Inteligentni elektroinstalace ano či ne, konkretni typy..

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 6. 2021, 1:32

Myslím, že toto téma tady ještě nebylo...
Prosím o názory na inteligentni elektroinstalaci v novostavbě?
Ano či ne nebo částečně ...
Jaký systém nějaká komerce nebo nějaký google/rpi/arduino atd system
Jaky sw komerce nebo nějaky domoticz atd..
Co do systemu zahrnout a na co se vykašlat atd..
Děkuji za názory
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2021, 3:11

To je na román. Urcite ne na půl, to je cesta do pekla, buď všechno nebo nic. A tim vsechno nemyslim prebrat rizeni, jen povelovat a ocekavat zpetnou hlasku, nejlepe po nejake sberně, když nejde jinak tak in/out signalama.
Jestli nemaš manzelku tak muzes tvorit co chces, ladit a vyvijet co alejuja, jinak pouzit funkcni osvedcene komercni reseni, ktere si i muzes udelat sam. A vybrat dobře, dekal jsem par oponentur a dohledu na stavbach kde to delali "odbornici". Par jsem jich po nich predelaval...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Zv.Petr
Příspěvky: 337
Registrován: 16. 7. 2018, 7:10
Bydliště: Slaný
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2021, 4:29

Dám ti jednu radu a zadarmo - vykašli se na to. Už jsem jich pár udělal a jsem si jist, že nikdy nebudeš spokojenej s výsledkem. A jako bonus dost ušetříš... :idea: :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 6. 2021, 4:43

Já po předchozích zkušenost zastávám názor, že dneska nerozhodnu správně, co budu považovat za optimální za 10, 20, 30 let...
Takže se snažím vše nové dělat tak, aby to bylo co nejotevřenější do budoucna, ať už se pak rozhodnu jakkoli.
Takže ideálně spoustu snadno dostupných stoupaček i horizontálních kanálů (otevíratelných, tedy s možností dodatečné instalace čehokoli).

Pokud někam můžu natáhnout jenom dráty a není tam místo nebo peníze na nějaké trubkování, tak natahat co nejvíc UTP/FTP kabeláže. Ten kabel je laciný, dá se zaomítat rovnou do stěny bez čehokoli dalšího. Takže náklady minimální, a v budoucnu na to připojím cokoli.
Ten běžný 4-párový kabel se dlouhodobě ukázal jako dobré přenosové médium, po kterém dneska může běhat cokoli. Včetně napájení.
Já jsem příznivcem stínění, takže tahám všude FTP. Cena není o moc vyšší, a odolnost je o dost lepší.

Jistě lze namítnou, že se to dá dělat bezdrátově. Zastávám názor, že drát je drát. Spolehlivý, nerušící se nevzájem, s možností tahat i napájení.
Takže bezdrátově nějakou ovladačku do ruky. Ale k fixnímu prvku v domě (tj. třeba ke světlu) už pak vede drát.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2021, 5:32

Těžké rozhodnutí. Já jsem to před 20 lety zavrhl a jsem spokojený. A kámoš si to před pár lety pořídil a je taky spokojený :-)

Možná bych do toho tehdy taky šel, kdyby existoval projektant, který mi to správně a se zkušenostmi navrhne. Jenže v té době tu byly jen firmy které s tím víceméně začínaly a snažily se mi natlačit co nejvíc nesmyslů, navíc od pohledu proprietárních, které když lehnou tak je na výměnu celý systém. Tahání siloviny křížem krážem po baráku mi nepřipadá jako něco smysluplného, navíc jsme už od té doby párkrát něco předělávali a hodilo by se to.

Bohužel tohle je věc která zabije spoustu zajímavých technologií, že jim nerozumí projektanti a když to nakonec přece jenom nějak vypotí, neví si s tím rady stavební firma.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2021, 5:54

byl jsem u rady velkych instalaci nekdy i za desitky milionu jen v automatizaci baraku.
Vpodstate bych nechal to co ales napsal vytesat.
Mnoho tech veci je proprietarnich takze to je dost omezene malo komptibilni a tudiz to v konecnem dusledku funguje napul. Vzdy je to desny kompromis sladit mnoho ruznorodych technologii. Co se tyce projekce tak papis snese vsechno ale ta realizace je pak peko.

Jinak z hlediska samo domo a opensource hledej home assistant mqtt tasmota sonoff esp32 atd...
da se to pojmout z lehka a pomaha to a neni to drahe.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 6. 2021, 5:58

Pokud jsi schopnej udelat si to sam, je to idealni reseni. Hotove reseni je fajn, ale firma za 10 let muze skoncit, prestane to vyrabet apod. a muzes kupovat vsechno znovu. Vlastni reseni stoji jen zlomek penez a muzes si tak udelat rovnou spoustu veci jako nahradni dily do budoucna, protoze HW jsou vicemene korunove polozky (narozdil od firemnich reseni). Navic k tomu mas kompletni dokumentaci a muze to kdokoliv kdykoliv vyrobit znovu.

