Přesnost závitů (G,H)

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Simika
Příspěvky: 3
Registrován: 3. 12. 2020, 4:33

7. 12. 2020, 5:26

Dobrý den.
Našel by se zde nějaký odborník na problematiku závitů?
Potřebovala bych nutně rady obecně.
Máme problém s přesnosti závitů a následnými reklamacemi na volné závity, kde vleze NOK strana (trn) závitového kalibru s přesnosti 6H.
Tento problém bych rozdělila na dvě kategorie:
1)Přivařovací matice, které se bodují. (nejčastěji používané DIN 929).
Při komunikaci s dodavatelem bylo zjištěno, že dodávané matice jsou přesnosti 6G.
2)Řezané vnitřní závity v plechu.

Nejsem odborník na závity a jejich přesnosti proto se snažím získat informace, kde se dá.
Zajímalo by mě tedy, kdy a kde se jaké přesnosti pro závit používají, zda ve výkresech bych mohla najít nějaké pojítko. Dle čeho se volí přesnost závitů.
Měla jsem totiž za to, že jsou závity matic standartně s přesnosti 6H, kde pro tyto ůčely ke kontrole jsou používány i mezní trnové kalibry-6H

Nikdy jsem se nesetkala s reklamacemi na volné závity. Podle mě se ani standartně ve firmách tyto kontroly neproví, spíše se řeší moment utažení, což samozřejmě může mít souvislost.

Je zde někdo kdo by mi tento problém mohl nějakým způsobem přiblížit a osvětlit jak to tedy je s přesnosti závitů? Čím víc se v této problematice pročítám a zjišťuji informace, tím víc jsem z toho zmatená.

Předem moc děkuji za rady a info zdejší odborníky :)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 12. 2020, 6:19

Simika píše: 7. 12. 2020, 5:26 Dobrý den.
Našel by se zde nějaký odborník na problematiku závitů?
Potřebovala bych nutně rady obecně.
Máme problém s přesnosti závitů a následnými reklamacemi na volné závity, kde vleze NOK strana (trn) závitového kalibru s přesnosti 6H.
Tento problém bych rozdělila na dvě kategorie:
1)Přivařovací matice, které se bodují. (nejčastěji používané DIN 929).
Při komunikaci s dodavatelem bylo zjištěno, že dodávané matice jsou přesnosti 6G.
2)Řezané vnitřní závity v plechu.

Nejsem odborník na závity a jejich přesnosti proto se snažím získat informace, kde se dá.
Zajímalo by mě tedy, kdy a kde se jaké přesnosti pro závit používají, zda ve výkresech bych mohla najít nějaké pojítko. Dle čeho se volí přesnost závitů.
Měla jsem totiž za to, že jsou závity matic standartně s přesnosti 6H, kde pro tyto ůčely ke kontrole jsou používány i mezní trnové kalibry-6H

Nikdy jsem se nesetkala s reklamacemi na volné závity. Podle mě se ani standartně ve firmách tyto kontroly neproví, spíše se řeší moment utažení, což samozřejmě může mít souvislost.

Je zde někdo kdo by mi tento problém mohl nějakým způsobem přiblížit a osvětlit jak to tedy je s přesnosti závitů? Čím víc se v této problematice pročítám a zjišťuji informace, tím víc jsem z toho zmatená.

Předem moc děkuji za rady a info zdejší odborníky :)
Když použiju google, tak matice DIN 929 jsou s tolerancí 6G - takže zkoušet (kontrolovat) je kalibrem 6H je totální nesmysl.
Buď chcete používat komunální matice, pak se musíte smířit s tím že prostě budou 6G a můžete (musíte) je kontrolovat kalibrem 6G a nebo chcete z nějakého, mě nepochopitelného důvodu matice 6H, pak je nejspíš budete muset objednat jako zákaznické. S tolerancí 6H.
Přesnost je stejná, liší se poloha tolerančního pole.
https://www.boltscience.com/images/screw7.gif
To samé platí pro řezané závity - konstruktér si "něco" zvolí (použije), na to se musí použít vhodný závitník, kontroluje se to zase STEJNÝM kalibrem.
https://www.sandvik.coromant.com/cs-cz/ ... asses.aspx
ty písmenka a čísla jsou důležitý
Simika
Příspěvky: 3
Registrován: 3. 12. 2020, 4:33

8. 12. 2020, 5:06

Ano to jsem taky vyčetla že zrovna ty DIN 929 jsou opravdu dodávány v toleranci 6G, ke všemu to zákazník má definované ve výkrese a zkouší to kalibrem 6H a ještě posílá reklamace. Němci...

Tudíž tím daným DIN se držím co mi udává výkres.

