Inteligentni elektroinstalace ano či ne, konkretni typy..

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 6. 2021, 9:54

t256 píše: 27. 6. 2021, 9:40
Charon píše: 27. 6. 2021, 6:35 A druhý pohled je, že barák je pak naprosto neprodejný :lol:
Kdyz k tomu das vyrobni dokumentaci, je to stejne nebo lepsi nez u firemnich reseni. Pripadne to muzes nadratovat natvrdo, pokud by to kupujici nectel.
Tak to bych teda nechtel patrat kdyz dědici takoveho samotvurce prodávají. A priznejme si, kdo z techle bastliřu vede a ma pouzitelnou dokumentaci.
A to neni teorie, ja to daval po takovemhle samodomo do pouzitelneho stavu. Prvni den nadseni ze je papir, po trech dnech vystrizliveni co to bylo za hovado. Ctvrty den to slo vsechno ven, zdokumentovani kabelaze, novy zakladni system. Nejlevnější řešení.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

27. 6. 2021, 11:55

Kámoš narval do rozvaděče bistabilní relé na DIN, k vypínačům natáhl FTP a vše ovládá stylem stiskem zapni, stiskem vypni.
V patře má podružný rozvaděč.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 6. 2021, 3:16

Mart76 píše: 27. 6. 2021, 11:55 Kámoš narval do rozvaděče bistabilní relé na DIN, k vypínačům natáhl FTP a vše ovládá stylem stiskem zapni, stiskem vypni.
V patře má podružný rozvaděč.
Takhle jsem měl od "odborníka" zadrátovanou dílnu. Naštěstí vše ve žlabech. Po deseti letech trápení jsem to komplet předělal. Nic blbějšího na používání jsem neviděl.
t256
Příspěvky: 2834
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 6. 2021, 5:37

V cem mel problem? Napriklad schodistove svetla v panelacich se tak ovladaji vsechny odjakziva a nikdo v tom zadny problem nevidi. Pokud ma nadratovane k vypinacum ftp, tak kdyz to nechce ridit pocitacem, muze si to nadratovat na relatka natvrdo prece.
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 6. 2021, 6:18

t256 píše: 28. 6. 2021, 5:37 V cem mel problem? Napriklad schodistove svetla v panelacich se tak ovladaji vsechny odjakziva a nikdo v tom zadny problem nevidi. Pokud ma nadratovane k vypinacum ftp, tak kdyz to nechce ridit pocitacem, muze si to nadratovat na relatka natvrdo prece.
Jednak jsou problem ta bistabilní relé : Když vypadla elektrika, musel jsi do rozvaděče a ručně to všechno "shodit".

Dvak možnost rozsvěcet/zhasínat všechno odevšud sice vypadá krásně, ale i po deseti letech jsem si nebyl tak úplně jistý co rozsvěcím. Jako bonus se docela často povedlo udělat double-click. Protože všude byly v zářivkách spínané zdroje a tudíž to chvilku trvalo nežli se rozsvítí, byl to fakt opruz. Navíc jsem zjistil, že stejně nikde nevystačím s jedním svítidlem a rozsvěcím vždy nějaký sektor a celé je to zbytečně složité.

Na schodišti mám PIR v zálohovaném LED a není co řešit.

Zkrátka bych zbytečně neblbnul a nepřekombinovával to. Synovi křápnul do baráku blesk. Kupodivu ho nezlákal hromosvod, ale sloupek na kterém je satelit. Cokoliv v baráku co jen vzdáleně smrdělo elektronikou bylo hyn. Na několika místech měl vypínače se stmíváním. Ani je tam už potom nechtěl. Držet několik vteřin tlačítko nežli se rozsvítí je docela opruz. Dal jsem mu tam normální vypínače.

Ergonomie ovládání čehokoliv je docela ošidná záležitost. Kdysi jsem si u CNC systému naprogramoval double-click na aktivaci rychloposuvu. Připadalo mi to geniální, až do chvíle nežli jsem najížděl sondou. Stahnul jsem override na minimum a tlačítkem jsem "ťuk-ťuk" přijížděl. No stálo mne to "jen" safírový dotek.
t256
Příspěvky: 2834
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 6. 2021, 7:29

Mi prave ta moznost zvolit si jaky sektor budu spinat kterym vypicem vyhovuje. Jednoduse si to natukam v pripade potreby za chvilku. Narozdil od dratovani v elektroinstalaci.

Po vypadku proudu se mi to vrati do stavu v jakem bylo vse pred nim, ale je tam zavislost jeste na dalsich vecech jako jestli je zaply alarm, jestli neni v pozarnim nebo plynovem poplachu apod. Pokud musel neco nahazovat v rozvadeci, mel to udelane blbe.