Zaklad je natahat vsude ty ftp kabely jak uz nekdo zminil, idealne i silove kabely od kazde zasuvky, svetla apod. zvlast. Pak si muzes v ridicim systemu jednoduse delat co uznas za vhodne. Je navykove si zvyknout, ze tuknutim na alarm pri odchodu vypnes vsechno co nemusi byt zaple, nemusis stresovat jestli jsi pozhasinal vsechny svetla, nezapomnel vyvar na plotne, odpoji se ti vsechny nabijecky, adaptery a spotrebice ktere zbytecne jedou ve standby apod. Jakymkoliv vypinacem si muzes ovladat jakekoliv svetla atd. Tech vyhod je spousta.

Na bezdrat se vykasli, je to sice pekne na realizaci, ale jen do doby nez si uvedomis, ze cokoliv bezdratoveho musis nejak napajet. A ver mi, ze neni nic otravnejsiho nez porad v necem menit baterie, o provoznich nakladech nemluve. Taky se muze stat, ze dnes facha vse v pohode, ale za par let budou pasma tak zarusena, ze komunikace muze vypadavat, coz je opet jen k nasrani.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2021, 6:35

t256 píše: 27. 6. 2021, 5:58 Pokud jsi schopnej udelat si to sam, je to idealni reseni. Hotove reseni je fajn, ale firma za 10 let muze skoncit, prestane to vyrabet apod. a muzes kupovat vsechno znovu. Vlastni reseni stoji jen zlomek penez a muzes si tak udelat rovnou spoustu veci jako nahradni dily do budoucna, protoze HW jsou vicemene korunove polozky (narozdil od firemnich reseni). Navic k tomu mas kompletni dokumentaci a muze to kdokoliv kdykoliv vyrobit znovu.
A druhý pohled je, že barák je pak naprosto neprodejný :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2021, 6:47

Dělám tak jeden rd ročně k ostatní práci, jsem první na hrubé a odcházím poslední než majitel začne bydlet. Návrh si dělám sám, podle představ investora, projekt taky. Všechny profese jdou přes mě, než něco navrhnou / udělají, nejhorší jsou architekti a "architekti" co se včera rozhodli že budou navrhovat domy. Designová studia jsou taky fajn osiny v zadku, když na začátku chci knihu veškerých osvětlovacích těles, koukají jak vyvoraná myš. Pak mi přinesou v závěru dali světlo a jsou naštvaný, že na tu cykynu co kouká na hajzlu ze stropu jim nechci připojit. Moji lidi za ta leta ví co dělat, jsem pověstnej kabelovejma rezervama, co se pak najednou hodí, a realizace dopadá dle představ klienta.
Jak píše kolega t256 a má naprosto pravdu, strašně se na to zvykne. Já ale preferuju řešení aby inteligence byla v pozadí a barák fungoval "normálně" na vypínače, a když ji chci vemu foun nebo jdu k dotykáči. Má to sloužit, ne vládnout, a když přijede na víkend babička, musí si rozvítit v pokoji a na hajzlíku normálně a telku vzít obyč dálkou.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 6. 2021, 8:37

Tohle téma už tady několikrát proběhlo, ale protože s tím trávím více času než bych chtěl rád se k tématu vracím. JE TO CESTA DO PEKEL !! Výrobci nemají prodeje, proto systémy časem v tichosti zemřou. iNELS už se vyprodává a uvidíme, kdy podpora zemře úplně. Zkusím to v pár bodech, jinak se někdy zastav a dáme pivko zahradní hospůdce na zahradě. Nejdéle provozuju systém vlastní konstrukce na adnroidí platformě. Výhodou je, že nikdo nic co má jeden člověk na planetě nebude hackovat. V té době ještě lidé netušilo co vůbec podobné systémy jsou :-) Funguje dodnes. K tomu jsem doplnil především pro rozšiření obzoru Google a Xia home. Google nemá mnoho komponentů, ale Xia např. v kamerách jede only po China cloudech se šmírováním komoušů. OK, umím s tím žít.

