nemůžu se rozhodnout jakou svářečku koupit

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2011, 1:47

Potřeboval bych poradit s koupí svářečky na občasné vaření přípravků, plechů, sem tam něco bodnout, jeklík, kolejnici :lol: :lol: atd atd.
Rozhoduji se mezi OMI 245 (mig)nebo OMI gamastar 1900(multifunkční inventor mig,tig,elektrody).
Jde mě o to, jestli ten multifunkční gamastar je rozumně využitelný, každopádně mě tam láká možnost vařit elektrodama protože je to inventor, který má zároveň podavač na drát k vaření s céóčkem (ale jenom jednokladka), zároveň je to možný využít jako tig s náškrabem a nebo je lepší koupit tu ominu 245 která je za pěknej peníz a inventor pak koupit zvlášť ???
K těm multifunkcím se toho moc nepíše, aby to nebyl nějakej kočkopes, navíc je to 190A na 240 voltíků a to ve mě nevzbuzuje příliš důvěry co se týče jističů
Svarforum mám pročtený, technologiím rozumím, ale z těch multifunkcí jsem nějak migi pigi :D :D o tom gamastaru tam toho moc není
oba starší stroje ,ta OMI 245 s flaškou bez revize, klubem 0,8 drátu a hořákem dva roky stará je za 12k ve vedlejší dědině
ten gamastar 1900 rok starý je za 15k s hořákem mig, hořákem tig a flaškou s revizema přes půl republiky
tak nevím nevím :?
Tatík má froniuse za 350papírů a prej co je pod dvěsta stojí za hovno :lol: :lol: takže on mě moc neporadí
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

1. 11. 2011, 9:03

Letos jsem si udělal radost a na takový to domácí lepení jsem si pořídil z aukra tohle: http://aukro.cz/berlan-svarecka-inverto ... 95327.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pokud aukce zmizí, tak na aukru zadej hledat tig a svářečku od berlanu najdeš hned :)
Problém mám jen se sehnáním lahve na argon s redukčákem a průtokoměrem za rozumnou cenu, abych mohl zprovoznit TIG na lepení plechů. Jinak na 6A pojistku jsem vařil při plném výkonu 180A 4mm elektrodou půl hodiny skoro v kuse a nic se nepálilo, nepřehřívalo a světe div se, jistič ani jednou nevypadnul :) prozatím jsem s ní naprosto spokojen.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2011, 9:57

Díky :D
sice to není přesně to co jsem chtěl slyšet :D :D (znáš to ne?) ale aspoň něco :lol: :lol: Nakonec jsem se na tu OMI 245 vyprdnul protože mě ten člověk co to prodával moc neseděl, čul jsem v tom nějaký šméčko :wink:
Jo nějakej ten invertor jsem viděl jako první kup(trafo už toho moc nezvládá) a časem snad kápnu na nějaké slušné céóčko na ty "pléšky" :wink: už mě docela serou ty stavy, když člověk potřebuje bodnout a "nemá" čím :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 11. 2011, 6:31

Na to je dnes ideální právě ten TIG. Pokud si to dobře nachystáš s falcem, tak to jen přejedeš stejně jako kdysi dědkové autogenem, akorát to máš čistější a rychlejší s mnohem méně vynaložený energie. Na vaření větších ploch stejně nemáš odsávání, takže si stihneš alespoň při výměně elektrody jednou za deset minut loknout trochy čerstvýho vzduchu. Doby COčka jsou už podle mě trochu mimo, navíc musíš počítat s údržbou podávacího mechanizmu, nehledě na spotřební charakter kleštin a hořáků.
Pokud plánuješ svářečku pořizovat pro autoklempířství, tak by COčko mělo opodstatnění a možná by se i zaplatilo, ale domů je to podle mě zbytečnost.
Co jsem slyšel a četl o omronech a prý to platí i pro gamy, tak prý odcházely jakýsi součástky po pěti letech ve zdrojích, ale znáš to jedna paní povídala.
Doporučil jsem ti to co mám sám doma a vyzkoušené, na tobě je, jestli budeš stejně spokojen jako já a nebo hledáš úplně něco jiného.
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

3. 11. 2011, 9:23

Akorát že TIGem nesvaříš nic co není dokonale kovově čistý. Vyvařovat auto TIGem si dost dobře nedovedu představit. V tomhle je MIG/MAG nepřekonatelnej, nemluvě o tom že s TIGem se dost těžko produktivně vaří silnější materiály, provoz je drahej atd atd. Btw toho Berlana mám taky, ale MIG/MAg (slušnej) je mým velkým snem.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 11. 2011, 10:57