Stmivace se mi po zapnuti nastavi na hodnotu jakou to melo pred tim. Souhlasim ze zmena drzenim tlacitka je pruda, knoflik je knoflik, ale je to o cene a designu ovladacich prvku. Nemam je vsude, jen tam kde to ma vyznam a je mozne je ovladat i dalkacem.

Na dvojklik jsem planoval dat zhasnuti vsech svetel kdyz jdu spat, ale nakonec to vypinam dalkovym ovladacem ktery se vali u postele.

Ssmozrejme neni to nic bez cehoz by se nedalo zit, ale pokud si to vyladis presne podle svych potreb, zjednodusi to zivot.
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

28. 6. 2021, 8:15

Určitě je spousta "udělátek", které zpříjemní život. Někdy se ale špatně odhaduje co ti bude vyhovovat a co ti poleze na nervy. To byl taky původní obsah dotazu autora tohoto vlákna.

Takže co se mi osvědčilo :

Celý barák vypnu/nahodím jedním tlačítkem // stykačem //. Zůstane běžet okruh ledničky, UPS/PCO , bojler. Ty už bych musel vypnout jističem.

To samé dílna.

Hodně si chválím "noční" LED světlo na WC. Rozsvítí se jenom trošku a plynule na PIR. Vypínačem se rozsvítí naplno, ale to je hrozná pecka na oči.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 6. 2021, 8:31

Nevím, ale mám pocit, že moderní přetechnizované domacnosti lidi snad pomalu přecházejí a vítězí zdravý rozum. V situaci, kdy to má každý kdo snadno přišel k financím už to stejně přestává být cool. A ovládat kávovar z postele dnes můžu i obyčejnou appkou výrobce kávovaru hi,hi. Za rozumné řešení považuji např. obyčejný Jablotron nebo jiný lepší EZS, kde si u stovky můžu prakticky neomezeně přidávat programovatelné aktory, v případě potřeby i zpětnovazební.
Za smysluplné považuji mít kontrolu na domem, firmou, chatou, chalupou z mobilu s tím, že mám možnost kontrolovat perimetr, místnosti a důležité systémy. Pro potřeby, kde mi nezáleží na žádném stupni bezpečnosti klidně i Xia Home, kde i několik desítek kamer, lze pořídit a provozovat opravdu za rozumné náklady. Levné kamery mě často překvapují velmi kvalitním nočním reřimem i dcela použitelným PIRkem.
Uspořené finance bych raději utratil za optiku do páteřní sítě. Je to mů názor, nikomu to nevnucuju :-)
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

28. 6. 2021, 8:32

Domaci automatizace podle meho dedy stara 30 let:
1) mikrospinac na dverich v komore - rozsviti se, kdyz otevru.
2) nocni osvetleni v celem baraku na chodbach a schodisti - 24V autozarovky. Ano, uz jsou tam 12V ledky...
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

28. 6. 2021, 8:48

Keď to tak čítam, neviem či by som to v dome chcel mať. Asi to bude aj tým že mám radšej aj autá ktoré nemajú veľa elektroniky.
Ak tomu človek rozumie a vie si to servisovať sám, je to vpohode. Ale byť závislý na niekom čo ani neviem čo v dome v mojom systéme robí... hmmm.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2021, 11:05

Děkuji za názory, ono nejdříve je potřeba si položit otázku co do té instalace integrovat, a jak celý ten "inteligentní" dům koncipovat? pro někoho je něco zbytečné, pro někoho nezbytné..

moje představa:

světelné okruhy

asi bych to již nedělal klasicky stylem nakreslit na zeď lustry a svézt jejich ovládání někam do 1-3míst ke dveřím i když to z 90% případech bude fungovat a vyhovovat, ale změna v podstatě nemožná...
příjde mi efektivnější každé světlo táhnout silovým kabelem do jednoho hlavního rozvaděče a desítky/stovky ovládacích míst nějakým FTP do slaboproudého rozvaděče a mít možnost si "prodrátovat" jakékoliv světlo na jakýkoliv vypínač i když samozřejmě chápu, že je nesmysl zhasínat světlo na horním WC v spodní kuchyni..
to jestli si ty desítky vstupů nacpu do nějaké chytré periferie a budu to ovládat chytře a nebo jestli tím budu hloupě spínat jen stykače/relata ke světlům je už věc druhá.. ale tahle možnost mi umožní mít chytrou i blbou instalaci dle libosti (klasika už zůstane vždycky jen blbá)

zásuvkové okruhy

opět svézt hvězdicí do jednoho místa a nepřehánět to s počty okruhů, dětskej pokoj, který má 10 zásuvek dokola jistě nepotřebuje každou zvlášť vypínat a zapínat na samostatném okruhu..
a ani rychlovarnou konvici nemusím zapínat zapnutím přívodu energie..

