vlhkost v bytě/domě - větrací jednotka

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 2. 2021, 6:13

Ahoj,

bydlíme ve starším domě, zdi mají kamenné jádro, i je to taková vodnatější oblast, trápí nás vlhkost, plíseň v nejhůře větraných místech a podobné lahůdky. Používáme přenosný odvlhčovač, ale není to dost výkonné a je to dost opruz obsluhovat. Měli jsme tu nějakého borce, ten navrhuje tento systém (ale také ho dealuje, takže důvěřuj prověřuj):

Zehnder ComfoAir 70




V konfiguraci pro dvě místnosti (v jedné je jednotka, v druhé /ložnice/ výfuk, mezi nimi trubka). Používáte někdo něco podobného, spokojenost?

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2021, 6:34

Díval jsem se na něco podobného
odradilo mě že jakmile začne zamrzat výstup, automaticky se to vypne než to rozmrzne
mám obavu aby to nebylo 90% času kdy je pod nulou
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

1. 2. 2021, 6:38

Když jsem koupil chaloupku, tak tam byl taky problém s vlhkostí. Obvodové stěny 120 cm, vnitřní 90 cm. Samozřejmě kámen, pojivo jíl a možná trochu vápna. Na samém začátku jsem zkusil profi vysoušečku a docela to fungovalo, ale na elektrice mě to stálo 25 tisíc ročně. A za ten rok jsem ze zdí vycucnul tak 200 litrů vody. Když jsem v létě sušičku vypnul, tak si ty zdi zase vodu ze země nacucly. Pak jsem po poradě s odborníkem na vysoušení starých baráků těch dvacet litrů vrazil do obkopání základů do hloubky 80 cm, bublinkové fólie a drenáže. Další rok už to bylo znát a dala se opravit omítka, zmizely fleky a plíseň a je tam naprostá pohoda. Chalupu mám 15 let a tech posledních 7 - 8 už je to perfektní.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2021, 6:39

boj s vlhkosti se da vyhrat jedine tak, ze 1. zabranim vstupu vlhkosti do budovy, 2. vlhkost vzniklou provozem budovy odstranuji napr. vetranim, vse ostatni, je vytloukani klinu klinem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 2. 2021, 6:50

já jsem zhruba 3 roky zpět postavil rekuperační jednotku a po pár dnech porvozu byl problém s nedostatkem vlhkosti , teď musím vlhkost vracet do vzduchu . třeba by se to u tebe vyrovnalo .

tady fotka jednotky , výměník stál nějakých 3k

viewtopic.php?t=29710&hilit=rekupera%C4 ... D&start=15

teĎ koukám že to z tvého odkazu je vlastně rekuperačka tak to funkční tak nějak bude .
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 2. 2021, 6:54

zkus to jinak ...
vlhkost bude uvnitř vždy (v suchém vzduchu se ani kytkám nedaří) a ta se bude srážet na nejchladnějších místech
blbá okna, kouty mizerného zdiva - je třeba ty místa zateplit - třeba perlitová omítka a nebo přistavět odizolovanou štorcku.
Asi jde vlhkost v zimě větráním/technikou dostat pod 30-40% - jen v tom pak nejde bydlet

(Větrat je fajn, ale to co je v odkazu, je super v izolovaném domě, kde sníží ztráty tepla větráním - sice také vysuší vzduch a ten se pak zvlhčuje aby tam šlo pobývat)

Pokud do zdi vyloženě teče zvenku - tak tomu nějak zamezit - to zevnitř vysušit nejde
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 2. 2021, 7:10

Dostavěli jsme barák začátkem podzimu a museli jsme se nastěhovat. Problémy s vlhkostí byly docela nepříjemné. Koupil jsem přenosný odvlhčovák a myslel jsem si, že z toho vyleju tak do litru denně. Ze začátku to ale bylo taky 16l denně, později to ubývalo. Mělo to odběr asi 350 W. Co to "spálilo" nakonec vytápělo byt a navíc získáš výparné teplo.

