problem rezani zavitu M2/M2,5 do AL, strzeni prvnich zavitu / figl jak na to ? ?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 11. 2021, 11:17

tak uz zavituju, ale mel bych jeste jeden dotaz. ten uchycenej zavitnik a pred tim, nez chytne diru vrkla vsude mozne, ze je diru 2,5mm problem vubec trefit. zacinat zavitovani uz se zavitnikem na hrane diry neni uplne ono. zkusil jsem do hlavy upnout i mensi vrtackovou hlavicku pro pohodlne prehazovani zavitiku, ktera ma stopku cca 6mm = max. co se tam vejde, ale vysledek stejne. neskutecne tanecky na zacatku. asi neco delam spatne ? :-) .
tomik.
zverodoktor píše: 27. 11. 2021, 8:24
tomik.tk píše: 27. 11. 2021, 8:01 ahoj.
Ahoj,
blahoželám ku kúpe. Ten červík je na zaistenie trňa proti pretočeniu. Ja som hlavičku mal v originálnom balení aj s tŕňom, ale je to štandardný tŕň, žiadna jamka pre ten červík na ňom nieje. Asi by sa patrilo označiť si na tŕni pozíciu červíka a vybrúsiť na ňom malú plôšku. Po tom tŕni trieskať kladivom nebude najlepší nápad aby sa nepoškodilo vnútro hlavy.
Ja som tŕň a dutinu iba odmastil, tŕň dal do mrazáku, a hlavu mierne nahrial horkovzduškou. S citom naklepol a zatiaľ drží. Pravda ale je, že M6 do oceli som s ňou ešte nerezal.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

28. 11. 2021, 11:49

Predpokladám, že tam máš takéto upínacie valčeky. Na súosové upnutie závitníka vplýva kolmosť toho "V" vybrania na pozdĺžnu os valčeka, a umiestnenie vrcholu toho V presne v strede valčeka. Môžeš to poladiť diamantovým ihlovým pilníkom, no musiš si dobre premyslieť, kde ubrať, aby si to viac nepokurv*l ako opravil.
004.JPG
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 11. 2021, 2:01

diky.
nic kazit nebudu. to hazeni je dany asi odstredivou silou a nevyvazenosti tech segmentu. nejak si na to zvyknu. po najeti na otvor uz to drzi.
diky.
tomik.
qwer píše: 28. 11. 2021, 11:49 Predpokladám, že tam máš takéto upínacie valčeky. Na súosové upnutie závitníka vplýva kolmosť toho "V" vybrania na pozdĺžnu os valčeka, a umiestnenie vrcholu toho V presne v strede valčeka. Môžeš to poladiť diamantovým ihlovým pilníkom, no musiš si dobre premyslieť, kde ubrať, aby si to viac nepokurv*l ako opravil.004.JPG
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 11. 2021, 5:10

tak jeste perlicka. testuju to zavitovani a nejak jsem zkousel si to podrzet, nastavit pred zavitovanim. no a asi jsem trefil nejakou spesl polohu a najednou se vsechno tocilo na fest.
M5 zavitovka je akorat bezpecnostne silna :) zavitnik v poho, jen pohazeny veci okolo vrtacky.
jak se mi to povedlo uz nevim.
tomik.
Přílohy
GSA_chybka.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

28. 11. 2021, 6:34

No vidím, že skúšaš všetky možnosti :-) . Neviem síce presne čo sa stalo, ale viem že originálne je k tej hlave tak 10 cm dlhá rúčka. Asi sa ti to na tej závitovke nejak napriečilo.
Čo to máš za modrý lektvar v tej fľaške? Nejaký spešl závitovací olej?
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 28. 11. 2021, 6:54, celkem upraveno 2 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5241
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

28. 11. 2021, 6:42

zverodoktor píše: 28. 11. 2021, 6:34 No vidím, že skúšaš všetky možnosti :-) . Neviem síce presne čo sa stalo, ale viem že originálne je k tej hlave tak 10 cm dlhá rúčka. Asi sa ti to na tej závitovke nejak napriečilo.
Čo to máš za modrý lektvar v tej fľaške? Nejaký spešl závitovací olej?
V tomhle baleni ho prodava Čejka, mám ho a je gut
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 11. 2021, 6:49

tycka je spesl a musela by se vyrobit, protoze musi mit to osazeni na M5 zavit. i tak jsem musel stocit prodlouzenou matici, abych na tu zavitovku dal kontramatku. :-) nejak jsem drzel tu hlavicku v nejaky poloze prizvednutu, pustil vrtacku a byl kolotoc. vyrobce s moji "invenci" evidentne nepocital :) ta kapalina je neco novyho na hlinik z kovonastroju. https://www.kovonastroje.cz/Mazaci-tech ... ram=ct-498 .
jen ji zkousim. na hlinik jedine lih a ve velkym. je to pak i cisty, jen ofouknout. pri tom lamani M2 a M2,5 zavitniku jsem zkusil nejakou pastu od karnachu a ted tuhle vodicku. asi to ma malinko lepsi vlastnosti nez cistej lih, ale je vsechno zaflakany, spony se lepjej vsude atd. ted co mam tuhle hlavicku s momentem se asi k lihu vratim. radeji 2x vyjedu spony nez vsechno porad cistit :roll: .
tomik.
zverodoktor píše: 28. 11. 2021, 6:34 No vidím, že skúšaš všetky možnosti :-) . Neviem síce presne čo sa stalo, ale viem že originálne je k tej hlave tak 10 cm dlhá rúčka. Asi sa ti to na tej závitovke nejak napriečilo.
Čo to máš za modrý lektvar v tej fľaške? Nejaký spešl závitovací olej?
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

