UPS na CNC frézce

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

11. 8. 2021, 9:55

Mám v hlavě takovou myšlenku. Neustále tady v poslední době bojuju s výpadky sítě - někdy jsou to jen takové "blikance" - někdy třeba 3-5 minut.
Někdy jen třeba jedna fáze.
S ČEZem se do sporu pouštět nechci/nebudu.
Mám na strojích Gravos + PC. Pokud k tomu dojde, driver zahlásí chybu do systému (zahlásí podpětí) a systém to utne (má malou spotřebu, takže vydrží dýl než drivery). Vše se zastaví a vřeteno se dotáčí hodně dlouho setrvačností - ale prakticky se nic nestane.
Problém je v tom, že spadne PC a někdy se nakopne disk, někdy Armote. A už mě to přestává bavit.
Takže mě napadlo dát na PC,monitor a systém UPS. Krátkodobé výpadky to překlene a pokud to bude delší bude spousta času to standartně vypnout.
Narážím ale na problém jak to pak celé ovládat. Na stroji mám centrální vypínač. Pokud ho po ukončení práce vypnu, tak si bude myslet, že je výpadek a bude monitor a systém krmit dál z baterie - dokaď to nechcípne.
Jediná cesta je vypnout UPS a pak centrální vypínač. Při zapnutí zapnout centrální vypínač a pak UPS.
Ale tohle řešení mě štve. Rád bych měl UPS uvnitř stroje a už se vidím, jak si to pokaždý budu pamatovat .....

Neměl by někdo nápad jak tohle vyřešit?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 8. 2021, 10:28

Pokud dáš korektně ukončit pc tak to dá vědět UPS a ta se vypne , s tím by problém být neměl . pak vypneš hlavní vypínač a upsce by to nemělo vadit - některé stroje to tak u nás mají.
Pokud ta ups po odpojení od sítě zase naběhne tak jedině solo přívod pro ups .
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

11. 8. 2021, 10:43

Nojo, ale jak je to pak obráceně? Když to chci zapnout? Tak se musí nejdřív zapnout ta UPS ne?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6944
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 8. 2021, 10:54

ups by se měla s obnovou napájení aktivovat .
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

11. 8. 2021, 10:58

Aha .... A to takhle mají všechny? Anebo se musí koukat po učitém typu?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

11. 8. 2021, 1:45

Martinhora píše: 11. 8. 2021, 10:58 Aha .... A to takhle mají všechny? Anebo se musí koukat po učitém typu?
nemají to všechny, víc jich to nemá než má. offlinky jak která, onlinky skoro všechny jo, ale cena je velmi rozdílná
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 8. 2021, 3:23

Dal bych si někam na zeď nebo na čelní panel 2 šaltry.
Jeden bude zapínat silovinu, druhý bude zapínat PC a elektroniku.
Výhoda je, že můžeš zapínat citlivější elektroniku jindy než silovinu. Navíc si můžeš třeba zapnout jen PC a ladit nějaké programy, přitom silovina bude
zatím ještě vypnutá.

Ten šaltr pro elektroniku by měl 2 kontakty - jeden odpojí UPS od sítě, druhý rozpojí spojení UPS-PC.

Šlo by to samozřejmě i jen jedním společným šaltrem, který by jedním kontaktem odpojil UPS i silovinu od sítě, a druhým kontaktem rozpojil UPS-PC.
Ale nezávislé zapínání siloviny a elektroniky mi teda přijde lepší.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

17. 8. 2021, 7:32

UPS se na mašinách na dřevo vyskytují dost často, dnes je celkem standard, že jdou už přímo od výrobce, ale pár desítek jsem namontoval i já do už hotových strojů u zákazníků.
Podstatné je, že je dobré použít UPS s dálkovým ON/OFF, což je fakticky jednoduchá dvoupólová svorkovnička na zadní straně UPS, kdy spojením se UPS nahodí, rozpojením zase vypne.
To se realizuje tak, že na hlavní vypínač mašiny se přidá pomocný kontakt, který zapnutím stroje zároveň zapíná UPS.
https://www.spower-exim.cz/ups-line-interactive
Za ní pak je připojený počítač, na druhý výstup pak připojuji spínaný zdroj 24VAC, který živí řídící jednotku, někdy i drivery os.
Bohatě dostačuje UPS 800VA, utáhne to v pohodě
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 8. 2021, 8:37

Děkuju za nápady a postřehy. Nakonec jsem to udělal, jak radil Mex.
Silovina zvlášť a UPS taky. Na tu je napojeno PC,monitor a GVE karty.Nijak jsem to nakonec nekomplikoval.
Prostě jsem z boku krytu elektroniky udělal malé okýnko, abych na UPS viděl. Můžu jí zapínat/vypínat a vidím na display, kolik ještě zbejvá času.
UPS vydrží cca 20 minut - což je až dost.

Zkoušel jsem simulovat výpadek proudu a všechno to funguje jak má. Nějaký driver (kterýmu jako první dojde šťáva) zahlásí do systému chybu. Systém to všechno utne, ale vč. PC jede dál (Armote). A je spousta času všechno standardně ukončit - jak Armote, tak PC. Takže zůstane uloženej i referenční bod obrobku. Po zapnutí a zreferování se může program pustit znovu. Takže nevznikne zmetek.

Jenom vřeteno po výpadku proudu má strašnou setrvačnost, protože ho FM nezabrzdí - dobíhá klidně i 5 minut. Ale je to vlastně i trochu k dobru - obrábím malejma nástrojema a při tom utnutí systémem nedojde díky setrvačnosti k zalomení nástroje.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“