Gmoccapy - pomoc s nulováním

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2022, 10:44

Prosím o radu, snažil jsem projít forum i skrze vyhledávač + jsem zkouknul nějaké video na youtube ohledne nulování nástrojů (bohužel jsem našel jen přes sondu, kterou nemám) k obrobku ale zřejme nekde stále delám chybu. Podaří se mi najet offset Z, vynulovat na ploše obrobku, pak si postupne najíždím každým nástrojem a provádím nulování, poté si radeji přejedu všechny nástroje aby na hraně obrobku ukázalo 0, pak spustím proces a na 1 nástroj vše jede jak má ale jak najede druhý nástroj už je třeba o 15mm výše. Našel by se nekdo kdo by mi s tím pomohl, případně nabízím finanční odměnu kdo by mi věnoval pár minut online kurz? Děkuji
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 6:55

https://youtu.be/tywAByswH2Q

Za ty peníze co jsi dal za zapojení motoru bych čekal komplet nakonfigurovanou mašinu se scripty a zaškolením do gmoscappy. Když se neustále tady všichni nabízí jaké je to snadné, primitivní a rádi pomohou. Spíš dobrej kšeft.

Za to já do Machu prodávám scripty pro práci s nástrojovou sondou, mám skoro ten samý stroj přes kopec, a takovýto věci zvládnu ve 3 v noci když polomrtvej vypadnu z postele.

1 nástroj si udělej jako master tool - místo sondy
Dej ho do vřetena, aktivuj ho pomocí jeho čísla (já mám pro sondu číslo 999)
Přepni pracovní offset na g55
Vem 20mm johanzonku, najeď tím master tool nad upínací stůl a tu johanzonku.
Pomaličku sjížděj dokud johanzonku půjde hýbat.
Až ne, o 0.01 mm se vrať, a nastav offset osy Z na +20mm
Vyjeď nahoru.
Přepni na offset g54

Tohle uděláš jen jednou, teď měření nástrojů

upni nástroj jaký potřebuješ změřit a aktivuj ho v gmoscappy pomocí jeho čísla.
Přesvědč se že není aktivní offset G43, pokud ano, deaktivuje ho spuštěním příkazu G49 v MDI
Přepni offset na g55
Opět sjeď s tím nástrojem nad stůl a 20mm johanzonku
Zase s ní pohybuj dokud to půjde.
Jakmile ne, podívej se na hodnotu osy Z
Od toho odečti (nebo přičti :?: ) 20mm té johanzonky.
Výsledné číslo je offset daného nástroje.
Otevři tabulku nástrojů a vepiš ho do políčka pro délku u daného nástroje.
Aktivuj pracovní offset g54
...
Nastavení nuly na obrobek.
Aktivuj offset g54
Upni do vřetena master tool a aktivuj jeho číslo nástroje a délkový offset (g43 h999) *999 odkazuje na číslo nástroje, v tomhle případě na nástroj číslo 999
Najeď nad obrobek zase mezi obrobek a master tool dej johanzonku.
Pohybuj do jde ...
Až nejde, nastav offset osy Z +20mm.
Vyjeď nahoru, vrať správný nástroj, aktivuj jeho číslo a délkový offset G43 H1 pro nástroj číslo 1 ...

Kontrola
Dej tam nástroj číslo 1, aktivuj jeho číslo a délkový offset.
Zkontroluj že máš aktivní offset g54
Najeď nad obrobek a pomocí johanzonky se přesvědč že nástroj má správnou výšku.
Toď vše.

Že já se s tím tak píšu. Jinak to mohla nahradit nástrojová sonda z Ali a v MDI odentrovaný příkaz M101.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 9:56

Lukine.....moc díky. Spadla mi huba :-) a valím bulvy. Nad tou sondou musím začít uvažovat protože u tohoto očekávám spíše, že udelám nějakou chybku a bude nástroj ve sveráku :-)
Zřejme jsem delal nekde chybu s odečtením nebo přičtením hodnoty, protože první nástroj jel v pohode a ostatní nástroje jeli cca 15mm nad obrobkem. Takže snad to bude banalita a nebo ješte delám chybu s propisováním ofsetu daného nástroje.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 10:00

Bez nástrojové sondy bych ani neuvažoval že by takový stroj šel provozovat. Sehnat sondu problém není, spíš se musíš dostat ke scriptu...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2022, 10:37

Lukas_2 píše: 28. 12. 2022, 10:00 Bez nástrojové sondy bych ani neuvažoval že by takový stroj šel provozovat. Sehnat sondu problém není, spíš se musíš dostat ke scriptu...
no víš jak....začátky jsou težké, snažím se pokus omyl + občasná rada a youtube ale když vidím na forech, že sondu nabourají i profíci tak u me by to byla sonda za sondou :-)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“