A máš k tomu berlanu lahev argonu o patřičné čistotě s patřičným příslušenstvím? Máš správnou wolframovou elektrodu? Jasně, produktivita TIG versus MIG nejde srovnat, proto jsem taky psal, že pokud to hodlá pořizovat do autoklempírny, tak je to v pohodě (MIG),ale když to umíš, tak TIG ti umožní dělat preciznější svary a hlavně na mnohem tenčích plechách což je poslední dobou nešvar moderních aut. Snad jediná nevýhoda toho berlanu je, že neumožňuje AC/DC TIG a ovládání s ním spojené, pak si dovedu představit "slepit" v domácích podmínkách vše kovové.
Jinak proč myslíš, že TIGem nesvaříš nic co je trochu rezavý, podle mě má MIG jen výhodu automatického podávání přídavného materiálu oproti TIGu, kde se o to musíš postarat sám, tedy pokud uznáš, že je potřeba něco přidat. Do nedávné doby se auta vyvařovali autogenem a taky to šlo, sice bylo spoustu práce s očištěním, ale vyvařovalo se jak o život. Zdroje svařovacího proudu jsou dnes skoro srovnatelné, tedy v daném typu a cenové hladině, rozhoduje elektronika zapalující a udržující oblouk, případně různé vychytávky, které jsme dřív s trafem nepotřebovali a taky to šlo. Trafo jelo na určitý výkon a o zbytek jsi se musel postarat vedením elektrody a jinými fígly, ale já jsem jen domácí lepič, takže to neberte zas nějak moc vážně a hlavně nevidím důvod proč bych se měl TIGem snažit vařit silný plechy k sobě, případně nějaké robustní konstrukce? Na to máš snad k dispozici u toho berlanu obalovanou elektrodu. Prostě každá metoda má svůj úsek využití, nemůžeš přece chtít po popelářským autě, aby jezdila a konkurovala formuli.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2011, 11:56

sidonie píše:A máš k tomu berlanu lahev argonu o patřičné čistotě s patřičným příslušenstvím? Máš správnou wolframovou elektrodu? Jasně, produktivita TIG versus MIG nejde srovnat, proto jsem taky psal, že pokud to hodlá pořizovat do autoklempírny, tak je to v pohodě (MIG),ale když to umíš, tak TIG ti umožní dělat preciznější svary a hlavně na mnohem tenčích plechách což je poslední dobou nešvar moderních aut. Snad jediná nevýhoda toho berlanu je, že neumožňuje AC/DC TIG a ovládání s ním spojené, pak si dovedu představit "slepit" v domácích podmínkách vše kovové.
Jinak proč myslíš, že TIGem nesvaříš nic co je trochu rezavý, podle mě má MIG jen výhodu automatického podávání přídavného materiálu oproti TIGu, kde se o to musíš postarat sám, tedy pokud uznáš, že je potřeba něco přidat. Do nedávné doby se auta vyvařovali autogenem a taky to šlo, sice bylo spoustu práce s očištěním, ale vyvařovalo se jak o život. Zdroje svařovacího proudu jsou dnes skoro srovnatelné, tedy v daném typu a cenové hladině, rozhoduje elektronika zapalující a udržující oblouk, případně různé vychytávky, které jsme dřív s trafem nepotřebovali a taky to šlo. Trafo jelo na určitý výkon a o zbytek jsi se musel postarat vedením elektrody a jinými fígly, ale já jsem jen domácí lepič, takže to neberte zas nějak moc vážně a hlavně nevidím důvod proč bych se měl TIGem snažit vařit silný plechy k sobě, případně nějaké robustní konstrukce? Na to máš snad k dispozici u toho berlanu obalovanou elektrodu. Prostě každá metoda má svůj úsek využití, nemůžeš přece chtít po popelářským autě, aby jezdila a konkurovala formuli.


