Problém - stykač mi nespíná proud do silové části řídícího systému

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 8:48

Mám problém, kdy se mi nedaží zapnout celý řídící systém:

Mám to dělené na silovou část, slaboproudou část a PC. Silovou část spínám přes stykač klasicky tlačítkama start a stop Nejde tedy zapnout silová část. Ta mi napájí celý systém - jde z ní přes stykač ovládaný ŘS 380 v do motoru soustruhu, a dále jsou vyvedeny větve 220v k napájení zdrojů pro 24 v, 36 v a 12 v - ty pak napájejí slaboprpudou část systému.

Průser je v tom, že v silové části (220 - 380 v) se moc nevyznám - mám k tomu velký respekt a v podstatě tedy nevím, jak postupovat, abych odhalil problém. Proud do systému (ke stykači) jde, že bych měl bordel ve spínacím tlačítku jsem vyloučil také. Stroj byl asi 3 týdny odstavený, nedělalo se na něm. Závada se projevila náhle - prostě jsem ho včera nezapnul.

Nějaké rady, jak to řešit?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 1. 2023, 9:07

ovikle se řadí do spínacího obvodu stykače bezpečnostní prvky magnetické zámky tepelná ochrana motoru atd
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 9:10

kenybz píše: 17. 1. 2023, 9:07 ovikle se řadí do spínacího obvodu stykače bezpečnostní prvky magnetické zámky tepelná ochrana motoru atd
V tomto případě ne, tento mi pouští proud do silové části. Je to dělané takto kvůli tomu, že když mi v dílně vypadne proud a já ho znovu nahodím, tak aby mašina nebyla po tom nahození pod proudem.

P.S.: mám dodat foto?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 1. 2023, 9:14

v ovládacím obvodu bylo myšleno po cestě napájecího napětí do cívky ve stykači, která přitáhne kontakty a tím přivede silové napětí na další části.
No mimo start a stop tam nic jiného nemáš v tom ovládacím obvodu cívky stykače?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

17. 1. 2023, 9:25

kenybz: tak jsi měl pravdu. Já mám v tom obvodu ještě dvě central stop tlačítka (na shození celé silové části, když dojde k problému ...) - a vjednom tlačítku byl bordel .... Úplně jsem na to zapomněl, že jsem je do toho obvodu kdysi zapojoval.

Díky za nakopnutí a za radu.

P.S.: včera jsem to řešil, a původně jsem si myslel, že problém může být i v síti. Občas se totiž u nás stává, že některá fáze nejde, nebo je v ní slabší napětí. V takovém případě mi některá mašina v dílně nejde zapnout.

Vyřešeno.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 1. 2023, 9:46

hlavně že se podařilo. u nás byl taky výpadek a jel jsem dom v 11 večer a nechal dochlazovat lis. Prostě nechal běžet čerpadlo chladícího zařízení aby se ochladila plnící zóna a co jsem tak pátral kdy zdechly kamery, tak 10 minut po odjezdu to kleklo uvidím jak natom budou přívodní hadice chladící vody ty určitě dostaly naprdel
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 1. 2023, 9:49

Jinak ovládací obvody pro spuštění nějakého hlavního stykače bývávají fest rozvětvené němci to nazívají sicherheitzketten
bezpečnostní řetězec a kolikrát když to ten mamlas co kreslí schéma rozhodí na několik stran 160-ti stránkového schématu tak to dlouho trvá než to dohledáš.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“