Kluzné pouzdro + gufero

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

2. 2. 2023, 9:05

kiko01 píše: 1. 2. 2023, 9:49
hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54
capajev píše: 1. 2. 2023, 1:53

Je to tak, skica je rychle a od ruky zpracovaná myšlenka :-), takže proporce asi úplně nesedí.
Ty bronzové mám také v možnostech, mě ten plast přišel lepší (vnitřní pocit)
Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor

Uz ked som videl hejty v prvej vete, mi bolo jasne kto je autor :D
je to vtipne ako hlupy su inziniery celej planety ked nevedia ze vlastne plast je najlepsi na vsetko a nic ine nemoze nik ani spomenut.
Pritom tu uvadzaju ine teploty,
https://www.martino-eshop.sk/b70-a08/12 ... escription

A predstav si ze je to tiez samomazne, ale naozaj realne je to nasiaknute tukom ( ked ich lisujem, pripadne vystruznikom agresivnejsie menim rozmer, tak znich ide olej).
Všimni si, že všechny malý komutátorový elektromotory mají překvapivě :lol: futra právě z toho sintrovanýho bronzu.
Tzn. stamiliony 8) výrobků v každodenním provozu.
A víš proč?
si vyber - dvě možnosti:
a.) jejich konstruktéři jsou idioti
b.) takový elektromotůrek běhá jedině nad 250°C :lol:
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

2. 2. 2023, 9:09

jinak já bych tam dal jedině ty futra.
Proč - protože na futrech už byla první Ukrajina (kolo) - a tam se to víc než osvědčilo :)
Protože další verze už zase měly klasický ložiska.
Znalci co tu ukrajinu měli a uživali, jistě zatlačí slzu při neopakovatelných vzpomínkách (chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo ukrajina).
:D
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2023, 9:58

Sancho Panza píše: 2. 2. 2023, 9:09 jinak já bych tam dal jedině ty futra.
Proč - protože na futrech už byla první Ukrajina (kolo) - a tam se to víc než osvědčilo :)
Protože další verze už zase měly klasický ložiska.
Znalci co tu ukrajinu měli a uživali, jistě zatlačí slzu při neopakovatelných vzpomínkách (chceš-li poznat co je dřina, kup si kolo ukrajina).
:D
Prosim tě, neměl by jsi fotku Ukrajiny s odpruženou zadní vidlici?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 2. 2023, 12:22

kiko01 píše: 1. 2. 2023, 9:49
hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54
capajev píše: 1. 2. 2023, 1:53

Je to tak, skica je rychle a od ruky zpracovaná myšlenka :-), takže proporce asi úplně nesedí.
Ty bronzové mám také v možnostech, mě ten plast přišel lepší (vnitřní pocit)
Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor

Uz ked som videl hejty v prvej vete, mi bolo jasne kto je autor :D
je to vtipne ako hlupy su inziniery celej planety ked nevedia ze vlastne plast je najlepsi na vsetko a nic ine nemoze nik ani spomenut.
Pritom tu uvadzaju ine teploty,
https://www.martino-eshop.sk/b70-a08/12 ... escription

A predstav si ze je to tiez samomazne, ale naozaj realne je to nasiaknute tukom ( ked ich lisujem, pripadne vystruznikom agresivnejsie menim rozmer, tak znich ide olej).

Och ta dnešní doba PostFaktická , upřímně vás lituju !!!
( Toť otázka...pokud víš co to v překladu znamená )
Netrvdím , ani jsem nepsal že plast nejlepší a na všechno
Napsal jsem , jen svůj názor ...
Chápu , rejpalové chtějí být IN ... Takových se obávám
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 2. 2023, 12:27

kiko01 píše: 1. 2. 2023, 9:49
hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54
capajev píše: 1. 2. 2023, 1:53

Je to tak, skica je rychle a od ruky zpracovaná myšlenka :-), takže proporce asi úplně nesedí.
Ty bronzové mám také v možnostech, mě ten plast přišel lepší (vnitřní pocit)
Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor

