Jak řešit elektroinstalaci v nové dílně (kovoobrábění - soustruh,atd.)?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

19. 9. 2022, 8:14

Zdravím, rád bych s vámi probral, jak má být správně řešena elektroinstalace v dílně. Věřím, že většina z vás si tím prošla :D

Hlavní jištění celého „areálu“ (rodinný dům a hospodářství) je 40A. V dílně bude podružný nástěnný rozvaděč s hlavním jističem 32A. Jelikož se rozmístění a počet jednotlivých strojů bude v průběhu času určitě měnit, budou kabely vedeny v lištách a rád bych nepřipojoval stroje na přímo přes vypínač, ale přes vidlici a zásuvku na zdi. Dílna bude zatím sloužit pouze pro projekty pro moje účely, ale rád bych udělal elektroinstala ci tak, aby bylo možné bez větších zásahů provést revizi pro provozování oficiální dílny.
Jak správně dle norem řešit zapojení 3f strojů?
Var1: Z rozvaděče přes 3P polohový vypínač na zásuvku a přes vidlici přímo do stroje? Je možné vypínač vynechat, při údržbě by se vyjmula vidlice, je to takto z hlediska norem možné?
Var2: Z rozvaděče do nástěnné zásuvkové rozvodnice (která bude u každého stroje), kde bude 3F jistič a 1F jistič (pod průhledným výklopným krytem) – rozvodnice s jednou zásuvkou 400V 32A a 1x230V 16A. Chránič by byl v rozvaděči alespoň pro 2-3 stroje společný (kvůli ceně).
Var3: Jaké je nejlepší řešení z hlediska funkčnosti, bezpečnosti a budoucích předělávek – a dle norem?
Lze řešit centrální vypnutí všech zásuvek (1f i 3f) mimo světel napěťovou spouští - cívky (u společného 3f jističe) a spínacího kontaktu tlačítka na zdi. Každá stroj má řešené své bezpečné zastavení pomocí STOP tlačítka, ale rád bych v případě většího problému shodil celou dílnu z několika míst v případě nebezpečí (kolize stroje na druhé straně dílny atd.). Hlavní vypínač, který by shodil vše včetně světel, by byl v hlavním rozvaděči pro dílnu.

Případně mi prosím napište, jaké normy tuto problematiku řeší.
Případně jak to máte řešeno vy, rád bych se inspiroval, budu rád i za fotky, určitě to máte většina vymazlený :)
. ....
Děkuji za každou radu.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

19. 9. 2022, 8:25

Řeším stejný problém a zrovna v sobotu mi dráteník tahal nový přívod z hlavního rozvaděče do dílny. Bude mi dělat i rozvody v dílně. Já jsem si jen řekl kolik a jakých zásuvek tam chci a o zbytek se nestarám, protože stejně neznám tyhle nové předpisy.
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

19. 9. 2022, 8:34

Já právě vyhlášku mám a finální zapojení rozvaděče mi bude dělat taky profík, co to dělá denně, jen jsem se chtěl předem informovat, jaké jsou možnosti :-).
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

19. 9. 2022, 8:36

Jestli je ten tvůj profík jako můj, tak se připrav. Otevřel hlavní rozvaděč a pouze mi oznámil, že to všechno vyhází a dá tam všechno nové. :D
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 9. 2022, 8:55

Určitě bych nedělal to shození celé dílny, natož pak z několika míst.

Kolize na druhé straně dílny znamená, že co se tam mohlo rozbít už stejně rozbité je v okamžiku kdy to zaznamenáš. Když bys v tu chvíli vypnul elektriku v celé dílně rozkřápneš další věci. Na tohle stačí hlavní vypínač na rozvaděči.

Ze zkušenosti ti poradím, že pokud ti vychází rozvaděč třeba 60 modulů - tak tam dej klidně 120. Větší skříňka zase o tolik víc nestojí a časem bude i ta malá. A pokud by ti elektrikář nabízel plastový rozvaděč, tak ho pošli do řiti. Ten plast za pár let zežloutne a zkřehne - ulámou se dvířka a budeš to měnit.