1. mám rozpočet na elektriku v milionech a musím počítat s prakticky permanentním servisem firmy, která mě bude vysávat do důchodu
2. nemám rozpočet, jsem v obraze, systém dokážu pomalu stavět a stále procvičovat mozek
3. pevný rozvod je vždy základem a podobné systémy jsou čistě nadstavbou. To přesně zminuje Charon, protože je v obraze. Cesty kilometru sítových kabelu (Mex) jsou minulostí. Vždyt jen na zásuvky a systémy drátu nevyhnutelné jsem po domě natahal cca 5km.
4. počítám s řežimy pro požár a narušení objektu. Ano architektura ve třech úrovních, už to je na palici
5. nepočítám s hlasovým ovládáním. Jinak je to tahání ,mnoha desítek snímacích mikrofonů. Navíc google má na rodíl od jablka rozpoznávání řeči stále nespolehlivé a musím říct (Google home) občas stupidni a otravné
6. arduino nemumím, proto se s ním nezabývám

Základní modelová situace. 1. Přijdu do haly a klepnu vypínač. . Přijdu do haly a pozdravím hey google ... neslyší a nestane se nic. 3. OK přejdu k dotykovému panelu. Kliknu a čekám než se probudí, kliknu fukci, rozbalí se mi okno a sepnu operaci. Tohle je sice domov agenta 007, ale brzy to omrzí.

Kolega aktuálně asi jako 100 firma odmitl šílenost za kterou by se nemusel stydět ani Ronaldo. Vejdeš do koupelny sejme tě PIRKO s změní stav podlahové liště ze zelené na červenou. Potom si začneš povídat s googlem a snažíš se alespon rozvícení, voda kohoutky všechno na ovládání hlasem. Aktuálně to vypadá, že se nenajde v CZ firma schopná takovou kravinu realizovat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 6. 2021, 9:12

elbarto píše: 27. 6. 2021, 8:37 3. pevný rozvod je vždy základem a podobné systémy jsou čistě nadstavbou. To přesně zminuje Charon, protože je v obraze. Cesty kilometru sítových kabelu (Mex) jsou minulostí. Vždyt jen na zásuvky a systémy drátu nevyhnutelné jsem po domě natahal cca 5km.
Když už mě zmiňuješ, tak by sis aspoň mohl přečíst, co jsem napsal.
Napsal jsem:
- Teď nevím, co mi bude vyhovovat zítra. Takže nadělám otevíratelné kanály a stoupačky, kam můžu kdykoli doinstalovat cokoli.
- Pokud nemůžu udělat univerzální řešení typu otevíratelný kanál, tak tam dopředu zaomítám FTP kabel za pár korun, který se později může hodit.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2021, 9:15

To je potom otázka jak moc inteligentní funkce chci. Osobně bych si představoval jen jinou hw realizaci "klasiky" s několika málo nadstavbovými funkcemi, typu všude zhasnout když odcházím z baráku. Blbinky jako když mi někde na pláži zazvoní telefon a on to zvonek u baráku a ještě se můžu kamerou podívat, kdo to je, docela brzo přestanou bavit :-) Mně jde hlavně o úsporu práce a drátování při nějakých změnách (děti rostou, my stárneme, na baráku se dělají různé změny).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2021, 9:22

prochaska píše: 27. 6. 2021, 9:15 To je potom otázka jak moc inteligentní funkce chci. Osobně bych si představoval jen jinou hw realizaci "klasiky" s několika málo nadstavbovými funkcemi, typu všude zhasnout když odcházím z baráku. Blbinky jako když mi někde na pláži zazvoní telefon a on to zvonek u baráku a ještě se můžu kamerou podívat, kdo to je, docela brzo přestanou bavit :-) Mně jde hlavně o úsporu práce a drátování při nějakých změnách (děti rostou, my stárneme, na baráku se dělají různé změny).
Divil by ses, zrovna tohle je pro spoustu lidi prakticke, ale na to nemusis mit inteligenci ale slusnejsi videotelefon s sip protokolem. Mam dva zakazniky kteri obchoduji z domu a dopravci jim tam vozi nekolikrat denne. Zazvoni, dozvoni se, rekne mu dejte mi to do garaze, otviram vratka a garaz. Na pridavne kamere zkontroluje ze mu to tam polozil, podekuje mu a zavre. Vsichni dopravci zvykli, nehoni cas, on nemusi byt furt doma. Všichni spokojeni.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 6. 2021, 9:40

Charon píše: 27. 6. 2021, 6:35 A druhý pohled je, že barák je pak naprosto neprodejný :lol:
Kdyz k tomu das vyrobni dokumentaci, je to stejne nebo lepsi nez u firemnich reseni. Pripadne to muzes nadratovat natvrdo, pokud by to kupujici nectel.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 6. 2021, 9:43

Jasně, to chápu. Já tím myslel spíš nedělat si z baráku sci-fi jen proto, že to jde, ale uvážit co potřebuju a co ne.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“