Orientace expanzní nádržky na vodu

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2021, 3:32

Chtěl bych předělat umístění své malé expanzky (24 litrů) na přívodu do baráku.
Ta expanzka tam funguje skvěle, naprosto potlačila tlakové rázy od pákových baterek a dalších dějů. Takže fajn.
Sice by tam stačila i výrazně menší, ale tyhle 24 litrové jsou prostě nejlevnější, protože se jich asi dělá nejvíc.

Ale teď by se mi hodilo ji otočit z polohy naležeto do polohy nastojato. Je původně určená k provozu naležato.
Kdysi jsem někde četl, že to otočení může mít nějaký problém. Ale teď si ani za nic nemůžu vzpomenout jaký.
A nenapadá mě nic, čemu by to mělo vadit. Spíš naopak.

Pokud by voda přinesla nějaký bordel, který by se tam usazoval, tak z té stojaté (samozřejmě vývodem dolů) by to aspoň zase vypadlo, kdežto v té ležaté to zůstane.
A pokud by tam bylo něco lehčího než voda (třeba i vzduch), tak to stejně zůstane zavřené v obou polohách. A vzduch se asi časem stejně pohltí do vody.

Napadá vás prosím někoho jaký by to mohlo mít negativní efekt?
Díky.
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

21. 7. 2021, 3:55

Možná se jedná o typ a montáž vnitřní membrány. Aby nebyla namáhána nesymetricky při nevhodné poloze.

Jinak proti hydraulickým rázům z řádu // vznikají spíše po havarii a novém plnění řádu // má být na vstupu pojistný ventil, který to odhrkne do odpadu. Za ním je filtr a teprve potom má být expanzka.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 7. 2021, 4:13

Razi bznilaju aj pri zavreti ventilu, typycky pakoveho, preto na potrubi ma byt ta expanzka, kor ked su plastove filtre, vid navod od filtra.

Expanzku si namontuj ako chces, tak co tak sa ta guma presucha.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2021, 4:18

Milan199 píše: 21. 7. 2021, 3:55 Možná se jedná o typ a montáž vnitřní membrány. Aby nebyla namáhána nesymetricky při nevhodné poloze.

Jinak proti hydraulickým rázům z řádu // vznikají spíše po havarii a novém plnění řádu // má být na vstupu pojistný ventil, který to odhrkne do odpadu. Za ním je filtr a teprve potom má být expanzka.
Díky.
Ale v té stojaté poloze i ten vnitřní balón bude zatěžován více symetricky.
Fakt na nevýhodu nemůžu přijít.

Já mám na vstupu filtr, za ním redukčák a pak expanzku.
Rázy z řadu nevidím, (i když mám na vstupu před redukčákem manometr), takže tam je asi celkem klid.
Ale bez expanzky vznikaly rázy na vnitřní instalaci docela slušné.

Je to známý problém, který způsobují pákové baterie s okamžitým zavřením. Voda je rozjetá, baterka si skokově zastaví, a tak vznikne v instalaci pořádná hydraulická pecka.
A tohle ta expanzka pochytá tak dobře, že se manometr na sekundáru ani nehne. Bez ní vždycky pořádně zadribloval.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 7. 2021, 4:21

atlan píše: 21. 7. 2021, 4:13 Razi bznilaju aj pri zavreti ventilu, typycky pakoveho, preto na potrubi ma byt ta expanzka, kor ked su plastove filtre, vid navod od filtra.

Expanzku si namontuj ako chces, tak co tak sa ta guma presucha.
Díky.
Pokud někdo nepřijde s nějakou myšlenkou, čemu by to mělo vadit, tak to tak udělám a dám ji na stojato.
A řeknu si, že se mi to o tom potenciálním problému asi zdálo v nějakém instalatérském snu.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1004
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2021, 6:04

Když máš expanzku naležato, tak má tendenci proreznout v nejnižším bodě toho válcového pláště.
Když ji máš nastojato, tak má tendenci proreznout u té příruby, která drží gumu.

Nejsem si jistý, jestli se tam ta voda dostává pouze skrz tu gumu, nebo se tam taky sráží ze vzduchu použitého k dofukování.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 7. 2021, 6:10

Prehrdzaveje tak ci tak, tak naco to riesit, daj nerezovu z vakom :D budes to mat s ochranou.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“