Dneska máme v koupelně stacionární a takhle v zimě to // zejména po koupání vnuček // zapne a je vidět, že z toho odtéká voda do odpadu. Určitě doporučuji.

EDIT to CHB v obytných místnostech se doporučuje relativní vlhkost okolo 50% - méně už není ani zdravé. Ten odvlhčovák mám nastaven na 60 % // vypíná //.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

1. 2. 2021, 8:03

my jsme nedávno obkopávali u babičky barák. Nebyl extrémně vlhký, ale vlhkost tam byla. Náklady byly asi 5 tis na 30 metrů obkopané zdi. Největší sumu dělala cena obrubníků a štěrku na vršek. Není to rychlé, není to 100% účinné, ale funguje to. Měli jsme "štěstí", že ve výkopu bylo hodně kamení, takže jsme vykopaný materiál prohodili přes prohazovačku a kamení šlo zpátky. Nějakou kačku to uspořilo, ale přidělalo to dost práce.

Ty nepíšeš, kudy všude ti jde vlhkost do baráku a jak je stavěný. Jelikož je ale kamenný, dá se předpokládat, že vyzdili zdi a v každé místnosti zabetonovali podlahu (rovnou na hlínu). Byla to naprosto běžná praxe u kamenných baráků. V takovém případě dost pomáhá když podlahu vykopeš do hloubky kolem 40 - 50 cm, vyštěrkuješ to a zabetonuješ. Klidně si pak můžeš pohrát s hydroizolací, vrznout tam vrstvu polyše a přebetonovat. Zvenku do obvodových zdí prohulíš díry, šoupneš do nich plastové trubky a prostor pod podlahou máš odvětraný. Odvětráš tím vlhkost a případně i radon. Sice to je drahý špás, ale ona ta rekuperačka a její provoz taky nebudou zadarmo. Nevýhodou je, že barák je dost dlouho neobyvatelný, protože zásah je dost pracný a potřebuje technologické přestávky na zrání betonu. Pokud nemáš na tohle prostor, obkopej barák a rok počkej, co se bude dít. Když vlhkost ustoupí, máš vyhráno, když ne, začni řešit nějaké odvlhčování.

Docela by mě zajímalo, jestli někdo třeba máte zkušenost s odvlhčováním pomocí reverzní osmózy. Marketing mají zmáknutý tak, že je to terno, tak by mě zajímalo, jestli to je opravdu taková pecka.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2021, 8:11

Já jsem používal mobilní klimatizaci, jen tak se zapne, nikam se nic nevede a nechá odvlhčovat.
Ale vlhkost mi naopak nesmí překročit 50 %, protože to je hranice kdy začíná rezivět železo :D
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 2. 2021, 9:04

Cjuz píše: 1. 2. 2021, 6:34 Díval jsem se na něco podobného
odradilo mě že jakmile začne zamrzat výstup, automaticky se to vypne než to rozmrzne
mám obavu aby to nebylo 90% času kdy je pod nulou
Nó, to je zajímavá připomínka, na to se pána zeptáme.

Díky všem za podnětnou diskuzi, už jsem trochu jetý, ráno se do toho ponořím ještě jednou :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

1. 2. 2021, 10:16

Jen pozor s tím odkopáním základů. I docela velké staré domy často základy téměř nemají. Třeba u nás řádka neopracovaných pískovců do hloubky tak 25 cm.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

1. 2. 2021, 10:38

milan.83 píše: 1. 2. 2021, 8:03 my jsme nedávno obkopávali u babičky barák. Nebyl extrémně vlhký, ale vlhkost tam byla. Náklady byly asi 5 tis na 30 metrů obkopané zdi. Největší sumu dělala cena obrubníků a štěrku na vršek. Není to rychlé, není to 100% účinné, ale funguje to. Měli jsme "štěstí", že ve výkopu bylo hodně kamení, takže jsme vykopaný materiál prohodili přes prohazovačku a kamení šlo zpátky. Nějakou kačku to uspořilo, ale přidělalo to dost práce.