Tak jsem se ještě jednou pořádně mrknul na ten odkaz co jsi mi dal (večer mě to moc nepálí :lol: ) a mrknul se též na svarforum, kde je kolem toho berlanu docela dobrý povídání a vypadá to, že za ty love je to docela držák. A na ten TIG je tam HF zapalování :shock: což jsem si myslel, že je až u dražších svářeček.
Myslím, že tohle by mohlo být přesně pro mě, a budu si moct když budu mít čas :D hrát s tím TIGEM. Klempířinu nedělám.
Když už jsi vzpomenul ty popelářské vozy tak tady http://www.stream.cz/video_world/EEKOmXXiu3s" onclick="window.open(this.href);return false; na konci ten stříbrný meďour vypadá jako že je postavenej na závodní dráhu a ne na bordel :D :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

3. 11. 2011, 12:08

to Sidonie: Samozřejmě že Argon i odpovídající elektrodu mám. Nutnost dokonalé přípravy materiálu u TIGu je notoricky známá, jinak to pění, prská, oblouk "bliká" (a to i pokud je někde otřep nebo nezačištěná hrana), znečišťuje se svar a dochází k poškození elektrody, vývinu nehezkých věcí atd (je třeba si uvědomit, že principem tigu je dokonalá čistota, proto je taky je v názvu inert gas, jamile se někde připlete kousek barvy a podobně, tak to všechno velice ochotně reaguje s elektrodou), srovnávat to s autogenem je přeci jen trošku mimo. Práce je to podobná, ale nároky na čistotu práce jsou u tigu řádově jinde. Stejně tak je celkem notoricky známo, že s podobnou svářečkou (DC 180A) a plynem chlazeným hořákem je maximální síla materiálu kolem 4mm u oceli, kdežto původně linkovaný stroje klasický vingle, jekly kolem 6-8mm vaří naprosto s přehledem, bez oklepávání strusky, nebo bez nutnosti téměř sterilní přípravy sváru. Samozřejmě že se dělá tigem např. i velký potrubí, průmysl, chemie, návary atd, ale tam jsou proudy a další věci poněkud mimo realitu toho o čem je zde řeč. Prostě každý má svý výhody a nevýhody a myslel si, že TIG nebo elektroda plnohodnotně nahradí MIG/MAG (a naopak) není úplně ideální. Nijak TIG nehaním, psal jsem že ho mám taky, ale přeci jen nahrazovat svářečky o kterých je řeč v původním příspěvku tím o čem je řeč teď... no nevim... Proč asi zámečníci nepoužívají pro běžnou výrobu ocelových konstrukcí TIG a kromě montáží moc ani MMA je vcelku jasný, "cočko" neni ani zdaleka jen na klempířinu jak se někdy mylně traduje. Samozřejmě pokud stačí elektroda a sem tam TIG na fajnovosti, tak neni za ty peníze co řešit (jediná vada na kráse je poněkud nižší napětí toho Berlanu, takže některý specielnější elektrody moc nechtěj fungovat). A vybod bych se na Aukro, prodejce má normální e-shop, nakupuju u něj celkem často.

PS: Ideální je mít všechno, jak MMA, tak MIG/MAG, tak TIG ( a i ten autogen) - nejsem příliš fanda miltifunkcí, protože když se něco rozsype, tak je člověk bez svářečky... Nejmenší problém je ten invertor na MMA, ceny jsou lidové, u toho MMA + DC TIGu už taky, ale slušný COčko se prostě pod cca 14 tisíc nedá koupit a to je ještě podle profíků pořád "hračka". Něco jen tak slepit jde skoro čímkoli, ale aby se s tím dělalo slušně a výsledek byl slušnej už chce svý a nedá se říct že jedna technologie svařování (MIG/MAG) je jednuduše a bez kompromisů nahraditelná jinou (MMA/TIG) aniž by se uvedly i nevýhody takové náhrady. Jinak myslím, že na Svarforu je všehcno rozebráno velice podrobně, včetně výhod a nevýhod jednotlivých metod.

PPS: Jsem taky pouhý domácí lepič, ale obdobím kdy jsem si myslel, že "cočko" lze jednoduše nahradit tigem + elektrodou už jsem si prošel... a nejen já...
Naposledy upravil(a) Pruduch dne 3. 11. 2011, 12:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2011, 12:40

Pruduch píše: A vybod bych se na Aukro, prodejce má normální e-shop, nakupuju u něj celkem často.

