Co dělá operátor, seřizovač, technolog...

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 7:12

Ciao,

...trochu netypický dotaz ale zkusím to. Z praxe jsem models scout a fotograf, takže ze strojařinou nemám nic spoleřného. 4. rokem si hraju v garáži a vymýšlím kraviny. Stále mně ale živí focené a popravdě, nebaví mně to. Spíše bych chtěl do dílny a něco kutit.

Porblém je, že jsem nikdy v životě nepracoval na profi stroji. Viděl, měřil a dělal testy ale nikdy jsem ho neovládal jako "operátor" nebo "frézař". Takže vlastně nemám ponětí jak to funguje. Je mi jasné, že my hobíci jsem "all-in-one" a vše si děláme sami. Ale jak je to v běžné fabrice? Co takový "operátor CNC" ve skutečnosti dělá a co musí umět? Chtěl bych to zkustit dělat a naučit se na profi mašinách, ale narovinu bojím se, že mně vysmějí, protože nemám o systémech Fanuc, Heidi a pod ani ponětí, a když bych řekl, že dělám na Machu a to ještě jen referuji, pouštím program, tak to je jasná komedie.

Takže moje otázky jsou:

Jaká je náplň práce operátora CNC v dnešní praxi?
Za jak dlouho se dá naučit obsluha takového systému aby člověk mohl žádat o práci?
Co dělá "seřizovač CNC" a co "technolog"?
Našel by se někdo, kdo by mně chtěl tohle všechno naučit? Nebo má smysl jít od nějakého kurzu?

Hodně by mi to pomohlo při konstrukci nového modelu. Jsem střelec, protže bez absolutních zkušeností jsem se pustil do stavby frézek, ale troufám si říci, že "základ" mám už dobrý a chtěl bych v tom pokračovat. V brzské době končím roční testování a od dubna budu moci oficiálně nabídnout "základnu" stroje nejen pro domácí frézování:)

Tak, a teď se můžete smát!

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 2. 2022, 7:22

Ono to bude fabrika od fabriky..
Treba u brachy v praci je operator clovek kterej vlozi obrobek do stroje a zmackne zelenej cudlik.. proste opice.. dalsi dela nejakeho serizovace tzn ze parkrat obejde stroje zmeri rozmery a pripadne vymeni platky nahraje novej program atd to je za dvojnasobny plat a pak je programator kterej to cely programuje ten udela program a pak lezi a opet za dvojnasobek platu predchoziho..😀
Ale jsou fabriky kdy operator dělá uplne vse.. tak si vyber
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

20. 2. 2022, 7:37

A pak jsou treba fabriky kde 3 programatori programuji jednu formu. :mrgreen:

Je to o nejaky vizi a zjistit co a jak komu vyhovuje. Penize x kvalifikovanost zamestnancu x terminy zakazek x vydelecnost zakazek.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 7:50

U nas operator zaklada. Meri, dela korekce. Umi vymenit nastroj.

Serizovac/programator dela i technologa. Tj. dostane vykres a kompletne pripravi praci pro operatory.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

20. 2. 2022, 8:06

A smiať sa ti určite nebudú, lebo v dnešne dobe je problém nájsť človeka, čo chce robiť. S tým machom máš viac skúseností, ako to, čo dnes vyleze z učnovky. Okrem korporácií, tam je každému všetko jedno. Ale v malej firme si šikovného a snaživého človeka zaučia. Ja som začal ako tá opica - menil som kusy, orovnával, menil a meral nástroje a obrobky sondou, ale programoval iný. K programovaniu som sa už dostal len v teoretickej rovine, žiadny program nešiel naostro, len v simuláciách, nevystal čas.

Inak pre mňa to bolo najstresovejšie zamestnanie, ked ide nástroj dole, tak ma išlo jebnúť strachom, či nenabúra. Skúsený kolega mi vravel, že on sa prestal báť po dvoch rokoch... Ja som to robil 3 mesiace, potreboval som sa naučiť, čo mašiny dokážu, aby sme nemali konflikty s výrobou, sem tam som im totiž dal výkres, ktorý nešiel vyrobiť (resp. draho). Prešiel som si okolo všetkých bežných mašin, síce na nich neviem robiť (len viem, kde sú ich možnosti), ale viem si spracovať technologický postup výroby a zvoliť materiál. Odporúčam každému, kto chce niečo kresliť :)
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

20. 2. 2022, 8:33

Mrosconi píše: 20. 2. 2022, 7:12 Ciao,

...trochu netypický dotaz ale zkusím to. Z praxe jsem models scout a fotograf, takže ze strojařinou nemám nic spoleřného. 4. rokem si hraju v garáži a vymýšlím kraviny. Stále mně ale živí focené a popravdě, nebaví mně to. Spíše bych chtěl do dílny a něco kutit.

