Inteligentni elektroinstalace ano či ne, konkretni typy..

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 6. 2021, 8:42

To Filla: krásné drátové peklo. Dokumentuješ nějak drátování, nebo to pácháš na pankáče jako většina z nás ?
To Ras: základem jsou myslím přehledně a pečlivě udělané/popsané patch panely. To je nejlepší základ na kterém se dá stavět věky. Tohle opravdu mazlím. Neškudlit a tahat kvalitním FTP kabelem. Jinak nikdy nevíš, kdy budeš řušit nějaké indukované rušení ze souběhů. Před měsícem jsme takový rušený souběh hledali u pacoše týden. Instalace drahým vodičem, bohužel nikde nepospojená. Co je možné krmit PoE.
Světla a zásuvky mi kabely přijdou zbytěčné, bezdrátové systémy fungují. Desítky silových vsupů od každé zásuvky, atd. jsou asi ideálem, ale až to budeš tahat budeš dost nadávat. Spíš doporučím dostatek revozních otvorů ve stropech a tam smotky různých rezerv, ty využívám prakticky nejčastěji. Bez DSK a podledu si podobné systémy neumím ani moc představit. Celý systém mi přijde logické koncipovat především na mobil. Konstruktér podobných šíleností časem zjistí, že takový drátový schodišták je nadčasová záležitost :-)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

28. 6. 2021, 10:16

No centralne, nad tym som aj uvazoval, do kazdej izby ftp z rozvadzaca, nalisovat konektor pripojit do 12x rj45 VSTUPNEJ jednotky, v nej 1wire pre cidla, 2x nejaka 2vodicova zbernica - tym padom by islo dalej vsetko rozsirovat, nejake napatie 24v, vstup pir senzor, vstup od vypinaca tlacitka.

16 relatkova vystupna jednotka a silovy kabel k kazdemu svetlu.

Rozvadzac som kupil obrovsky a drahy a nakoniec to cele zmenil.

Do kazdej izby jednotka s vlastnym uP. Snimanie vlhkosti a teploty na strope, pir senzor, teplota rj, teplota podlahy. Tlacitko na ovladanie svetla s kontrolkou, 3 tlacitka na rolety, pwm regulacia intenzity zvetla. Pripojene na modbus, tym padom staci natiahnut jedno ftp okruhom po izbach a vyrisene.

Dalsia jednotka metostanice, meria teplotu, tlak, luxy, vlhkost, rychlost vetra.

Modbus konci v hlavnej jednotke s atmega 2560, prepojenej na esp32 tusim, a tam je rozhranie wifi a pripojene na miestu siet, tj mobilom by islo ovladat veci a videit stavy.

V hlavnej izbe centralny displej 7palovy, na dotykove ovladanie pripojeny ces serial na at2560 Pre rychlejsie ovladanie a nastavenie systemu.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2021, 5:46

barete: zapojeni je dane blokovym schematem RJ, I/O jsou popsane, naadresovane, takze se v tom dokaze vyznat kazdy, kdo precte schema, pokud se zmeni funkce, vytiskne se nove schema
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 6. 2021, 7:44

Už tady několikrát padly nápady/návrhy na relay boardy ovládání světel. Hromada kabeláže a výsledek bída. Ta světla bych asi fakt neřešil vždyt stačí obyčejne, primitivni Philips Hue, Google home, atd. kde mám ovládání stmívání, časování, plné RGB a nemusím se s ničím jebat. Lovit kutěním min. tyhle funkce bude jebání a uplně zbytečně a dávno "objevené".
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

29. 6. 2021, 11:33

Nemám zkušeností, ale s těmi public cloudy to může mít nepříjemné důsledky.
https://www.bbc.com/news/technology-55087054
A taky vás má poskytovatel v hrsti, může chtít platby, nebo přejde na novější verzi software a starý hardware už nebude fungovat ... Moc by se mi líbilo, kdyby existoval nějaký standard a krabičky různých výrobců si vzájemně rozuměly.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

29. 6. 2021, 11:52

Děda si opravoval svou čb televizi sám. S dnešní televizí to nedokaže ani on, ani naprostá většina uživatelů. Tam jsme v rukou korporací. Ale u domovního zvonku, nebo rychlovarné konvice? Ne, u tak jednoduchých krámů jim do toho chomoutu dobrovolně nevlezu. Pochopí dnešní 10letý až vyroste, že vysavač NEMUSÍ být připojený na intrernet k tomu, aby zdárně plnil svou úlohu? Jednoduchá a účelná automatizace je supr. Neumím si představit např. větší skleník bez automatického otvírání oken, ventilátorů, a bez časování rozvěcení světel a automatické zálivky (mluvím o práci, ne rajčatech doma...). I ta sms o překročení hodnot je fajn. Ale je potřeba si umět říct, kdy je to opravdu potřeba.

