Výkon CO2 laseru

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Gore
Příspěvky: 5
Registrován: 3. 5. 2018, 2:20

12. 5. 2023, 6:46

Zdravím všechny,
děje se mi taková zvláštní věc, CO2 laser 80W řeže lépe při 20% výkonu než při 60% a to razantně. Neví někdo, čím by to mohlo být? Trubice už má něco odběháno, ale nejsem si jistý, jestli je to tím.
Díky za rady
Mirek
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2023, 2:51

A to dela v posledni dobe?
Nezkousel jsi palit vykonovy profil (pricne mody) kdyz vyjmes cocku pro ten nizsi i vyssi vykon?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

13. 5. 2023, 4:38

Mám 40w čínu....na 65 procent pálí max.....při 100 procentech pálí na 65 procent :lol: jako fakt....takže 100 výkon odpovídá 65 procent zadávaných při řezání jako max výkon a výkonově to i odpovídá...dělá to od začátku...už sem si zvyknul
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 5. 2023, 11:53

Ty procenta jsi získal jak? Nejjednodušší test je použít analogový vstup zdroje, ten je 0-5V a měřit k tomu proud trubkou. U 40W je to cca 18-20mA. Tedy při 5V-18mA, analogicky při 2,5V-cca 10mA a při 0,5V - opět cca 2mA. Pod nějakých 8 procent trubka moc nefunguje. Tohle se dá samozřejmě otestovat i u silnější trubky, tam jsou ty proudy ale jiné, protože je tam vyšší napájení. Krom toho jsou tam blokovací obvody řízené buď LO nebo Hi úrovní a i ty mohou ovlivňovat výkon. Pokud zdroj nedělá to, co jsem popisoval, je nejlepší koupit novej. Lze to samozřejmě i opravit, ale na proudový zdroj se základním napětím 23000V a proudem přes 20 mA nejsem ochotnej šahat.
Kamarád před pár lety opravoval násobičovej zdroj taky pro co2 laser a drcnul si hodinkama o něco živého. Skoro měsíc byl na řízené ventilaci a podpoře srdeční činnosti. Pak se to zlepšilo, nervy se nějak zmátořily a už má jenom budíka na restart srdce, levou ruku necítí a je samozřejmě v invalidním důchodu.
Gore
Příspěvky: 5
Registrován: 3. 5. 2018, 2:20

15. 5. 2023, 8:25

robokop píše: 13. 5. 2023, 2:51 A to dela v posledni dobe?
Nezkousel jsi palit vykonovy profil (pricne mody) kdyz vyjmes cocku pro ten nizsi i vyssi vykon?
3 roky šlapal jak hodinky. Ted najednou mi přišlo, že ztratil výkon, různým zkoušením jsem zjistil, že funguje lépe při otočené čočce a s větší ohniskovou vzdáleností. Chvíli na to jsem zjistil i že neřeže na větší výkony.

Nevím přesně co myslíš výkonovým profilem. Zkusil jsem tedy vyndat čočku a vypálit osy. Výsledkem je, že na menší výkon je čára silnější.
Mirek
Gore
Příspěvky: 5
Registrován: 3. 5. 2018, 2:20

15. 5. 2023, 8:27

lubbez píše: 14. 5. 2023, 11:53 Ty procenta jsi získal jak? Nejjednodušší test je použít analogový vstup zdroje, ten je 0-5V a měřit k tomu proud trubkou. U 40W je to cca 18-20mA. Tedy při 5V-18mA, analogicky při 2,5V-cca 10mA a při 0,5V - opět cca 2mA. Pod nějakých 8 procent trubka moc nefunguje. Tohle se dá samozřejmě otestovat i u silnější trubky, tam jsou ty proudy ale jiné, protože je tam vyšší napájení. Krom toho jsou tam blokovací obvody řízené buď LO nebo Hi úrovní a i ty mohou ovlivňovat výkon. Pokud zdroj nedělá to, co jsem popisoval, je nejlepší koupit novej. Lze to samozřejmě i opravit, ale na proudový zdroj se základním napětím 23000V a proudem přes 20 mA nejsem ochotnej šahat.
Kamarád před pár lety opravoval násobičovej zdroj taky pro co2 laser a drcnul si hodinkama o něco živého. Skoro měsíc byl na řízené ventilaci a podpoře srdeční činnosti. Pak se to zlepšilo, nervy se nějak zmátořily a už má jenom budíka na restart srdce, levou ruku necítí a je samozřejmě v invalidním důchodu.
To uplně chápu, mě se tam nechce strkat ruce ani na to měření :D přesně nevím ani kam...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“