Porblém je, že jsem nikdy v životě nepracoval na profi stroji. Viděl, měřil a dělal testy ale nikdy jsem ho neovládal jako "operátor" nebo "frézař". Takže vlastně nemám ponětí jak to funguje. Je mi jasné, že my hobíci jsem "all-in-one" a vše si děláme sami. Ale jak je to v běžné fabrice? Co takový "operátor CNC" ve skutečnosti dělá a co musí umět? Chtěl bych to zkustit dělat a naučit se na profi mašinách, ale narovinu bojím se, že mně vysmějí, protože nemám o systémech Fanuc, Heidi a pod ani ponětí, a když bych řekl, že dělám na Machu a to ještě jen referuji, pouštím program, tak to je jasná komedie.

Takže moje otázky jsou:

Jaká je náplň práce operátora CNC v dnešní praxi?
Za jak dlouho se dá naučit obsluha takového systému aby člověk mohl žádat o práci?
Co dělá "seřizovač CNC" a co "technolog"?
Našel by se někdo, kdo by mně chtěl tohle všechno naučit? Nebo má smysl jít od nějakého kurzu?

Hodně by mi to pomohlo při konstrukci nového modelu. Jsem střelec, protže bez absolutních zkušeností jsem se pustil do stavby frézek, ale troufám si říci, že "základ" mám už dobrý a chtěl bych v tom pokračovat. V brzské době končím roční testování a od dubna budu moci oficiálně nabídnout "základnu" stroje nejen pro domácí frézování:)

Tak, a teď se můžete smát!

Díky
Jak už říkal předřečník - operátor vkládá obrobky a mačká čudlík a ometá špony za plat o něco větší než minimální, prostě cvičená opice :)
seřizovač za dvojnásobný plat zakládá přípravky a program a diagnostikuje a odstraňuje jednoduché závady a dělá pravidelnou údržbu. A pak fackuje operátory.
Programátor pak dělá za dvounásobek seřizovače výkresy a generuje g-kódy a řeší případné problémy a dělá papíry na výrobní postupy.
Teď zrovna z důvodu covidu předchozích dvou školí nové operátorky a dělá seřizovače :)

Jinak pokud se chces naučit doma fanuc a máš nějakou volnou kačku, tak se nechá koupit set kontroléru a sevomotorů od tchaiwanského výrobce delta. Cena je velice příznivá a je to dospělý systém vhodný k pokusům i výrobě.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 9:02

U nás operátor umí všechno, může hrábnout i do kódu. A člověka který si postavil vlastní CNC bychom přijali bez dalších otázek :-) konkrétní systém se dá bez problémů naučit za pochodu.
Aleš Procháska
jergus.balaz
Příspěvky: 1547
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 9:15

Je rozdiel stavať a programovať mašiny, a je rozdiel vyrábať a programovať kusy. Programaror od siemensu tiež nevie na masine naprogramovať frézovanie kapsy. Pokiaľ máš s modernou strojarskou výrobou minimálne skúsenosti, zamestnaj sa v zabehnutej firme, aby si pochytal základné pracovné návyky a hlavne aby si videl čo sa ako vyrába, nastavuje, upína, meria, ako má vyzerať TPVecko, atď atď atď. No a v konečnom dôsledku aby si nazbieral kontakty.
BalazKovo.sk
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

20. 2. 2022, 9:41

Bývalí kolega išiel na cnc mašiny konkrétne nejakú veľkú frézu ( taká že by si tam odparkoval auto možno aj dve ) a učia si ho od nuly. I nás robil na ohranovaku. S tým že si meria, upina a aj píše program podľa výkresu.
Vo veľkých globálnych firmách ich nebude zaujímať čo povieš na pohovore lebo ani nebudú vedieť o čom hovoríš ( si myslím ) a dajú ťa za pás tlačiť gombík :D .
"Garážové" firmy kde nerobí 300 ľudí budú mať iné požiadavky na teba a asi k tvojmu srdcu bližšie, úplne iná kultúra. Len tam zas nieje 13, 14 plat nemá ťa kto vymeniť a keď to musí byť hotové tak to jednoducho musí byť hotové :lol:
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

20. 2. 2022, 10:10

V dnešní době a v reálu ve strojírenském regionu to vypadá takto:
a) člověka ochotného dělat rukama aby pohledal - firmy se předhání v nabídkách
b) člověka schopného dělat rukami a zapojit u toho hlavu - firmy zde i jenom za doporučení platí

