Změna vlastností materiálu po žárovém zinkování

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 1. 2022, 3:58

Když už tady to vlákno tak dlouho jede, tak by mě taky zajímalo, jak takové zinkování změní vlastnosti ocelového plechu.

Možná by stačilo přestat se točit na tom, že je to tlaková nádoba, je to nebezpečné atd.
Tak si představme, že je to třeba nádoba na kindervajíčka. Takže je možné vynechat doporučení, že je to nebezpečné, ať to nedělá a podobné informace. To už si tazatel pak posoudí sám, pokud mu někdo napíše nějakou použitelnou informaci (ne obecné nevyžádané rady).

Tedy jak se ten zinkovací proces projeví na vlastnostech. Pokud je to nějak zásadně závislé na složení té oceli (třeba na procentu uhlíku nebo co já vím čeho), tak se jistě i to dá v odpovědi postihnout. Samozřejmě v případě, že tomu někdo opravdu rozumí.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2022, 4:33

Mex: Tak čistě teoreticky.
1) při moření v kyselinové lázni se bude uvolňovat atomární vodík, který může pronikat do krystalové mřížky kovu, kde se zdrcne s kolegou a udělá tam tlustou molekulu, která už nemůže ven. Teoreticky to může snížit pevnost toho plechu. Pokud je to nějaká konstrukční jedenáctka, tak to bude spíš bezvýznamné. Nějaké lepší materiály budou choulostivější, ale z těch se určitě nedělají nádoby na kindervajíčka.
2) při zinkování ponorem dojde k tepelnému namáhání, které do té konstrukce může vnést nějaké pnutí a to se zase může (a zase spíš jen teoreticky) projevit na snížení pevnosti. Jako v předchozím případě, u 11 XXX to nebude nic kritického.
3) vrstva zinku má také nějakou pevnost, která případné snížení pevnosti o 1% (odhadem) vzniklé vlivem 1) a 2) vykompenzuje.
4) vrstva zinku má protikorozní vlastnosti, takže ta nádoba na kindervajíčka příštích 20 let nebude korodovat a tím se zabrání zeslabovaní konstrukce. Z dlouhodobého hlediska bude tedy zinkování přínosné.
5) v EU platné normy pro výrobu nádob na kindervajíčka zinkování nezakazují, takže ............ já bych se toho vůbec nebál. Za posledních cca 4,54 miliard let nebyl zaznamenán ŽÁDNÝ výbuch zinkované nádoby na kindervajíčka, takže se dá říct, že je to celkem bezpečné. Dokonce mám doma jednu 500l nádobu na kindervajíčka z pozinkovaného plechu, ale bohužel nemám žádná kindervajíčka, takže to nemám vyzkoušené. Z nouze tu nádobu používám jako vzdušník ke kompresoru a v tomto režimu to je bez problémů. Myslím, že by vydržela i naplnění kindervajíčky. Žádné problémy podle bodů 1) a 2) tam nepozoruji.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

14. 1. 2022, 4:52

v práci se na fixacimagnetů na rotor nežzatvrdne lepidlo používaly velké segrovky průměr tak 55
Roky bez problemu , jednou začas se segrovky vyměnily protože už tak dobře nedržely .
Jednou někdo vymyslel že se nové segrovky nechají před použitím nazinkovat - asi kvůli čištění - nevím .
Ty segrovky po pár (5-10)použití jedna po druhé praskly.
je mi jasné žesegrovka je z naprosto jiného materialu ,Jen tak pro zajimavost ,
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 1. 2022, 6:05