PS: omluva za zbytečný filozofický příspěvek :oops:
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2021, 12:04

prcek píše: 29. 6. 2021, 11:33 Nemám zkušeností, ale s těmi public cloudy to může mít nepříjemné důsledky.
https://www.bbc.com/news/technology-55087054
A taky vás má poskytovatel v hrsti, může chtít platby, nebo přejde na novější verzi software a starý hardware už nebude fungovat ... Moc by se mi líbilo, kdyby existoval nějaký standard a krabičky různých výrobců si vzájemně rozuměly.
standardy mame, prumyslove sbernice, pro sebe bych nic jineho nepouzil, napr. prostorove termostaty z ciny maji i rs485, stejne ruzna cidla, I/O boardy, pokud do kazde podkrabice prosmyckujes sbernici, das pod strojek rele... ovsem pocitej, ze jen priprava na inteligent bude dvojnasonek klasicke instalace, pokud to ozivis, tak ctyrnasobek i vice
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 6. 2021, 1:10

filla píše: 29. 6. 2021, 12:04
prcek píše: 29. 6. 2021, 11:33 Nemám zkušeností, ale s těmi public cloudy to může mít nepříjemné důsledky.
https://www.bbc.com/news/technology-55087054
A taky vás má poskytovatel v hrsti, může chtít platby, nebo přejde na novější verzi software a starý hardware už nebude fungovat ... Moc by se mi líbilo, kdyby existoval nějaký standard a krabičky různých výrobců si vzájemně rozuměly.
standardy mame, prumyslove sbernice, pro sebe bych nic jineho nepouzil, napr. prostorove termostaty z ciny maji i rs485, stejne ruzna cidla, I/O boardy, pokud do kazde podkrabice prosmyckujes sbernici, das pod strojek rele... ovsem pocitej, ze jen priprava na inteligent bude dvojnasonek klasicke instalace, pokud to ozivis, tak ctyrnasobek i vice
A když to uděláš takhle, tak hledání triviální závady je na mašli, zvlášť když tu sběrnu pojmeš jako bus.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 6. 2021, 1:40

no tak aby jsme se posunuli dál...
jaké konkrétní řešení tedy, konkrétní značka, výrobce atd.. ať to není takové obecné..

děkuji
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2021, 2:02

Charon píše: 29. 6. 2021, 1:10
filla píše: 29. 6. 2021, 12:04
prcek píše: 29. 6. 2021, 11:33 Nemám zkušeností, ale s těmi public cloudy to může mít nepříjemné důsledky.
https://www.bbc.com/news/technology-55087054
A taky vás má poskytovatel v hrsti, může chtít platby, nebo přejde na novější verzi software a starý hardware už nebude fungovat ... Moc by se mi líbilo, kdyby existoval nějaký standard a krabičky různých výrobců si vzájemně rozuměly.
standardy mame, prumyslove sbernice, pro sebe bych nic jineho nepouzil, napr. prostorove termostaty z ciny maji i rs485, stejne ruzna cidla, I/O boardy, pokud do kazde podkrabice prosmyckujes sbernici, das pod strojek rele... ovsem pocitej, ze jen priprava na inteligent bude dvojnasonek klasicke instalace, pokud to ozivis, tak ctyrnasobek i vice
A když to uděláš takhle, tak hledání triviální závady je na mašli, zvlášť když tu sběrnu pojmeš jako bus.
kdyby to bylo jak rikas, tak vsechny fabriky stoji
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2021, 2:06

RaS píše: 29. 6. 2021, 1:40 no tak aby jsme se posunuli dál...
jaké konkrétní řešení tedy, konkrétní značka, výrobce atd.. ať to není takové obecné..

děkuji
obavam se, ze nikdo nic konkretniho nerekne, kazde ma sve pro a proti a nikdo si neveme na triko ti poradit "blbe"
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