různá čidla (teplotní, PIR atd atd)
jsem toho názoru, že pokud se přivede FTP do každého vypínače tak to potom může sloužit i jako jakékoliv čidlo, vypínač, cokoliv takže zvolit dostatečné množství FTP ukončených někde v krabici ve stěně (klidně přeštukovaných (nevyužité nebo do budoucna využitelné) nemyslím si , že by ještě někdo někdy v domě kopal do stěn a natahoval nové kabely..

no a pokud se to udělá takhle, vše do jednoho velkého rozvaděče tak pak otázka co s tím dál?
takhle to nebude stát moc peněz navíc a umožňuje to udělat v podstatě cokoliv..

nechci jít stylem předražených komerčních řešení, kdy spínání jedné zásuvky stojí tisíce, ale dát tam relé za stokorunu a spínat či nespínat to skousnu..

ono třeba jen topné žebříky + el. podlaha v koupelnách .. se dá řešit různě.. klasicky budu mít u každého žebříku / podlahy jednoduchý ON/OFF vypínač - nepraktické, nebo něco inteligentnějšího s programovým časovačem.. znamená to mít pro 2koupelny třeba 4termostaty každej po několika tisících.. nebo to tak jak je nacpu bez jakékoliv logiky do spínané zásuvky a budu to řídit OPENHUBem třeba .. stačí mi 4 spínané okruhy za stokoruny, 4 čidla teploty a má to mnohem větší přínos za nižší cenu..

třeba rolety-žaluzie.. můžu si koupit "krabičku" od Somfy třeba a za každou roletu platit tisíce a mít to desentralizovaně chytré ale drahé a nebo to opět nacpat do OPENHUBu a mít to v podstatě za pár korun..

a takhle se dá pokračovat do aleluja... takže i ta chytrá nemusí být ve finále dražší než klasika s nějakými samostatnými decentralizovanými prvky..
samozřejmě nepočítám, že by přišli třeba pánové od Loxone a udělali to za půl mega komplet.. a já byl v hrsti až se něco posere..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2021, 11:42

idealni reseni je mit pro kazdou soucast samostatne jednotky a ty mezi sebou komunikuji, neni nic horsiho, nez kdyz ti zdechne jedna krabicka co ridi cely barak
2665-Rozvadec.jpg
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 6. 2021, 11:55

RaS píše: 28. 6. 2021, 11:05 Děkuji za názory, ono nejdříve je potřeba si položit otázku co do té instalace integrovat
.......
ono třeba jen topné žebříky + el. podlaha v koupelnách .. se dá řešit různě.. klasicky budu mít u každého žebříku / podlahy jednoduchý ON/OFF vypínač - nepraktické, nebo něco inteligentnějšího s programovým časovačem.. znamená to mít pro 2koupelny třeba 4termostaty každej po několika tisících.. nebo to tak jak je nacpu bez jakékoliv logiky do spínané zásuvky a budu to řídit OPENHUBem třeba .. stačí mi 4 spínané okruhy za stokoruny, 4 čidla teploty a má to mnohem větší přínos za nižší cenu..
.......
jeden takovej přípododotek k topným rohožím a žebříku v koupelně
před 25 lety jsem si to do baráku takhle udělal
do koupelny jsem si nenatáhl podlahovku - zbytečný, mám tam přece rohož
tenkrát mi to přišlo chytrý, topil jsem přímotopným kotlem a jestli 500W spálim v kotli a vodou přivedu do koupelny nebo těch 500w protopím rovnou v koupelně bylo jedno
po náhradě elektrokotle tepelným čerpadlem už to tak jedno není :mrgreen:
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

28. 6. 2021, 1:38

Akorat ta ctvrtka rozvadece kronepásků je šilena :|
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 6. 2021, 3:40

Znovu připomenu svůj první post.
Dělat vše co nejuniverzálněji, protože nevíš, co budeš chtít/potřebovat za 10 let.

Takže když to nejde jinak, do omítky na prasáka FTP (bez jakékoli další ochrany, jak se Ti možná bude někdo snažit radit).
Ale ještě mnohem lepší je otevíratelný kanál.
Kdybych dneska dělal barák znovu, tak udělám v 5 místech stoupačky skrz všechna patra (ve 4 rozích a jednu uprostřed domu). A všechny místnosti objedu zasekanou otevíratelnou lištou/korytem.

Např. teď řeším, jak dostat do 4. podlaží tlakový vzduch, když kompresor je na 1. podlaží. Musím to různě flikovat. Mít tam stoupačku a otevíratelné koryto, tak tam natáhnu 6 nebo 8mm pneumatickou hadičku a za hodinu nemám co řešit. A bude to pěkné, nikde nic nebude čouhat.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“