pyrometr na měření na kalení

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

21. 12. 2022, 9:09

Ahoj, dostal se mě do ruky tenhle pyrometr, nemá někdo od něj návod na použití? jak ho zprovoznit? (mám doma takový ten lejzrový, ale chtěl bych ho zkusit zprovoznit osobně mě to zajímá)
Nevydím nikde žádnou díru na kabel takže to je na baterky? jak se tam leze?
pyrometr.gif
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

21. 12. 2022, 9:23

ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

22. 12. 2022, 9:14

Jé super moc díky, jen nemůžu stále povolit turukojeť na baterku je to snad slepený :? násilný vniknutí nevyznávám :lol:
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

22. 12. 2022, 9:51

ovi-ivo píše: 22. 12. 2022, 9:14 Jé super moc díky, jen nemůžu stále povolit turukojeť na baterku je to snad slepený :? násilný vniknutí nevyznávám :lol:
vnější futrál (ta "tyč :lol: do ruky" ) je bakelitový a má to stoupání tak 2mm, metriku a je to pravý závit. Dotahovat se to musí lehce. Povolit přes hadr a ne žádný násilí - je to bakelit.
Uvnitř pod tím je pak klasický plechový futrál na dva monočlánky, který je ubastlený z pláště kumunistické baterky Daymoon (děčín) a ten v tom "visí" s vůli na takových dvou sloupkách na šroubky.
Můj odhad je, že v tom někdo nechal baterky, ty vytekly a bude to uvnitř celý totálně sežraný a bude zaprasený i ten závit.
Pokud by bylo třeba, tak to můžu nafotit, neb překvapivě to mám a tu a tam i používám.
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

22. 12. 2022, 11:15

no ztoho, že tam někdo nechal batérie mám největší obavy...páč moje ruky odtáhnů nejvíc z okolí - co já utáhnu ruků a povolím tak druzí už ručně nepovolí...takže to zkusím jemně prostříknůt kontaktolem počkám a uvidím....a pak budu stupňovat násilí
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

22. 12. 2022, 12:51

Na olej bych se vyprd, zkus potopit rukojeť přes noc do octa.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

22. 12. 2022, 1:23

jenicek píše: 22. 12. 2022, 12:51 Na olej bych se vyprd, zkus potopit rukojeť přes noc do octa.
A viděl jsi tu věc někdy naživo? A nebo mu radíš jak to bezpečně zničit?
Protože ten závit je na tý trubce nahoře - tam kde se to šroubuje do toho tělesa.
Takže aby to mohl (ten závit) potopit :lol: , tak by to musel potopit CELÝ - včetně toho tělesa.
Přičemž pokud se mu dostanou i jenom výpary čehokoli kyselýho a nebo alkalickýho do toho ocejchovanýho reostatu (ten je mj. těsně vedle toho závitu) a nebo do toho měřáku (ten je taky jeden prostor) tak to celý může rovnou vyhodit.
Nemluvě o tom, že je v tom překvapivě :lol: taky optika - takže cokoli žracího - to je taky jasná konečná.
---------
Pokud to nepujde povolit (a s chemií opatrně - maximálně extra opatrně kápnout na hranu toho závitu a i tak bych to spíš neriskoval) tak jediné řešení je násili - při nejhorším ten futrál z bakelitu rozvalit, pak opatrně vyoperovat ty zbytky z toho závitu a pak ten držák vytočit celý nový z (třeba) černýho Delrinu.
Mj, těhle pyrometů jsem měl v ruce několik a nepamatuju jediný, co by nebyl od těch baterek mírně sežraný - protože to tam vždy nějaký censored zapomněl.
Ten můj to samý (taky je takový trochu sežraný) - naštěstí ale optika, měřák a ten reostat je v pořádku.
Večer to nafotim kuchnutý - jak to je udělaný - jinak to zničíš.
Teda pokud to není po smrti už teď - jestli to je nějaký brutálně vyteklý a roky.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

22. 12. 2022, 1:46

Naživo jsem to neviděl.
Zachránil jsem takto několik podobnejch starejch věcí.
Omlouvám se, že jsem něco napsal. Nejraději bych si nafackoval.
Jdu si dát ke sváče tlačenku s cibulí a octem, snad mě ty výpary nesežerou.