Uz ked som videl hejty v prvej vete, mi bolo jasne kto je autor :D
je to vtipne ako hlupy su inziniery celej planety ked nevedia ze vlastne plast je najlepsi na vsetko a nic ine nemoze nik ani spomenut.
Pritom tu uvadzaju ine teploty,
https://www.martino-eshop.sk/b70-a08/12 ... escription



A predstav si ze je to tiez samomazne, ale naozaj realne je to nasiaknute tukom ( ked ich lisujem, pripadne vystruznikom agresivnejsie menim rozmer, tak znich ide olej).
Nauč se číst
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 2. 2023, 12:30

Sancho Panza píše: 2. 2. 2023, 9:05
kiko01 píše: 1. 2. 2023, 9:49
hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54

Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor

Uz ked som videl hejty v prvej vete, mi bolo jasne kto je autor :D
je to vtipne ako hlupy su inziniery celej planety ked nevedia ze vlastne plast je najlepsi na vsetko a nic ine nemoze nik ani spomenut.
Pritom tu uvadzaju ine teploty,
https://www.martino-eshop.sk/b70-a08/12 ... escription

A predstav si ze je to tiez samomazne, ale naozaj realne je to nasiaknute tukom ( ked ich lisujem, pripadne vystruznikom agresivnejsie menim rozmer, tak znich ide olej).
Všimni si, že všechny malý komutátorový elektromotory mají překvapivě :lol: futra právě z toho sintrovanýho bronzu.
Tzn. stamiliony 8) výrobků v každodenním provozu.
A víš proč?
si vyber - dvě možnosti:
a.) jejich konstruktéři jsou idioti
b.) takový elektromotůrek běhá jedině nad 250°C :lol:



Nekecej !!! Fááákt ??? Tož to jsem nevěděl ... Dík za radu už si to budu pamatovat , velká poklona
kiko01
Příspěvky: 1595
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2023, 1:08

Nic v zlom len je to trosku mimo, ked podla teba je dobry (najlepsi) len ten plast co predavas a vsetko ostatne je zle. Konkretne v pripade kyvky na bajku kde su otacky nula, je tam len kyvny pohyb asi 15st. A zatazenie v jednom smere/mieste v podstate staticke. Mozno by tam bolo natrvacnejsie riesenie puzdro+oska obidve z 15tky ocele v nitride a brusene na stovku volu. A dost pochybujem ze ten plast je na otlacenie lepsie ako napr ocel, pri rovnakom rozmere, co je v tomto pripade hlavny faktor opotrebenia, ked neratam to blato :D
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2023, 1:52

Ciao,

já mám na všech ramenech pouze kluzné vložky a to obyčejné SKF PCMF a myslím, že je to v pohodě. A vložek mám tam poměrně dost. Počítám s častější výměnou, ale asi je to lepší řešení než těžší ložiska a konstrukce kolem nich. tak se dá slušně fungující spojení vytvořit z obyčejného lícovaného šroubu:)
neprime rizeni 1.PNG
Fajn den:)
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 2. 2023, 2:00

kiko01 píše: 2. 2. 2023, 1:08 Nic v zlom len je to trosku mimo, ked podla teba je dobry (najlepsi) len ten plast co predavas a vsetko ostatne je zle. Konkretne v pripade kyvky na bajku kde su otacky nula, je tam len kyvny pohyb asi 15st. A zatazenie v jednom smere/mieste v podstate staticke. Mozno by tam bolo natrvacnejsie riesenie puzdro+oska obidve z 15tky ocele v nitride a brusene na stovku volu. A dost pochybujem ze ten plast je na otlacenie lepsie ako napr ocel, pri rovnakom rozmere, co je v tomto pripade hlavny faktor opotrebenia, ked neratam to blato :D
CZ ... Opět opakuji , zřejmě neumíte číst ... viz CZ/SK !!!
SK ... Opäť opakujem, že zrejme neviete čítať... pozri CZ/SK !!!

