Světelný projektor pro nanášení barvy

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

23. 9. 2021, 5:43

Ahoj,
Mám takovou představu.
Chtěl bych stříkat různé obrazce a tvary pomocí stříkací pistole na zeď.
Dalo by se sestrojit popřípadě sehnat nějaké zařízení které by dokázalo promítat obraz na zeď pomocí světla a šablony? Nebo třeba nějaké laserové zařízení řízené z PC co by to umělo?
Jde jen o to aby se dal stříkací pistolí objet ten tvar a pokaždé tak aby byl stejný výsledek.
Napadlo mě něco jako jsme měli ve škole, jak se na to dávaly šablony a přez nějakou čočku to promítalo na zeď.
Navíc potřebuji aby byl ten obrys dobře zřetelný i za vysokého osvětlení pracoviště a to výce jak 800lux.

Má někdo nějaký nápad?
Předem díky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 9. 2021, 5:48

jak jsi sám napsal meotar -zpětný projektor , nebo klasika projektor k pc co dnes snadno a levně taky seženeš problém může být že si u toho budeš stínit .
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 9. 2021, 6:10

Lepší projektory umí kompenzovat i promítání hodně zešikma.
Takže by se to asi dalo vychytat tak, že by si člověk při práci moc nestínil.

Já jsem ale velký příznivec polovodičových laserů.
Takže bych navrhoval úkrok stranou - velký balicí papír, z něho laserem snadno vyříznout šablonu, a podle ní to stříkat.
Jako bonus to bude dělat při stříkání i ostré hrany (pokud se to bude chtít).
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

23. 9. 2021, 6:35

Mex píše: 23. 9. 2021, 6:10 Lepší projektory umí kompenzovat i promítání hodně zešikma.
Takže by se to asi dalo vychytat tak, že by si člověk při práci moc nestínil.

Já jsem ale velký příznivec polovodičových laserů.
Takže bych navrhoval úkrok stranou - velký balicí papír, z něho laserem snadno vyříznout šablonu, a podle ní to stříkat.
Jako bonus to bude dělat při stříkání i ostré hrany (pokud se to bude chtít).
Bohužel ostrá hrana se právě nechce. Přesně opak. Jakékoliv stříkání dle šablony je špatně. Momentálně je to prováděno dle předlohy na papíře a oka a citu toho co to stříká, ale je problém že není jeden jako druhý a pokud to stříká někdo jiný není to stejné. Na objektu cca 2x4m je tolerance cca 15cm, ale je potřeba když je výce objektů vedle sebe aby vypadaly stejně.
Je to různé barevné, tzn několik různých tvarů a barev s plynulým přechodem.

Představa je právě aby to svítilo ze strany aby si člověk nestínil.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 9. 2021, 6:56

řekl bych jedině laser, který vykreslí čáry obrysů - klasický projektor bude dle mého málo svítit a bude se plést to nastříkané s projekcí

na druhou stranu, půjčit si projektor a někde to zkusit bude snadnější než vymýšlet laser :-)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2021, 7:09

a co vertical drawbot, kdyz uz jsme na cnc foru
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 9. 2021, 7:11

Udělej něco podobné a dej tam střikačku a máš plátno jak plátno.
https://digitalartarchive.siggraph.org/ ... g-machine/
https://cz.pinterest.com/gradi6007/draw-bots/

Filla byl rychlejší.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

24. 9. 2021, 6:55

Z praktického hľadiska projektor sa mi zdá lepší. Ak sa predloha hodne zjednoduší, alebo upraví v grafickom prostredí v PC, tak sa môže jednoducho premietať na stenu. Dokonca sa predloha môže už v PC posunúť do perspektívy a tým sa docieli to, že to potom projektor zvládne premietať aj pod ostrejším uhlom čím si tvorca nebude sám tieniť.
Pokiaľ ide ozaj len o nejaké línie prechodu farieb, tak obrázok by sa preložil jednoznačným vektorom, ktorý by sa na stenu premietal. Volil by som špecifickú farbu vektora a použil k tomu okuliare na zvýraznenie žiadaného spektra. Takto som kedysi používal nivelačný laser aj za denného svetla, kým neboli tie pípacie prijímače.

Čo sa týka laseru, kedysi kamarát vyrábal svetlá na diskotéku a používal tam dva rotačné excentrické zrkadlá na projektovanie rôznych obrazcov na stenu. Ak by sa to riadilo PC, šlo by to celkom dobre.

Ale stále ten projektor sa mi zdá lepší a hneď k dispozícii. Prípadne aj pokazený prístroj sa dá rýchlo nahradiť.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“