29. 6. 2021, 2:10

Inteligentní dům je krásná věc, hlavně pro dodavatele technologií. Vypnout nebo zapnout světlo mobilem je pěkný, ale co když ho máš ve vedlejším pokoji?? :lol: Jedno přísloví říká, že oheň je dobrý sluha ale zlý pán. S elektronikou je to totéž. Mám samozřejmě také některé segmenty chalupy "inteligentní", ale jen to fakt potřebné minimum. Striktně nepoužívám žádné cloudy a holt si platím statickou IP adresu. Jak silovou elektriku, tak síťovinu mám chráněnou proti špičkám, přepětí ... Samozřejmě jenom na vstupu a i tak to stálo docela ranec. Minulej rok přes nás přešla bouřka a jenom kolem nás prásklo asi 50 blesků. I můj barák dostal tečku, sousedův spíš dvě a dolní soused taky jeden. To všechno během cca 5 vteřin. Kromě všech bleskojistek mi shořel VDSL modem, router a 6 portovej switch pro kamery. Z jedné zásuvky mi vylezl skoro metrovej "plamen". Cena opravy necelých 20 tisíc vč. měření rozvodů a hromosvodu. Soused vedle na tom byl o něco hůř (tak 3x), ale nejhorší byl inteligentní barák dolního souseda. Cena na pojišťovnu 800 tisíc, ta nakonec dala půlku, tři měsíce firmy bouraly, stavěly, nastavovaly a stále mu nechodí nějaké věci v patře a jedna garáž se mu otevírá sama od sebe tak dvakrát za měsíc.

Jedna technická k rozvodům. Pokud používáte drát UTP5 a jde natvrdo pod omítku tak se po čase ve zdi přetrhne alespoň jeden pár. Pokud je kabelů víc, tak ne, přesněji nestalo se mi to. Ovšem zazděnej jeden kabel fakt dost často. Ale já jsem zpracovával tak 10 balíků kabelu měsíčně, což je přes 3 kilometry.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 6. 2021, 3:53

To prcek: tohle China komouš děla opravdu zkušeně. Pokud chce šmírovat "zajmového" občana v tomto případě spíš diplomata či disidenta, tak má k dispozici desetisíce, v zájmové konkrétní oblasti/čvrti/ulici možná stovky kamer. Domací pórek na to nejedu, tak jsem smířený že čínská tajná služba a jejich dešifrantka šmíruje, jak močím na zahradě :-)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 6. 2021, 4:30

filla píše: 29. 6. 2021, 2:02
Charon píše: 29. 6. 2021, 1:10
filla píše: 29. 6. 2021, 12:04
standardy mame, prumyslove sbernice, pro sebe bych nic jineho nepouzil, napr. prostorove termostaty z ciny maji i rs485, stejne ruzna cidla, I/O boardy, pokud do kazde podkrabice prosmyckujes sbernici, das pod strojek rele... ovsem pocitej, ze jen priprava na inteligent bude dvojnasonek klasicke instalace, pokud to ozivis, tak ctyrnasobek i vice
A když to uděláš takhle, tak hledání triviální závady je na mašli, zvlášť když tu sběrnu pojmeš jako bus.
kdyby to bylo jak rikas, tak vsechny fabriky stoji
Ve fabrice přijdu, otevřu rozvaděč a hned mám jasno, popojdu otevřu druhý a mám závadu, nebo zkrátka několikátý. V baráku po sundání desátého vypínače a vrácení toho devátého, ještě když máš vícesestavu, chci tvoje nervy vidět :lol:
A určitě pod vypínač dáš průmyslové řešení za x tisíc kus co je v té zmiňované fabrice :lol: :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

29. 6. 2021, 4:38

RaS píše: 29. 6. 2021, 1:40 no tak aby jsme se posunuli dál...
jaké konkrétní řešení tedy, konkrétní značka, výrobce atd.. ať to není takové obecné..

děkuji
No tak podle barvy cpu na fotce tam má filla loxone
Jak zmiňoval bart, inels chcípe, dvojku po degradaci na inteligentní svorky jsem měl celkem rád, trojku i když ji navrhovali částečně podle mé specifikace, nesnáším.

Ať teda nekecáme anonymně já používám Control4 s IP modulama FutureNow pro základ a s IP modulama co potřebuju na dali, modbus, 232, 485,,,,

Ale každý svého štěstí strůjce
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“