Pro povrchovou úpravu dílů (pro zinkování,lakování, ...) by se vždy měly používat závitníky a závity s přesnosti 6G, aby po povrchové úpravě šroub šel namontovat.
Pokud se použije přesnost 6H po povrchové úpravě v žádném případě tam nedám ani šroub.

Je strašně obtížné rozporovat reklamace němcům, kteří nepřipustí nic jiného než svou pravdu :lol:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 12. 2020, 5:22

Simika píše: 8. 12. 2020, 5:06 Ano to jsem taky vyčetla že zrovna ty DIN 929 jsou opravdu dodávány v toleranci 6G, ke všemu to zákazník má definované ve výkrese a zkouší to kalibrem 6H a ještě posílá reklamace. Němci...

Tudíž tím daným DIN se držím co mi udává výkres.

Pro povrchovou úpravu dílů (pro zinkování,lakování, ...) by se vždy měly používat závitníky a závity s přesnosti 6G, aby po povrchové úpravě šroub šel namontovat.
Pokud se použije přesnost 6H po povrchové úpravě v žádném případě tam nedám ani šroub.

Je strašně obtížné rozporovat reklamace němcům, kteří nepřipustí nic jiného než svou pravdu :lol:
Pokud zákazník má na výkrese 6G a zkouší to kalibrem 6H :mrgreen: tak je ztráta času o tom diskutovat.
Řešení (technicky smysluplná) jsou v podstatě pouze dvě - buď mu poslat link na SPŠ nebo učňák (aby si doplnil zjevně chybějící vzdělání) a nebo ho vyřadit ze seznamu zákazníků.
"Je strašně obtížné rozporovat reklamace němcům"
Nechápu.
Na výkrese je "něco", použiju správný kalibr, ten má dvě strany. Jedna musí, druhá nesmí.
Tečka, absolutně není o čem diskutovat.
Jestli mu tam jdou nebo ne nějaký šrouby - to samý - závit šroubu opět má nějakou toleranci - buď je dobrý, nebo zmetek, opět tečka.
Pokud to nejde smontovat z dílců s správnými rozměry (tj. co je v dokumentaci) tak ať si zákazník zaměstná lepšího konstruktéra.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

8. 12. 2020, 5:35

To milan584 :

Kód: Vybrat vše

Pokud zákazník má na výkrese 6G a zkouší to kalibrem 6H :mrgreen: tak je ztráta času o tom diskutovat.
Řešení (technicky smysluplná) jsou v podstatě pouze dvě - buď mu poslat link na SPŠ nebo učňák (aby si doplnil zjevně chybějící vzdělání) a nebo ho vyřadit ze seznamu zákazníků.
"Je strašně obtížné rozporovat reklamace němcům"
Nechápu.
Na výkrese je "něco", použiju správný kalibr, ten má dvě strany. Jedna musí, druhá nesmí.
Tečka, absolutně není o čem diskutovat.
Jestli mu tam jdou nebo ne nějaký šrouby - to samý - závit šroubu opět má nějakou toleranci - buď je dobrý, nebo zmetek, opět tečka.
Pokud to nejde smontovat z dílců s správnými rozměry (tj. co je v dokumentaci) tak ať si zákazník zaměstná lepšího konstruktéra.
To všechno je pravda, ale už jsi někdy jednal s Němci ? Ty tvoje fakta jsou pro ně jen bzučení mouchy.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 12. 2020, 7:19

doncarlos píše: 8. 12. 2020, 5:35 To milan584 :

Kód: Vybrat vše

Pokud zákazník má na výkrese 6G a zkouší to kalibrem 6H :mrgreen: tak je ztráta času o tom diskutovat.
Řešení (technicky smysluplná) jsou v podstatě pouze dvě - buď mu poslat link na SPŠ nebo učňák (aby si doplnil zjevně chybějící vzdělání) a nebo ho vyřadit ze seznamu zákazníků.
"Je strašně obtížné rozporovat reklamace němcům"
Nechápu.
Na výkrese je "něco", použiju správný kalibr, ten má dvě strany. Jedna musí, druhá nesmí.
Tečka, absolutně není o čem diskutovat.
Jestli mu tam jdou nebo ne nějaký šrouby - to samý - závit šroubu opět má nějakou toleranci - buď je dobrý, nebo zmetek, opět tečka.
Pokud to nejde smontovat z dílců s správnými rozměry (tj. co je v dokumentaci) tak ať si zákazník zaměstná lepšího konstruktéra.
To všechno je pravda, ale už jsi někdy jednal s Němci ? Ty tvoje fakta jsou pro ně jen bzučení mouchy.
Buď dílec chci vyrábět, nebo ne.
Buď s zákazníkem je dohoda nebo ne.
Pokud s ním není rozumná dohoda (závity 6G kontroluje kalibrem 6H) tak je lepší pro něj nic nedělat - neztrácet čas diskuzema o naprostých základech.
Ať si to radši vyrábí u té dámy a nebo u tebe.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 12. 2020, 7:45

