Výber kompresoru

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
juraj63
Příspěvky: 7
Registrován: 29. 6. 2021, 5:55

27. 8. 2022, 4:28

Dobrý deň, ospravedlňujem sa, ak som to zle zaradil, ale nevedel som kam to dať.

Rozmýšľam nad kompresorom do dielne. Väčšinu času bude slúžiť hlavne na ofukovanie poľnohospodárskej techniky. Najväčší problém je pri kombajne, kde po sezóne také fúkanie trvá aj pol dňa s minimálnymi prestávkami.

Taktiež by som chcel niečo, čo nebude až príliš hlučné, nižšie spomínané kompresory majú papierovo do 80dB.

Okrem toho je problém s miestom. Pravdepodobne by som šiel do vertikálneho vzdušníka.

Pri týchto podmienkach veľký výber nie je. Buď starý orlík (2-3 piestový), ktorý neviem ako je na tom s hlučnosťou, alebo niečo nové. Ak som to správne pochopil, tak väčšina nových profi mašín používa kompresory od firmy Fiac. Dokážu tieto kompresory bežať aj dlhšie, alebo potrebujú prestávku?

Ak by som šiel do nového stroja, mám na výber asi iba dva. Buď Schneider UNM STS 630-10-270 Base, ktorý sa mi ale zdá dosť drahý, alebo NUAIR NB5/5,5FTV/270. Rozdiel v cene je celkom veľký a ak teda obidva používajú rovnaký kompresor, asi ten Schneider nemá význam brať. Na druhe strane podľa fotiek vyzerá Schneider lepšie, ale asi nie o 500€.

Takže nech to nejako zhrniem:

1. Brať radšej starší Orlík, alebo niečo nové?
2. Je nejaký výrazný rozdiel medzi jednotlivými značkami, ak teda používajú rovnaký kompresor?
3. Viete poradiť niečo iné v cene ideálne do 1500€. (Viem, že Schneider stojí podstatne viac)
4. Ak by som tomu dokázal nájsť miesto, máte skúsenosti so značkou Fini? Konkrétne FINI ADVANCED BK 119-270-5,5kW. Prípadne potom nejakú alternatívu, ale mne tie kompresory pripadajú všetky rovnaké a tento je relatívne dostupný.

Viem, že to nie sú úplne ideálne položené otázky, ale tak hádam sa spolu niekam dopracujeme. Ďakujem.
PRUDIČ
Příspěvky: 25
Registrován: 21. 3. 2021, 9:40

27. 8. 2022, 7:47

Ahoj,
Koupil jsem starý 2 pístový orlík (agregát) za cca 3 tis na generálku. Práce i s lakem na cca týden po odpoledních a investice obecně tak do 5 tis. U mne tuším 3 tis. Motor 7,5 kw s fr.měničem - samozřejmě bazarový. Nádrže celkem 300 litrů.
Nic jiného bych už nikdy nechtěl. Utáhne vše . Klidně mohou jet najednou i 2 vzduchové fortuny , zároveň si bere cnc stroj a můžeš k tomu i ofukovat. V podstatě se celý den hrozně nudí a dle člověka který na tom dělá generálky na kšeft tak to vydrží jet i nepřetržitě - to bych ale pohlídal alespoň pojistných termostatem na hlavě cca na 120 st. Pokud na to nemáš čas tak si ho nech udělat nebo kup hotový za 20 - 30 tis . Je to stroj na celý život, jenom měnit olej a možná po 20 letech výbrus. Nic zásadního se tam nekazí , hlavně se to po několika letech nerozsype.
Jediný neduh je vyšší hlučnost ale já to dal do sklepa a přesto že je tam vyšší vlhkost tak mu to nevadí.
HOJ
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2022, 8:03

Koupil bych starší šroubový kompresor v dobrém stavu. Ten se dá sehnat i kolem 20k a to je skoro jako za Orlík, který bude dělat rambajs, rozklepe celej barák, sežere dvojnásobné množství proudu a nafouká polovinu vzduchu.
Jeden Orlík roky skladuju, že mu udělám GO, ale asi se do toho ani nebudu pouštět a hodím ho na Aukro. V dnešní době je šroubák jasná volba.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 8. 2022, 8:11

Nemám ani jeden z těch kompresorů.
Díval jsem se na cenu NUAIR NB5/5,5FTV/270 a Schneider UNM STS 630-10-270 Base. U nás stojí oba stejně.
I když kolem 53 tis. Kč, takže víc než těch 1500E, spíš kolem 2000E.

Podle mě u kompresoru záleží především na kompresoru. Ne na té bandasce. Tak pokud bys měl 2 stejné kompresory a byl rozdíl jen v bandasce a velký rozdíl v ceně, beru ten levnější.

Oni se sice narodili spolu (kompresor a bandaska), ale klidně můžou žít i odděleně. Takže klidně se dá kompresor sundat a dát do nějaké místnosti, kde nebude vadit, že řve. A bandasku dát tam, kde máš místo.

Navíc nejsou žárliví. Takže klidně jeden kompresor může spokojeně žít s více bandaskami. Já třeba ke svému kompresoru mám připojené 2 staré nádrže na LPG z auta. Ty nádrže se musí ze zákona celkem brzo měnit, takže se dají levně sehnat. Nebo aspoň daly, dokud byl svět ještě v pořádku. Jak je to teď v krizovo-válečném stavu nevím.

Naopak na opačném konci spektra používám jako přenosný off-line zdroj tlakového vzduchu 3 vyjeté vodní hasicí přístroje. Když potřebuju vzduchu jenom trochu, tak je to pohodlné řešení.
Samozřejmě ne na vyfoukání kombajnu.
Ale kdybys třeba potřeboval vzduch na paintbrush, tak je to bezva. Pokud například po každém posekaném poli stříkáš na bok nějaký symbol, jako si třeba malují stíhači na éro po sestřelu nepřítele nebo bombarďáci po bombardovací misi.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“