Dilna - opatreni proti uniku tepla

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2022, 5:36

Zdar chlapi,
Na dilne mam plechova vrata a je to evidentne misto nejvetsiho uniku tepla. Budu je zateplovat extrudakem, ale chtelo by to jeste neco navic. Pouzivate na dilne nejaky zaves nebo neco podobneho proti uniku tepla? Videl jsem nejakou celtovinu. Dik za postrehy a zkusenosti.

Jo a topim tam bufikem. Plocha dilny je 20m2. Vrata mam 2,5x2,5m
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 12. 2022, 5:39

Jestli ti na vrata svítí Slunce, tak se ti ten polystyrén odpaří.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2022, 5:53

Vrata mam na vychod. Takze tam sviti jenom dopoledne. Klidne bych tam dal i neco jineho. Jen to musi mit max 5cm tloustku.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 12. 2022, 6:06

Zajímavé téma. Zrovna tento víkend jsme u našich v garáži pověsili před vrata co nejblíže ke stropu improvizovaný závěs z dek. Už tam nejsem, ale trochu to asi pomáhá (v prostoru mezi je prý o poznání chladněji).

20221213_185756.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 12. 2022, 6:11

Já jsem na plechový vrata nevytápěné garáže dovnitř přišrouboval latě, mezi to skelnou vlnu a překryl to sololitem. Už to tak mám přes dvacet let a nezdá se, že by to trpělo nasákáváním vlhkosti. To už by ten plech dávno proreznul.
Ale je to pracný, dneska jsou jiné materiály, které se dají nalepit rovnou na plech. Problém je, že jsou všechny násobně dražší, než ten polystyren.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

13. 12. 2022, 6:40

Já to řešil jen drátem nataženým pod stropem na něj jsem navěšel deky. Bylo znát, že to funguje, ale že je to nedostatečné. Jelikož to bylo řešení vždycky max. přes Vánoční dvoutýdenní dovolenou, víc jsem neřešil.

Viděl jsem ale různě nalepené polystyreny, mnohdy ani nebyly zevnitř zakryté, proto byly sežrané od slunce. Když se ale ten polyš zevnitř ošetří, nic se mu nestane. Mýty o vypařování bych vůbec nebral vážně. Už mnohokrát bylo dokázáno, že to není pravda. Životnost by měla být minimálně 50 let, předpokládá se i delší (100 -200 let). Až ten polyš půjde do háje, my už tu nebudeme.

https://www.izolace-info.cz/technicke-i ... 5jFIsuZNPY

Asi bych se vraty moc netrápil a nalepil tam polystyren. Pokud tam jsou vzpěry, tak kolem nich fouknout montážní pěnu, aby byly všechny mezery vyplněné. A jestli máš vrata dvoudílná a lezeš do nich jen jedním dílem, postav před nepoužívanou půlku na zimu nějakou skříň či krabice a zase si tím trochu pomůžeš.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 12. 2022, 6:50

Nalep na ty vrata běžnou stavební polyuretanovou pěnou polystyren
Můžeš použít jakýkoliv, spáry vypen, jediný co je treba je ten polystyren do doby než pěna ztuhne něčím zafixovat
Existuje i zimní pěna u které tusim zaručují ze se přilepí i na promrzlý povrch
Extrudovaný polystyren je asi mechanicky odolnější, obycejnej staci, je lacinější, klidně ho pak natři nejakym Balakrylem
Nezmizí, neboj, trpí jen na slunci UV zářením
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2022, 7:20

Pokud jde o životnost, spíše mechanickou (na polystyren se podívám a už z něj lítají kuličky) skoro 2x lepší izolaci a Al vrstvu která mi teplo odráží zpátky do místnosti použil bych toto:

https://www.dek.cz/produkty/detail/1421 ... 14-4m2-bal
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2022, 7:27

Ten Kingspan je zajimave reseni. Ale stoji to raketu. Extrudak je 4krat levnejsi :)
Prave jsem uvazoval nad tim, ze tam natahnu lanko a na to zavesim nejakou celtu nebo tak nejak. Zjistil jsem, ze se z toho delaji zasteny do dilen a skladu.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 12. 2022, 7:31

testone píše: 13. 12. 2022, 6:50 Nalep na ty vrata běžnou stavební polyuretanovou pěnou polystyren
Na to lepení určitě nízkoexpanzní pěnu - jinak je to opruz.