když pominu to že tlaková nádoba je vyhrazené zařízení a do metalurgie moc nevidím, tak tady je technické zdůvodnění proč já bych to toho nešel
- není možné posoudit stav těch rezavých stěn uvnitř nádoby
- lze předpokládat že tam bude i hloubková koroze, ne jen ta liška co je vidět na nových svařencích co leží týden ve frontě na dvoře zinkovny
hloubkovou korozi nelze mořením odstranit, zinek ji překreje, občas ne, budou tam fleky a tak, 100% tam něco zůstane
- korozi ve spáře - u té nádoby typicky třeba v nedobře provařeném kořenu svaru neodstraní ani kyselina při moření, ani otryskání pískem, ocelovou drtí ani čímkoli jiným
- kdo někdy zkoumal podrobně zblízka žárově pozinkovanou konstrukci potvrdí, že z kritických míst, typicky z kořene svaru nebo natupo připojených přivařených prvků, vzlíná viditelně zbytek kyseliny (po průchodu lázní roztaveného zinku!!!) a nechává na novém pozinkovaném povrchu viditelné stopy
- je to samozřejmě důsledek chyb výroby a konstrukce atd, ale běžně se to děje - stačí si něco ze zinku důkladně prohlédnout
většinou se to neřeší, protože u rámu vrat to nevadí
- tj. celou tou operací nejsem z výše uvedených důvodů schopen tu nádobu vylepšit, tj. dosáhnout požadovaného cíle
naopak těmi zbytky kyseliny které tam pravděpodobně budou celou situaci ještě zhorším
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

14. 1. 2022, 7:50

Testone a pri galvanickom zinku sú tiež podobné problémy? Nemusí to byť zrovna tlaková nádoba
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 1. 2022, 10:28

jean píše: 14. 1. 2022, 7:50 Testone a pri galvanickom zinku sú tiež podobné problémy? Nemusí to byť zrovna tlaková nádoba
nedokážu posoudit
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2022, 6:31

Ano, při galvanickém zinkování hrozí vodíková křehkost také. Pokud se galvanicky zinkuje nějaká 11, je to celkem jedno, když jsou to lepší matriály, může to být problém.
Dan306
Příspěvky: 4
Registrován: 11. 1. 2022, 10:28

16. 1. 2022, 3:05

QNX a testone, děkuji za odpovědi, po hromadě nesmyslných komentářů, jste byli schopni jediní vy dva věčně odpovědět na otázku. Abych to i já uvedl na pravou míru, chtěl jsem tímto krokem prodloužit životnost této nádoby, ale nevěděl jsem jestli to nebude nebezpečné a proč, protože je rozdíl nazinkovat schodiště do dílny, rošty v lakovně nebo tlakovou nádobu která by srovnala se zemí dílnu a okolním domům vybila okna. Vzdušník proto obrousím, natřu a časem možná koupím nový, pokud někdy prořezávi protože tloušťka stěny není rozhodně tak malá jako zde na přiložených na videích 😀 Ještě jednou díky a ať se daří.
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

16. 1. 2022, 3:43

Tu tlakovu skusku si daj spravit. Nie je to drahe
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2022, 8:30

jean píše: 14. 1. 2022, 7:50 Testone a pri galvanickom zinku sú tiež podobné problémy? Nemusí to byť zrovna tlaková nádoba
Pre zaujimavost takto to vyzera ked ti v zinkovni nedostatocne umyju diely po moreni pred zinkovanim. Je to samozrejme "extremny" pripad - zvary su iba zvonku, su tam slepe zavity, je to vanicka, atd. Ale raz to pride krasne a inokedy zase taketo hnusne, takze je to aj o ludoch co to robia. Ked to pride zo zinkovne este je to ako tak pekne, ale uz na druhy den ti to ukaze kvalitu prace a mozem Vam to odfotit ako ta vanicka vyzera teraz (po pol roku v sklade )

