Údržbárska dielňa

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
saano
Příspěvky: 71
Registrován: 20. 10. 2021, 7:22
Bydliště: Pruské

6. 3. 2022, 10:31

Ahoj všetkým.

Aj napriek tomu že situácia vo svete je rôznorodá , tak práci som dostal za úlohu dovybavenie našej údržbárskej dieľne.
Momentálne disponujeme základným vybavením ako dielenský vozík 2x ponk zveráky , uťahovačky , zváračka , taký mini základ. V pláne je ešte ohýbačka 2m a nožnice 2m. No potrebujeme sa posunúť ďalej pretože roboty pribúda.
Predovšetkým potrebujeme stolovú vŕtačku a sústruh ale kľudne píšte aj o inej technike ktorá vám uľahčuje robotu. Prípadne čo máte v práci vy.
Doteraz som všetky veci robil u mňa doma na SV18 , ale neustále behanie 10km tam a späť má už nebaví a nie vždy sa daná operácia podarí na prvý krát.

Rozpočet na vŕtačku je cca 400-500€ s príslušenstvom tj. nejaké vrtáky.
Na sústruh je predpokladaný rozpočet do 6500€ bez príslušenstva.

Vŕtačku sme s kolegom zatiaľ vybrali túto. Na to občasné vŕtanie nám to bude myslím bohato postačovať.
https://www.uni-max.sk/produkty-sk/kovo ... -l?wdph=on

Lenže čo sa týka sústruhu v tom jasno nemám. Bude sa jednať o výrobu súčiastok ako klzné púzdra do priemeru 30mm , prípadne náhradné osky dĺžka max 500 x 30mm a podobné. Občas nejaký prítlačný valček 200x60mm a pod. Ale väčšinou to budú malé a krátke súčiastky od priemeru 6mm. Prípadne vyfrézovanie drážky pre klinok.
Zatiaľ sú dvaja adepti.

https://www.boukal.sk/stolovy-sustruh-b ... 86/produkt

https://www.mantech.sk/kovovy-sustruh-c ... mium-line/

No keď to porovnám s SV18 tak sa to vlastne porovnať ani nedá. Ani výkonovo ani váhovo , takže aj tuhosť stroja nebude taká. Hlavne ma zaujíma vybavenosť údržbárskych dielní kde sa nachádzajú takéto mladé stroje.
Ak má niekto skúsenosti s daným výberom mašín dajte vedieť , viac hláv viac rozumu.
Ešte doplním že sa jedná o firmu , zaoberajúcu sa extrúziou plastov ,lepiacimi linkami a časom pribudnú vstrekolisy.

Vďaka :)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

6. 3. 2022, 10:44

No vyjadrim se jenom k vrtačce, horši šunt jsi nemohl vybrat :D Pravda je, ze rozpocet 500 ecek i s vybavením nedava moc volby...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 3. 2022, 1:20

Ahoj,
kúpa repasovaného by nebola pre vás cesta? Netuším síce, koľko za taký chcú, ale 6500€ už nieje najhorší štartovací budget. A bude to s dokladom, zárukou...
https://stroje.bazos.sk/inzerat/1347481 ... ve-tos.php

Prípadne

S tou vrtačkou to bude horšie, ako píše kolega vyššie, za tú cenu je to všetko jeden druh krámov. Keď už musí byť lacná, poobzeraj sa po BOSCH PBD40, svojho času si to tu dakto celkom pochvaľoval (nikdy som s ňou nevŕtal, iba posúvam ďalej infomáciu). A ešte ušetríš na tie vrtáky.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Axim
Příspěvky: 414
Registrován: 13. 10. 2020, 5:57
Bydliště: Mladá Boleslav

