Amaterske stroje a zodpovednost

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

20. 1. 2021, 8:03

Milan199: jak je to s tou analyzou rizik? Je vazne pozadovana? Pokud ano kym? Mel jsem z to, ze jako vyrobce ji predkladat k dokumentaci nemusim.

Pak tu padlo neco o te smlouve. Par let zpet kdyz jsem prodaval auto, tak jsem narazil na clanek ohledne smluv. Vysledek byl ze pokud neni smlouva notarsky overena je vice nez 90% smluv napadnutelnych, jelikoz nesplnuji pravni nalezitosti.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2021, 8:32

Thomeeque píše: 20. 1. 2021, 2:44
Cjuz píše: 20. 1. 2021, 1:58
Thomeeque píše: 20. 1. 2021, 1:33 Mě by zajímal i amatérský stroj a garáž - garáž
Tam na to kašle už každý, navíc jak chceš něco zpětně dokazovat když si nový majitel udělá kdoví co.
Ono i když napíšeš amatérský stroj, tak dle legislativy to není nic než hromada pospojovaných součástek a žádný stroj.
Stroj se s toho stane až dost náročnými kroky.

Ale vždy bych si to dobře rozmyslel co napíšu do prodejní smlouvy, pokud se vůbec bude dělat.
To je celé jen taková tvoje fabulace, že? Mě spíš zajímalo, jak to je podle práva. Tj. nese nekvalifikovaný člověk zodpovědnost za výrobek, který stvořil a poslal dál? Dejme tomu bez smlouvy (něco vyrobil, prodal to na bazoši, poslal to poštou na dobírku, hotovo).
No není, už jsem pár výrobků udělal, tak jak se má.
Prostě jako nějaký kutil žádný výrobek s CE ani udělat nejde. A opačně, jako firma ti stačí znát normy, udělat to podle nich, mít všechny dokumenty a CE si napíšeš sám. Pokud by někdo postupoval podle toho debilního návodu v TV s trafem z mikrovlnky a stal se smrtelný úraz tak to taky budou vyšetřovat a někdo to může odskákat, ale je to velice těžké dokazování. Jestli uděláš výrobek za který se podepíšeš nemusí hledat za kým jít.
No a když jako firma uděláš výrobek absolutně bez čehokoliv tak to neznamená že to je lepší. A uvést tam nějaké věci, aby tam toho bylo víc je taky blbě, prostě to musí sedět.

Pro Sajmona
Analýza rizik je nutná, každý výrobce ji musí udělat před stavbou stroje, následně projít po dokončení a zkontrolovat zda tam rizika nejsou. Tedy ony jsou vždy ale musí se vejít pod určitou hranici. A jako provozovatel ji musíš periodicky opakovat a snižovat rizika.

Bohužel je to tak komplikované, že kdyby to všichni všechno dodržovali tak celá EU zkrachuje. Ale zase úplně na nic to není, ono u nějakého lisu jedete stejně podle C norem a všechny rizika jsou dopředu jasná a skoro celá dokumentace se dá pořídit už hotová, ale u zakázkového stroje to je jiná tak se zapotí často i TIČR.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

20. 1. 2021, 8:54

Nevím, jak je to ve strojařině, ale třeba v elektrotechnice si udělat rozvaděč a ten dát do provozu nemůžeš, ten rozvaděč musí jít na typové zkoušky do EZÚ, kde ho otestují a otypují a stojí to hodně peněž a potom máš možnost přesně takový rozvaděč dělat, ale jakmile v něm něco změníš, tak už to znamená nové typové zkoušky. Je to opruz, je to drahé a trvá to, nás to potkalo...
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

20. 1. 2021, 9:01

Cjuz píše: 20. 1. 2021, 8:32
Pro Sajmona
Analýza rizik je nutná, každý výrobce ji musí udělat před stavbou stroje, následně projít po dokončení a zkontrolovat zda tam rizika nejsou. Tedy ony jsou vždy ale musí se vejít pod určitou hranici. A jako provozovatel ji musíš periodicky opakovat a snižovat rizika.

Bohužel je to tak komplikované, že kdyby to všichni všechno dodržovali tak celá EU zkrachuje. Ale zase úplně na nic to není, ono u nějakého lisu jedete stejně podle C norem a všechny rizika jsou dopředu jasná a skoro celá dokumentace se dá pořídit už hotová, ale u zakázkového stroje to je jiná tak se zapotí často i TIČR.
Kdo ji pozaduje zakon?
Jestli dobre chapu tal kdyz simdle zadani objednam strojni zarizeni vyrobce je povinen mi predlozit analyzu rizik?

Provozovatel? Takze kdyz jsem si objednal to strojni zarizeni tak mam povinnost napriklad kazdy rok tu analyzu delat znovu?
V praxi to resime pres externi firmu. Na zacatku projektu a n konci kdyz je akce zrealizovana, ale ve vysledku externi firma je poradestvi a vse jde za tim podpisem pod CE
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2021, 9:17

U rozvaděče se dají dělat i kusové zkoušky, na jednoůčelové zařízení nikdo typovku dělat nebude.

