Ako na vodorovné vŕtanie v dielni

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 4. 2021, 11:50

A už je opravdu nutnost být na kdejaké sociální síti?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 4. 2021, 12:21

Není, je to stále tvoje volba.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

13. 4. 2021, 8:42

Josef píše: 13. 4. 2021, 11:50 A už je opravdu nutnost být na kdejaké sociální síti?
Skutecne neni (ja FB zrusil uz pred cca 10 lety, musel jsem tam na chvili kvuli znamym, co nic jineho neumeli a emaily pro ne byly offtopic a ne dost progresivni) a nikde jinde nejsem (a LinkedIn je muj dalsi kandidat na opusteni), ale masa nas tam (pravdepodobne) dotlaci ... nebo Tomik svymi odkazy tu na FB, tu na Instagram :-) ...

Doufam, ze mezitim vladni restrikce ty prilis zmocnele molochy rozbiji - ja tomu soukrome rikam Standard Oil ocekavani ... :lol:
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

13. 4. 2021, 9:44

Josef píše: 13. 4. 2021, 11:50 A už je opravdu nutnost být na kdejaké sociální síti?
No ja osobne považuju FB a podobné za vir a na moje stroje to nesmí :!: Neměl jsem, nemám a mit nebudu, jako stara konzerva neplatim ani mobilem, natož něčím na ruce.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 4. 2021, 11:17

Veřejný post na FB si může přečíst kdokoliv, stačí zavřít přihlašovací dialog.

U Instagramu to bohužel neplatí, což jsem si neuvědomil. Nicméně jak píšu, je to vaše volba. Pokud vám vaše vnitřní přesvědčení, paranoia, ego, předsudky, co-by-na-to-řekli-borci-na-fóru blok atp. brání se tam zaregistrovat, nic proti, ale možná byste si to mohli nechat pro sebe a ne tady pokaždé otravovat. Případně můžete slušně požádat o alternativu (Josefovi btw. jinde hulvátství vadí). Je to další zdroj zajímavého obsahu, registrace je jednodušší než u libovolného eshopu, nemusíte tam vystavit jediný obrázek nebo na sebe cokoliv zveřejnit. To samé btw. platí i o FB.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 4. 2021, 4:25

Thomeeque píše: 14. 4. 2021, 11:17 Veřejný post na FB si může přečíst kdokoliv, stačí zavřít přihlašovací dialog.
....
T.
Někdy ne.
Copak jsem napsal neslušného Tome? :shock:
NeeoLeo
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 12. 2016, 8:07

15. 4. 2021, 8:50

Zbytočne ste natiahli tému. Vec je vyriešená.
Na presné vŕtanie v domácich (hobby) podmienkach do hrany je vŕtacie púzdro postačujúce konkrétne
https://www.uni-max.sk/produkty-sk/drev ... any-132-6?
Tento typ púzdra je síce určený pre drevené kolíky 6mm, ale už som sa bavil so stolárom o jeho ďalšom využití. Použitie menšieho vrtu je možne vložením ďalšieho oceľového puzdra povedzme na 3mm alebo 4mm vrty (obyčajná rúrka).
LukS
Příspěvky: 86
Registrován: 12. 12. 2016, 10:49

15. 4. 2021, 10:19

Jestli je to vyřešené, napadl mě další off-topic dotaz.
Skoro každý truhlář/stolár kterého znám, má minimálně o prst míň.
Dtto viz video výše a další na YT.
Čím to je, že u lidí co dělají s kovem, to tak obvykle nebývá?
Vyšší řezné rychlosti nebo průměry nástrojů u dřeva nebo...?
Modros
Příspěvky: 1666
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

15. 4. 2021, 10:40

LukS píše: 15. 4. 2021, 10:19 Jestli je to vyřešené, napadl mě další off-topic dotaz.
Skoro každý truhlář/stolár kterého znám, má minimálně o prst míň.
Dtto viz video výše a další na YT.
Čím to je, že u lidí co dělají s kovem, to tak obvykle nebývá?
Vyšší řezné rychlosti nebo průměry nástrojů u dřeva nebo...?
já teda neposouvám do řezu frézy kus železa rukama...tak to bude asi ten důvod....mám kličky nebo program a piju kafe o 5 metrů vedle....tam mě už nic nehrozí
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2021, 11:43

LukS píše: 15. 4. 2021, 10:19 Jestli je to vyřešené, napadl mě další off-topic dotaz.
Skoro každý truhlář/stolár kterého znám, má minimálně o prst míň.
Dtto viz video výše a další na YT.
Čím to je, že u lidí co dělají s kovem, to tak obvykle nebývá?
Vyšší řezné rychlosti nebo průměry nástrojů u dřeva nebo...?
Furt tam strkají ruce. Já si třeba prkýnko na formátovací pile upnu ke stolu nebo pravítku a od kotouče se držím uctivě daleko, ale jsem s tím tak desetkrát pomalejší než truhlář. Mně to nevadí, dělám tak jeden řez za půl roku, ale truhlář by nic nestihnul.
Aleš Procháska
dvoracek.a
Příspěvky: 115
Registrován: 4. 12. 2017, 3:07
Bydliště: Libeř
Kontaktovat uživatele:

15. 4. 2021, 10:22

LukS píše: 15. 4. 2021, 10:19 Jestli je to vyřešené, napadl mě další off-topic dotaz.
Skoro každý truhlář/stolár kterého znám, má minimálně o prst míň.
Dtto viz video výše a další na YT.
Čím to je, že u lidí co dělají s kovem, to tak obvykle nebývá?
Vyšší řezné rychlosti nebo průměry nástrojů u dřeva nebo...?
pravidlem to není :lol: (teda spon u nás v rodině máme prsty všichni (táta sterjda brách a já, jen děda měl pochroumanej palec ze stojanový vrtačky když vrtal něco železnýho bez svěráku)

ale co znám z vyprávění
většinou za to může kombinace spěchu, ztráty respektu ke stroji v kombinaci s nakopnutím, sevřením nástroje v důsledku nestejnorodosti dřeva(suky svaly....) prostě dřevo je svině a kdykoli se něco muže štípnout sevřít a pak to lítá, všechny stroje se poměrně rychle točí, tak seto děje všechno dost rychle :lol:
když sem byl v učení tak mě o kousek minul kacek6/6 /100 cm co nakopla frézka a po letu přes dílnu ještě zvládl prorazit 18mm lamino
prostě při ručním posuvu musí bejt člověk ve střehu :lol:

ekvivalent ve strojařině je klička nechaná v univerzále, nebo nechání dlouhého přesahu slabé kulatiny bez podepření skrz vřeteno soustruhu
cnc routr 125x400 cm + truhlářské stroje
www.facebook.com/truhlarnadvoracek
NeeoLeo
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 12. 2016, 8:07

18. 4. 2021, 8:15

Volá sa to štatistika. Je dokázané, že dnes je medzi ľuďmi viacej stolárov ako kovoobrábačov. Ručné elektrické nástroje na opracovanie dreva sú cenovo dostupnejšie a tak každý dnes robí s drevom ako s kovom. Stačí pozrieť na dedinu koľko ľudí vlastní mot. pílu alebo cirkulár. To nehovorím o hobby majstroch čo si kúpia malú frézu a robia zo seba stolárov.
Ale zasa na druhej strane ak dôjde k úrazu na sústruhu povedzme na stáčanie bubnov pre tatry väčšinou je to smrťák.
Čiže čím viac ľudí fušuje do nejakého remesla je viac úrazov, ale záleží do akej kategórie patrí.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“