Jaký snímač polohy?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2023, 2:56

Přemýšlím o lineárním snímači polohy (ne nutně optickém), který by na rozjezdu 460 mm a při maximální rychlosti 30 m/min (500 mm/s) byl schopen dodávat polohová data v reálném čase pomocí nějakého lidského datového přenosu (UART, RS232, RS485, v nejhorším i TTL step/dir). Díval jsem se na různá dostupná odměřování, ale vždycky končí displejem a popisem funkcí, ale něco s datovým výstupem se mi nepovedlo rozumně najít. Neřešil jste prosím někdo podobný problém?
Aleš Procháska
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

10. 3. 2023, 3:15

prochaska píše: 10. 3. 2023, 2:56 Přemýšlím o lineárním snímači polohy (ne nutně optickém), který by na rozjezdu 460 mm a při maximální rychlosti 30 m/min (500 mm/s) byl schopen dodávat polohová data v reálném čase pomocí nějakého lidského datového přenosu (UART, RS232, RS485, v nejhorším i TTL step/dir). Díval jsem se na různá dostupná odměřování, ale vždycky končí displejem a popisem funkcí, ale něco s datovým výstupem se mi nepovedlo rozumně najít. Neřešil jste prosím někdo podobný problém?
Magnetická pravítka od Jirky mají kvadraturní výstup. Já jsem to použil, když jsem si dělal odměřování na zdvih osy spodní (truhlářské) frézky. Ale dělal jsem si k tomu i vyhodnocování, zpracování a softwarovou filtraci - bastlil jsem k tomu vlastní elektroniku s CPU MSP430.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 3. 2023, 9:05

Jako jedna z povolených možností je tam uveden TTL DIR/STEP.
Pokud by vyhověl (podle mě lepší) kvadraturní signál, tak to poskytuje skoro každé levné pravítko s AB nebo ještě lépe s ABZ výstupem.
Takže na výběr budou optická i magnetická pravítka v široké nabídce. Z Číny za málo peněz.

Pokud by podmínkou byl nějaký sériový protokol (zde zmiňovaný jako UART), tak to chce mezi to připojit levný a jednoduchý převodník s procesorem.
Pokud možno ne staré hloupé Arduino, ale něco s HW čítačem se schopnosti číst kvadraturní signál.
Takže ze známých a laciných třeba starý známý Blue-pill nebo jinou lacinou desku s nějakým STM32, případně ArduinoDue a mnoho dalších možností.

Blue-pill i ArduinoDue by to uměly posílat bez dalšího HW po USB. S jednoduchým a levným HW pak to RS232 (pomalu), RS422/485 (rychle), CANbusu (rychle), případně Bluetooth.
Třeba s Blue-pill se dělá opravdu dobře. Použil jsem je už v mnoha projektech, a to i v nasazeni 24/7. Já jsem si kdysi nakoupil zásoby po 2 USD, to už dneska není. Ale za stále akceptovatelnou cenu pod 200 Kč i s DPH je vede například laskarduino.cz.

Po sériovém protokolu se asi celkem bez větších problémů dá protlačit tak 1-2 Mbit/s. Na jedno určení aktuální polohy by to chtělo tak cca 4-10 byte (podle toho, jestli to má být i lidsky čitelné nebo stačí jen předání strojových informací). Takže by to zvládalo předat polohu tak 10-50 tis. krát za sekundu.
Takže při maximální rychlosti 500mm/s pak s granulitou 0.01-0.05mm.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2023, 9:23

Dík za nakopnutí, já jsem se nějak nemoh dohrabat k tomu kvadraturnímu signálu. Teď už to vypadá řešitelně a ani ne moc složitě :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 287
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2023, 9:43

Jak píše Mex.
>----[STEP+DIR]----[STM32F}----[BUS]---->
:-)
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

11. 3. 2023, 7:59

Ještě existuje odměřování s protokolem SSI. Elektricky je to RS422 - do enkodéru posíláš hodiny a zpátky chodí data. Dělají se i odměřování asi s grayovým kódem nebo zálohovací baterií, že si to pamatuje polohu i po vypnutí napájení.

