vodorovné upnutie nástroja na zvislé vreteno

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
sqad87
Příspěvky: 30
Registrován: 18. 4. 2023, 8:23

25. 4. 2023, 11:08

Ahojte,

už dlhšie rozmýšlam nad možnosťou frézovania drevených hranolov, kde potrebujem vytvoriť na ploche dlab (ten spravím aj na klasickej zvislej cnc), ale tiež čap na koncoch drevených stĺpov. Radšej ako stavať horizontálnu cnc, alebo vyrábať nejaké špeciálne vodorovné upnutie vretena, radšej by som použil klasickú cnc (pohyblivý portál) podobnú ako bežné čínske 60x40 a upravoval ju (a vreteno) čo najmenej.

Videl som profesionálny pravouhlý nástavec do frézok, ktorý sa upne napr. do ISO kužeľa namiesto nástroja, avšak toto stojí tisíce eur. Iná možnosť by bola použiť nejakú lacnejšiu pravouhlú 1:1 ,,prevodovku", ktorá by bola poháňaná zvislým elektrovretenom a na výstupe by mala napr. ER20 upínanie.
Ďalšia (trochu zvrátená) možnosť, ktorá mi napadla, je použitie karbobrúsky (zvislo upnutej za závity po rukoväti + 3. bod o telo), na ktorú by som prirobil ER20 upínak (ako na obr.). Ako to je otázka, nakoľko upínak má len dieru pr. 14mm, resp. 16mm (nie vnútorný závit), v krajnom prípade by som vysústružil medzikus s vonk. pr. 16mm a vnútorným M14 závitom. Malá brúska by mohla zhruba sedieť aj otáčkami pre 6-8mm frézu na drevo, v krajnom prípade viem dorobiť reguláciu otáčok brúsky aj so spätnou väzbou, prípadne použiť leštičku s reguláciou.

Nástroj by v oboch prípadoch potom smeroval v X-ovej osi, ktorú by som používal pri "horizontálnom použití cnc" ako Z os.

Napadá niekomu nejaké lepšie riešenie, prípadne vedeli by ste mi poradiť konkrétnu prevodovku, ktorá by v ideálnom prípade mala na výstupe rovno ER klieštiny? Cenovo napr. do 300€...
upinak.png
upinak.png (46.61 KiB) Zobrazeno 1003 x
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 4. 2023, 11:55

nad tímhle problémem přemýšlím taky, tím samým způsobem

jako nejschůdnější řešení vidím použití horní frézky Makita 710 (??, ta s tím kovovým tělem) v
pravoúhlém držáku
držák zespoda přišroubovat na svislou hlavu
já tam dokonce mám kolem původního vřetena 4 závity M12 od výrobce zaslepené špunty, zjevně s něčím takovým počítali, tuším že to je na pomocné ložisko
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
sqad87
Příspěvky: 30
Registrován: 18. 4. 2023, 8:23

26. 4. 2023, 3:10

Vďaka za reakciu. Pozeral som aj túto možnosť, ale nenašiel som žiadne ,,zahnuté vreteno", ktoré by bolo ako príslušenstvo k Makita frézkam.
Snáď že by boli tie 4 šróby na uchytenie vodiaceho plechu ako na obr., ale zase nedáva veľmi zmysel, prečo by to boli tak veľké závity...
164471-6_500x400.jpg
164471-6_500x400.jpg (14.21 KiB) Zobrazeno 859 x
Hľadal som celý deň, ale vhodnú (a nie drahú) 90°prevodovku som na tento účel zatiaľ nenašiel. Rozmýšlam aj nad možnosťou nejakú jednoduchú prevodovku z fabrických dielov poskladať, ale momentálne je to trochu nad moje strojárske schopnosti :)
Možno najschodnejšia by bola naozaj úprava prevodovky z karbobrúsky...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 4. 2023, 3:55

ne zahnutý vřeteno
jednoduchej držák, kterým se ta Makita přišroubuje na spodek svislý hlavy té frézky tak, aby byla vodorovně, tj. ve směru osy X (pochopil jsem z tvého popisu že je to nějaká nástrojovka se svislým vřetenem)
původní vřeteno frézky (to ISO 40) se vůbec nepoužije
jen se na jeho litinový obal přišroubuje držák na tu Makitu
to si snadno vyfrézuješ z kostky hliníku
Makita tahle
https://www.kamody.cz/makita-rt0702c-ko ... gIqwfD_BwE
protože má obrobené hliníkové tělo za které se dá snadno a dobře upnout
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
sqad87
Příspěvky: 30
Registrován: 18. 4. 2023, 8:23

27. 4. 2023, 7:12

Rozumiem ako to myslíš.
Nad vodorovným upnutím rovno elektrovretena som tiež rozmýšlal, bola by to najjednoduchšia možnosť, ale má to podľa mňa viacero nevýhod.
Buď bude elektrovreteno akoby ,,úplne pred" portálom - potom ale bude dosť vysunuté a pri obrábaní bude veľkým ramenom sily ohýbať portál;
Alebo bude pod portálom obrábaný materiál, alebo samotné telo elektrovretena (jeho časť) čím si dosť zmenším rozjazd v zvislej osi.

Uvažoval som aj nad tým, natočiť elektrovreteno do strany, avšak potom by prichádzalo ku kolízií medzi nohou portálu a dlhým obrábaným materiálom.
Napadla mi aj možnosť odobrať časť loží, a (dlhý) obrábaný materiál (drevený stĺp) vložiť do cnc zospodu (resp. naklopiť celú cnc o 90° na stranu) ale to je extrém.

Najviac by sa mi aj tak páčila tá zahnutá prevodovka - ale veď niečo už vymyslím.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

27. 4. 2023, 1:49

sqad87 píše: 27. 4. 2023, 7:12
Buď bude elektrovreteno akoby ,,úplne pred" portálom - potom ale bude dosť vysunuté a pri obrábaní bude veľkým ramenom sily ohýbať portál;
Tak toho bych se nebál. Mám tuto horní frézku a je natolik slabá, že stejně nemůžeš s nějakými většími obráběcími silami počítat. Spíše bys zničil tu horní frézku samotnou.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“