Nevím jak to řeší vyhláška, ale společný chránič pro několik strojů je ten samý průser jako výše popsané. Ve firmě nám dělali elektriku předloni a chrániče jsou na zásuvky venku a na sociálce. Všechno ostatní je na jističích. Samostatný chránič mají pouze zásuvky nad ponkem na ruční nářadí.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 9. 2022, 9:52

Doporučuji
Ke každému stroji extra kabel 5xneco a samostatný jistic v rozvadeci
Jeste jednou tolik pocitej rezervu
Kabely hezky vyvázat do drátěných kabelových žlabů pod stropem a ze zlabu k zasuvce nebo stroji kulatou plastovou elektroinstalacni trubku
Taky jsem se kdysi snazil šetřit, ve finale neusetris nic
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2022, 10:14

Ma pravdu, predsedo, jen zlaby zaruci potrebnou variabilitu, ja bych dal na zed ke stropu a obejit celou dilnu, pak uz jen dilci vyvody
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 9. 2022, 11:08

Ahoj,
ja som riešil pred pár rokmi dielňu v rodinnom dome a zostáva len súhlasiť s tým, čo napísali kolegovia vyššie, najmä čo sa týka počtu ističov a zásuviek. Momentálne chcem práve kvôli variabilite natiahnuť dodatočné rozvody v žľaboch pod stropom, kade zároveň pôjde rozvod tlakového vzduchu.
Každá zásuvková nástenná rozvodnica je osadená vlastným prúdovým chráničom 30 mA. Problém však môže nastať, keď budeš mať na stroji frekvenčný menič, alebo filter. Oba totiž tieto chrániče spoľahlivo vyhadzujú za 4 x z 10 zapnutí. Dopočul som sa, že v takýchto prípadoch sa osadzujú chrániče 100 mA, opýtaj sa niekoho kto má prehľad robí s týmto typom zariadení.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7211
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 9. 2022, 11:37

Jeste neco
Jistic v rozvaděči jistí kabel, nikoli stroj na něm
Chranice v suchem prostredi asi nemaji moc smysl
Spis bych si pohral s pospojovanim
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2022, 11:50

Pred FM by mel byt chranic tusim typu F
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 9. 2022, 11:58

Můj názor, který nikomu nenutím.
Proudový chránič je život zachraňující prvek.
Jistič je majetek zachraňující prvek.
Instaluju chrániče všude, kde to jen trochu jde.

Vyhnul bych se trubkám a všude použil otevíratelné lišty/koryta.
A samozřejmě žlaby někde po stropem, jak už tady mnohokrát zaznělo.

Jediná neměnná konstanta je, že se v budoucnu bude všechno měnit.
Takže vše se snažit dělat co nejvíc variabilní a otevřené.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5238
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

19. 9. 2022, 12:31

No já mám opačný názor, co už tady byl o několik postů výše. Každý stroj jistič, svůj kabel. svoji zásuvku. Stroje zásadně ne na 30mA chrániči, ale na 100mA, obyč. zásuvky samo standart na 30mA, světla bez chrániče. Je paráda, když ti spadne chránič kvůli prasklé žárovce, trubici, ledce ( dosaďte si podle sebe) a zhasne dílna s jedoucíma strojema. Hlavně u mě, kde jaksi z principu nejsou okna :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

19. 9. 2022, 12:51

řeším stejný problém. Pokud budeš chtít ofiko dílnu a třeba i zaměstnance tak je problém, potřebuješ projekt na stavbu, projekt na osvětlení, záchody/koupelnu, šatnu, kancl, archív a nevím co všechno. Pokud nějaký stroj vylepšíš (např. soustruh frekvenčním měničem) tak smůla, revizi neprojdeš. pak se dá jedině při kontrole vytáhnout ze zásuvky a pověsit ceduli Mimo Provoz.

dotaz k tomu jištění, proč tahat od každého stroje kabely až do rozvaděče, proč nešoupnout jistič do rozváděče mašiny? není jedno jestli při vybavení jdu do rozváděče stroje a nebo centralniho rozváděče? napadá mě jen nechráněný přívodní kabel, ale nevím co by se mohlo na přívodním kabelu podělat. Jen se ptám protože v mé dílně neplánuju mašiny jistit centrálně, ale u nebo v rozváděči stroje.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

19. 9. 2022, 1:12

Pokud to chceš ofiko, tak ten elektro projekt stejně potřebuješ, protože revizák by ti neměl dát výchozí revizi bez projektu (neb v něm je, jak to bylo v době výchozí revize, až na tom uděláš během pár let fůru změn a ono to vyhoří). Tím, že ti dá výchozí revizi, bere všechno na sebe.

Když ti bude mašina probíjet, ty polezeš k jističí v ní přes nějaký pravděpodobně kovový dvířka. To bych nedal, i když jsem kdysi dostal z lampovýho zesilovače 800V :) .
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 463
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

19. 9. 2022, 1:22

pafik píše: 19. 9. 2022, 1:12 Když ti bude mašina probíjet, ty polezeš k jističí v ní přes nějaký pravděpodobně kovový dvířka. To bych nedal, i když jsem kdysi dostal z lampovýho zesilovače 800V :) .
tak to bych sáhnul po hlavním jističi dílny. Počítám že nebude probíjet/hořet každý týden a nebude ostuda že si jednou za X let kvůli jedné mašině vypnu celou dílnu.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“