Co sa tyka ziaroveho zinku tak ja si tam svoje branicky a ploty nedavam a kazdemu zakaznikovy poviem ze nech si da ked chce, prave pre tie spomenute problemy - uz ti to vlastne pride hrdzave, sice 99,9% toho plotu je nazinkovana ale ta hrdza ktora tam predtym nebola tam uz je a kvalitna kedze kyselinka vydrzi dlho kym komplet zreaguje. To radsej ten plot streknem PU a vybavene.
Přílohy
011C52E6-1F9C-460A-9F97-430CC9B165C7.jpeg
29C5F9E4-FD15-4633-81B0-9B9518D2AEAD.jpeg
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 1. 2022, 5:03

kiko01 píše: 17. 1. 2022, 8:30
jean píše: 14. 1. 2022, 7:50 Testone a pri galvanickom zinku sú tiež podobné problémy? Nemusí to byť zrovna tlaková nádoba
Pre zaujimavost takto to vyzera ked ti v zinkovni nedostatocne umyju diely po moreni pred zinkovanim. Je to samozrejme "extremny" pripad - zvary su iba zvonku, su tam slepe zavity, je to vanicka, atd. Ale raz to pride krasne a inokedy zase taketo hnusne, takze je to aj o ludoch co to robia. Ked to pride zo zinkovne este je to ako tak pekne, ale uz na druhy den ti to ukaze kvalitu prace a mozem Vam to odfotit ako ta vanicka vyzera teraz (po pol roku v sklade )

Co sa tyka ziaroveho zinku tak ja si tam svoje branicky a ploty nedavam a kazdemu zakaznikovy poviem ze nech si da ked chce, prave pre tie spomenute problemy - uz ti to vlastne pride hrdzave, sice 99,9% toho plotu je nazinkovana ale ta hrdza ktora tam predtym nebola tam uz je a kvalitna kedze kyselinka vydrzi dlho kym komplet zreaguje. To radsej ten plot streknem PU a vybavene.
a nestálo by za to změnit zinkovnu?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

27. 1. 2022, 8:02

RaS píše: 17. 1. 2022, 5:03
kiko01 píše: 17. 1. 2022, 8:30
jean píše: 14. 1. 2022, 7:50 Testone a pri galvanickom zinku sú tiež podobné problémy? Nemusí to byť zrovna tlaková nádoba
Pre zaujimavost takto to vyzera ked ti v zinkovni nedostatocne umyju diely po moreni pred zinkovanim. Je to samozrejme "extremny" pripad - zvary su iba zvonku, su tam slepe zavity, je to vanicka, atd. Ale raz to pride krasne a inokedy zase taketo hnusne, takze je to aj o ludoch co to robia. Ked to pride zo zinkovne este je to ako tak pekne, ale uz na druhy den ti to ukaze kvalitu prace a mozem Vam to odfotit ako ta vanicka vyzera teraz (po pol roku v sklade )

Co sa tyka ziaroveho zinku tak ja si tam svoje branicky a ploty nedavam a kazdemu zakaznikovy poviem ze nech si da ked chce, prave pre tie spomenute problemy - uz ti to vlastne pride hrdzave, sice 99,9% toho plotu je nazinkovana ale ta hrdza ktora tam predtym nebola tam uz je a kvalitna kedze kyselinka vydrzi dlho kym komplet zreaguje. To radsej ten plot streknem PU a vybavene.
a nestálo by za to změnit zinkovnu?
Já se bojím.. Neznám osazenstvo žárových zinkoven,ale pokud jsou žárové zinkovny aspoň z poloviny podobné klasickým galvanickým,tak si nepomůže. Základní poučka totiž zní: v galvanovnách a lakovnách dělají dva typy lidí:1.)debilové a za 2.) idioti. Pokud to vyjde tak,že se zakázce věnují ti nejlepší ze špatných,pak je výsledek většinou použitelný,zcela výjimečně i dobrý,ale neopakovatelný. Kdežto,pokud jsou na šichtě jen ti z jedné kategorie, je výsledek vždycky špatný, kdykoli opakovatelný a to ve stejné kvalitě. Toť moje zkušenosti z mnohých galvanoven- při různorodých galvanických pochodech potřebných k renovaci veteránů.Zejména v tom vynikali v bývalé Tesle Hostivař, kteroužto galvanovnu pak raději vypálili a složitější pochody než obyč. zinek už nikdy neobnovili.Tam např.nebyli schopní nachromovat pět rámečků na světla ani ve třech kolech. Čtvrté už jsem nevydržel a odvezl vše jinam,kde byl hmotně interesovaní konkrétní lidé (krom normální zakázky jsem vše řešil s nimi- i finančně) a vyšlo to na první dobrou.Zdůrazňuju,že pro maximální potlačení lidského blbofaktoru jsem si postupem času dělal úplně celou přípravu vč. odmaštění výrobků pět minut před předáním příslušným idiotům sám . Pomáhá tu jen osobní (nejlépe hmotná) zaangažovanost mistrů či vedoucích,protože ti jsou jediní,kdo něco zvládnou udělat bez chyb..Bohužel je po nich velká poptávka a jsou špatně k sehnání.Naprosto stejná zkušenost pak hovoří i o lakovnách,ať už klasických ,mokrých ,nebo práškových.. Bylo by to psaní na dlouho, ale základní varování jsem snad dal.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 1. 2022, 10:23

