Zvětšení díry bez posunutí středu

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

4. 2. 2023, 9:17

Ahoj,
už jsem to tady někde psal - na svařovacím stole zvětšuju laserem vypálené upínací díry. Materiál má tloušťku 15 mm, díra je po laseru kuželovitá, nahoře má průměr 21,7, na spodu 22,3. Převrtávám to magnetickou vrtačkou s výhrubníkem 22,7. Jde o stovky děr.

Nejsem spokojený s tím, že ať se snažím sebevíc, tak se mi díra většinou o něco šoupne (třeba i o 0,3 mm). Zkoušel jsem vystředit výhrubník nad dírou těmito způsoby:
1) Co nejlépe se trefit výhrubníkem nad díru, pak zapnout magnet a vrtat. Jednak je ale docela obtížné určit, že je nástroj nad dírou přesně, druhak po zapnutí magnetu se vrtačka většinou trochu hne no a za třetí vřeteno vrtačky lehce hází, což taky asi moc nepomáhá.
2) Se zapnutým vrtáním a bez zapnutého magnetu najet hned do díry a vrtat bez zapnutého magnetu, aby měl nástroj možnost najet si kam potřebuje, tzn. ideálně do středu. Bohužel si to taky ujede.

Napadá někoho, jak to pořešit? Dělám něco blbě? Mě napadá jedině zkusit upravit výhrubník tak, aby měl na začátku mnohem "špičatější" kužel, kterým by se lépe navedl do díry (na druhém obrázku). Ale netuším, jestli je vůbec reálné něco takového nabrousit a jestli se s tak malým vrcholovým úhlem na výhrubníku bude dát vrtat a s jakou trvanlivostí nástroje. Snad by to šlo, kdyby špičatá část nástroje odebrala z díry jen třeba 2 desetiny na průměru (a to vlastně jen kousek z délky díry, jelikož díra je po laseru kuželovitá a rozšiřuje se) a zbytek by pobraly břity s normálním (původním) úhlem. A vrtat tedy bez zapnutého magnetu aby si nástroj najel jak potřebuje. Snad jsem to vysvětlil pochopitelně.
Přílohy
vyhrubnik.png
vyhrubnik2.png
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

4. 2. 2023, 9:23

Co to vzit z druhe strany a ne na jeden pruchod?
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

4. 2. 2023, 9:47

Díky, ale spíš si myslím, že to zespodu nepůjde. Zítra na to ještě mrknu.

Zespodu plotny jsou asi 15 cm vysoká žebra a jestli budou zavazet, tak hodně děr nepůjde vyvrtat. Taky povrch děr se směrem dolů rapidně zhoršuje, jsou tam "otřepy" (natavený materiál), což se může na výsledné přesnosti taky podepsat. Uvidím.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

4. 2. 2023, 10:01

Vytočil by som si zopár cca 30mm vysokých strediacich bazmekov- spodok -čap podľa vypálenej diery, vrch otvor 22,73 na zastredenie výhrubníka. Strčiť bazmek do diery- zacentrovať/zatlačiť výhrubník do osadenia 22,73- zapnúť magnet- posuv hore- vyhodiť bazmek - vrtať.
cafe racer
Příspěvky: 31
Registrován: 28. 3. 2010, 11:12

5. 2. 2023, 6:43

Ja bych si svaril jednoduchy pripravek s dvema cepy o prumeru puvodni diry,prisrouboval k vrtacce a sel bych diru po dire,tim bych mel zajistene ze se to nehne a diry budou mit od sebe porad stejnou roztec.Snad jsem to napsal srozumitelne.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 2. 2023, 9:00

