držáky nožů SCLCR06

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

16. 3. 2021, 4:27

Nazdar.
Mám z Alíka nějakou takovou sadu vyvrtávacích nožů.
Protože se mi nelíbilo poměrně vysoké a potenciálně vratké podkládání, začal jsem vyrábět držáky - čtvercové železo 20x20 do nožovky, do kleštin vrtáky a jedu nejmenší rozměr. Díra 7mmm. Do ní jsem cvičně strčil ten nůž a koukám, že špička plátku je milimetr nad osou.
Takže jsem se vrátil k Alíkovi a studuju geometrii. A pořád mi vychází, že špička destičky má vždy být v ose nože.

Prosím o radu, jak to s tou geometrií vlastně je. Je mi jasné, že u větší díry , ve které bude nůž "volný" je to šumák. Zvlášť do mosazi to jede na nastavení jakkoliv od oka. Ale pokud budu vyvrtávat dlouhou úzkou díru (aktuálně šoupátková skříň pro páru), tak bych to rád měl v cajku.
(Kozo Hiraoka tvrdí, že vyvrtávaná díra je přesnější (přímější) než vrtaná, takže si dobrovolně komplikuju život. :))

Díky za pomoc, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

16. 3. 2021, 8:06

Ja tie nože používam nad osou, keby bola špička v osi, tak sa nevôjdu do takej diery, na akú sú určené. Držiaky som robil presne ako popisuješ, diery som vŕtal vrtákom vo vretene sústruhu. Nevšimol som si, že by to niečomu vadilo, na malé diery tie nože fungujú super. Ten 12mm nemá problém s hĺbkou rezu 3mm v oceli, samozrejme pri malom vyložení.
Tos C45-2000
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

16. 3. 2021, 8:25

Díky, potvrdil jsi moje pokusy.
No, prostě jsem využil nasazený držák ER25 a postupně v něm měnil kleštiny, abych viděl, do jaké nejmenší se daný nůž vejde (to bylo i v tabulce v minulém odkazu) a kde je osa nože.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

17. 3. 2021, 7:13

Mám S12M-SCLCR09 z alíku, vejde se do 16ky díry. Hranol na držák jsem také vrtal v nožovce a funguje to super. Výšku jsem neřešil, bere dobře i v malé díře. Jenom mě štve, jak to při větším vyložení píská. Takže mám objednanou 18ku dřík na stejné plátky, vejde se do 20ky díry. Vyložení šteluju podle obráběného kusu, hranol mi pak funguje zároveň jako doraz. Plátky taky čína, nejsou nic moc, ale co já potřebuju...
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

17. 3. 2021, 9:54

Skús na driek omotať gumu, niekedy je to účinný tlmič . Prípadne zaprieť(s citom) drevený špalík.
Alebo sa na to vy*er a kúp antivibračné.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

17. 3. 2021, 1:48

Díky, vyzkouším. Stejně si ale myslím, že problém je spíš v tuhosti dříku. Do měkkého je to jedno, ale do oceli chci tlustší. Stejně mě nebaví furt přehazovat plátky na jednom noži....
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“