Kluzné pouzdro + gufero

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 11:32

Ahoj, přemýšlím nad druhou verzí mého celoodpruženého rámu kola. Celkem rád bych na hlavním čepu použil místo klasických kuličkových ložisek kluzná pouzdra. Čep je namáhán kyvně a zároveň na něj působí i síly axiální. Je poměrně hodně vystaven venkovnímu prostředí a nepřízni počasí (prach, voda, bláto,…). A tak mi kluzné pouzdro dává celkem smysl. Líbí se mi Iglidur J, nebo J3.
Moje otázka zní má smysl umístit na vnější stranu před kluzné pouzdro gufero? Nebo je to pro tyto pouzdra zbytečná věc?
Já bych si to celé představoval nějak takto.
0BBAB1BB-2C39-480D-A638-5BA14A872FFD.jpeg
Díky moc za Vaše názory, Pavel
kiko01
Příspěvky: 1590
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2023, 11:48

Asi by bolo najjednoduchie pozriet ako sa to robi, ak tam bezme gufero nieje tak asi netreba... mam fula ale este som to nerozoberal doma... inak ak by gufero bolo tenke (2mm) tak asi by to bolo v poho ale inak si zbytocne vznika dlhsie rameno (sily) tak to musis dimenzovat adekvatne

Btw: a vtej kyvke budes mat bez puzdra?
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 12:03

Ono se úplně běžně kluzný pouzdra na kolech nepoužívají. Vím asi o dvou značkách. Tak to se moc nepodívám jak se to dělá, proto ten dotaz.
U běžných kuličkových ložisek je to jiná, tam je co okoukat. Dost se používají “custom” gufera, prachovky.
Šlo mi spíše o tu kombinaci kluzné pouzdro - gufero.

Jinak uvažuji průměr osy 20mm. Kyvka je spojená s osou svěrným spojem. Objímka na kyvce je říznutá a spojena M6 šroubem.
kiko01
Příspěvky: 1590
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2023, 12:27

Tak asi preto pouzivaju kulicokove loziska a nemusia rozmyslat :D
A tento spoj je spodny cap hned za stredovym zlozenim? Asi by to gufero tym padom mohlo byt, ale najlepsie keby bolo nasadene na to osadenie na kyvke, lebo tak ako to mas nakreslene ti to kryje len po ten distanc medzi puzdrom a kyvkou, ak to spravne chapem
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 1:16

Jasně, ono kuličkové ložisko má i své výhody. Ale jendou z nevýhod je právě ten kývavý pohyb. Zatížené jsou tedy asi tak 3 kuličky. A když jezdíš hodně měníš ložiska i 2x ročně. Lze použít i ložiska řady MAX a pak jsou v záběru třeba 4 kuličky, tak se alespoň částečně to zatížení rozprostře a ložisko vydrží o něco déle.

Já jsem pro kluzný pouzdra celkem rozhodnut, jen řeším jak na to :-).

K tomu pouzdru v kyvce se budu muset zamyslet co by to celkově znamenalo, díky za poštouchnutí.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

1. 2. 2023, 1:26

Acim zabezpecis aby to nebehalo zlava do prava?
kiko01
Příspěvky: 1590
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2023, 1:31

atlan píše: 1. 2. 2023, 1:26 Acim zabezpecis aby to nebehalo zlava do prava?
To bude mat vymedzene tymi distancnymi kruzkami asi. Ono na tej malovacke to asi nieje proporcne nakreslene tak ako by to malo byt.

Jj kulickove loziska by sa ani nemali pouizvat na taketo staticke/kyvave pohyby ale funguje to, a nepotrebujes aby to vydrzalo 10r.

Este mozno stoji za zvazenie ci nepouzit tie plechove puzdra s teflonom, pripadne bronzove plnene tukom. Tie igusy konkretne maju tenku stenu a je to "iba" plast
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2023, 1:41

To proč tam je kuličkové ložisko jsem nepochopil (přesně tak jak to zmiňuješ). Není Jehličkové?

U kluzného se gufera nepoužívají. Buď je mezi kluzné ložisko a hřidel tlačen olej, který pak vytlačuje nečistoty od ložiska pryč. Nebo tam není nic, ale jestli měníš kuličkové dvakrát do roka, asi bych to neřešil.

A nebo je možnost labyrintového těsněni a nebo udělat konstrukcí tak aby nečistoty z toho „odpadávaly“.


Když si vzpomenu kde mám zápisky ze školy, snad poradím líp.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 1:42

atlan píše: 1. 2. 2023, 1:26 Acim zabezpecis aby to nebehalo zlava do prava?
Ahoj, no na mém načrtku to není vidět, pravda. Osa má na druhé straně závit a stáhne se matkou, zároveň počítám že pouzdro bude s přírubou a opře se.
V případě návrhu, že by pouzdro bylo v kyvce, myslím že by to bylo obdobně. Jen mi v tomto případě nějak nejde přes nos, že by osa byla statická vůči domečku a kyvka rotovala po ní.
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 1:49

Permonik píše: 1. 2. 2023, 1:41 To proč tam je kuličkové ložisko jsem nepochopil (přesně tak jak to zmiňuješ). Není Jehličkové?