28. 11. 2021, 6:54

P.S.: už asi viem čo sa stalo. Tá hlava má na hornom prstenci zboku zaisťovaciu skrutku, aby sa ten prstenec nepretočil. Nastavuje sa s ním poistná sila podľa priemeru závitníka. Ak sa ti počas práce ten prstenec dotiahol, bol to dôvod toho karambólu.
Ja som tú tyčku nevedel narýchlo nájsť, tak kus závitovky m5, kus hliníkovej rúrky fí 8 a klobúková matica vyriešila problém asi za 2 minúty :lol: .

ja mám na rezanie závitov do Al celkom rád izopropanol, namočím závitník a vyrežem. Vyparuje sa pomalšie ako lieh a maže rovnako dobre.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

28. 11. 2021, 7:05

moment jsem kontroloval a ten se nezmenil. takze neco jinyho. mel jsem tu hlavicku v dobe pusteni rucne prizvednutou v nejaky poloze, ale fakt uz nevim. IPA nebo lih, co je bliz :-) u cnc je kandak s lihem a izopropanol mam na elektroniku a je drazsi. pokud ale funguje takto pekne proti lihu, na zavity ho pouziju. sprchovat jim obrobek je luxus :-)
t.
zverodoktor píše: 28. 11. 2021, 6:54 P.S.: už asi viem čo sa stalo. Tá hlava má na hornom prstenci zboku zaisťovaciu skrutku, aby sa ten prstenec nepretočil. Nastavuje sa s ním poistná sila podľa priemeru závitníka. Ak sa ti počas práce ten prstenec dotiahol, bol to dôvod toho karambólu.
Ja som tú tyčku nevedel narýchlo nájsť, tak kus závitovky m5, kus hliníkovej rúrky fí 8 a klobúková matica vyriešila problém asi za 2 minúty :lol: .

ja mám na rezanie závitov do Al celkom rád izopropanol, namočím závitník a vyrežem. Vyparuje sa pomalšie ako lieh a maže rovnako dobre.
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

28. 11. 2021, 7:14

Asi si mal tú smolu, že si ju zrovna držal presne v nejakej medzipolohe, s ktorou výrobca nerátal :lol:
Aspoň že sa okrem rozhádzania vecí v okolí nič vážnejšie nestalo ani tebe, ani hlave.
Izopropanol používam iba na závitovanie. Ale čo sa týka ceny, katastrofa je to iba od doby, čo je COVID a masívne sa míňa na výrobu dezinfekcii. Predtým som ho kupoval za menej ako lieh. Teraz pri tej cene ho treba naozaj šetriť :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

6. 12. 2021, 4:49

tak zase zlomena tycka, ted uz pevnostni sroub M5. stalo se to tak, ze jsem ji promazal, upnul a uplne naprazdno nechal tocit a prstem prizvedaval upinaci hlavicku, aby se prepinaly rezimy a najedou se kouslo a tycka v riti. neco je asi spatne. tak bych jeste poprosil o zjisteni stavu kdyz je jen upnutej celej zavitovaci cajk, jesrli je hlavicka vylezla ven(gravitaci) a toci na reverz, nebo ma byt nejak zasunuta. tohle mi uz z podstaty komplikuje najeti do otvoru, protoze nekdy proste reverzuje jakoby porad :( . asi ji rozeberu, jestli tam nebude neco mrtvyho.
tomik.
zverodoktor píše: 28. 11. 2021, 7:14 Asi si mal tú smolu, že si ju zrovna držal presne v nejakej medzipolohe, s ktorou výrobca nerátal :lol:
Aspoň že sa okrem rozhádzania vecí v okolí nič vážnejšie nestalo ani tebe, ani hlave.
Izopropanol používam iba na závitovanie. Ale čo sa týka ceny, katastrofa je to iba od doby, čo je COVID a masívne sa míňa na výrobu dezinfekcii. Predtým som ho kupoval za menej ako lieh. Teraz pri tej cene ho treba naozaj šetriť :lol:
tomik.tk
Příspěvky: 589
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

6. 12. 2021, 5:43

tak rozebrano a je to v ... :( vylomej zup unasece a to je to, co se tam obcas kouslo. pravdepodone neopravitelny :roll: jestli o tom prodavajici vedel ? zkusim se ho zeptat na aukru.
tomik.
Přílohy
GSA_detail_1.jpg
GSA_detail_2.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 12. 2021, 5:53

To je teda pešek ....
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

6. 12. 2021, 6:22

Pokud s hlavou prodejce pracoval, tak to asi musel zjistit a vědět (proč by se to Tobě kousalo a jemu ne???), pokud hlavu někde, třeba v pozůstalosti, našel, tak by to vědět nemusel, ale na Aukru (ale i na jiných bazarech a fórech) je vždy nákup něčeho složitějšího trochu loterie a je to jen spoléhání se a doufání v serióznost prodejce. Vím o čem píšu, měl jsem docela nepříjemný problém, také na Aukru.
Aukro, které píše, že prodej garantuje, se k tomu nakonec postavilo tak, že tvrzení kupujícího a prodejce jsou protichůdná a nelze posoudit kdo má pravdu a doporučí dohodu nebo právní řešení mimo Aukro. Jim jde jen o provizi z obchodu...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 12. 2021, 6:45

Kolik stojí nová?
Dá se vůbec sehnat?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“