní podnikatelé v pohostinství se na tom pakujou". DPH není kupa lidí schopna pochopit a ti co by to schopni byli, to chápat ani nechtějí.
Buďme rádi že není jiné DPH v pondělí, úterý ... Taky jsou liché a sudé dny !
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 2. 2020, 8:10

Ono je asi zábavné různě spekulovat atd. Ale je to všechno zřejmě poměrně jednoduché.
Ministerstvo financí to napsalo celkem jasně:
Co se týče prodeje piva, budou od 1. května 2020 uplatňovány 2 sazby DPH. Snížená 10 % sazba DPH bude aplikována pro točené pivo konzumované v restauračním zařízení. Na balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurační zařízení bude nadále aplikována základní 21% sazba DPH.

Takže to bude jako u mnoha jiných věci. Dneska si i jinde můžete koupit třeba stavební materiál, pak je s DPH 21%. Nebo si to koupíte i s instalací, pak je to s nižším DPH.

Takže i u piva: koupím jako zboží - platím 21%.
Koupím jako službu "posezení u piva" - platím 10%.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 9:09

lubbez píše: 18. 2. 2020, 7:25 na reklamě bylo již brzy DPH pouze 10%. Je samozřejmé, že nám všichni lžou, nebo alespoň říkají polopravdy a tady by to chtělo konkrétni dotaz buď na MF, nebo pivovaru. a nebo v zbírce zákonů přečíst tabulky. informace ve sdělovacích prostředcích byla jasná, pivo se přesune do 10% DPH. pokud přesune, tak ho pivovar hospodě, samozřejmě registrované s IČ, bude prodávat s 10%DPH.

tak jsem si ještě otevřel věstník mf týkajíci se piva. né na službu, ale na pivo budou uplatňovány dvě sazby10 a 21%. A těch 10% dostane jenom restaurační zařízeni.
A když už jsi listoval tím věstníkem, bylo tam napsáno jakou DPH budou platit odběratelé piva u dodavatele? Jak může dodavatel piva vědět kolik piva vytočí odběratel v restauraci a kolik jej vytočí do džbánů a hosté si odnesou mimo provozovnu, nebo kolik vytočí ve stánku na pouti či jiné akci mimo provozovnu? A co celkem běžný případ hlavně na vesnici. Půjdu do restauračního zařízení a koupím si celou bečku piva. On ji podle tebe nakoupí s 10% a mně ji prodá taky s 10% DPH? Nebo ji nakoupí za 21% a podle druhu svého prodeje to bude zdaňovat na tržbách? Myslím, že to bude úplně stejné jako např. s obkladačkama. Firma nakoupí materiál se základní sazbou 21% a obklad jako zakázku prodá se sazbou sníženou?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 2. 2020, 9:28

Vždyť to píšu o post výš.
Nákup materiálu - 21%.
Prodej služby - 10%.

Takže přesně jako s těma obkladačkama. Od pivovaru nakoupí každý vždy za 21%. Stejně jako z jakéhokoli typu obchodu - ať už z velkoobchodu nebo z večerky od Vietnamce - vždy za 21%.
Když to pak vytočí v lokále, tak to prodává jako službu a bude účtovat s 10% DPH.

Takže podobně jako spousta stavebních firem bude mít často nadměrný odpočet DPH. A jak je obvyklé - nadměrný odpočet je pozvánka pro kontrolu z berňáku.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 2. 2020, 9:30

Koukám, že jste s DPH smíření. Kdyby třeba hypoteticky jsme mohli nahlédnout v roce 1989 třicel let do budoucnosti, tak bychom stejně dospěli ke stávajícímu ekonomickýmu modelu fungování státu bez nějakého poučení.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 9:46

Mex píše: 18. 2. 2020, 9:28 Vždyť to píšu o post výš.
Já vím, ale lubbez tady psal něco z věstníku a to vyznělo úplně jinak. Neplátce DPH prostě nedostane sníženou sazbu na vstupu ani ze srandy a ti s vratkou zase budou dostávat kontroly, jak už tu bylo zmíněno. To je to oligarchovo zjednodušení podnikání a jeho podpora pro ty malé. Teď jsem si uvědomil, jak nabádal hospodské, aby se o slevu na DPH podělili se zákazníky. Kdoví kolik sleví na pivu Čapák? :lol:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