PS: Ideální je mít všechno, jak MMA, tak MIG/MAG, tak TIG ( a i ten autogen) - nejsem příliž fanfa miltifunkcí, protože když se něco rozdype, tak je člověk bez svářečky... Nejmenší problém je ten invertor na MMA, ceny jsou lidové, u toho DC TIGu už taky... slušný COčko se prostě pod cca 14 tisíc nedá koupit a to je ještě podle profíků pořád "hračka".
Já jsem se o to nijak příliš nezajímal, až teď když mě vyhořelo trafo, kterým jsem lepil co šlo :D a zrovna potřebuju něco zavařit tak jsem v řiti, takže jsem zvažoval co jako náhradu toho trafa pořídit, jestli silný céóčko, nebo tu multifunkci, nebo tak jak píšeš samostatně různý stroje.
Ten invertor je dobré řešení na elektrody, to by mě mohlo stačit.
To že má ten člověk eshop jsem nevěděl, každopádně cena na aukru s kup teď je o litr větší+doprava jak na eshopu a tam je to při nákupu nad 500 bez dopravy, tak to začíná být aukro docela "kauf". Díky za tip :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

3. 11. 2011, 12:48

Rádo se stalo - s tou firmou jsem neměl zatím problém včetně reklamací, dodávky dílů nebo rychlosti dodání. Jinak osobně až jednou nastřádám koruny, tak budu mít taky dilema jestli cočko klasický odbočkový, nebo invertorový, protože ty invertory mají velice slušný svařovací vlastnosti, ale zase na trafu a přepínači se nemá co rozbít ani za 50 let, kdežto u toho invertoru bych se tý dlouhodobější živostnosti trochu bál... Příroda je prostě perverzní a vždycky je něco za něco :wink: .
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 11. 2011, 12:54

Nebylo to myšleno jako osobní výpad, jen poukázání na to, že to za dobrých podmínek jde a je to použitelný. Na aukro jsem odkazoval z důvodu možnosti pořízení za něco jako lidových 5 000,- Kč, což nevím jak má stanovenu pevnou cenu v krámu, na aukru je cena kup teď myslím někde okolo 6 500,-
Svářečku nikomu nenutím, zastáncem TIGu taky nejsem, svářečku jsem kupoval na domácí práce, kde oceňuji, že po zahradě můžu natáhnout drát na 230V jak chci daleko a připíchnout to k jakékoliv zásuvce. Obalované elektrody mi bohatě na moji práci stačí a oproti jakémukoliv i profesionálnímu trafu svářečka při práci vyzařuje nepoměrně méně záření a svar je o řád lepší. Nižší napětí ? Si děláš srandu ? Toto je jeden z invertorů, který má naopak vyšší napětí na prázdno pro snadnější zapálení oblouku. Doposud jsem se setkával s napětím naprázdno do 45V což pro samouka a laika na jednoduché zapálení oblouku prostě nestačí. Nepopírám, ideálních by bylo 80V ale tyto doby jsou pryč, kdy trafo bylo na toto napětí stavěno a hlavně převládá trend napětí snižovat kvůli bezpečnosti práce. Setkal jsem se s invertorem, který měl napětí na prázdno 38V vyzkoušel jsem, majiteli jsem poděkoval za možnost si to otestovat a na můj dotaz kde prodávají kouzelné ruce co umí zapálit a hlavně udržet oblouk mi už odpovědět neuměl. Dodnes nepochopím, jak s tím může svařovat, krabice popsaná funkcemi pro usnadnění zapálení oblouku, potlačení přehřátí a prohřátí elektrody a další serepetičky, ale pro "normálního" kutila to podle mě prostě nebylo. Jak jsem psal, za cenu jakou jsem zaplatil jsem naprosto spokojen a hlavně se svýma levýma rukama udělám "svar" což mě dostatečně uspokojuje.

PS.: COčko má opodstatnění při sériovém nebo velmi častém svařování, jsem domácí lepič, trocha oklepání strusky mě moc nezdržuje a navíc lepím maximálně osmkrát do roka deset minut = COčko pro mě naprosto zbytečně vyhozený prachy.
milan252
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 1. 2009, 7:26
Bydliště: Odry

3. 11. 2011, 4:05

No já mám doma Ceočko 160A, triodynu a taky autogen. ale taky mě ten tig láká.
V práci máme spoustu svářeček včetně multifunkcí snad za půl mega, ale já svýho času uvažoval na to domácí lepení o tomhle.
http://aukro.cz/s-multi-51-tig-180-mma- ... 53943.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Je mi jasné, že to není žádná výhra, ale ta plazma jako bonus by byla super (už nemám kde měnit flašky)
Milan
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