Jestli se nejedná o bambilion děr, nebyla by cesta použít matice H6 a při zinkování a lakování použít záslepky? Nebo pak závity protáhnout. Jsou to samozřejmě vícenáklady, ale mohli by jste je možná rozpustit v další zakázce, než přijít o zákazníka.
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 12. 2020, 7:49

milan584 píše: 8. 12. 2020, 7:19 Buď dílec chci vyrábět, nebo ne.
Buď s zákazníkem je dohoda nebo ne.
Pokud s ním není rozumná dohoda (závity 6G kontroluje kalibrem 6H) tak je lepší pro něj nic nedělat - neztrácet čas diskuzema o naprostých základech.
Ať si to radši vyrábí u té dámy a nebo u tebe.
Němci jsou kapitola sama pro sebe. Oni to nechtějí vyreklamovat stylem "vemte si to zpátky". Cílem reklamace je SLEVA. Vymýšlejí neuvěřitelné kraviny aby ji dosáhli. A mají extra dobrý čich na situaci kdy jsi na jejich zakázce // zakázkách // ekonomicky závislý.
Mám za sebou i situace kdy mi reklamovali věci co dělal někdo jiný. Neustále zkoušejí, jestli by jim to někdo neudělal o centík levněji a klidně podrazí osvědčeného dodavatele.
Jinak souhlas s milan584. U jednoho zákazníka jsem se vzepřel, reklamované díly jsem nechal přeměřit v dojčlandu a protože byly OK, poslal jsem jim je tak jak byly i s fakturou z měrové laborky. Další zakázky jsem odmítl. Jsou i jiní - rozumní zákazníci.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2020, 7:49

Aby si pak nestěžoval, že se mu tam nevejde kalibr 6G :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2020, 8:04

jenze dokud se s nim nedomluvis, tak nemas penize
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Simika
Příspěvky: 3
Registrován: 3. 12. 2020, 4:33

8. 12. 2020, 9:02

Ano bohužel ředitel trvá na to, že díly a zákazník se musí udržet a přes to vlak nejede, i když prostě máme jasno a tady jsem si jen potvrdila to co jsem si myslela, že tak je. Bohužel v naší firmě je celkově problém s technologii a výrobou a výslednou kvalitou. Hledáme řešení s každým problémem individuálně. A bohužel Němci reagují na naší negativní reakci a vyvrácení reklamací, tím že jim je to vlastně úplně jedno a jde to samozřejmě na mou hlavu. Doba kdy nás okupovali stále neskončila......A my nesmíme přijít o zákazníka. Lezem každému zákazníkovi do prdele. Asi tak.

Do nedávna jsme závity pročišťovali a nakonec jsme řešili maskování a krytí.
A těm fašounům se stejně člověk nezavděčí.
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2020, 9:56

Simika píše: 8. 12. 2020, 9:02Doba kdy nás okupovali stále neskončila
Akurát sa to už nevolá Tretia Ríša, ale Európska únia.

Edit: napadá ma ešte jedna vec, v predchádzajúcej práci sme robili atyp závity a vo výrobnom procese sa na medzioperačnej kontrole používala jedna trieda kalibrov, na výstupnej kontrole už po pozinkovaní išla iná trieda kalibrov. Takže problém by teoreticky mohol byť aj ten, že nejaký fašoun inteligent používa kalibre z medzioperačnej kontroly na výstupnej (vstupnej) kontrole. Chcelo by to prebehnúť finálne výkresy, medzioperačné výkresy, technologické a pracovné postupy. Taktiež môžu byť poznámky na výkresoch o používaní kalibrov pred/po povrchovej úprave.
BalazKovo.sk
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

8. 12. 2020, 10:24

odbočím od závitů ...
pokud vynecháme extrémy kdy CZ nebo DE firma chce zničit tu druhou tak většinově jde jen o obyčejné nedorozumění v komunikaci.
Jde totiž o to, že běžné věty může druhá strana chápat úplně jinak ... no a pak se nedomluvíte ani náhodou a vznikají spory. Existují na to školení která vás upozorní na toto rozdílné chápání vět. Pokud jde objem výroby převážně do DE, vyplatí se to školení pro kontaktní pracovníky.

pár rozdílů ...
https://www.kursy.cz/33/cesi-nemci-a-ra ... QOQea68B8/

-------------------
klasická ukázka ze života zvířat - co znamená když pes vrtí ocasem a co to znamená u kočky ?

příklad, česká věta ... "v pátek to bude hotové"
co myslíte, jak to chápe "neproškolená" DE strana ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“