stará šupléra

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
ovim
Příspěvky: 35
Registrován: 8. 2. 2011, 9:28
Bydliště: Kežmarok

15. 12. 2011, 9:03

Vážení páni. Tiež mám nejaké staršie kúsky, ale neviem ako ich šetrne povrchovo očistiť, aby som ich viac nepoškodil. Za návod Ďakujem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2011, 9:17

dobry je to nechat odlezet v oleji nafte nebo tak necem
ono to vleze pod tu rez a mnohdy to jde do urcite miry setrit (podle hloubky koroze)
hlubsi korozi tam budes muset nechat ale je to autenticke svedectvi stari
ciste povrchy jdou paradne takovejma tema brusnejma houbickama

hrubsi vetsi veci jdou dobre dratakem na flexe ale pozor na hrany ty ti to sezere jak nic i kdyz to na plose nic nedela
takze nikdy nekartacovat flexkou proti hrane vzdy po

i ta brusna houbicka na necem jemnem dokaze sundat hranu a to pak je skoda

napriklad tohle bylo zablity fermezi zaschlou do tvrda a kde nebyla fermez tam to bylo vyzrany do melkejch dulku

http://www.stoletipary.cz/galerie/main.php?g2_itemId=74" onclick="window.open(this.href);return false;
delali jsme na tom tri lidi a vsichni jsme meli ruce rozedrany od tech malejch soucastek jak jsme je drhli na smirglu a na tech houbickach
ty maticky bylo dobry delat na smirglu protoze jim to davalo super ostre hranky a vypadalo to pak perfektne


tady z toho byl asi kybl rzi:
http://www.youtube.com/watch?v=9Asp1Al9sak" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=HTdPAKAz9eg" onclick="window.open(this.href);return false;

jak je vidno na tom plechovem krytovani vlace nechal jsem tam docela patrne stopy protoze jsem si nedovedl predstavit ze bych to vybrousil do kovoveho lesku
tj. ten tmavsi odstin je tam zamerne aby to bylo tak nejak pekne a dalo dost prace aby na tom nebyli mapy ktere tam puvodne rez nadelala


pri tom brouseni tou bubkou na finis aby to melo sametove leskly povrch je potreba trosku myslet na smer aby rotacni casti byli brousene ve smeru rotace radialne a ne ve smeru osy, cela delat nakonec rotaci na te houbicce aby to vytvarelo krouzky pri odlesku a ne carky atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ovim
Příspěvky: 35
Registrován: 8. 2. 2011, 9:28
Bydliště: Kežmarok

15. 12. 2011, 9:37

V oleji to mám asi 1 mesiac. Uvažoval som o filcáku s minimom brusnej pasty. Keď šmirgel tak aké jemné zrno ste použili? Za názor robokop dík -skúsim.
PS:Ten parný stroj je paráda
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2011, 9:43

bezne 120 delala peknej povrch ale na hrube cisteni ta flexa a neco hrubsiho co se pak docistilo tou 120
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hellraiser17
Příspěvky: 40
Registrován: 17. 4. 2010, 7:56
Bydliště: Stará Boleslav

15. 12. 2011, 7:50

Jen doplním, pokud jsou dílky malé je vhodný nástroj i přímá brusku a na ní drátěný kartáček a jemný brusný - takovédivné měkké konzistence, asi jako dost hrubej filtr... jde to vše dobře dolu, ta houbička je super vynález, defacto jsem s ní dělal finiš na tý šupleře a byla původně fakt hooodně rezavá.
Jinak ty strojky jsou krásný :)
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2011, 9:39

Ja jsem velky milovnik starych veci a pokud bych neco restauroval, tak s nejvetsim citem a laskou. Zasadne rukou, houbicky, pasty a pod.
Ten brutalni postup s flexou to nevratne zkazi, radsi pulden solichani a cizelovani, nez jeden ostrej probrus...Protoze ten neuvazene odebranej
material tam uz nikdo nevrati. Posuvka nadherna, stary stroje nadherny a obrovska radost, jak tem masinkam zdejsi fandove vraci krasu a mladost!
Snad se casem taky necim pochlubim :D .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2011, 9:51

nojo ale ten setrvak mel prez dva metry v prumeru a byl zrzavej a zadne detaily na te plose k zachovani nebyli
tam se flexa hodila :D navic jak rikam kybl rzi....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2011, 10:28

Robe, ten muj nazor byl o péči o přístroje a měřidla. Je jasný, že na velký vjeci jsou jiná měřítka a přiměřené postupy.
Lanu, ten krásný parník, by houbička nevzala :lol: .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2011, 6:49

no to ne
ja se snazil o obecny rady pro vsedchny velikosti
na supleru zadna mechanizace pouzit nejde, jen poctiva rucni piplacka

ji jeste dodam ze se vyhybam piskovani
ono to uplne vyzere material a navic to pak vypada divne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2011, 9:06

Já jsem si podobně čistil šupleru, kterou jsem podědil zrezivělou po mém bývalém tchánovi. Rez jsem očistil brusným papírem o zrnitosti nějakých 280 a pak ojel na filcovém kotouči na brusce s lapovací pastou. Ta má výhodu, že začistí povrch - ale nestrhne hrany - a když, tak v minimální míře. Jako nová sice není, jsou na ní fleky - ale chodí dobře a na dřevo mi to bohatě stačí ...
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2011, 9:27

Souhlas! já si jen postesknu, používal jsem kdysi "feron". V plechový konzervě taková hnědá napuštěná vatička, snad z Druchemy.
Abrazivně i chemicky to působilo a krásně jemně to očistilo orezlý vercajk. Kdyby o tom někdo vědel, po tom se mi fakt stýská. Nic už není jako dřív :( .
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2011, 9:56

Filipe, já jsem ostuda a až teď jsem se potešil to párou z videjek. Ringhofer nádhera, pára nádhera. Jdu najít "jakoubka", roztopím, nacpu dýmku
(ten tabáček od tebe je fakt super!) a bude mi fajn! :lol: Moc se mi líbilo, jak jsi řezal dřevo do kotle pro "šmitovky" tou Slávií s transmisí, a nejvíc to
dá osobně, na vlastní oči. Já tam byl a zářily Ti oči, jak to makalo, na to se nedá zapomenout! :D .
P.S. "Jakoubek" je parní strojek českého výrobce.
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 1. 2020, 9:40

Mirek-Gravos píše: 16. 12. 2011, 9:27 Souhlas! já si jen postesknu, používal jsem kdysi "feron". V plechový konzervě taková hnědá napuštěná vatička, snad z Druchemy.
Abrazivně i chemicky to působilo a krásně jemně to očistilo orezlý vercajk. Kdyby o tom někdo vědel, po tom se mi fakt stýská. Nic už není jako dřív :( .
To bol raz dobrý výrobok, úplne som naňho zabudol. Našiel som toto, možno by tá vata na jemné povrchy stála za vyskúšanie:
https://www.auto-doplnky.com/lestici-a- ... 2-g-p19032
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“