U kluzného se gufera nepoužívají. Buď je mezi kluzné ložisko a hřidel tlačen olej, který pak vytlačuje nečistoty od ložiska pryč. Nebo tam není nic, ale jestli měníš kuličkové dvakrát do roka, asi bych to neřešil.

A nebo je možnost labyrintového těsněni a nebo udělat konstrukcí tak aby nečistoty z toho „odpadávaly“.


Když si vzpomenu kde mám zápisky ze školy, snad poradím líp.
Díky. Nene, běžně se používají radiální kuličkové, někteří výrobci používají s kosoúhlým stykem. To je ale výjmečně. Můj odhad je, že se používají obyč. kuličkové proto, že stejně to ložisko nejde pořádně utěsnit a dostane se do něj vlhost, prach a bordel a počítá se spravidelnou výměnou.

PS: ložiska měním 1x ročně, někteří kamarádi co jezdí více naž já nebo mejou kola vabkou i přes čepy už mění 2x
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 1:53

kiko01 píše: 1. 2. 2023, 1:31 To bude mat vymedzene tymi distancnymi kruzkami asi. Ono na tej malovacke to asi nieje proporcne nakreslene tak ako by to malo byt.

Jj kulickove loziska by sa ani nemali pouizvat na taketo staticke/kyvave pohyby ale funguje to, a nepotrebujes aby to vydrzalo 10r.

Este mozno stoji za zvazenie ci nepouzit tie plechove puzdra s teflonom, pripadne bronzove plnene tukom. Tie igusy konkretne maju tenku stenu a je to "iba" plast
Je to tak, skica je rychle a od ruky zpracovaná myšlenka :-), takže proporce asi úplně nesedí.
Ty bronzové mám také v možnostech, mě ten plast přišel lepší (vnitřní pocit)
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

1. 2. 2023, 4:54

capajev píše: 1. 2. 2023, 1:53
kiko01 píše: 1. 2. 2023, 1:31 To bude mat vymedzene tymi distancnymi kruzkami asi. Ono na tej malovacke to asi nieje proporcne nakreslene tak ako by to malo byt.

Jj kulickove loziska by sa ani nemali pouizvat na taketo staticke/kyvave pohyby ale funguje to, a nepotrebujes aby to vydrzalo 10r.

Este mozno stoji za zvazenie ci nepouzit tie plechove puzdra s teflonom, pripadne bronzove plnene tukom. Tie igusy konkretne maju tenku stenu a je to "iba" plast
Je to tak, skica je rychle a od ruky zpracovaná myšlenka :-), takže proporce asi úplně nesedí.
Ty bronzové mám také v možnostech, mě ten plast přišel lepší (vnitřní pocit)
Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor
capajev
Příspěvky: 320
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

1. 2. 2023, 6:41

hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54 Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor
No jak jsem psal, já jsem kluznému pouzdru z termo-plastu také nakloněn. Informací na internetu je poskrovnu aby si člověk udělal rešerši. Ten Iglidur J jsem právě našel i v téměř stejné aplikaci. Každou radu i doporučení na na jiný produkt bych uvítal, klidně i do SZ.
kiko01
Příspěvky: 1590
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2023, 9:49

hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54
capajev píše: 1. 2. 2023, 1:53
kiko01 píše: 1. 2. 2023, 1:31 To bude mat vymedzene tymi distancnymi kruzkami asi. Ono na tej malovacke to asi nieje proporcne nakreslene tak ako by to malo byt.

Jj kulickove loziska by sa ani nemali pouizvat na taketo staticke/kyvave pohyby ale funguje to, a nepotrebujes aby to vydrzalo 10r.

Este mozno stoji za zvazenie ci nepouzit tie plechove puzdra s teflonom, pripadne bronzove plnene tukom. Tie igusy konkretne maju tenku stenu a je to "iba" plast
Je to tak, skica je rychle a od ruky zpracovaná myšlenka :-), takže proporce asi úplně nesedí.
Ty bronzové mám také v možnostech, mě ten plast přišel lepší (vnitřní pocit)
Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor

Uz ked som videl hejty v prvej vete, mi bolo jasne kto je autor :D
je to vtipne ako hlupy su inziniery celej planety ked nevedia ze vlastne plast je najlepsi na vsetko a nic ine nemoze nik ani spomenut.
Pritom tu uvadzaju ine teploty,
https://www.martino-eshop.sk/b70-a08/12 ... escription

A predstav si ze je to tiez samomazne, ale naozaj realne je to nasiaknute tukom ( ked ich lisujem, pripadne vystruznikom agresivnejsie menim rozmer, tak znich ide olej).
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 2. 2023, 7:35

hastroha píše: 1. 2. 2023, 4:54 Sorry , ale bronz ??? Ten bych v dnešní době použil tam kde je větší teplota , jak 250 stupňů celsia. Za mě jedině termo-plast v této aplikaci , konstrukční , samomazný , atd.
Taky plast tlumí rázy, vibrace a bronz ??? tak to bych neřekl .
Toť můj názor
Odbočím od témy. podľa teba by mal ten plast zvládnuť aj púzdro v pieste na pinckovi? teplota by mala byť v pohode. ostatné neviem. skúšal to už niekto?
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“