Trafosvarecka

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mi88ko
Příspěvky: 83
Registrován: 9. 12. 2019, 7:23

12. 2. 2023, 7:19

Narazil jsem o vikendu na trafosvarecku,kde bylo tlumivka (asi) -trafo- dve paralelne zapojene vykonnove diody na jeden vystup.
Jedna se o amaterskou stavbu vlozenou do stareho radia.

Nejde mi do hlavy proc je na vystupu jedna dioda?
To by prece delalo pulsni svarovani s jednou pulvnou.
Život nemá reprízu.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

12. 2. 2023, 10:43

Výkonové diody byly drahé a obtížně sehnatelné. Na čtyřech by byly větší ztráty. Tlumivka proud trochu vyfiltruje...
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

14. 2. 2023, 6:38

Dřív byla měď levnější než diody. Používalo se zapojení sekundáru s rozdělením do dvou vinutí na každém byla dioda. Každá dioda pak usměrňovala jednu půlvlnu.
Tlumivka, pokud je na primáru, tak omezuje proud při zapnutí, aby nepadal jistič v baráku a změkčuje charakteristiku, aby držel oblouk.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

18. 2. 2023, 2:48

Mi88ko píše: 12. 2. 2023, 7:19 Narazil jsem o vikendu na trafosvarecku,kde bylo tlumivka (asi) -trafo- dve paralelne zapojene vykonnove diody na jeden vystup.
Jedna se o amaterskou stavbu vlozenou do stareho radia.

Nejde mi do hlavy proc je na vystupu jedna dioda?
To by prece delalo pulsni svarovani s jednou pulvnou.
Pokud se motalo trafo pro použití usměrňovače,tak muselo být výkonnější, v usm. se totiž ztrácí dost velká část výkonu. Pokud tohle byla původně jen klasická trafosvářečka,tak tvořiteli asi nezbylo nic jiného,než dát jen jednu diodu (tady je pravděpodobně zdvojená kvůli proudu-zase- jedna velká dioda má větší ztrátu, než dvě malé) aby to vůbec vařilo. Tlumivka je tam kvůli zapalování i kvůli hoření oblouku.Po odpojení obého by to mělo vařit také,po připojení usměrňovače třeba typu Graetz, to pravděpodobně už nezapálí slušně ani oblouk.
Jinak objevuješ emeriku,tohle je tak děsně staré,že se to používalo už v lampových usměrňovačích-typicky nabíječe baterií..
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 2. 2023, 9:04

Na výkonové diodě (modrá z minulého století) zůstává při 100A cca 1,2 - 1,5V. Tedy při použití můstkového zapojení přijdeš o 3V a tedy o 300 W. V praxi to znamená namotat na trafo o několik závitů víc. Mnohem větší ztráty mohou být na šroubovaných spojích.
Tlumivka se zapojuje buď do sekundáru, kdy dělá umělou zátěž která se zapne po zapálení oblouku, aby kleslo napětí. V tu chvíli se mění veškerý proud tlumivkou a sériovým odporem na teplo. Za mě ryze hobby low end úprava.
Tlumivku zapojíme do primáru a samozřejmě při správné velikosti se nám povede z trafa udělat "proudový zdroj", což je pro sváření to pravé. Tady se předpokládá, že tlumivka je udělaná pro ten jeden typ trafa. Když chceš mít plynulou regulaci proudu, tak na té tlumivce měníš vzduchovou mezeru (třeba šroubem) a v závislosti na jejím přesycení měníš proud v primáru.
Ovšem tohle všechno platí jenom teoreticky. Stačí 15m prodlužka z OBI a nezapálíš oblouk.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“