4. 11. 2011, 11:14

Chlapci nechci vám do toho příliš hovořit :D , ale MMA metoda se při výrobě precizních součástek a přípravků absolutně nehodí.
Jen si zkuste nějaké dva mrňavé dílce stehnout elektrodou. Nejdřív do toho budeš klepat jak datel, tím si dojebeš jejich přesnou polohu a až ti to nakonec chytí tak to posmrkáš i tam, kde jsi vůbec nechtěl. MMA se používá na montážích v terénu a pak na výkonové svařování nádob, konstrukcí a potrubí.
Na jemnější mechaniku je opravdu ideální MIG nebo MAG - čistý svar přesně tam kde chci a nedělá probém si dílce jednou rukou přidržet.
MIG má tu nevýhodu, že co se týče hermetičnosti při svařování potrubí, výměníků, nádob a pod. na něj není spolehnutí. MIG tam prostě materiál nasype bez toho aby to svařeč mohl jakkoliv ovlivnit. Pak to zpravidla v napojení svaru udělá studeňák a tam to pak teče. Na produkční svařování konstrukcí ale nic lepšího není.
TIG je zase úplně jiná liga na něco úplně jiného. Nejpreciznější metoda, kde svařeč přímo ovlivňuje dávkování mat. do tavné lázně, ale bohužel absolutně nejpomalejší. Takže se dokonale hodí na precizní svařování drobných dílců, na hermetické svary potrubí a nádob, na barevné kovy (hliník, měď, nikl a pod.) Absolutně se nehodí na svařování konstrukcí - tady by vycházel svar příliš draze (pokud se nejdená o Al konstrukci, ale i tu lze řešit MIGem).

Takže na co je které svařování vhodné a na co není je jen o zkušenostech a o možnostech to kombinovat.
pár příkladů:
Autoklempířina - jednoznačně MIG (u plamenu dochází ke zbytečně velkému tepelnému namáhání)
Černé trubky na topení - pokud jsou (na volno) MMA, pokud v poloze TIG (levnější), nebo plamen (dražší).
Nerez trubky - jednoznačně vždycky TIG
Jekly na branku - MIG, MAG, pokud není k dispozici tak MMA
Rameno k bagru - MIG, MAG, pokud není k dispozici dostatečně výkonné, tak MMA
Rezavá nádrž na naftu - jednoznačně plamen (rez vadí kromě plamenu všem metodám a MIGu nejvíc)
Drobné dílce jemné mechaniky - TIG, nebo MIG (je to na zvážení)
Mostní konstrukce v terénu - jednoznačně MMA z důvodu manipulovatelnosti se svářecím zdrojem
Hliníková vana motoru - jednoznačně AC TIG
Hliníková konstrukce - MIG (produktivnější), nebo TIG (preciznější)
Nerezová konstrukce - MIG (produktivnější), nebo TIG (preciznější)
Šedá litina (oprava) - jednoznačně MMA s předehřevem

Takže je vidět, že nelze jednoznačně říc že to, či ono je vyloženě na houby. Každé je na něco jiného a pak už je to na zvážení každého soudruha :D
Já osobně mám COčko typ WLSP 315, což je stroj vážící přes 300kg, takže neřeším že bych někde neco neprovařil. Vše co jde vařím tím.
Na elektrodové svařování mám obyčejný invertor za 5tis. ale ten beru skutečně jen a pouze na terénní práce, kam nedostanu COčko.
Na TIG máme AlfaIn 160 s HF zápalem, ale ta je v práci a pane mi neříká, takže přemýšlím o koupi TIG 200 AC DC.
Tož tak.
Naposledy upravil(a) magi dne 4. 11. 2011, 4:27, celkem upraveno 1 x.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

4. 11. 2011, 11:24

Pěkně shrnuto, jen tvé záměry a zázemí je v nadprůměru oproti ostatním. Tím mám na mysli třeba mě chudého pocestného, který za levný peníz musí přijít k držáku, který bude vařit až do roztrhání zdroje, nebude nikde překážet a pokryje 95% svařovacích operací. To že něco bude méně produktivní je pro mě naprosto vedlejší, dělám to pro sebe, nedělám to na kšeft, tak nemám potřebu "zbohatnout" co nejvíc na ojebané práci. Tím se nechci naprosto nikoho dotknout, jen vyslovuji svůj názor. Vaření rezavé kasle mě fakt dostalo :D
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

4. 11. 2011, 11:27

Však přesně toto jsem napsal - je to jen o možnostech a kombinacích.
Tohle COčko WLSP 315 má obrovskou nevýhodu - nedá se nikam převážet.
Z toho ale pramení obrovská výhoda, kterou si nemůžu vynachválit. Za těch 12let co ho mám se ještě nikdy nestalo, že by ho někdo chtěl půjčit :D :D
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“