Řazení podložek za rotorem

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

20. 4. 2021, 11:30

Zdravím, když jsem rozebíral elektrickou vrtačku, tak mě z prostoru statoru vypadli tři podložky, dvě ploché a jedna pružinová (zvlněná), podložky patří za konec (ložisko) rotoru. Nevěděl jsem v jakém pořadí byly a tak jsem dal tu pružinovou mezi dvě ploché. Když jsem ale teď viděl video (viz fotka https://uloz.to/tamhle/cCxjrLqFZaat/nam ... Qh4RNADMVf ) tak tam dával tu pružinovou do kontaktu s ložiskem rotoru. Je potřeba to opravit a dát dvě ploché a na ně pružinovou a pak stator? Vložení statoru bylo trochu problematické takže se mě do toho nechce zbytečně pouštět.
Děkuji.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 4. 2021, 11:49

Co to bylo za vrtačku kde je zapotřebí pro vyjmutí rotoru demontovat stator? Ve většině případů to nebývá zapotřebí. Znám, ale případ kdy tomu tak nebylo.
Jinak správně to má být ploché podložky do pouzdra pro ložisko a zvlněná směrem k ložisku rotoru.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

20. 4. 2021, 12:52

Je to stařičká Bosch GSB 20-2 RET. Jinak jsem se v poslední větě spletl, mělo tam být že vložení rotoru bylo problematické (z druhé strany není přístup k úhlíkům, abych je udržel zamáčknuté při vsunutí rotoru. A pro vyndání uhlíkových "pouzder" je tam až moc velká změť kabelů.
Je to tedy podle vás problém, když mám tu vlněnou podložku mezi plochými a mám to tedy předělat tak, aby zvlněné bylo u ložiska?
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 4. 2021, 1:08

I v katalogu BOSCH to mají tak, že zvlněná podložka je na straně k ložisku, ale z funkčních důvodů se nic nestane, když to bude naopak.
Přílohy
BOSCH.jpg
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

20. 4. 2021, 1:22

Děkuji, pokud to tedy z funkčních důvodů nevadí tak to asi nechám. To by mě zajímalo, jaký jaký je pro to důvod. Taky je zvláštní že v katalogu jsou v těch místech jen dvě podložky - zvlněná a plochá, ale mě vypadly naráz dvě ploché a jedna zvlněná (a asi to nemohlo vypadnout z jiného místa, další už tam nevidím).
M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

20. 4. 2021, 1:25

Ještě bych se zeptal. Když budu používat tu vrtačku se stojanem, tak zvažují umístit spínač na kabel, předpokládám správně, že by bylo vhodné zařadit softstart (např. https://www.protechshop.cz/nahradni-dil ... EALw_wcB )
aby nebyly takové mechanické možná i elektrické rázy?
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 4. 2021, 3:40

To že tam jsou dvě ploché a jedna zvlněná podložka je OK. Proč chcete přidávat šňůrový spínač? Nevidím k tomu rozumný důvod, vždyť vrtačka samotná má aretaci spínače a softstartér bývá také vnitřní součástí vrtačky. Vidím to jako zbytečnou komplikaci.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Dawe
Příspěvky: 2523
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

20. 4. 2021, 4:13

M!ld@> ty brousene podlozky jsou tam na spravne vymezeni axilani vule resp. v tmhle pripade na spravne axialni predpeti toho loziska, ktere je tak "poloplovouci". Byva to tak, ze jich v danem kusu vrtacky je tolik, kolik je potreba ke spravnemu predpeti, ktere obstarava ta vlnova pruzina. Alespon tak to dava smysl mne.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

20. 4. 2021, 4:28

Taky ji možná ještě někde mám ve skladu, ale spíš model RE, ne RET. Spínač má soft, ale je konstruovanej že funguje při zmáčknutí, když ho zamáčkneš aretací a sebereš mu napětí dalším spínačem, nefunguje. Ale u takhle letité bych neřešil ani softstartér ani pořadí podložek, důležité je, že tam jsou všechny. Tý mojí bude určitě dvacet, takže tak akorát na vdávání :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
M!ld@
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 4. 2021, 12:27

21. 4. 2021, 2:54

salus> mno zatím jsem jenom o tom uvažoval řekněme z ergonomických důvodů. Ale ještě se mě ani vrtačka nepotkala se stojanem, tak nevím jak to bude/nebude. (dlouhodobě jsem si vystačil s jednorychlostní Makitou, ale chtěl jsem nějakou dvourychlostní na stojan, sehnal jsem stojan a převezl do dílny, kterou mám u rodičů a teď jsem sehnal toho Bosche, ale ještě na stojanu nevyzkoušel, takže uvidím jestli to nebude krkolomné.).

Charon> koupil jsem ji bazarovou, a tak nevím jak moc byla využívána, ale překvapilo mě že má soukolí jak nové.

Mimochodem vazelina v převodovce trošku zkrupičkovatěla (nebo jak to nazvat). Někde jsem se dočetl tak snad je to pravda?, že na tyto rychlerotující soukolí (třeba i úhlová bruska) je vhodná Mogul LA 2 (prý jsou i vhodnější, ale tam je pak stejná cena vazeliny jako vrtačky). Je třeba před aplikací nové vazeliny odstranit starou tech. benzinem/acetonem (pokud v ní nevidím obroušené kovové částečky)?
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“