Lepení plast - cuprextit

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 9. 2022, 11:00

Ahoj,

snažím se slepit a podlepit prasklou a vylámanou karoserii staršího notebooku, materiál notebooku je podle mne ten úplně nejběžnější plast používaný pro spotřební elektroniku (polystyren?), záplata je Cuprex již bez Cu. Plánuji zajít pro dvousložkový epoxy na plast, je to vhodná volba?

Filozofování o tom, jestli má cenu opravovat takovou plečku atp., mě prosím ušetřete (není moje, já jsem jen rodinný šikula, který to vždy schytá).

Díky, T.

20220913_234206.jpg
20220913_234238.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 9. 2022, 11:56

Epoxid na tišťák v pohodě, vícekrát vyzkoušeno.
Jestli i na ten plast, co bude třeba ověřit podle toho, z čeho to je.

Já osobně bych vzal trochu toluenu a zkusit ten plast zevnitř přejet. Pokud se naleptá, tak je vyhráno. Pokud ne, bude možná problém.
A před tím lepením bych to tím toluenem trochu přejel. Lehce to poničí hladký povrch, a tak na tom bude lepidlo líp držet.

Možná bych to vzal sekunďákem. Zvlášť pokud ten plast bude toluenem leptatelný. Bude to míň práce.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 9. 2022, 4:42

Thomeeque píše: 13. 9. 2022, 11:00 Ahoj,

snažím se slepit a podlepit prasklou a vylámanou karoserii staršího notebooku, materiál notebooku je podle mne ten úplně nejběžnější plast používaný pro spotřební elektroniku (polystyren?), záplata je Cuprex již bez Cu. Plánuji zajít pro dvousložkový epoxy na plast, je to vhodná volba?

Filozofování o tom, jestli má cenu opravovat takovou plečku atp., mě prosím ušetřete (není moje, já jsem jen rodinný šikula, který to vždy schytá).

Díky, T.
Pravděpodobnost, že to je polystyren :) je čistá nula (teda pokud to nenavrhoval totální xxxxx).
Bez zjištění z čeho to je, je čistá ztráta času diskutovat o tom, čím a jak to slepit.
Takže najít recyklační značku a nebo někoho, kdo dokáže zjistit z čeho to je.
Pokud je to obecný ultra levný futrál tak na 95% je to PC+ABS (blend), což ale neznamená, že to z něj je (obvykle se ty kryty u normálních NB z něj nedělají).
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 9. 2022, 6:04

já bych asi v tomhle případě nespoléhal na adhezi epoxidu k tomu plastu, ale snažil bych se k němu ukotvit vrstvu epoxidu nějak mechanicky
např. poškrábat žebírka z boku, natavit je trafopájkou .....
prostě tak, aby na plastu byla vrstva epoxidu, kterou přes mechanické zábrany nelze vytáhnout
na epoxidu pak už zdrsněný kuprextit držet bude
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 9. 2022, 6:49

Mex píše: 13. 9. 2022, 11:56 Epoxid na tišťák v pohodě, vícekrát vyzkoušeno.
...
A před tím lepením bych to tím toluenem trochu přejel. Lehce to poničí hladký povrch, a tak na tom bude lepidlo líp držet.
...
Ak je plast leptateľný toluénom, ohromne adhézii epoxidu pomáha primiešať doňho po namiešaní zmesi pár kvapiek toluénu.
Vcelku spoľahlivá rana na istotu je sekunďák s primerom. Akurát si treba trochu priplatiť.
Každopádne ako tu už bolo spomenuté, povrch plastu je vhodné zdrsniť: na epoxy viac, na sekunďák jemnejším šmirglom..
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 9. 2022, 7:14

Dobré jitro, tolik zajímavých vstupů, díky všem!

Recyklační známka, to mne nenapadlo, fikané! PC+ABS-TD15 FR(40)

20220914_075425.jpg

Povrch jsem už zdrsnil a mám pocit (hraničící s jistotou), že ho naleptal aceton. Toluen tu bohužel nemám, ředidlo C 6000 by šlo taky použít?

20220914_080131.jpg

Ulomený kousek jsem si předlepil vteřiňákem, drží to slušně. Ale rád bych to lepil něčím alespoň trochu pomalejším, abych to stíhal správně sesadit, také to budu chtít vevnitř trochu laminovat.

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 9. 2022, 8:11

Takže je to Bayblend (Bayer blend) PC+ABC, 15% min.plniva + zpomalovač hoření (FR - flame retardant)
Tzn. nyní Covestro
Lepit to půjde čímkoli, co dobře lepí ABS (proto to taky ten aceton i 6000 napadá - napadá to tu styrenovou složku a to 6000 i ten akrylonitril)
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 9. 2022, 8:15

zverodoktor píše: 14. 9. 2022, 6:49
Mex píše: 13. 9. 2022, 11:56 Epoxid na tišťák v pohodě, vícekrát vyzkoušeno.
...
A před tím lepením bych to tím toluenem trochu přejel. Lehce to poničí hladký povrch, a tak na tom bude lepidlo líp držet.
...
Ak je plast leptateľný toluénom, ohromne adhézii epoxidu pomáha primiešať doňho po namiešaní zmesi pár kvapiek toluénu.
Vcelku spoľahlivá rana na istotu je sekunďák s primerom. Akurát si treba trochu priplatiť.
Každopádne ako tu už bolo spomenuté, povrch plastu je vhodné zdrsniť: na epoxy viac, na sekunďák jemnejším šmirglom..
To, že to napadá toluen je sice hezké, ale celkem k prdu.
Protože toluen napadá jak klasický tvrdý PS, tak HPS, třeba i SAN, tak ABS a i PMMA, přičemž každý z těchto materiálů, obvykle vyžaduje jiné lepidlo (teda pokud to má držet).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 9. 2022, 10:08

Díky Sancho!

zverodoktor píše: 14. 9. 2022, 6:49 Ak je plast leptateľný toluénom, ohromne adhézii epoxidu pomáha primiešať doňho po namiešaní zmesi pár kvapiek toluénu.
Má tedy smysl kápnout do toho i pár kapek acetonu nebo C 6000, pokud nemám Toluen?