Ty nepíšeš, kudy všude ti jde vlhkost do baráku a jak je stavěný. Jelikož je ale kamenný, dá se předpokládat, že vyzdili zdi a v každé místnosti zabetonovali podlahu (rovnou na hlínu). Byla to naprosto běžná praxe u kamenných baráků. V takovém případě dost pomáhá když podlahu vykopeš do hloubky kolem 40 - 50 cm, vyštěrkuješ to a zabetonuješ. Klidně si pak můžeš pohrát s hydroizolací, vrznout tam vrstvu polyše a přebetonovat. Zvenku do obvodových zdí prohulíš díry, šoupneš do nich plastové trubky a prostor pod podlahou máš odvětraný. Odvětráš tím vlhkost a případně i radon. Sice to je drahý špás, ale ona ta rekuperačka a její provoz taky nebudou zadarmo. Nevýhodou je, že barák je dost dlouho neobyvatelný, protože zásah je dost pracný a potřebuje technologické přestávky na zrání betonu. Pokud nemáš na tohle prostor, obkopej barák a rok počkej, co se bude dít. Když vlhkost ustoupí, máš vyhráno, když ne, začni řešit nějaké odvlhčování.

Docela by mě zajímalo, jestli někdo třeba máte zkušenost s odvlhčováním pomocí reverzní osmózy. Marketing mají zmáknutý tak, že je to terno, tak by mě zajímalo, jestli to je opravdu taková pecka.
ešte väčšia pecka je toto https://aquapol.sk/
pomaly nasľubovali obrátenie gravitačného pola...
Tipujem, že to kupujú takí čo veria na ploché Zeme, nanočipkovanie a podobnú metafyziku.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

1. 2. 2021, 11:08

HellGrip píše: 1. 2. 2021, 10:38
ešte väčšia pecka je toto https://aquapol.sk/
pomaly nasľubovali obrátenie gravitačného pola...
Tipujem, že to kupujú takí čo veria na ploché Zeme, nanočipkovanie a podobnú metafyziku.
já našel disertačku člověka, co to reálně měřil. Ta osmóza podle té disertačky opravdu funguje. Ten vědátor měřil reálný pokles vlhkosti a naměřil hodnoty poklesu kolem 1 - 1,5% hmotnostního objemu. U některých materiálů měřil pokles po 1500 hodinách, u jiných po 3600 hodinách provozu zázračného přístroje. Proto by mě zajímalo, jestli to někdo zkoušel, a jaké má výsledky. Těch 1500, resp. 3600 hodin mi přijde jako krátká doba na nějaké konstatování závěrů.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

2. 2. 2021, 1:13

Osobne som sa s tým nestretol, počul som...neviem osmózu posúdiť.
Osobnú skúsenosť s poruchami vodorovnej a zvislej hydroizolácie stavieb nejakú mám.
Niekedy je to úplne banálna vec: zle odvedená rýna, inokedy zvýšený terén nad úroveň zvislej hydroizolácie, zle spádovaný betónový a na barák prilepený chodníček, prasknutá kanalizačná rúra, zanesený trativod, slabé kúrenie a vetranie atď. Zákerné na tom je to , že tam kde sa to prejavuje to vôbec nemusí byť miesto zdroja.
Ako tu filla naznačil, nerieši sa často príčina ale zalepuje sa následok.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 2. 2021, 2:07

Kamarád vyměnil základy u starého baráku tak, že po metru odkopal původní základy a vyléval to betonem. Přičemž vyboural i část zdi. Takhle tam postupně nakladl i ipu a pak to dozdil. Divil jsem se, že se mu ta stěna z cihel nevysypala do tý díry ale prý držela. Tímhle začal přestavbu a pak postupně objevoval jednu závadu za druhou. Prý kdyby rovnou ten barák strhnul a postavil znovu, tak měl míň práce. :D :D
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“