chlazeni DYNACUT MDE, problem s lihem/ethanolem ?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 3. 2023, 1:00

hezky vikend.
zprovoznil jsem si pro chroupani hliniku pod lihem, chlazeni DYNACUT MDE.
http://www.dynacut.eu/schmiersystem_mde.html
jedna se o beznej nizkotlakej rozprasovaci system, kde se kapalina tlakuje/vytlacuje a ve finale se pridava vzduch. koupil jsem ho od kamose co to dostal pri nakupu routeru, ale je jen drevar, tak ho nepotrebuje. jeste pred koupi jsme ho zkusil, jestli vyhovuje. do ted jsem pouzival upravenou airbrush pistolku/trysku, kde je spotreba lihu fakt minimalni. vse e zdalo ok. jenze pri zprovozneni jsem zjistil, ze lih to dava tak 10s, kdy to postupne ubira, az nejde nic. sahnu na nastaveni ventilu lihu a zase to najede a chvili funguje. je tam predpokladam asi nejakej jehlovej ventil ? nakonec jsem to rozchodil postupnym ubiranim z maxima, na moje pozadovane minimum. dneska je zase nastaveni v pr.... pryc a nic netece. napada me nejaky problem s tesnenim co by nebylo vhodne pro lih, ktere tam ruzne "bobtna" a neumozuje jemny min. nastaveni ? nesetkal se s tim nekdo ? vyndat ten skrtici element jen vysroubovanim nejde, asi je potreba vetsi rozborka ?
a prace mi stoji, sakra ..
dik za info.
tomik.
20230325_135607_DYNACUT_MDE.jpg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 3. 2023, 1:05

Je na tom nápis OIL nebude to jen na olejovou hmlu? co s tím udělí líh netucha
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 3. 2023, 1:16

tady pisou, ze by to melo nejaky smesy s "alcoholem" a dokonce i benzinem zvladnout. lih je snad nejmene agresivni cajk, ne :-)
http://www.dynacut.eu/dynacut_mde_anlei ... glisch.pdf
guglem prelozeno //
DYNACUT-MDE
podle pokynů uvedených v návodu k obsluze.
Zejména bychom chtěli upozornit, že nebezpečné látky jakéhokoli druhu, zejména
látky klasifikované jako nebezpečné podle směrnice ES 67/548 / EHS, článek 2, odstavec
2, stejně jako kapaliny, jako jsou chlorované uhlovodíky, roztoky s vyšším obsahem alkoholu
než 30 % Benzín, nitrolaky a nitroředidla (směsi rozpouštědel pro nitro laky od
uhlovodíky a estery
//
tomik
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 3. 2023, 1:51

Řešil jsem podobný problém, ale s emulzí.

Jednak při tom minimálním přimazávání je tou jehlou škrticí ventil uzavřen opravdu na minimum. Stačí pak jakákoliv nečistota a ucpe se to. Postupně jsem před škrticí ventil zařadil filtr a pak mikrofiltr // pro pneumatiku // a to už chodilo celý den. Druhý den to ovšem bylo ucpané jenom tím vysráženým olejem v té mikroškvírce ve škrticím ventilu.
Přesně jak píšeš - musel jsem to otevřít a znovu přiškrtit.

Nakonec to vyřešil přímo ovládaný škrticí ventil, který se po přivedení tlaku "uzavře" na nastavenou hodnotu. Jakmile se tlak vypne ventil se otevře naplno. Jehla tak při každém zapnutí prošťouchne ten kanálek. To chodí dokonale.
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 3. 2023, 2:05

dik za info.
muzu poprosit o odkaz na na ten skrtici samozaviraci ventil ?
filtr tam uz je v nadobe s lihem(kapalinou) primo na hadicce u dna. bordelem to nebude. ta airbrush pistolka chodila uplne ve poho bez filtru xx hodin a nastaveni bylo na velmi malo. vetsinou jedu frezy 1,2,3mm a tam mi stacila treba 1 - 2dcl na hodinu, mozna i mene, ale nechci to prehanet :-).
jdu to sundat a mrknout na nejakou rozborku. asi by slo vyresit celokovovym "stelovadlem" tesne pred tu origo kostku a ten ucpavajici se ventil dat naplno.
t.
Milan199 píše: 25. 3. 2023, 1:51 Řešil jsem podobný problém, ale s emulzí.

Jednak při tom minimálním přimazávání je tou jehlou škrticí ventil uzavřen opravdu na minimum. Stačí pak jakákoliv nečistota a ucpe se to. Postupně jsem před škrticí ventil zařadil filtr a pak mikrofiltr // pro pneumatiku // a to už chodilo celý den. Druhý den to ovšem bylo ucpané jenom tím vysráženým olejem v té mikroškvírce ve škrticím ventilu.
Přesně jak píšeš - musel jsem to otevřít a znovu přiškrtit.