Popravdě není se čeho obávát, pokud to chceš skusit:
- na pozici operátora - firmám postačuje kvalifikace a) , lidi si zde firmy lehce zaškolí, ale na toto je tě škoda, leda že by šlo o výpomoc na pár týdnů aby jsi se rozkoukal...
- na pozici seřizovač - už o tom musíš mít ponětí, drobet o strojařině a také o řídícím systému, zde už budou firmy chtít nejspíše nějaký papír o vzdělání či reference, ale někde by možná stačilo i to co máš za sebou + to b) :wink:
- programátor - zažil jsem to už různě, ale nejlepší byli ti co měli za sebou nějakou strojařskou školu, nějakou dobu byli u mašin, ale hlavně chtěli to fakt dělat... ale byli tam i tací co byli jenom jak jsem jim ja říkal "klikači" co nad dodaným 3D modelem obrobku "nějak" naklikali co, čím a jak se bude obrábět a operátor se buďto divil, nebo si to musel dodo...
- technolog - no to je porůznů, měl by to býtí kovaní strojaři, ale zažil jsem i situace, kdy to byli pouze byrokrati co vyráběli výrobní papíry - "postupy" coby krmení pro ISO, ale vyrábět se dle toho rozhodně nedalo...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 10:32

Bejt tebou tak bych se nechal zaměstnat jako operátor abych viděl jak profi mašina funguje a co umí,po měsíci až dvou bych šel o štaci dál, po dvou až třech zkušenostech bych už šel někam kde mě vezmou jako začínajícího seřizovače a technologa ,dál pak uvidíš.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

20. 2. 2022, 11:18

Já si myslím, že v dnešní době jsou ve firmě rádi za každého kdo je ráno ochoten vstávat, chodit do práce a mít chuť se něco nového naučit. V takovém případě dokáží zaškolit, ukázat, případně na nějakou dobu přiřadit k někomu kdo naučí.
Já tedy neprogramuji CNC, ale průmyslovou automatizaci a občas spolupracuji s firmami, kde přijímají na pozici programátor junior, který splňuje výše napsané. Takového juniora na nějakou dobu přiřadí ke zkušenému zaměstnanci a postupně na něj zvyšují nároky.
Co jsem měl možnost bavit se s majitelem takové firmy, tak inzeráty hledáme člověka, který umí všechno moc nefungují.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 2. 2022, 11:56

Mám to jinak, proto rozhodně nesouhlasím. Večerně nebo dálkově se dá studovat prakticky všechno. Je to čistě a čistě o lenosti lidí. Každý chce "něco" dělat ale nemá základní tah na branku. Mám za sebou 2 večerní a ted studuji třetí školu dálkové. Samozřejmě v horizontu 25roků.Z logiky věci je to komické, že Ing.či JUDr. chodí studovat na střední školy nebo někdy i učnáky.
Člověk bez vzdělání bude mít jedinou možnost pracovat u někoho známého, částečně bude jeho vazalem. V případě úrazů či poškození stroje budou problémy. V CZ se všechno řídí papírovou kvalifikací. Bez vzdělání zamrneš na určitém levelu, nikdy nebudeš mít možnost napsat životopis, protože "fotograf" je dnes každý. Nějaké ty roky jsem fotil pro agenturu veselé holky a za fotografa se stále ještě nepovažuju. Rozhodně ale podotýkám, že na tuhle práci bude celoživotně vzpomínat rád. Restaurateři to mají stejně, nemají vzdělání a proto mají podniky na fiktivní postavičky, potom pláčou když nastanou problémy. Když půjdeš na Bulovku a řekněš hrabu se tam ženě každý den, tak z tvojí domací kvalifikace nadšeni nebudou a můžeš být opravdu zdatný.
kiko01
Příspěvky: 1595
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2022, 12:03

Podla tvojho dotazu nemam pocit ze ti ide o odpoved na tvoju otazku :D

Ale tak napr. Mach pouziva na 99% fanuc kod, akurat tam mozno nepojdu nejake cykly ktore ani nepotrebujes... Ak sa chces realne naucit g-kod tak v tom nieje problem, mozes si programy napisat rucne v textaku.
zverodoktor
Příspěvky: 2991
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 2. 2022, 12:34

elbarto píše: 20. 2. 2022, 11:56 Když půjdeš na Bulovku...
Máš pravdu, prednosta asi nie, ale možno pacientky by to možno ocenili :mrgreen:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“