PS: Asi i ten manuál na Uložto je nakopírovanej nelegálně, tak mě za to prosím nelynčujte.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

22. 12. 2022, 2:33

závit je nějaký pofiderní - profil vypadá jako metrika, vnější je 50.5mm, stoupání asi 1.75.
Díra v futrálu (tom bakelitovým, co kryje ten držák baterky z baterky daymoon) je cca 42.3mm. Vnější půměr držáku Daymoon je cca 40.5 - takže rozdíl je ta mezara mezi tím bakelitem a tím držákem. Těleso toho Pyrometu je hliníkový odlitek, takže pokud ty baterky vytečou tak nejdřív sežerou ten Daymoon futrál, pak asi začnou žrát to těleso (ten závit pro ten bakelit) no a pak to asi nejde povolit.
To samý, pokud to nějaký píp hodně dotáhne - protože se to utahuje do čela zápichu na tom bakelitu (ne na dno tý díry).
Na tý fotce je to s dvěma futrálama na ty baterky - to bylo součástí bedny - jeden do měřáku, druhý náhradní. Vyměňuji se tak, že povolíš ty mosazný šroubky, tím se povolí ten šlic na těch sloupcích a pak to vyměniš a zase dotáhneš.
Nevím o nikom, kdo by to tak dělal - všichni měnili baterky v tom jednom futrálu, co měli trvale v přístroji.
Jinak podle mě ten bakelit je normálně vyrobitelný (je to jenom futrál - trubka s dnem do ruky) - ale závit je jasně na kudlu.
Pokud ale poškodíš cokoli na reostatu, optice a nebo měřáku, je to konečná.
Takže pozor i na nárazy - originál je k tomu kožený řemen a vždy se pečlivě dodržovalo, že musí být řemen na krku - aby když to upadne z ruky, tak to zůstalo viset na řemenu a nepadlo to až na zem.
pyromet.jpg
ovi-ivo
Příspěvky: 1115
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 12. 2022, 1:44

Tak hotovo, povolený :D nelil sem tam žádnů kyselinu, jen sem tam stříkl trošku konkoru chvilku počkal a šup rukou povolil. Ten bakelit byl pouze kouslý. JInak pouzdro na baterky je v celkem pěkné kondic,i dělal stím někdo kdo nenechal vytýct baterky kontakty sů krásně čistý.

Dokonce se rozsvítí i vlákno, malinko mám pocit, že je nějaký smítko v reostatu má někdo postup jak to neposrat a vyčistit??
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

25. 12. 2022, 1:17

Jestli to máš tak zachovalý,jak píšeš,tak tam budou nejspíš ještě plomby na hlavičkách šroubků-ty zničíš,jinak se tam nedostaneš. Ale klidně nič, já tu mám dva pyromety na díly.. Jeden tu měl zamluvenej jeden nejmenovaný člen,který dělá chcíplého chrobáka,takže díly jsou k dispozici. Jen bacha na tu žárovku, ať neurazíš to měřící vlákénko. Přístrojek je to fajn,příjemně se s ním měří.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 12. 2022, 10:07

ovi-ivo píše: 24. 12. 2022, 1:44 Tak hotovo, povolený :D nelil sem tam žádnů kyselinu, jen sem tam stříkl trošku konkoru chvilku počkal a šup rukou povolil. Ten bakelit byl pouze kouslý. JInak pouzdro na baterky je v celkem pěkné kondic,i dělal stím někdo kdo nenechal vytýct baterky kontakty sů krásně čistý.

Dokonce se rozsvítí i vlákno, malinko mám pocit, že je nějaký smítko v reostatu má někdo postup jak to neposrat a vyčistit??
normálně vyšťouráš tu barvu v šroubku (nebo šroubkách - podle toho, kolik jich je zafáblovaných) a pak se to dá kuchnout a vyčistit.
Samozřejmě, chce to opatrnost a pečlivost a žádné násilí - jako u jakéhokoli měřidla. Odpor je dráťák, měřák byl myslím klasický Deprez-d'Arsonval, rozebraný jsem to měl akorát jednou, když jsem to koupil, protože v jednom místě chytala ručka, což jaksi vadí. Jestli to byla kovová tříska nebo něco jiného si fakt nevzpomenu, protože věcí, co člověk musí sám sobě opravovat (protože servis už na ně neexistuje) jsou spousty a nějak jsem to tehdy nenafotil.
Ale pamatuji si celkem přesně, že to bylo udělaný uvnitř slušně, za chvilku to bylo opravený a od tý doby to funguje.
Obecně na tom pyrometu je největší opruz a bastl ten futrál na baterky - lepší by bylo kdyby tam byl nějaký normální zdroj co by šel nabíjet, ale předělat jsme nenašel odvahu - protože kdyby pak náhodou odešel (objevilo se vyšší napětí) tak je riziko, že se načne nebo odpálí ta žárovka a to je problém.
Takže pořád používám klasický suchý články, akorát je třeba si zvyknout, že když se doměří, tak se musí striktně vyndat ven.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“