Zakonzervování soustruhu

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

12. 2. 2022, 6:37

Lišku máš vyřešenou, tak teď podklad. :) Dej si záležet, aby byl rovně a nezbortil se.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
pieskomil
Příspěvky: 144
Registrován: 7. 2. 2015, 10:39

12. 2. 2022, 7:36

Pri podmienkach aké momentálne panujú, že je jeden deň + 10 o dva dni -10 je kondenz niekedy taký silný že ten konkor moc nezmôže.Na vodorovnych plochách sa kvapky kondenzu ľahko dostanú pod olej a žere. Na uskladnenie vonku jednoznačne vazelina a na vazelinu nalepiť stretch fóliu. Potom už nie je problém zakryť plachotu. Ideálne medzi plachtu a stroj ušiť na mieru vak z paropriepustnej fólie. Nebude tak kondenz kvapkať na mašinu.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

12. 2. 2022, 8:02

Něco podobnýho jsem zažil několikrát a pokud můžu doporučit, vyprdni se na stání venku a radši dej někomu tisícovku třeba v dílnách JZD nebo nějaký starší fabrice či skladu, kde ho na rok ustájej ve vytápěným prostoru. Když je venku prudká změna teploty, tak Ti kondenzaci zabrání jen pokud bys celej soustruh potopil do oleje. Konzervací a následnou "odkonzervací" strávíš dost času a výsledek nejistej.
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

12. 2. 2022, 10:21

Taky jsem musel několikrát s uskladněním improvizovat. Prvně je nejdůležitější říci, že voda zdaleka nekondenzuje jen na vodících plochách, které lze snadno ošetřit, ale kondenzuje i uvnitř stroje ve frémách, převodových skříních, ozubených kolech, elektrointalaci atd. Tohle všechno kondenzací trpí a dochází k poškození. V žádném případě se nesmí přímo na stroj dát něco neprodyšného, plachta, strečka atp. Je bezpodmínečně nutné, aby tam šel vzduch, ale ne moc prach. Na několik měsíců přístřešek, plachty navěšené okolo jako stěny je v pohodě, na ten stroj nesmí jít přímý sluneční svit. Té plechové garáže s hliněnou podlahou bych se dlouhodobě bál. Ze země jde teplo a vlhko, plech se rychle rozpaluje a zase chladne.
Na konzervaci je jednoduchý pravidlo, že to co je masný nerezne. Za mě je ideální hustší olej, dostane se i do mezer a nevysychá jako konkor.
Ten soustruh neni velkej, ideální by bylo přemluvit nějakýho kamaráda nebo příbuznýho, na uskladnění v části běžný garáže atp. i za cenu, že ho "ukecáš penězma". Do uskladnění "k někomu, někam do JZD" bych osobně rozhodně nešel. To sem taky můžeš za rok dávat inzerát, že koupíš koníka na C8C, řešit kde sehnat nový ozubený kola nebo jak vyčistit soustruh, kterej používali jako lešení. Pokud se s nim vůbec ještě shledáš. Ke komu se pak budeš odvolávat a požadovat náhradu škody.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

12. 2. 2022, 11:13

Jak píší ostatní, raději neprodyšně nepřikrývat. Ale určitě odizolovat od vlhkosti ze země, třeba linoleem nebo plechem, raději s větším přesahem. Není to Abbého délkoměr, soustruh to při troše péče určitě vydrží. Snad kromě vřetenových ložisek ničemu případná drobná mapka mikrokoroze výrazněji neuškodí.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 2. 2022, 11:26

Chudák kluk, to jsou zase rady ... vosky, asfalty :-) kraviny. Ja ti napsali ti moudrejší kondenzace je tvůj největší problém. Broušené plochy prostě jen udržuj mastné a je asi uplně jedno zda troškou vazeliny nebo hustého oleje. Občas jukni zda se ti nehromadí zkondenzovaná voda dole ve skřínkách nebo v rozvaděči. Aktuální počasí v noci minus a přes den +10 je kondenzační peklo. Elektrika je primitivní, dá se případně snadno opravit. ND ti případně dám, svojí jsem vyškubal a zcivilizoval.
Mám předchůdce C8C, ke koupi ti gratuluju a vítej v klubu. Mám pocit, že pro hobbíky je tohle ideální soustruh. Uvedených strojů jsem v CZ neviděl mnoho a mám pocit, že do výrob se to příliš nenasazovalo. Já si svůj zvedal oproti vaně o +20cm, protože se nerad ohýbám.
Brkovec
Příspěvky: 13
Registrován: 11. 6. 2020, 12:18

