Rozmístění strojů v nové dílně

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

18. 12. 2021, 9:43

Začínám řešit poměrně příjemné problémy a sice stěhování do nového RD a nové dílny. Do teď jsem měl stroje postrkané všude po domě, kde to zrovna šlo. Teď na to budu mít svůj sólo prostor a najednou nevím, jak to pořádně uchopit, aby to jako celek co nejlíp fungovalo a co nejlíp se využil prostor. Zkusil jsem si tedy čmárnout layout.
Proti dveřím do domu jsem si ještě navrhnul příčku (zatím nestojí) kvůli omezení šíření hluku a pachů od obráběcích strojů a zároveň jsem si tak vytvořil místo na regály.
Jinak je to koncepčně tak, že obráběcí stroje jsou vpravo nahoře, sváření vpravo dole s tím, že mezi možná udělám ještě nějakou rozletu nebo závěs. Vlevo dole je potom řezání a broušení. Chtěl jsem, aby to bylo co nejdál od obráběcích strojů. Svařovací stůl a stůl s šuplíky na nástroje a měřidla bych udělal na kolečkách, aby se s tím kdykoliv dalo hnout.
Přijde vám to takhle OK nebo byste to pojmuli celé nějak jinak? Dílna mě neživí. Je to hobby. Občas obrábím, občas svářím (hlavně TIGem) a k tomu občas dělám nějakou elektroniku, čiže to bude taková dílna na všechno.

SnipImage.JPG
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 12. 2021, 6:20

Ahoj,
v prvom radeti blahoželám že si si splnil sen o ktorom väčšina hobby iba sníva. Mne sa to podarilo pred 3 rokmi. Pôvodný koncept 3 strojov sa v priebehu času nejak zvrhol na strojov 8 ( proste si ma našli zdarma alebo za cenu ktorá sa neodmieta) a začína mi byť tesno :lol: .
Takže rozmiestnenie nemám definitívne doteraz. Ale každopádne čo môžeš, daj na kolieska. Získaš tým možnosť presunúť veci v prípade, že potrebuješ buď viac miesta, alebo sa rozhodneš čokoľvek presunúť. Nejaké 3F zásuvky v dielni sú už namontované, ale ako píšem, stroje trochu časom menia svoju polohu a tým pádom začínam mať kdekade po zemi káble, čo je na figu. Rozhodol som sa preto natiahnuť pod stropom montážne žľaby, aby káble mohli ísť tade (najmä k strojom, alebo stolom ktoré niesú pri stene). Ako lacnú alternatívu tých originálnych by som asi použil sadrokartónové CD profily ak nenarazím na nejaké hyper lacné originálne riešenie.
Taktiež plánujem urobiť rozvod stlačeného vzduchu ku strojom na ofuk cez PPR trubky, ako tichý zdroj vzduchu mám prichystaný kompresor s klimatizácie a 70 litrovú PB fľašu a-lá vzdušník.
Ak niektorý stroj bude chrstať špóny ďalej ako si pôvodne dúfal, šikovný pomocník je ľahká zástena na kolieskach (taká ako u doktora), ktorú keď ju nepotrebuješ prisunieš ku stene a nezavadzia.

Dobrý nápad je dať zvárací stôl blízko vonkajšej steny a vyrobiť si odsávanie vyvedené von. Značne to zníži šírenie zápachu po dome.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

18. 12. 2021, 6:31

Soustruh, frézka, sváření...
Nikde tam nevidím pásovku. Věř, že tam jednou bude :wink:
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

18. 12. 2021, 9:52

Ahoj,
svařovací stůl v kombinaci se šuplíky na měřidla a nástroje bych asi nedělal. Zrovna tohle stojí většinou nejvíc peněz a zaslouží si extra čistej prostor. Já to nedávno vyřešil koupením prázdnýho dílenskýho vozíku z Hechtu (předvánoční akce) a je to bomba. S vozíkem si přijedu vedle mašiny a vše mám po ruce, po práci s ním zajedu do kouta a mám uklizeno. :D