Tohle je ukázková téma a opravdu se bavím. U moře je ted manana, jinak bych to ani nekomentoval. Blázen a možná jen vtipálek či trol vznese nesmyslný dotaz a bohužel dotaz na základě, kterého si někdo může značně poškodit zdraví. Kámoš je po explozi 300 Orliku hluchý na jedno ucho a má doživotně sřepinu v oku. Ta není z bandasky, ale tlaková vlna mu tam foukla šponu ze země. Bandaska se dole otevřela po délce. Logicky myslící členové tazateli zcela upřímně napíšou, že je blázen, proč ne , když blázen operavdu je. Potom se najdou lidumilové, kteří začnou blázna hájit s tím, že ostaní jsou na něho "zli" a on se pouze zeptal. Na jiných forech jsou za dotazy či navody s ohrožením života okamžíté BANy.
Mám Orlíky 2 u obou jsem bandasky čistil a dělal tlakové zkoušky, proč ne když to stojí pár korun. Vnitřek ma silnou vrstvu nějaké suříkové barvy něco jako hustý primer, dole jak stékala místy i pul centimetru. Už jen tohle dočista vypískovat mini předním otvorem, přesáhne cenu nová nádoby. A to nemluvíme o zeslabení matroše, zákazu podobných kravin na tlakových nádobách atd.

Zinkování (žárové) už jsem vzdal. Co zakázka to horší a horší výsledek. Pracovníci uderníci borci po výkonu trestu, případně pár fetek po detoxu. Nikdo jiný v jedovatám prostředí a celodenním průvanu už dělat nebude. Raději to odvezu na Komax, kde makají Ukrajinky a berou to překvapivě zodpovedně. UA na galva zinku to samé.
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 407
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

28. 1. 2022, 10:15

To David.1
To Elbarto
Mate naprostou pravdu
Jen dodávám ,že podobná kvalita obsluhy je i v pískovnách
Potřeboval jsem opískovat velký stroj . Dělá se na něm Go komplet.Celý jsem ho rozebral a rozložil na 5 europalet
Telefonicky si dohodl termín a cenu , v pískovně.
Nikdy jsem tam ještě nebyl, ale bylo to kousek od nás .
Přijel jsem do pískovny a když jsem viděl jak začaly , z boudy vylézat a potácet se smažky chtěl jsem to zase naložit a odvézt
Pak ale přišel majitel a ja zjistil , že je to vzdálený příbuzný ! A bylo vyhráno
Dal kázání smažkám a ti se mohli přetrhnout . Místo piskovaní křemičitým pískem , jak bylo původně dohodnuto to vzali nějakým kovovými abrazivem
Za chvilku bylo hotovo vše naprosto perfektní a hlavně nic neztratili
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“