Analyzu rizik ti výrobce dávat nemusí, je to jeho podklad že stroj vyhovuje.
Provozovatel si ji stejně zpracovává podle provozních předpisů.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 1. 2021, 3:09

Jenom doplním Cjuze, že vystavit a podepsat prohlášení o shodě můžeš jako firma pouze jsi li držitelem ISO 9001 atd...

Ta analyza rizik je celkem brnkačka a má to logiku. Dá se přitom postupovat v podstatě jako u vývojového diagramu v programování. A není úplně zbytečná !

Mnohem horší je vědět které normy dodržet a vyjádření v nich jsou velmi mlhavá.

Obecně platí, že čím více podkladů pro vystavení CE máš, tím jsi zranitelnější, protože se tam někdo chytne nějaké blbosti a na té se bude vozit.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 1. 2021, 3:21

to Sajmon :

Analýzu rizik jsi v podstatě povinen jako provozovatel provádět nepřetržitě. Nejen stroje ale pracoviště jako celku. To není zase tak ujeté jak to vypadá ! Například zjistíš, že rameno manipulátoru se dá vytočit tak, že se o něho může obsluha vedlejšího stroje křápnout do tykve.
Tak tam dáš zarážku nebo předepíšeš obsluze helmu... Hlavně to zdokumentovat a varovat obsluhu a podpisy.

Ano jsou firmy co ti předzpracují CE , ale podepisuješ ho ty jako výrobce. Navíc ti tam namastí neskutečné kraviny protože to opisují z něčeho jiného a mnohdy vůbec nerozumí technickým termínům.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

21. 1. 2021, 7:42

Milan199 píše: 20. 1. 2021, 2:28 .....
Vřele doporučuji zvážit, nežli někoho // známého // do dílny pustíte fušovat. Zodpovídáte za cokoliv ! Většina lidí má navíc pocit, že se tak moc nestane když :
a) si vezme nějaký kousek materiálu
b) si vezme // to neukradl // nějaké nářadí
c) se vysere na úklid // stejně tam budete zametat //
d) si přivede kamarády
e) požádá o klíče aby vás i s těmi kamarády neobtěžovali třeba o víkendu

Pokud někomu připadám paranoidní tak mám za sebou taky pár mrzutostí.
Vždy som bol ústretový čo sa dielne týka, no a presne toto som zažil minulý rok a musím povedať že ma pekne nasrali. Takže ti úplne rozumiem
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 8:22

Co dodat, dospěli jsme do situace, že na každou blbost musí být papír. Jak jinak, po vzoru Ameriky, kde v návodu k autu musí být napsáno, že pakliže chceš zastavit, máš zmáčknout brzdový pedál a ne plynový... Chápu to. Jsem poměrně tupá masa, takže se není čemu divit. Na druhou stranu je to správně, aby nezavládla totální anarchie. Takže já osobně to podporuji.

Z jiného soudku. Zjišťoval jsem kolik by mně stály zkoušky na kusový výrobek v podobě jizdního kola. Dle zákona je popsáno pouze to, co musí kolo mít. Tedy nějaké ty odrazky a další kokotinky. Nic se nikde nepíše o tuhostí rámu, kvalitě brzd a pod. Přesto jeden úředník mi vysvětlil, že musím jít na kontrolu brzd a tuhost ráno. Podle čeho??? Podle zákonu jak "Je to tak a basta fidli". Uběhl rok, 50 dalších mailů a nikdo mi není schopný říct, zda musím mít nebo nemusím mít zkoušky. A jaké.

Schválně, kdybych se třeba jako ten CNC Konečný, nebo slovenský ČauČau rozhodl prodávat holé konstrukce frézky, tedy pohony a řízení by si každý udělal sám, co pro to všechno potřebuji?
Prostě smontovanou a seřízenou konstrukci osazenou lineáry a šrouby. Bez motorů, bez vřetene, bez jediného kablíku. Mohu to jako vyučený nepraktikující "provozní technik" nebo z čeho jsem to téhdy vlasntě maturoval (o VŠB raději pomlčím) oficiálně prodat? Když budu mít řádný živnostňák? Je to neúplný stroj, tak předpokládám, ženemusím dělat rozbory rizik a pod.

Díky
Lukas_2
Příspěvky: 529
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 9:27

Mrosconi píše: 21. 1. 2021, 8:22 Podle zákonu jak "Je to tak a basta fidli". Uběhl rok, 50 dalších mailů a nikdo mi není schopný říct, zda musím mít nebo nemusím mít zkoušky. A jaké.
Řekl bych že podle zákona to mít nemusíš, dokud se něco nestane :D Nebo dokud to nevyžaduje někdo další, obchod, kterému bys to dodával, třeba. Ideálně bys měl mít pořešené vše co tě napadne. Ale jak jsem psal výše. Když se něco stane, a někdo ti bude chtít uškodit, nebo hodně znepříjemnit existenci, tak se mu to povede. A je jedno kolik papírů kolem toho budeš mít. Známe, žaloba že pracovníci metra ti nezabránili skočit pod vlak... je jich víc a z některých mi je hodně smutno... Být soudem, tak za takovéhle žaloby bych sebral svéprávnost...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 11:58

