Morse kužel - výměna nástrojů

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
pifko
Příspěvky: 50
Registrován: 9. 9. 2019, 10:57

27. 7. 2022, 9:00

Zdravím. Předem se omlouvám za laické dotazy, ale raději se zeptám, než něco (nebo sebe) oddělám :) Pořídil jsem si vrtačko frézku (MB4) a chci si jen ujasnit správnou montáž a demontáž nástrojů. Frézy budu uchycovat pomocí přímých kleštin. Ty jsou uchycené ve vřetenu pomocí morse kužele MK4 a zajištěné závitem M16 utahovací tyčí. Daný nástroj (frézu) tedy zarazím do kleštin, ty pak společně s nástrojem vložím / zarazím do vřetena, do kleštin zašroubuju utahovací tyč (co to půjde) a nahoře pak stáhnu tuto tyč matkou (vřeteno si přidržím, aby se neprotáčelo). Při demontáži tuto matku dostatečně povolím a na tyč shora poklepu, aby došlo k vyražení kleštin. Teprve pak závitovou tyč vyšroubuju z kleštin.
Vrtací hlava se oproti tomu pomocí utahovací tyče nezajišťuje, tu tedy pouze zarazím do vřetena. Při demontáži shora vložím tyč (jinou než tu utahovací, abych ji nenamáhal a neničil závit) a poklepem vyrazím.
Je na těchto postupech něco špatně? A aby šly morse kužely co nejlépe vyndat, měly by být čisté. Takže je vždy před vložením otřít (případně očistit např. alkoholem?). A asi není moc dobré vkládat nový, studený kužel do "horkého" stroje, aby nedošlo k jeho kousnutí. Je to tak? Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2022, 9:26

Jojo, sedí to. Jen je třeba občas místo kladiva pořádnou barboru a obecně když to má držet tak to nedrží a když to chceš povolit, tak to drží jako prase. Za mně Morse nee. Ale ani ISO (BT) není i moc lepší.
S tím vrtáním jen s naražením mám takové zkušenosti, že když potřebuji převrtat otvor z 10 na 13, tak to prostě vyskakuje z kužele. Ano, není to úplně košér, ale kolikrát děláme něco mimo pravidla.
Prostě jsem chtěl říci, že občas budeš muset pořádně do toho uvalit. Alespoň já mám takovou zkušenost s vrtaškofrézek s Mk3 a Mk4.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 7. 2022, 9:40

No až na to frézu zarazím... a kleštinu zarazím... to ti ta dutina moc dlouho v pořádku nevydrží
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2687
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 7. 2022, 9:45

Frézu do kleštiny nezarazíš, ta tam jde nasunout rukou. Začneš tím, že našroubuješ kleštinu do dutiny a těsně před utažením zasuneš frézu a pak utáhneš. A budeš dávat pozor, aby ti fréza nevypadla před utažením z kleštiny, protože jestli bude TK, tak se zaručeně uštípne. A ty vezmeš další ....
josef109
Příspěvky: 602
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

27. 7. 2022, 9:57

Já bych si "narazil :lol: " to vrtačkové sklíčidlo na vtahovací Morse trn, např

https://www.kovonastroje.cz/frezovaci-t ... vitem-m10/

Přijde mi to tak nějak citlivější :)
Ale je to dáno tím, že používám frézku na přesnější věci, a Morse kužely s unašečem, nechť si ku*ví kolegové na vrtačkách 8)
pifko
Příspěvky: 50
Registrován: 9. 9. 2019, 10:57

27. 7. 2022, 9:57

Charon píše: 27. 7. 2022, 9:40 No až na to frézu zarazím... a kleštinu zarazím... to ti ta dutina moc dlouho v pořádku nevydrží
Dobře. Já jsem koukal na nějaké "vzdělávací" video, kde člověk doporučoval to zaražení, že kužel jinak může vypadnout. Ale kvalita informací je různá, proto jsem si to chtěl ověřit tady. Takže vložení a zatlačení směrem nahoru stačí? Při samotném vrtání se už kužel asi dostatečně zatlačí, šlo mi o to, aby nevypadlo sklíčidlo s vrtákem ještě před tím.
josef109
Příspěvky: 602
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

27. 7. 2022, 10:16

Jinak u mě je třeba běžná praxe u vrtačky s již "namršenou" kuželovou dutinou následující:

Vezmu hlavičku/vrták s příslušným kuželem, otřu suchou a čistou rukou kuželovou stopku, prstem otřu dutinu. Lehce vsunu stopku do dutiny, pootočím tak, aby spolehlivě sedl unašeč kam má. Potom s lehkým "rozběhem" třeba 10mm vrazím stopku do dutiny. Pro jistotu občas položím na stůl kousek dřeva, a s vřetenem v klidu do něj nástroj zatlačím silou jako při vrtání.