6. 3. 2022, 1:37

Charon píše: 6. 3. 2022, 10:44 No vyjadrim se jenom k vrtačce, horši šunt jsi nemohl vybrat :D Pravda je, ze rozpocet 500 ecek i s vybavením nedava moc volby...
Ahoj Mirek má pravdu
Vůbec ani nepřemýšlej o čínské vrtačce jenom budeš nasran..jak kdysi já!!
Já jsem si kdysi také jako můj první stroj zakoupil Čínskou vrtačku
Na pohled vypadala moc pěkně,takovou tu největší stolní , s motorem na 400 V už sice něco vážila , Ale hned první práce s ní a vrtání do železa byla tragédie sloup vrtačky nemá žádnou tuhost Při vrtání se to celé prohýbá a nejvíce ten slabostěnný odlitek stolu a když trošku člověk malinko přitlačí začal mi prokluzovat nesmyslný variátor který tam byl. Celou jsem jí vytunil vymezil vůle poladil radiátor ale stejně to za moc nestálo.
S tou tuhosti prostě nic neuděláš!!
Nakonec jsem byl rad ze jsem ji prodal.
Ty vrtačky jsou úplně k ničemu a už vůbec né, do údržby. Raději si připlať a kup si nějakou starší poctivou litinovou vrtačku a nebo stejně to chce časem k tomu soustruhu koupit frezku .A když si jak , jak já koupíš nějakou lepší nastrojarskou frézku a ještě s výsuvnou pinolou vřetene , tak ti krásně zastane i funkci vrtačky a maš pod ní i rázem stůl , s křížovými posuvem !
Ta frézka ti krásně zastane i práci a mnohem lépe než stolní VRTAČKA !
Toť moje rada
SCHAUBLIN 53, GACK K15 , Weiler Condor 81, RB40, Avia fnc 25, a další
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

6. 3. 2022, 2:38

Potvrzuju Charonova slova. Mám menší sestru té, co jste vybrali a je to tak na vrtání do dřeva, nebo když potřebuju provrtat plocháč a moc mi nezáleží, jak ta díra bude vypadat. Když člověk trochu zabere, tak je díra šikmo, protože stolek se prostě ohne. Sloup možná taky, ale ten stůl je tragedie.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 3. 2022, 6:24

nebo taky vrtačko frézku používanou spíše jako vrtačka a sem tam drážku pro klínek by dokázala taky
v klasických údržbách je soustruh vrtačka a frézka to je základ. většina údržeb dává brousit externě a nebo to nějak vyšmirglují na soustruhu aby vyráběná náhradní součást "pasovala" a opravovaný stroj mohl jet.
Jednou byla taková nouzovka, že jsem dokonce vyrobil torpédko do horkého systému vstřikovací formy stačil na to soustruh a frézka, a pak ručně fortunkou udělat přechodové rádiusy. To jsou situace, kdy šéfovi dojde, že ty stroje jsou potřeba i když je jejich využití minimální.
Tehdy nebylo možné čekat 2 dny na náhradní díl, protože by se nedodaly výlisky do VW a tam jsou sankce vyšší, než stojí celé vybavení údržby.
Naposledy upravil(a) kenybz dne 7. 3. 2022, 6:34, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 3. 2022, 6:28

Já jsem měl na údržbě poctivé litinové stroje začalo to frézkou bo se naskytla, pak soustruh, vrtačky bruska nakulato, nástrojové brusky atd.
Jenže to jsem si koupil sám a za svoje, doma nato nebyl plac a v praci jsem si mohl sem tam i v pracovní době něco spíchnout pro sebe a po pracovní době jak dloho jsem potřeboval. Nikdo jiný na ty stroje nesměl ani šáhnout, takže alternativa. Po skončení prac. poměru jsem si vše odstěhoval už bylo i kam.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
saano
Příspěvky: 71
Registrován: 20. 10. 2021, 7:22
Bydliště: Pruské

7. 3. 2022, 9:03

Presne toto som potreboval počuť. Takže vŕtačka zatiaľ ostáva na bode mrazu.
Je pravda že ten rozpočet nieje nič moc no dokázali sme si veľa krát pomôcť aj bez týchto strojov zase na úkor času a našich nervov.
Taká fréza , resp. vŕtačko-freza by bola už iná liga ale zase aj cenovo.
Ťažko povedať k čomu sa nakoniec dopracujeme pretože ako poznám vedenie tak sa bude zase šetriť na všetkom a potom to tak bude vypadať.
Každopádne vŕtačka pre nás nieje až tak podstatná hlavný je sústruh.
Zobrať poctivú mašinu ako SV18 po generálke by bolo super už len z dôvodu že ju mám doma a som na ňu zvyknutí. Ale zase sme pri financiách a tam bude cena určite viac než 9000€.
Dať do prenájmu moju mašinu by bolo tiež riešenie , no to by som ju musel zase vysťahovať a nikto nevie ako dlho budem tej firme verný.
Na tomto ale aj iných fórach sú majitelia lacných čínsky sústruhov. Recenzií je kopec a hlavne tých negatívnych , no sústruhy s odkazov čo som dal by už mohli byť na trošku lepšej úrovni. Nikto na tom nebude robiť 8hod. denne , asi ani týždenne.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