Mrosconi píše: 21. 1. 2021, 8:22 Schválně, kdybych se třeba jako ten CNC Konečný, nebo slovenský ČauČau rozhodl prodávat holé konstrukce frézky, tedy pohony a řízení by si každý udělal sám, co pro to všechno potřebuji?
Prostě smontovanou a seřízenou konstrukci osazenou lineáry a šrouby. Bez motorů, bez vřetene, bez jediného kablíku. Mohu to jako vyučený nepraktikující "provozní technik" nebo z čeho jsem to téhdy vlasntě maturoval (o VŠB raději pomlčím) oficiálně prodat? Když budu mít řádný živnostňák? Je to neúplný stroj, tak předpokládám, ženemusím dělat rozbory rizik a pod.

Díky
Podle mě není potřeba nic, ale nesmí to být deklarováno jako CNC stroj, byť nekompletní.
Prodával bych to jako mechanika XYZ, to jako kuličkový šroub s maticí tam taky nikdo nedělá rizika.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 12:15

Vrta mi k tejto teme v hlave viac otazok. Podla predoslych postrehov chapem, ze napriklad inzerat (nemam s tym nic :) je podla prava cista samovrazda.

Mozno som idealista a ocakaval by som, ze ked niekto si na tom odreze prsty tak nebude zalovat predavajuceho (urcite sa da jednoducho vystopovat). Aj ked u tej elektriky to uz je na hrane, lebo to moze byt sposobene zlou instalaciou zlym zapojenim atd ale uraz moze sposobit zla mechanika atd...vysetrovanie by malo presne ukazat co sposobilo nehodu/smrt a nie len pausalne povedat, ze "nemas CE" tak si vinny (ako ten kto to zbastlil)

Druha vec - bavime sa tu o strojoch - co je vlastne stroj? Napriklad vyrobim nejaky jednoduchy pakovy mechanizmus z nejakych profilov za ucelom nejakeho zlepsovaku pre nejaku cinnost - a zacnem to predavat - je to stroj? Musi to vykonavat pracu samostatne aby to bol stroj a podliehal vsetkych kriteriam a CE?

Asi som mal studovat pravo...:)
Screen Shot 2021-01-21 at 1.04.29 PM.png
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 12:32

PBr píše: 21. 1. 2021, 12:15 Druha vec - bavime sa tu o strojoch - co je vlastne stroj? Napriklad vyrobim nejaky jednoduchy pakovy mechanizmus z nejakych profilov za ucelom nejakeho zlepsovaku pre nejaku cinnost - a zacnem to predavat - je to stroj? Musi to vykonavat pracu samostatne aby to bol stroj a podliehal vsetkych kriteriam a CE?
Ber to jako pistoli na tmely. Je to obyč výrobek, ale kdyby to někomu ucvaklo prst protože by někam šel strčit a byla tam střižná hrana bude mít výrobce problém.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

21. 1. 2021, 12:36

Cjuz píše: 21. 1. 2021, 11:58 ...
Podle mě není potřeba nic, ale nesmí to být deklarováno jako CNC stroj, byť nekompletní.
Prodával bych to jako mechanika XYZ, to jako kuličkový šroub s maticí tam taky nikdo nedělá rizika.
Jo, namotáš si na něj pinďoura a už má CauCau průšvih. :lol:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 1. 2021, 2:42

Cjuz píše: 20. 1. 2021, 8:32
Thomeeque píše: 20. 1. 2021, 2:44 To je celé jen taková tvoje fabulace, že? Mě spíš zajímalo, jak to je podle práva. Tj. nese nekvalifikovaný člověk zodpovědnost za výrobek, který stvořil a poslal dál? Dejme tomu bez smlouvy (něco vyrobil, prodal to na bazoši, poslal to poštou na dobírku, hotovo).
No není, už jsem pár výrobků udělal, tak jak se má.
Prostě jako nějaký kutil žádný výrobek s CE ani udělat nejde. A opačně, jako firma ti stačí znát normy, udělat to podle nich, mít všechny dokumenty a CE si napíšeš sám.
...
Možná mluvíme každý o něčem jiném. Nejde o žádný certifikát atp.

Něco si doma pro sebe neodborně vyrobím, dejme tomu stojan na vrtačku. Pak ho na bazoši prodám jako "stojan na vrtačku domácí výroby". Pán, co si ho koupí, do toho dá vrtačku, začne vrtat, vrtačka se z toho kvůli konstrukční chybě, kterou jsem udělal (a která se mi dá nějak dokázat, dejme je viditelná už na fotkách v mém inzerátu), uvolní a poraní ho. Jsem za jeho zranění zodpovědný nebo ne?

T.

EDIT: Koukám, že PBr mě asi předběhl, ta cirkulárka vypadá ze stejného soudku :)

EDIT2: Tak prej ne :)
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 21. 1. 2021, 3:40, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“