Umytí stroje

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

21. 12. 2021, 5:46

Ahoj, rád bych někdy v budoucnu dal do pořádku svoji frézku. V první řadě řeším umytí, a tak mě zajímá, čím třeba tento překupník asi tak mohl tenhle soustruh mýt?
sv.jpg
Že by to rozebíral a myl po dílech, tak to asi těžko. Že to ošplíchnul horkou vapkou s nějakým sajrajtem, to bych si už představit dovedl, ale zase bych asi úplně nechtěl mít vodu zateklou všude možně po mašině. :) Tušíte, co s tím překupníci dělají? Nebo je fakt jediná cesta to buď nějak pracně drhnout kartáčem a dávat si pozor, aby se voda nedostala kam nemá nebo stroj rozebrat skoro do posledního šroubkou což pak asi umožní použití vapky?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 12. 2021, 5:49

nastříkáš přípravkem na mytí (např STAR) chvilku počkáš a otřeš.. dle zasranosti opakuješ několikrát funguje spolehlivě
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2021, 6:39

Hadr + isopropyl :-)
Aleš Procháska
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

21. 12. 2021, 6:45

Velmi sa mi osvedčil tento čistič diskov. Dá sa kúpiť v mototechne, a stojí pár korún.
011.JPG
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

21. 12. 2021, 6:47

mám čerstvé skúsenosti, tak sa podelím.
Star, dimer a pod... fungujú viac menej podobne, tak by to mohlo platiť takmer všeobecne.
základný postup ako píše RaS.
po niekoľkonásobnom umytí sa objavili miesta, kde to proste nejde. nános zaschnutého sajrajtu - mechanicky oškrabať a postup opakovať.

pár vecí, na ktoré si treba dať pozor:
-celkom aktívne to reaguje s ľahkými kovmi, je treba dať pozor na rozne hliníkové štítky a pod. lebo ich zmatní, príp. až rozožerie (podľa koncentrácie a dĺžky ponorenia)
-keď je stroj umytý, treba ho riadne opláchnuť teplou vodou, inak to veľmi dobre separuje prípadné nové vrstvy farby. alternatíva je niekoľkonásobne utrieť acetónom (dôsledne)
-pri vyššej koncentrácii toho prípravku (ja používam 1/5 až 1/10) to rozožiera aj niektoré farby. mám napr. na ZPSke dvere elektro rozvádzaču nastriekané asi PUR farbou. zvonka je to odolné, zvnútra zasraté hmlou z emulzie - farba ide bez reptania dolu.
-žerie to aj betón
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

21. 12. 2021, 6:55

RaS píše: 21. 12. 2021, 5:49 nastříkáš přípravkem na mytí (např STAR) chvilku počkáš a otřeš.. dle zasranosti opakuješ několikrát funguje spolehlivě
Díky. Můžeš sem prosím hodit odkaz na konkrétní přípravek STAR, který používáš?
prochaska píše: 21. 12. 2021, 6:39 Hadr + isopropyl :-)
To by stálo za pokus... Díky, zítra prubnu. Akorát teda bude člověk asi slušně sfetovanej.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 12. 2021, 7:00

mám tohle
http://www.obchodnbs.cz/nbsobchod/eshop ... stic-10-kg
ale fungujou i jiné.. ten isopropyl smrdí a než uděláš stroj tak zhebneš :D , tohle je docela příjemné
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2021, 7:09

Když už, tak já mám raději https://www.enaspol.cz/eshop-syntapon-a ... t-premixes
Matka všech čisticích prostředků :-) Přidáš vodu, barvivo a voňavku a vznikne Jar :D
Před dvaceti lety jsem domů koupil sud a pořád ho máme. Nekupujeme Jar, nic, jen odlijeme a naředíme :-)
Aleš Procháska
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

21. 12. 2021, 7:22

RaS píše: 21. 12. 2021, 7:00 mám tohle
http://www.obchodnbs.cz/nbsobchod/eshop ... stic-10-kg
ale fungujou i jiné.. ten isopropyl smrdí a než uděláš stroj tak zhebneš :D , tohle je docela příjemné
Tak to používám asi něco podobného, jen to má trochu jiné pojmenování (čistič motorů). Složení taky voda, hydroxid sodný atd. V tom případě je teda potřeba dávat pozor, kam to nateče, pořád je to hlavně voda, která by nikde ve stroji neměla zůstat zateklá.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 12. 2021, 8:15