18. 2. 2020, 10:07

Josef píše: 18. 2. 2020, 9:09 A když už jsi listoval tím věstníkem, bylo tam napsáno jakou DPH budou platit odběratelé piva u dodavatele? Jak může dodavatel piva vědět kolik piva vytočí odběratel v restauraci a kolik jej vytočí do džbánů a hosté si odnesou mimo provozovnu, nebo kolik vytočí ve stánku na pouti či jiné akci mimo provozovnu? A co celkem běžný případ hlavně na vesnici. Půjdu do restauračního zařízení a koupím si celou bečku piva. On ji podle tebe nakoupí s 10% a mně ji prodá taky s 10% DPH? Nebo ji nakoupí za 21% a podle druhu svého prodeje to bude zdaňovat na tržbách? Myslím, že to bude úplně stejné jako např. s obkladačkama. Firma nakoupí materiál se základní sazbou 21% a obklad jako zakázku prodá se sazbou sníženou?
"Hostinský" bude pivo dál nakupovat s 21%.
Pokud není plátce DPH, bude ho prodávat taky s 21% + nějaká marže. No a hosti budou nasraný, protože v televizi říkali že pivo zlevní.
Pokud je plátce DPH, teoreticky může pivo prodat s 10% DPH + marže. Rozdíl DPH si vyžádá od finančního úřadu jako vratku DPH. Tím si také "vyžádá" kontrolu z finančního úřadu. No a pak stačí aby dva "strejdové" s půllitrem v ruce vylezli před hospodu // jdou si tam zapálit - v provozovně nelze // a hostinskej má velikej problém ! Případně tuhle "službu" pro něho udělá přímo ta kontrola. Takže má-li hostinský pud sebezáchovy nakoupí s 21% a prodá taky tak. No a zase bude za gaunera on.
Ale strana a vláda tolik moc chtěla aby pivo zlevnilo ! Jenom ti podnikatelé zase ...

Občas jsem dělal součástky na invalidní vozíky. Teoreticky bych měl nakoupit materiál s 21% a fakturovat s 0% DPH. // přece stát nebude vydělávat na invalidech //. Jenže se na to můžu vybodnout. Ani pámbu neví jak se má odúčtovat nespotřebovaný materiál a nářadí. A co špony které odevzdáváš v RPDP /režim přenesené daňové povinnosti/.

Kámoš pužíval staré účetnictví kde je v jakýchsi proměnných DPH postaru 23%. Když ho na to kontrola upozornila, reagoval : "Já Vám chtěl udělat radost !" Asi ho měli za blba, ale vytknout mu to nemohli. Státu škoda nevznikla. Do kontrolního hlášení samosebou takovýto binec nepropašuješ, tam je problém i se zaokrouhlenou korunou.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 10:19

lubbez píše: 18. 2. 2020, 1:08 Teď jsem jel z jednání v Berouně a nějak jsem se zamyslel nad tím Babišovo pivem. Ač nerad, on má pravdu. Když se sníží DPH pro neplátce, má to levnější. Příklad - sud/50l,třeba za za 1000 korun bez DPH, dřív platil hospodskej 1210korun, tedy jedno pivo ho stálo 12,1 koruny, při 10% DPH ho bude stát jenom 11 korun. Ty další věci jako 15% za něco a 21% za něco jiného se ho vůbec netýká, protože není plátce a má jen jednu cenu. Taky jsem naskočil pisálkům na to, že je to jinak a rozčiloval se, jaký jsou ty Babišovci zmrdi.Pak jsem stál 20 minut ve frontě na dálnici proti reklamně na Staropramen a sic nerad měním názor, ta sleva tam je jasná. :oops:
Oni ti odborníci mají asi pravdu, že reklamy na billboardech okolo silnic jsou škodlivé.... :(
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“