Sancho Panza píše: 14. 9. 2022, 8:11 Lepit to půjde čímkoli, co dobře lepí ABS
Stále potřebuji, aby to lepilo dobře i ten Cuprex, to bude?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 9. 2022, 11:33

4 malý zapuštěný šroubky nebo trhací nýtky. Nejlépe 2mm nerez. Slepit to třeba Loctite 401 v potřebných místech vyvrtat dirky a hotovo.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1004
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2022, 11:57

Údajně se na lepení polykarbonátu dá použít Methyl-methakrylát (MMA), což je mimo jiné "vodička pro Dentakryl".
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 9. 2022, 12:17

Dík za další tipy! Já už mám nakoupeno, koupil jsem toto a budu k tomu přistupovat filozofií "To nikam nepôjde!" :)

Co se kapek týče, ještě jsem vyhrabal toto: TOLUENOVÉ ROZPOUŠTĚDLO A ČISTIČ (na obalu se píše, že toluenu je tam >85%, jestli to chápu správně):

20220914_131349.jpg

Tak todle, C6000 nebo aceton? Ď, T.

EDIT: Hm, "V souladu s přílohou XVII nařízení REACH se toluen nesmí uvádět do oběhu ani používat jako látka nebo ve směsích v koncentraci rovné nebo větší než 0,1%, v případě kdy je používán v lepidlech nebo barvách v aerosolových dávkovačích, určených pro veřejný prodej.", tak nevím :D
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1004
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2022, 12:28

"Rozpouštědlo a čistič" není "lepidlo" ani "barva ve spreji" :-)

Obdobným způsobem vyrábějí nátěrové hmoty bez VOC: Prostě mají seznam látek označených jako VOC a tak do těch barev dávají ty, které na tom seznamu nejsou.
(A to, že na tom seznamu nejsou, tak docela neznamená, že by byly neškodné.)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 9. 2022, 12:36

hlavně si u toho epoxidu udělaj zkoušku vytvrditelnosti. kapneš na kus igelitu zamícháš a necháš vytvrdit. Některé epoxidy stárnou a to různě rychle hlavně ta vytvrzovací složka. V prodejnách visí různě prošlé lepidla v blistrech, pak to napatláš a ono to je takové skoro tuhé, ale pořád to na omak lepí tak pozor na to. U toho epoxidu může být problém když lepený plast se v místě lepení prohýbá a lepený spoj je namáhán na odlupování. taky nemá rád UV záření.
Ale tady je to v pohoděmůžeš tam vmáčknout kousky perlinky jako výztuž pokud je tam místo. Zdrsnít, odmastit isopropylem, nebo alespoň lihem
tady je dobré čtení...popis jak se co lepí adheze, koheze smáčivost atd celá problematika na 27 stranách
https://docplayer.cz/11320650-Lepeni-ma ... -ph-d.html
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 9. 2022, 1:53

Sancho Panza píše: 14. 9. 2022, 8:15 To, že to napadá toluen je sice hezké, ale celkem k prdu.
No ale potom mu je rovnako k prdu informácia, že na každý plast potrebuje iné lepidlo, ak netuší aký je to plast a ani to nemá zrejme odkiaľ zistiť. Sortiment lepidiel v Bau-Bau je tiež v porovnaní s ponukou pre priemysel o ničom. Takže mu ostane skúsiť ten epoxid a sekunďák, ideálne s primerom. A vyskúšať.
S tým toluénom je to osobná skúsenosť na viacerých plastoch neurčitého zloženia, že ak boli naleptateľné toluénom, pár kvapiek z neho v zmesi výrazne zlepšilo adhéziu. Teda moja čistá empíria vzniknutá na podklade úvahy, že naleptaný povrch bude lepšie chytať epoxid ako nenaleptaný. A napodiv to funguje, samozrejme vždy iba v garáži, nikdy nie vo výrobe.
P.S.: teraz pozerám, že vyššie je recyklačná značka ABS+PC, tam by trik s epoxy a toluenom mohol uspokojivo fungovať.
Inak čo sa týka epoxoxidov, väčšina aj dlho po záruke bez problémov tuhne, ale istota je, ako píše Zbyňek, vyskúšať. Mne stále bezvadne tuhne nejaký 15 minútový epoxid v tubách starý asi 15 rokov.
Ja by som ten test vylepšil tým, že lep namiešam, kvapnem malú kvapku na jeden aj druhý už pripravený povrch, nechám to podľa typu epoxidu cez noc alebo aj 24 hod. vytvrdiť a skúsim odlupnuť šróbovákom. Buď to ide ľahko, alebo nie. Ak áno je to k hovnu, ak nie odrežem tú kvapku lámacím nožom aby nezavadzala a zalepím to celé.
Osobne by som sa moc nebál že spoj nebude pre daný účel dostatočne držať vzhľadom na obrovskú kontaktnú plochu medzi obalom a tou cuprextitovou záplatou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“