CZ ...
Netrvdím , ani jsem nepsal že plast nejlepší a na všechno
A ani netvrdím , že vše ostatní je špatné
To jste buť to nepochopil , nebo účelově překroutil
Napsal jsem , jen svůj názor ...

SK ...
Nehádam sa, ani som nepovedal, že plast je najlepší na všetko.
A netvrdím, že všetko ostatné je zlé.
Buď ste to nepochopili, alebo ste zámerne skreslili
Napísal som, len môj názor...
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 2. 2023, 2:20

Diky všem za reakce :-). Pro mne je důležité vědět, že se ke kluzným pouzdrům běžně neřeší gufera.
Na to co je lepší pro danou aplikaci…. zde si udělám vlastní názor. Zvolil jsem si velikost pouzder 20x26x20 s přírubou 32x3. Tuto velikost jsem našel jak ve mnou zmíněném Igliduru J i slinutém bronzu. Tak vyzkouším oboje a uvidím.
K materiálu osy. Zde se běžně používá 7075 hliníková slitina. Dělal jsem to z ní na současný model a funguje to dobře (s kuličkovýma ložiskama). Na nový model, kde plánuji i ty kluzná pouzdra bych rád zvolil ocel, otázka jakou. Dost rád bych se vyhnul potřebě broušení (pouze soustruh a frézka) a zároveň měl celkem dobrou korozivzdornost. Tady si tedy budu muset ještě něco nastudovat :-).
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 2. 2023, 2:35

hastroha píše: 2. 2. 2023, 2:00 CZ ... Opět opakuji , zřejmě neumíte číst ... viz CZ/SK !!!
SK ... Opäť opakujem, že zrejme neviete čítať... pozri CZ/SK !!!

CZ ...
Netrvdím , ani jsem nepsal že plast nejlepší a na všechno
A ani netvrdím , že vše ostatní je špatné
To jste buť to nepochopil , nebo účelově překroutil
Napsal jsem , jen svůj názor ...

SK ...
Nehádam sa, ani som nepovedal, že plast je najlepší na všetko.
A netvrdím, že všetko ostatné je zlé.
Buď ste to nepochopili, alebo ste zámerne skreslili
Napísal som, len môj názor...
Předem se omlouvám za offtopic, ale nedokáži se od komentu oprostit.
Koukám že ostré reakce a obrana na vzniklé komentáře Vám celkem jdou. Očekával bych však i odpověď, nebo aspoň nějakou interakci na mou otázku v komentáři někde výše. Podle všeho jste člověk co se v tomto poli vyzná, termoplastů je na trhu mnoho a každá rada je tedy cenná. Nestalo se a raději tu palíte v komentářích ostrejma. Škoda mohlo se to ne jen pro mne vyvinout na zajimavou diskuzi.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

2. 2. 2023, 2:57

Hlavne to chce maznicu a obcas namazat, potom vydrzi aj gulickove lozisko.
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

2. 2. 2023, 3:01

capajev píše: 2. 2. 2023, 2:35
hastroha píše: 2. 2. 2023, 2:00 CZ ... Opět opakuji , zřejmě neumíte číst ... viz CZ/SK !!!
SK ... Opäť opakujem, že zrejme neviete čítať... pozri CZ/SK !!!

CZ ...
Netrvdím , ani jsem nepsal že plast nejlepší a na všechno
A ani netvrdím , že vše ostatní je špatné
To jste buť to nepochopil , nebo účelově překroutil
Napsal jsem , jen svůj názor ...

SK ...
Nehádam sa, ani som nepovedal, že plast je najlepší na všetko.
A netvrdím, že všetko ostatné je zlé.
Buď ste to nepochopili, alebo ste zámerne skreslili
Napísal som, len môj názor...
Předem se omlouvám za offtopic, ale nedokáži se od komentu oprostit.
Koukám že ostré reakce a obrana na vzniklé komentáře Vám celkem jdou. Očekával bych však i odpověď, nebo aspoň nějakou interakci na mou otázku v komentáři někde výše. Podle všeho jste člověk co se v tomto poli vyzná, termoplastů je na trhu mnoho a každá rada je tedy cenná. Nestalo se a raději tu palíte v komentářích ostrejma. Škoda mohlo se to ne jen pro mne vyvinout na zajimavou diskuzi.

