Sinusové pravítko

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

23. 3. 2021, 6:51

Existuje sinusové pravitko které by bylo na jedné straně na čepu a zadruhé strany by bylo prizma na kulatinou?

Mám takovou představu když potřebuji na brusce na kulato nastavit nějaký přesný úhel a nemám kalibr.
Mám představu že, bych dal mezy hroty kontrolní trn a na něj to pravítko přez pryzmu a potom podložit koncové měrky na tom pantů.

Nebo jak jinak se to dělá.
S klasickým pravítkem to je pakárna
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 3. 2021, 8:48

používá se klasický sinusový pravítko, ale s prizmou pro kulatinu plus broušená podložka mezi pravítko a johansonky viz: viewtopic.php?t=3461 s prizmou a podložkou na pantě sem ještě nikdy neviděl, ale viděl bych bastl,že tu prismu tam na to pravítko s plotnou nějak dobastlíš (pokud úhel nastavuješ 10x za den...jinak to asi nemá smysl)
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 3. 2021, 9:24

Hlavní problém tady té myšlenky je v délce obrobku.
Pokud není bruska v naprosto dokonalém stavu // ještě jsem takovou neviděl //, tak po přesunutí koníku musíš znovu rovnat "kuželovitost". Musel bys tedy mít ty sinusové přípravky na všechny možné délky.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3591
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 12:43

velice správně jak psal Milan199, proto bys měl mít k brusce v cca po délkách 10mm různé trny k nastavení, většinou ze zmetků :D na průměru nesejde ovšem nejideálnější je stav, kdy máš brousit na té kuželové části taky válcovou část, tu si pak vymazlíš na rovinu a nebo si tu rovinu nastavíš právě podle nějakého trnu, ale už bez manipulace s koníkem, stejně tak to ovlivní zabrždění/nezabrždění pinoly.
Pak sundám s orovnávače tu vrchní část a zůstane mě upnutá konzole s T drážkou, na tu fláknu výklopné pravítko a přes upínku ho upnu tak aby při složeném stavu byla při posunu stolu na pravítku rovina, pak to vykloním o požadovaný úhel a stolem otočím tak, abych měl rovinu na vykloněném pravítku, ještě se mě nestalo, že bych se sekl :wink:


nevím co máš za brusku, ale na mojí 1U jdou přidělat věci z BN102 máš li desky pro výšku hrotu 130 (starší jsou o 2,5mm nižší), takže se kreativitě meze nekladou, jak při nastavování, tak při broušení .......zde kupříkladu vřeteníček s Mk5 když potřebuju brousit něco a potřebuju aby to mělo víc jak Mk3, něco průchozího, strmý kužely s intenzivním chlazením :D
IMG_20190410_164004.jpg
IMG_20210318_135054.jpg
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

24. 3. 2021, 6:59

Moc děkuji za odpovědi.
No zatím občas nouzově brousím na BN102, takže nic moc. Je to pakárna, ale dá se to.
Jakmile rozhodim koníka tak je to problém to znovu seřídit.
Již jsem se rozhodl že pořídím právě také brusku 1U. Je to sice velký starý stroj, ale geniálně jednoduchý a spolehlivý a také mě oslovují rozměry samotné brusky a délka broušení. Bylo by to pro mě tak akorát.
Koukám až se nějaká objeví a bude to za zajímavý peníz, ale hlavně v nějaké rozumné vzdálenosti. Přez půl republiky to nepotáhnu.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“