Radek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2021, 10:53

No stejně ho nějakej posuvnej závěs třeba z plachtoviny nemine ,bordel z broušení atd není žádná radost, a jako mazivo soustruhu se taky neosvědčil .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

18. 12. 2021, 11:18

Broušení, řezání, sváření, bych dal pěkně za příčku, ať ten nejhorší bordel nemůže k mašinám. Ten prostor by bylo dobré odsávat. Ponk bych dal k oknu.
Každý ale děláme něco jiného a proto nám každému bude vyhovovat něco jiného.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 12. 2021, 9:47

Presne ako píše Radek. Tú časť s regálmi by som oddelil od zvyšku dielne priečkou určite. a regále vybavil závesmi (kľudne trebárs zo starých plachiet, je to jedno) Po 2 rokoch budeš mať všetko zaprášené. Zakrývam aj všetky stroje ktoré práve nepotrebujem plachtami, dobre sa mi osvedčili vyradené tie naťahovacie froté plachty čo majú po obvode gumu.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

19. 12. 2021, 10:58

Pásovka už je. 😃 Bude vlevo dole.

S rozvodem vzduchu PPRkem určitě počítám a drátěné žlaby taky plánuju. To je dobrá věc. Cokoliv kdykoliv jde dodělat.

Ten stolek 1x1 by byl právě s měřidly a nástroji a vždycky bych si ho přišoupl k mašině, k jaké bych potřeboval. Svařovalo by se na tom velkém. Ten by byl z ocelové desky s dírama na upínky.

Udělám tedy tu příčku vedle regálů a k tomu ještě závěs, aby se dala část s obráběcími stroji úplně oddělit.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
servis4sp
Příspěvky: 708
Registrován: 26. 11. 2018, 1:07
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2021, 1:15

Čau, stejně až to budeš mít hotové, tak se něco naskytne a budeš to zas celé předělávat. Je to never ending story :D :D :D . Ideálně myslet trochu dopředu😉
sv18ra, KSU250, 2N118, SH-700A, FA3AU, tos 1U, gh450, R5, FN40, HJ8, WKV63
Radek335
Příspěvky: 358
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

20. 12. 2021, 8:51

zverodoktor píše: 19. 12. 2021, 9:47 Zakrývam aj všetky stroje ktoré práve nepotrebujem plachtami, dobre sa mi osvedčili vyradené tie naťahovacie froté plachty čo majú po obvode gumu.
To zní zajímavě. Nevíš, kde takový plachty koupit? Taky zakrývám mašiny, když delší dobu nekutím.

Radek
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 12. 2021, 9:34

Radek335 píše: 20. 12. 2021, 8:51 To zní zajímavě. Nevíš, kde takový plachty koupit? Taky zakrývám mašiny, když delší dobu nekutím.
Radek
Ahoj Radku,
nové kdekade, trebárs aj v Tescu. Lacnejšie je poprosiť známych, že keď budú mať vyradené plachty a obliečky, nech ti ich dajú. Za chvíľu sa ti ich nazbiera dostatok. Rovnako staršie uteráky sú vyborní pomocníci na utieranie kdečoho v dielni.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

21. 12. 2021, 7:00

Radek335 píše: 20. 12. 2021, 8:51
zverodoktor píše: 19. 12. 2021, 9:47 Zakrývam aj všetky stroje ktoré práve nepotrebujem plachtami, dobre sa mi osvedčili vyradené tie naťahovacie froté plachty čo majú po obvode gumu.
To zní zajímavě. Nevíš, kde takový plachty koupit? Taky zakrývám mašiny, když delší dobu nekutím.

Radek
hledej něco podobného https://www.eva.cz/zbozi/81032/obal-na- ... pe-90g-m2/

obal na stůl / gril, plachta na motorku..

Jen tyhle plachty nemají nekonečnou životnost a prodřou se. Hledej něco s vyšší gramáží.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“