Bez vody to nejde.Překupníci myjou tím nejlevnějším,co je..Samozřejmě to sežere barvu (to vidíte v mnoha inzerátech,zelená mašina místy do růžova,jak vylézá z pod barvy kyt),ale to je netrápí- buďto to prodají tak,nebo napatlají vše včetně koleček barvou.Dřív býval Alkon,to myje výborně-prášek,který se rozmíchá ve vodě,ale netuším,jestli se dneska ještě sežene.Já jsem dneska myl elektrorozváděč Čističem motorů(autokelly).Je to už osvědčené,ale chce to:použít rozprašovač-takovej ten ruční a naředit-třetinu až polovinu vody.Po nastříkání na mašinu rychle vykartáčovat silonovým kartáčem a štětkou na lahve a do půl minuty po aplikaci opláchnout vodou.Když je teplo,tak ještě mnohem rychleji,jinak to žere barvu.(vrchní docela drží,ale základovka a červený kyt jde už když zahlédne odmašťovač.Když se to umyje teplou vodou,docela rychle to osychá.Vodou myslím jen tak,z konvičky, popř. mírný tlak z vodovodu. Jak to vezmete tlakem,dostane se voda všude, kde není třeba wapku (když už,tak parní-bere to i s barvou a pěkně to po ní osychá) používají jen překupníci-anebo v generálkách,kde se stejně všechno rozebírá. Samozřejmě všude,kde to nateče do vedení je potřeba vodu vytěsnit-promazat,aby olej vytlačil vodu,nebo nastříkat wd.To většinou jde,ale bacha na filcové stírátka a takové ty věci,ty se ošetřit nedají,odmašťovač a hlavně vodu z nich nikdo nedostane,ty je potřeba po umytí vodou vyhodit-stejně bývají už v cíli.Nic jiného,co se neoplachuje vodou a funguje aspoň z poloviny tak dobře jako tohle neznám.Taky dobře myje Servošampon,je méně agresivní,nežere barvu,ale zase si neporadí s vrstvou špon v zaschlém oleji.
Jinak,bez vody natural- špínu žere obstojně(ani dobře,ani rychle,ale je to nejlevnější . Jenže to děsně smrdí,tak to jde jen venku.V každém případě to chce kartáč a pak buď (opláchnout čistým anebo otřít hadrem. Umyje,ale nevyčistí. Isopropyl a pod. zakazovali už kdysi výrobci strojů v návodech.
Naposledy upravil(a) david.1 dne 21. 12. 2021, 10:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2021, 11:25

bacha carlan zere barvu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

22. 12. 2021, 7:46

https://www.dsauto.sk/sk/katalog/detail ... 19/3733846

Mne poradil kolega toto a funguje naozaj výborne aj na hrubú špinu a zaschnutú emulziu. Vrchná farba na strojoch prežíva bezvadne, čistí prefektne a nesmrdí. Akurát pozor na farebné hliníkové štítky, čierne prežijú bez ujmy, farebné nie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 12. 2021, 8:15

Používám Star TN. Prakticky nesmrdí, ruce pouze vysušuje asi jako benzín, takže žádná trága. Při prvním rozmíchání lehce ohřeju cca litr vody a šoupnu do něj decku přípravku. Ohřát jen lehce do 40°C (opakovaně to pak už používám studený). Kdybys to ohříval víc, tak se jednak spíš snižuje účinnost, protože se vypaří prospěšný látky a taky to pak výrazně víc čpí. Pak už jen gumový rukavice, na lehčí špínu houbička s hrubou a molitanovou stranou a nebo při větší vrstvě černý špíny nerezovou drátěnku na nádobí. Tou drátěnkou většinou originál barvě nic neuděláš a je to velkej pomocník. Když je na mašině kromě černý (nebo od emulze) špíny, taky olej nebo vazelína, tak ty je lepší nejdřív co nejvíc vybrat špachtlí a hadrem. Po omytí zbylou špínu a přípravek otřu suchým hadrem do čista. Dřív jsem to i oplachoval mokrým hadrem, ale na to už prdim a nemám s tím žádné problémy. Na místech kam nemá voda moc zatéct (kolem kliček atp.) tak stačí prostě máčet jen málo a dříve otírat suchým hadrem (savým). Pro menší díly si toho můžeš rozdělat víc třeba do většího kýble od barvy a dát tam díly odmáčet. Dávám je klidně třeba na tejden, zrezne to až na vzduchu. Jen opět pozor na hodně zamaštěný díly a vazelínu, ta zmýdelní a pak jde z dílů a třeba štětců velmi špatně. Používám ten Star TN i v ultrazvuku a taky úspěšně. Dřív jsem používal i Supermafrasol. Funguje v podstatě stejně, ale cenovka byla přes 200 za litr. Ten Star kupuju u výrobce cca za 600 za 5l. Taky ten Supermafrasol výrazně víc smrdí. Ten Star při běžným čištění (nevím jak při dlouhodobým máčení) nedělá nic s hliníkem, gumou, plastama. Pouze mi jednou při dlouhodobým máčení zčernaly zinkovaný štefty na karterech.
Ještě (jak mě kdysi poradil testone) je dobrý ty lakovaný plochy po umytí vzít nějakou leštěnkou na auta. Já používám klasický tempo. On se odstraní zvětralej a odmaštěnej povrch barvy (špiní se při doteku), taky pak není vidět jak začne časem lézt ze starý barvy mastnota ven a v neposlední řadě je pak mašina jak "nová". Špinavej přípravek slejvám do kanystrů a valim do separáku.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2021, 5:06

Roztok NaOH + nějaký tenzid (jar) a je za pár korun to, co v komerčních přípravcích stojí o pár řádů víc. Díky NaOH to nerezne, takže docela pohoda.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“