7. 3. 2022, 9:33

saano píše: 7. 3. 2022, 9:03 Dať do prenájmu moju mašinu by bolo tiež riešenie , no to by som ju musel zase vysťahovať a nikto nevie ako dlho budem tej firme verný.
Tak tohle fakt nedělej, já osobně jsem děal na údržbě dost roků a vím jak se lidi dokáží chovat k věcem, když jim nepatří. Setkal jsem se i s takovou prasárnou že vrták byl přivařen k vřetenu, protože buď prokluzoval nebo vypadával, byla to sice jen EV032D ale svědčí to o tom co lidi dokáží. Pokud dojde k nějakému poškození ať už úmyslnému nebo nechtěnému, stejně se nikdo nepřizná.
,
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 3. 2022, 12:58

no vedení firem je vždycky problém s kterým nic nenaděláš.
Jak mile firmu koupil druhý majitel a ten mě řekl že ty stroje tam nechce, tak první co bylo jsem odvezl nožovku a motor od soustruhu už zdůvodu snadnějšího stěhování.
Pak mě říká na poradě udělejte tu součástku když tu máte ten soustruh a já na to bohužel už jsem z něho odvezl motor.
A tak jsem jel do nástrojárny aby to vyrobili. Dal si tam kafe a jel zpátky, že to vyrobí za 2 dny hm 2dny když stojí mašina, která jinak jede na 3 směny :)
A pak když přišla faktura za výrobu jednoho kusu :roll:
Soustruh do práce nepřevážej a nedělej si hlavu z jejich rozhodování.
Nakonec sami vyberou zgrabák protože se jim líbí a je levný tak jim pak můžeš říct, že se na tom krámu nedá dělat.
Nebo se domluv na nějaké hodinové sazbě + cenu za km když pojedeš domů na soustruh
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

7. 3. 2022, 8:46

saano píše: 7. 3. 2022, 9:03 Presne toto som potreboval počuť. Takže vŕtačka zatiaľ ostáva na bode mrazu.
Je pravda že ten rozpočet nieje nič moc no dokázali sme si veľa krát pomôcť aj bez týchto strojov zase na úkor času a našich nervov.
Taká fréza , resp. vŕtačko-freza by bola už iná liga ale zase aj cenovo.
Ťažko povedať k čomu sa nakoniec dopracujeme pretože ako poznám vedenie tak sa bude zase šetriť na všetkom a potom to tak bude vypadať.
Každopádne vŕtačka pre nás nieje až tak podstatná hlavný je sústruh.
Zobrať poctivú mašinu ako SV18 po generálke by bolo super už len z dôvodu že ju mám doma a som na ňu zvyknutí. Ale zase sme pri financiách a tam bude cena určite viac než 9000€.
Dať do prenájmu moju mašinu by bolo tiež riešenie , no to by som ju musel zase vysťahovať a nikto nevie ako dlho budem tej firme verný.
Na tomto ale aj iných fórach sú majitelia lacných čínsky sústruhov. Recenzií je kopec a hlavne tých negatívnych , no sústruhy s odkazov čo som dal by už mohli byť na trošku lepšej úrovni. Nikto na tom nebude robiť 8hod. denne , asi ani týždenne.
Sv18 po go tamten rok chceli bez dph
10 000a dačo...
Lepšie je kupiť starší stroj ako činu to určite nie za 6500 už sa da kúpiť pekný stroj
len treba byť trpezlivý
Napríklad mohol som kúpiť penku sui50 za 1300 ale zaváhal som co už :roll:
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“