Takže za mě asi tak :)

Používat trn s unašečem v dutině bez unašeče/vtahovacího trnu bych se bál.
Riziko protočení, a tím poškození dutiny, je celkem velký :?
Buď unašeč na unašeč, nebo vtahovací trn :mrgreen:
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 7. 2022, 10:40

josef109 píše: 27. 7. 2022, 10:16 Buď unašeč na unašeč, nebo vtahovací trn :mrgreen:
No vidíš. A to nejakú dobu dozadu ma tu všetci kameňovali, že síce sa to volá unášač, ale v reále nič neunáša, pretože slúži iba na vyklepnutie kužeľa v reále má držať nástroj iba samotným kuželom :) .
Ja osobne rád používam na doklepnutie okrem tvojho triku aj medené kladivo. Odkedy ho mám natrvalo pri vrtačke a sústruhoch, nepamätám sa, že by sa dačo pretočilo.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2022, 11:57

pifko píše: 27. 7. 2022, 9:57 Dobře. Já jsem koukal na nějaké "vzdělávací" video
Ako hovorieval môj známi, problém dnešnej doby nie sú nevzdelani ľudia, ale ľudia s ilúziou vedomostí
BalazKovo.sk
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2022, 12:00

zverodoktor píše: 27. 7. 2022, 10:40 A to nejakú dobu dozadu ma tu všetci kameňovali, že síce sa to volá unášač, ale v reále nič neunáša
Edit: čisto teoreticky, historický a matematický MK kuzele majú uhly vypočítané na základe rezneho odporu vrtákov do ocele. Takže v prípade že dutina aj vrták má rovnaký MK a rovnako vybruseny, plus medzi nástrojom a dutinou MK nie je bordel, tak unasac skutočne funguje len na vyrazenie. Ovšem realita a teória nie sú zlučiteľné pri zanedbaní základných zásad používania náradia v MK
BalazKovo.sk
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 7. 2022, 12:22

jergus.balaz píše: 27. 7. 2022, 11:57
pifko píše: 27. 7. 2022, 9:57 Dobře. Já jsem koukal na nějaké "vzdělávací" video
Ako hovorieval môj známi, problém dnešnej doby nie sú nevzdelani ľudia, ale ľudia s ilúziou vedomostí
kolega tomu říká: "vobjevitelé kola, co netuší, že kolo je obvykle :lol: kulatý, ale bohužel mají konto na trubce"
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 7. 2022, 1:02

zverodoktor píše: 27. 7. 2022, 10:40
josef109 píše: 27. 7. 2022, 10:16 Buď unašeč na unašeč, nebo vtahovací trn :mrgreen:
No vidíš. A to nejakú dobu dozadu ma tu všetci kameňovali, že síce sa to volá unášač, ale v reále nič neunáša, pretože slúži iba na vyklepnutie kužeľa v reále má držať nástroj iba samotným kuželom :) .
Ja osobne rád používam na doklepnutie okrem tvojho triku aj medené kladivo. Odkedy ho mám natrvalo pri vrtačke a sústruhoch, nepamätám sa, že by sa dačo pretočilo.
Jako při každým nasazování čehokoli co má Morse bušit :shock: do toho měděným kladivem aby to nevypadlo?
No ty kokso, to se teda člověk dozví "novinky" :shock:
Na normální mašině co nemá zkur... díru a nebo tu dutinu nebrousil číňan násadou od smetáku s 40 šmirglem :roll: se to narazí rukou, a pak vyrazí klínem (když je díra) nebo vymáčkne vyražečem (tyčí - popř. čelem šroubu pinoly). Pokud má mašina vtahovací šroub, (předpokládají se radiální síly) tak ten šroub axiálně na zadním konci vřetene drží opěra - miska (poz. "O") - točením na jednu stranu vtahuju, na druhou vytlačuju ven.
Uniká mi, PROČ bych do toho měl mlátit.
sch11.jpg
josef109
Příspěvky: 602
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

28. 7. 2022, 5:46

Sancho Panza píše: 28. 7. 2022, 1:02 Uniká mi, PROČ bych do toho měl mlátit.
Nikdo do ničeho nemlátí, a nikdo tady nepíše o čerstvě přebroušené MK dutině. Stačí číst...
Pokud je dutina v takovém stavu, že z ní hlavička vypadne vlastní vahou, tak si pomůžu lehkým zatlačením/ostrým ťuknutím něčím měkkým.
Co je na tom kritickýho? K vyražení je pak potřeba stejná síla, jako bych odděloval nově nabroušené kužely...
pifko
Příspěvky: 50
Registrován: 9. 9. 2019, 10:57

28. 7. 2022, 6:16

josef109 píše: 27. 7. 2022, 9:57 Já bych si "narazil :lol: " to vrtačkové sklíčidlo na vtahovací Morse trn
Díky za info. Že existuje trn pro sklíčidlo s vtahovacím závitem jsem se dozvěděl až teď. Škoda že až po tom, co jsem koupil hlavičku na trnu s unašečem :)

Tak se tedy ještě zeptám, jestli je opravdu praktické riziko porušení kužele při jeho případném protočení?
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

28. 7. 2022, 6:33

Já bych se toho nebál. Riziko je vždy a u všeho. MK je navržený na průmyslovou výrobu a dělali na tom dědci celej život a fungovalo to. Prostě to chce nějakej trochu cit. Já taky nejsem strojař ale samouk. Jak píše Mrosconi třeba, že když převrtává díru z 10mm na 13mm tak že mu vypadává vrták. To je přeci jasný, protože to zadrnčí a je venku. Mám dvě starý vrtačky, starou frézku a dva starý soustruhy s MK. Kužely určitě nejsou v top stavu. Nástroj normálně vezmu a rukou ho tam zarazim asi silou, jako když ze srandy plácneš bábu po zadku. :lol: Taky už se mi stalo, že se mi to protočilo (komu ne, že?) a nic strašnýho se nestalo. Dúležitý je, mít vše čistý (stačí otřený rukou nebo hadrem) a nemít nástroje s poškozeným MK (občas jsou na netu třeba vrtáky s ožvejkaným MK z klasickýho sklíčidla nebo orezlý jak kdyby ležely dva roky na pláži).
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“