Víte, pokud můžu , rád pomůžu komukoliv , at je černý či bílý, s křivým nosem či berlí

Ostatně mnoho lidí z fora ví své , viz. zbytkové materiály , které vozím na srazy a jsem rád že to někdo využije ke svým dobrým účelům ... samozřejmě daruji s láskou .
Když mi občas někdo zavolá, že potřebuje nějaký zbytek či onen rozměr , nemám s tím problém poslat , protože u nás se toho vyhazuje takkové ks, že by se vám protáčely panenky a to velmi kvalitní materiály , se kterými se běžný člověk jen tak nesetká .

Jen se obávám lidí s PostFaktickou a Konformní , negativní náturou
Tzv. závistivých rýpalů ...!!

Pokud by jste ... klidně SZ ...tel.č. není problém
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2023, 3:58

capajev píše: 2. 2. 2023, 2:20 Diky všem za reakce :-). Pro mne je důležité vědět, že se ke kluzným pouzdrům běžně neřeší gufera.
Na to co je lepší pro danou aplikaci…. zde si udělám vlastní názor. Zvolil jsem si velikost pouzder 20x26x20 s přírubou 32x3. Tuto velikost jsem našel jak ve mnou zmíněném Igliduru J i slinutém bronzu. Tak vyzkouším oboje a uvidím.
K materiálu osy. Zde se běžně používá 7075 hliníková slitina. Dělal jsem to z ní na současný model a funguje to dobře (s kuličkovýma ložiskama). Na nový model, kde plánuji i ty kluzná pouzdra bych rád zvolil ocel, otázka jakou. Dost rád bych se vyhnul potřebě broušení (pouze soustruh a frézka) a zároveň měl celkem dobrou korozivzdornost. Tady si tedy budu muset ještě něco nastudovat :-).
Upřimě je to jedno. Nejjednoduchší je se domluvit se soustružníkem co tí líp výrobi.

Protože když to zkontroluješ na dovolené tlaky tak ti vyjde hřídel asi 5mm, což ve finale spíše takový drátek. A myslím že ta hřídel má průměr 10-15? A tak nejspiše 20mm jestli jsem dobře vyčet.

U hlinikové slitiny když ti vznikne "koroze" tak ti zpevní povrch.

Ocel mužeš dát obyčejnou (třeba 11 343), nerezka mi přijde jako vyhozené peníze.

p=n/mm2 = 10G*g*m/ks*d1*b1 = 10G * g * 100kg/2* 20*20 = 12,26 MPa

Dovolený tlak je myslím 15MPa (tipuji, hodnotu je třeba ověřit).
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

2. 2. 2023, 4:30

Permonik píše: 2. 2. 2023, 3:58 Upřimě je to jedno. Nejjednoduchší je se domluvit se soustružníkem co tí líp výrobi.

Protože když to zkontroluješ na dovolené tlaky tak ti vyjde hřídel asi 5mm, což ve finale spíše takový drátek. A myslím že ta hřídel má průměr 10-15? A tak nejspiše 20mm jestli jsem dobře vyčet.

U hlinikové slitiny když ti vznikne "koroze" tak ti zpevní povrch.

Ocel mužeš dát obyčejnou (třeba 11 343), nerezka mi přijde jako vyhozené peníze.

p=n/mm2 = 10G*g*m/ks*d1*b1 = 10G * g * 100kg/2* 20*20 = 12,26 MPa

Dovolený tlak je myslím 15MPa (tipuji, hodnotu je třeba ověřit).
Děkuji…. vyrábět osu budu sám, beru to tak že se i víc naučím.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“