12. 2. 2022, 3:22

elbarto píše: 12. 2. 2022, 11:26 Chudák kluk, to jsou zase rady ... vosky, asfalty :-) kraviny. Ja ti napsali ti moudrejší kondenzace je tvůj největší problém. Broušené plochy prostě jen udržuj mastné a je asi uplně jedno zda troškou vazeliny nebo hustého oleje. Občas jukni zda se ti nehromadí zkondenzovaná voda dole ve skřínkách nebo v rozvaděči. Aktuální počasí v noci minus a přes den +10 je kondenzační peklo. Elektrika je primitivní, dá se případně snadno opravit. ND ti případně dám, svojí jsem vyškubal a zcivilizoval.
Mám předchůdce C8C, ke koupi ti gratuluju a vítej v klubu. Mám pocit, že pro hobbíky je tohle ideální soustruh. Uvedených strojů jsem v CZ neviděl mnoho a mám pocit, že do výrob se to příliš nenasazovalo. Já si svůj zvedal oproti vaně o +20cm, protože se nerad ohýbám.
Děkuji Všem moc za rady. Mohl bych se zeptat jakým způsobem jsi ho zvedl? Kdyby bylo foto. Třeba jako inspirace do budoucna :D Měřim 198cm tak to třeba taky budu řešit.
I když já na tom nehodlám pracovat každý den.
Ještě se zeptam Vás co máte zkušenosti s tímto typem. Já mám sice C8D většinou se všude vyskytuje C8C ten je jen o něco kratší než můj.
Neměl by někdo manuál v CZ.
A ještě by mne zajímalo jak se v tom mění olej kolik a jaký tam přijde.
A poslední otázka je na co si dávat u tohoto stroje pozor?Jsou nějaká slabá mista tohoto stroje? A celkově jaký máte názor na tento stroj? Byl to dobrý kup nebo je to nic moc?

Děkuji Všem
Brkovec
Příspěvky: 13
Registrován: 11. 6. 2020, 12:18

13. 2. 2022, 12:59

rawen píše: 12. 2. 2022, 6:37 Lišku máš vyřešenou, tak teď podklad. :) Dej si záležet, aby byl rovně a nezbortil se.

Radek
Mohl by jsi to trochu rozvést?
Na paletě to asi stát nechávat teda nebudu. Aby se to nějak neprohlo nebo tak.
Poraď jak to nejlépe usadit na skladování dík
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2022, 1:24

Jestli stojí na šroubech tak aby každý šroub byl cca stejně zatížený, aby to nestálo třeba jenom na třech. A úplně ideální by bylo ho ustavit do roviny, jako kdyby byl v dílně, ale to metodou hlína-trámek-plech stejně neuděláš, tak aspoň rovnoměrně :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

13. 2. 2022, 1:37

Forum má několik tisíc členu, ale C8čkářů je tady pár 2 možná 3. Výhodnost investice ti nikde neřekně, nikdo nezná stav tvého stroje. Pokud má najeto minimálně tak je to dobrý kup, vždyz se podívej co je za hajtry v nabídkách.
Zvýšení stroje ? Pod ložo jsem nacpal 3 čůra jeklu 180x180 tuším a další sběrnou vanu. Stroj jsem cáknul celý do nového PURu, tak se to docela ztratí, přidal jsem ukazatel otáček a brzdění. Před hodinou jsem si v garage zaklapnul klíče, pokud zapomenu, tak mi vyfoceni pls připomen. Stroj je sice kapotovaný, ale emulze teče docela všude. C8 je obecně poměrně netěsný a lehce to ukapáva všude, ničemu to nevadí, nehrotím to. Bulharská pomsta tady má svoje vlákno, tak se jukni, možná tam budou i ty oleje, ted už nevím, asi ta klasika co se leje do všeho od Parama.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

14. 2. 2022, 10:39

https://youtu.be/tSHdMmJwkTE
Vazelina veľa vazeliny :lol:

Konkor 101 nieje večný ani dlhodobý treba to opakovať. Keď ho miniem kupim v bandaske ten lepší.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“