Ložiska vřeteno vrtačky VR2

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

9. 2. 2021, 7:14

Tak jsem konečně vyndal vřeteno u mojí vrtačky VR2.
Ložiska jsou samozdrejmě kaput.
Dle manuálu tam mají být ložisko dvouřadé kosouhle 5205A dole a nahoře obyč ložisko.
Realita je o trochu lepší nahoře i dole je dvouřadé kosouhle 5205A překvapivě výroba made in U.S.A.

Co jsem tak koukal tak to značení za velikosti A by se mělo dodržet, jelikož znamená úhel zatížení ložisek, ale každý výrobce má pod tím značením v podstatě napsané jiné úhly. 25° , jinde 30° tak co tam dát?
No a rozměrově stejné ložisko se zná i 3205 nebo 5205. Je to pouze starší značení nebo kde je rozdíl?

Obrázek
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 2. 2021, 10:40

Ulozeni na dvou duplexnich kosouhlych loziscich mi moc smysl nedava, to se budou o axialni zatizeni pretahovat, nebo bude zapojeno jen jedno z nich? Divne, zustal bych u toho co tam melo byt a dava smysl, cili nahore osadit obyc kulickove s hlubokou drazkou (a nejspis) predepnute vlnovou podlozkou.
Jinak pro vrtacku co toci max. ctyri nebo pet tisic nemusis pro vyber toho spodniho loziska moc spekulovat, vyhovi jakekoliv. V tomhle rozmeru se zacina lamat chleba az kolem 8000rpm - pro takove aplikace bych ti pak doporucil cinska L&Y (Lanyu), pokud by se dala zrovna dobre sehnat. U vrtacky zvol urcite radeji vetsi stykovy uhel kvuli zcela prevladajicimu axialnimu zatizeni, 25-30° bude ale oboji ok.
Co se oznaceni tyka, myslim ze zpocatku se tyhle duplexy v ISO oznacovaly 3xxx ale to kolidovalo se znacenim dvouradych valeckovych nekterych rad a bylo to trochu matouci. Tak se nomenklaturne preslo s kosouhlymi do 5xxx kde to oznaceni je uz jednoznacne. Mely by byt ale uplne shodne.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

14. 2. 2021, 7:34

Děkuji za odpověď.
No právě že ty ložiska by měly bejt rozměrově stejné, ale výška ložiska prostě neodpovídá. Nakonec jsem dal dvě kosouhlá proti sobě a podložil jsem je přesnými vymezovacími kroužky abych kompenzoval ten rozdíl výšek ložisek. Bohužel musím ještě vzít trn s MK3 a změřit jak to bude házet. Měřil jsem jen na venkovním průměru vřetena a to hází o 0.08mm což není dobré. Alespoň poskakování a zjevné házení na oko vřetena se ztratilo.
Ložiska jsem rozebral a byly úplně vymleté dráhy a i některé kuličky.
Horší je jestli to bude ohnuté. To by chtělo srovnat, ale sám si na to netroufnu. Někde tady bylo téma a někdo to tu rovnal. Musím to prohledat.
Jinak jsem ze zvědavosti psal do SKF a ZVL, tak jsem zvědav co odpoví.
Docela jsem žasnul jak důmyslně a účelně je ta vrtačka konstruována.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 2. 2021, 7:40

Nejdřív to změř přes dutinu, jestli s trnem nebo bez je jedno, může ti šmajdat jen povrch, držím palce.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

14. 2. 2021, 7:46

Jj já vým, jen mě to nějak nedošlo když jsem měl v ruce hodinky.
Ono to na mě dělalo takovej pěknej dojem jelikož to je celé broušené, ale nemusí to sedět.
Změříme a dám vědět.
Pokud b někoho zajímalo tady je pár fotek.
Obzvláště zajímavé jsou mapy na pouzdru pro pinolu kde na povrchu jsou Jakoby stromečky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“