Pak se ještě nechá koupit panelový čítač od firmy Orbit Merret, kdy vstup je kvadraturní, na dispeji ukazuje přepočet polohy a data se nechají vyčítat přes modbus. Pro jeden kousek to bude asi i levnější než něco bastlit a programovat.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2023, 9:02

Aha, díky. Já asi použiju ten kvadraturní signál, jsem rád že to tak běžně bývá. Původně jsem myslel že je to co výrobce to vynález a že tam bývá nějaký mezikus který to předžvejká a dál posílá jako data, z té dokumentace co jsem k tomu našel tohle nebylo jasné. Bastlení a programování se ale nevyhnu (ten Blue pill vypadá rozumně), protože k tomu potřebuju přibalit časový signál a poslat to do PC. Windows tam celkově přidají latenci kolem 10 ms (a to je ještě musím zdvořile požádat o timeBeginPeriod(1) a ThreadSetPriority(15) :mrgreen: ) a to už by bylo moc.
Aleš Procháska
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

11. 3. 2023, 9:22

jestli jsem to dobře pochopil, tak tady to máš hotový
https://www.essapraha.cz/jednotka-iepc-usb-ed
jako bonus budeš mít v Radotíně dokonalou podporu od výrobce
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2023, 9:27

Mex píše: 10. 3. 2023, 9:05Třeba s Blue-pill se dělá opravdu dobře. Použil jsem je už v mnoha projektech, a to i v nasazeni 24/7.
Jaký je k tomu potřeba programátor? Případně co se k tomu musí ještě koupit aby to šlo programovat?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 3. 2023, 9:33

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2023, 12:50

Na bluepill ti staci usb kabel ne?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2023, 1:28

testone píše: 11. 3. 2023, 9:22 jestli jsem to dobře pochopil, tak tady to máš hotový
https://www.essapraha.cz/jednotka-iepc-usb-ed
jako bonus budeš mít v Radotíně dokonalou podporu od výrobce
Dík. Ten RS422 nebo TTL výstup stejně musím na něco konvertovat, aby to šlo napojit do PC. Jinak pravítko samozřejmě koupím, jen jsem si nebyl jistý tím výstupem, nikdy jsem s tím nedělal.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2023, 1:29

robokop píše: 11. 3. 2023, 12:50 Na bluepill ti staci usb kabel ne?
Aha, ten mám :D to by šlo.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 3. 2023, 8:45

prochaska píše: 11. 3. 2023, 9:27
Mex píše: 10. 3. 2023, 9:05Třeba s Blue-pill se dělá opravdu dobře. Použil jsem je už v mnoha projektech, a to i v nasazeni 24/7.
Jaký je k tomu potřeba programátor? Případně co se k tomu musí ještě koupit aby to šlo programovat?
Obecně současné ARMy používají pro programování a debugování rozhraní SWD. Jsou to 2 dráty (SWIO a SWCLK) a GND.
Asi nejlevnější řešení jsou ty maličké programátory, co odkazoval už Packa. V Číně za 2 dolary, u nás jako obvykle trochu výš. Za ty prachy skvělý poměr výkonu ku ceně, pokud to člověk srovná s jinými nástroji.
https://www.laskakit.cz/st-link-v2-prog ... U9EALw_wcB
Číňani to dělají jako klon originálního programátoru ST-link od STM. Funguje tam i upgrade na aktuální firmware od STM.
Teoreticky je to coby klon programátoru od STM použitelné jen pro procesory STM. Ale existuje pro to alternativní firmware. Například Blackmagic Probe (můj zamilovaný a úžasný firmware), který se tam dá nasypat a pak to používat i na ARMy jiných výrobců. Tento maličký programátor s firmware BMP je skvělý pomocník za směšné peníze. A to je ten futrál ještě poctivý hliníkový, žádný levný plast.

S omezeními se dá použít asi i interní bootloader, který tam má procesor už od výrobce. Ale mám pocit, že na STM32F103 (tj. to, co je na Blue-pill) umí jet jen přes UART nebo CANbus. Takže pro spojení s PC to chce ještě převodník USB/serial nebo USB/CANbus. Píšu "mám pocit", protože i když s těmito procesory dělám dlouho a hodně, tak jsem interní bootloader nikdy nepoužil. Je to taková nouzovka.
Ale kdyby člověk za každou cenu chtěl ušetřit stovku za programátor, tak by se dal použít třeba k tomu, aby se do Flash nasypal už nějaký pořádný bootloader a pak to programovat po USB. Já mám třeba svůj bootloader, postavený nad protokolem DFU. Ale používám to jenom k tomu, abych mohl zákazníkovi mailem poslat nový firmware a on si ho tam mohl univerzálním nátrojem dfu_utils přes USB nahrát. Pro potřeby vývoje a ladění zásadně jedu přes progamátor ST-link s firmware BMP. Je to rychlejší, má to mnohem větší možnosti (např. ladění v RAM) a hlavně se tím dá program i debugovat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2023, 8:59

Dík za vysvětlení. Každopádně je to o položkách v řádu stokorun, kdybych udělal nějakou blbost, tak žádný průšvih :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“