Nakonec to vyřešil přímo ovládaný škrticí ventil, který se po přivedení tlaku "uzavře" na nastavenou hodnotu. Jakmile se tlak vypne ventil se otevře naplno. Jehla tak při každém zapnutí prošťouchne ten kanálek. To chodí dokonale.
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 3. 2023, 2:29

tak je tam asi nejakej obyc ventil na vzduch ?
20230325_151800_DYNACUT_ventil.jpg
20230325_151746_DYNACUT_ventil.jpg
t.
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

25. 3. 2023, 3:43

tak nakonec reseni "ze svedska". musel se pouzit cinskej rozprasovac, co se valel na policce, jelikoz je strasne humpolackej. ale ma skrtici ventil s kuzelkou/jehlou. sice provedeni pro vetsi strojek, tak je regulace jen zdibec od zavreno uz akorat, ale muze se jit delat. nemel by nekdo tip na skrtici celokovovej ventil s jehlou na hadicku ? neporadek a kompozici fotek jsem moc neresil :)
t.
20230325_163508_DYNACUT_a_CHINA.jpg
20230325_160814_DYNACUT_a_CHINA.jpg
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

2. 4. 2023, 12:35

tak doplnenej "cina ventil" mel i pri minimalnim moznem nastaveni velkej prutok. udela jsem i pokusy s peristaltickym cerpadlem, jako ze davkovani presne podle cisel, ale i to nejmensi 2-17ml/min, realne min. bylo mezi 3-5ml/min bylo moc. ale hodit se na neco urcite bude. nakonec dopadlo vyrobou "skrtice" silonove hadicky 4mm. nastaveni je mezi off - max. cca 45°, ale ted to staci. uvidime jestli to bude provizorni reseni navzdy :) jeste zkusim koupit estra jemnej jehlovej ventil RFO 352-M5, co jsem vycetl u akvaristu.
tomik.
20230402_130658_DYNACUT_skrceni_silikon_CHLAZENI_roztrik.jpg
20230402_130631_DYNACUT_skrceni_silikon_CHLAZENI_bocni_pohled.jpg
20230402_121732_DYNACUT_skrceni_silikon_CHLAZENI_na_stole.jpg
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

2. 4. 2023, 1:24

tomik.tk> taky jsem to minimalni davkovani resil jako ty, ale na priskrcene hadici bylo uz problematicke sani lihu v pripade, ze padla jeho hladina pri delsi odstavce. Ani zpetny ventil tomu uplne nezabranil a bylo otravne vzdy otvirat ventil, aby si to nasalo a pak ho jemne znovu ladit. Taky pri nizsim tlaku ve vzdusniku (hystereze reguatoru) uz nebylo davkovani lihu konzistentni a spolehlive.
Pak jsem presel radeji k modulaci tlaku vzduchu, namisto prutoku lihu, resp. nakonec k prachsprostemu nastavitelnemu cyklovani on/off solenoidem pri rlativne vysokem tlaku a jen lehce skrcenem prutoku vzduchu, protoze tak dosahne uzky trychtyr mlhy (tlakovy puls pri zapnuti) i do hlubsich drazek a ve vysledku to chladi lip. Spotreba lihu mala, funkce dobra a spolehliva, nezavisla na tlaku ve vzdusniku.

Přílohy
CNC frezka Mist cooling lihova mlha chlazeni mlhou final (popis komponent).jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

2. 4. 2023, 1:45

ja mam ale i lih "pod tlakem". http://www.dynacut.eu/schmiersystem_mde.html
delam vetsinou frezama 1-3mm ruzny panely do sily 5mm. podle videa je toho lihu na me moc :) u puvodniho systemu z airbrush pistolky byla spotreba 1-2dcl/h pri souvisle praci.
t.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

2. 4. 2023, 1:55

Aha, tak to jsem pochopil blbe, myslel jsem ze tim cinskym myslis jen tu fixirku.
Na skrceni hadicky se v akvaristice kdysi pouzivalo takove mechanicke "skrtitko", coz byl jen valecek v naklonene rovine, ktery rozplacnul hadicku. To by ti mohlo fungovat, koupit se to porad da.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

16. 5. 2023, 2:04

ahoj.
otravuju znova, protoze se mi zacala dit divna vec. u noveho superjemneho skrticiho ventilu na tlakovy lih, dochazi nejakym zpusobem k prisavani vzduchu nebo neco podobneho. dal jsem sem fotku + 2x video, kde je videt jak se na vystupu objevuji bubliny. pri jemnem skrceni, takova bublina znamena x sekund bez lihu = obrabeni je v ... spatne :( . zkrz ten ventil jde lih tlaceny tlakovym vzduchem cca 0,5 - 1,5bar z bandasky. uz nevim co s tim, ale tahle loterie me uz nebavi.
https://tomik-k.rajce.idnes.cz/bubliny_ventil/
dik za info na co se zamerit pripadn co je to za jev ? zew by se nejak natlacil vzduch do toho lihu a na tom ventilu kde se skrti se nejak objevil v bublinach ?
tk.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

16. 5. 2023, 2:20

prozradím Ti sladké tajemství :lol: - ikdyž si koupíš takové legendární (a fakt ne levné) řešení jako je SprayMist od BijurDelimon ( https://www.bijurdelimon.com/d153.html ) tak s denaturákem to taky chodí napikaču.
S emulzí nebo jinýma kapalinama než líh, no sebemenší problém.
Takže asi tak - někdy i věci, co se zdají triviální, v reálu pak jednoduché ani trochu nejsou.
Denaturák na mašině, je toho excelentním příkladem.
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

16. 5. 2023, 2:27

jenze denaturak nebo IPA na hliniku je super :-) vsechno cisty a rejpu i maximalni blato. a dokud jsem mel "fixirkove" chlazeni z airbrush pistole, tak no problem. jen to nastavovani, potrebnej spad atd. bylo naprd. tak jsem od kamose vzal ten dynacut, mel ho navic k masine na drevo. tam je na prd uz ten ventil, co denaturakem bobtna. a pokracuju v ladeni.
tk.
tomik.tk
Příspěvky: 585
Registrován: 15. 5. 2015, 9:37

16. 5. 2023, 2:33

jeste se teda zeptam. jde necim nahradit denaturak 1:1 nejakou emulzi, abych to nemusel potom umejt, ale teba jen otrit a nechat uschnout ? proste neco co se nakonec vypari a neni potreba resit kde skonci ? ted by se mi hodilo rychle reseni.
tk.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“