Chlapi, díky za nápady.
qwer píše: 4. 2. 2023, 10:01 Vytočil by som si zopár cca 30mm vysokých strediacich bazmekov- spodok -čap podľa vypálenej diery, vrch otvor 22,73 na zastredenie výhrubníka. Strčiť bazmek do diery- zacentrovať/zatlačiť výhrubník do osadenia 22,73- zapnúť magnet- posuv hore- vyhodiť bazmek - vrtať.
Vyzkouším. Vidím dva malé problémy:
1) Zapnutí magnetu chtě nechtě trochu hne koncem nástroje. Zapomenutá šponka pod magnetem, ne úplně rovný stůl. Navíc nemůžu do středícího bazmeku moc tlačit, když není zapnutý magnet. Asi si teda udělám regulátor síly magnetu a nechám magnet nabíhat delší dobu a na menší sílu, aby měla vrtačka čas popojet si na správné místo. Regulátor jsem si chtěl ubastlit tak jako tak.
2) Konec nástroje hází tak 2 desetiny, takže reálně bude konec nástroje +- jednu desetinu od skutečného středu. Snad se nástroj sám dostředí, uvidíme. Kdyby to ve výsledku bylo +- 5 stovek, tak budu spokojený.
cafe racer píše: 5. 2. 2023, 6:43 Ja bych si svaril jednoduchy pripravek s dvema cepy o prumeru puvodni diry,prisrouboval k vrtacce a sel bych diru po dire,tim bych mel zajistene ze se to nehne a diry budou mit od sebe porad stejnou roztec.Snad jsem to napsal srozumitelne.
Díky, ten čep od qwera by mohl být podle mě o něco přesnější. Navíc umožní vyvrtat všechny díry, tady by zůstaly některé nevyvrtané, podle umístění těch dvou čepů. Resp. pro poslední díry by bylo nutné v přípravku vyměnit čepy,
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2023, 9:32

jestli to potrebuje tak presne mel jsi to nechat rozvrtat na cnc
tohle uz moc nespravis
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 2. 2023, 2:29

Nech si na tom výhrubníku zbrousit cca 20mm osazení na "spodní" průměr, zastrč do díry, zapni magnet a vrtej. Bude to fungovat. Přesně takhle řešil švagr pálené díly na jeřábek a to byl materiál 20mm.
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

5. 2. 2023, 8:37

robokop píše: 5. 2. 2023, 9:32 jestli to potrebuje tak presne mel jsi to nechat rozvrtat na cnc
tohle uz moc nespravis
Tak pár prvních děr, co mi ujelo jsem už spravil přes šablonu. No a ty další jsou přesné už z výroby, stačí jen vymyslet způsob jak přesnost výrazně nezhoršit. Ale jinak máš pravdu, pěkně jsem si to zkomplikoval a měl jsem zvolit CNC vrtaný stůl. Zrovna když jsem kupoval ten svůj, byl na bazoši použitý plazmanitridovaný Siegmund stejného rozměru včetně vercajku za 100k, ale přišlo mi to drahý. Teď mi už tak drahý nepřijde :)
lubbez píše: 5. 2. 2023, 2:29 Nech si na tom výhrubníku zbrousit cca 20mm osazení na "spodní" průměr, zastrč do díry, zapni magnet a vrtej. Bude to fungovat. Přesně takhle řešil švagr pálené díly na jeřábek a to byl materiál 20mm.
Něco podobného jsem zamýšlel už v prvním příspěvku (druhý obrázek). Jen místo válcového osazení by to byl kužel s naostřenými břity schopnými odebírat materiál. To by za mě bylo ideál, ale musím poptat nějakého brusiče/ostřiče, jestli by to vůbec šlo vyrobit. To osazení válcového tvaru má nevýhodu, že hned po začátku vrtání v kuželové díře přestává vézt a pak, že v díře je natavený materiál, který občas zasahuje do světlosti (menšího průměru) díry, takže by se nástroj mohl zaseknout a nešel by dál.


Jinak díky všem, už mám díky vám dost námětů. Nechám si to projít hlavou a příští týden zkusím něco spáchat. Ať už je to za mnou.... :)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“