A polystyrenu bych se vůbec nebál.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 12. 2022, 7:36

Akurád že plechový vrata se můžou rozpálit na 80°. Já viděl v jedný autodílně smrklý desky, nalepené zevnitř přímo na plech vrat. Ale je pravda, že v létě to měli pravděpodobně otevřený a tedy do toho pražilo Slunce na přímo. Zase majitel mi řikal, že to lepil před pár lety a já měl dlouhá léta kostku polystyrénu na zahradě a takovou degradaci jsem na ní nevyděl.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

13. 12. 2022, 7:37

milan.83 píše: 13. 12. 2022, 6:40 Viděl jsem ale různě nalepené polystyreny, mnohdy ani nebyly zevnitř zakryté, proto byly sežrané od slunce. Když se ale ten polyš zevnitř ošetří, nic se mu nestane. Mýty o vypařování bych vůbec nebral vážně. Už mnohokrát bylo dokázáno, že to není pravda. Životnost by měla být minimálně 50 let, předpokládá se i delší (100 -200 let). Až ten polyš půjde do háje, my už tu nebudeme.
Souhlas, mám tam také nalepený extruďák a funguje to dobře. I zástěny existují. Prodávají se jako pruhy tlustšího PVC a mají k tomu i závěsný systém. Dokonce lze koupit i nekonečný pás třeba 200 mm šířku a nastříhat si délky dle potřeby.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2022, 9:53

Vyřešeno jednoduše vrata jsem udělal z RUR panelů ze kterých se staví montované haly ,pořád jsou nějaké zbytky na bazarech .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

14. 12. 2022, 6:37

Ja som pred 20 rokmi obložil strop v garáži polystyrénom. 50mm na drevenom rošte, nad tým je plechová strecha. Po rokoch sa tabule polystyrénu tak nejak zmenšili a vznikli škáry. Nikde večšia do 10mm, niekde 1mm. Akoby každá tabuľa bola iná. Nedávno som tie škáry všetky vypenil penou.

Dokonca som čítal, že obyčajný fasádny polystyrén nepatrí do interiéru, že sa z neho niečo vyparuje, že tam je treba používať ten podlahový.

Na garážové dvere som primontoval taký rám z drevených hranolov 50x50 a medzi to osadil polystyrén. Na vrch som dal sololit a natrel to nejakou interiérovou umývateľnou farbou. Je to fajn.
Jediné čo najviac púšťa chlad sú škáry okolo dverí, takže na ostenie prišrubujem drevené lišty a medzi ne a krídlo dverí príde izolačné tesnenie.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 12. 2022, 7:00

taky jsem dával polystyren na dvoje vrata jedny jsou asi 3x2,5 a druhé 4x4m lepil jsem xps na nízkoexpanzní pěnu lepší je ta lepící pěna je dražšší asi 500,- jedn kartuše na pistol. tu pistol opravud doporučuju stojí 300 nastavíš si průtok a děláš housenky jaké si nastavíš. po práci utáhneš trysku a klidně za půl roku použiješ znova. lepil jsem to na staré vrata z trubkového rámu a mezi rámy jsou plechy prohnuté do -X- takže to drží vlastně jen na těch trubkách. Z odřezků polystyrénu jsem si nařezal klínky a vypodložil první řadu od spodu. klínkoval jsem i mezi stěnou a polystyrénem. No když to dělá člověk sám tak si musí poradit. Kolem dveří samolepící těsnění dělají se i 3cm vysoké a stlačitelnost dobře 90% Protože ty staré vrata byly mockrát nabořené, panty převařované, tak jsem musel použít těsnění různých výšek a nahoře dokonce 2 na sebe byla tam 3cm mezera. Nad stropem jsem rozmotal vatu asi 15cm. Celkem je to fest znát jak v zimě tak i vlétě, ale když chceš teplo musíš topit 640m3 prostě nezadýcháš. Okana jsou taky zadeklované polystyrénem kromě 4 celkem je tu 24 oken ještě dřěvěných občas někde chybí tabulka no stará neudržovaná budova. Jsme v nájmu a tak toto bylo nejlevnější a dobře funkční řešení.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“