kulaté ATC - řízení

o systemech automaticke vymeny nastroje
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

15. 1. 2022, 8:01

Začínám vymýšlet stavbu ATC pro nový stroj. Chci standartní, kulaté atc. Ale narážím na otázku, že vlastně nevím jak ATC kontrolovaně otáčet. Mám pětiosé řízení a velice snadno když obětuji jednu osu toto vyřeším. Ale co když za rok budu potřebovat na stroj posadit pátou osu, pak to budu celé složitě předělávat.

Povíte jak se tohle vlastně dělá? Jaký motor, jaký encoder, co je zapotřebí na straně řízení ....atd.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2022, 8:35

yoda píše: 15. 1. 2022, 8:01 Začínám vymýšlet stavbu ATC pro nový stroj. Chci standartní, kulaté atc. Ale narážím na otázku, že vlastně nevím jak ATC kontrolovaně otáčet. Mám pětiosé řízení a velice snadno když obětuji jednu osu toto vyřeším. Ale co když za rok budu potřebovat na stroj posadit pátou osu, pak to budu celé složitě předělávat.

Povíte jak se tohle vlastně dělá? Jaký motor, jaký encoder, co je zapotřebí na straně řízení ....atd.
Tak bud tam mas geneva mechanizmus na indexovanie polohy napr 1 otackou "vacky" alebo priamo ozubeny veniec a rotujes to ako otocny stol...
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

15. 1. 2022, 8:47

kiko01 píše: 15. 1. 2022, 8:35
yoda píše: 15. 1. 2022, 8:01 Začínám vymýšlet stavbu ATC pro nový stroj. Chci standartní, kulaté atc. Ale narážím na otázku, že vlastně nevím jak ATC kontrolovaně otáčet. Mám pětiosé řízení a velice snadno když obětuji jednu osu toto vyřeším. Ale co když za rok budu potřebovat na stroj posadit pátou osu, pak to budu celé složitě předělávat.

Povíte jak se tohle vlastně dělá? Jaký motor, jaký encoder, co je zapotřebí na straně řízení ....atd.
Tak bud tam mas geneva mechanizmus na indexovanie polohy napr 1 otackou "vacky" alebo priamo ozubeny veniec a rotujes to ako otocny stol...
Díky, ale mechanicke casti rozumim. Nerozumím jak řídit motor, aby podle potřeby běžel na obě strany. Na controlleru kromě PULS/DIR výstupů (ty použít nechci) jsou jen standartní výstupy 0/1
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2022, 9:00

Das tam motor s reverzaci, dva stykace ovladane dvema obecnejma vystupama.
Dva vstupy, jeden pro kazdou kapsu a jeden pro referenci prvni kapsy.
Softwarove budes citat polohy kdyz ti prijde pulz od snimace kapsy, kouknes zda se tocilo doprava nebo doleva a podle toho prictes nebo odectes.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

15. 1. 2022, 10:05

robokop píše: 15. 1. 2022, 9:00 Das tam motor s reverzaci, dva stykace ovladane dvema obecnejma vystupama.
Dva vstupy, jeden pro kazdou kapsu a jeden pro referenci prvni kapsy.
Softwarove budes citat polohy kdyz ti prijde pulz od snimace kapsy, kouknes zda se tocilo doprava nebo doleva a podle toho prictes nebo odectes.
Aha :idea: ... Tudiz budou instalovany 2 snimace polohy. Pripadne se to da udelat na jeden a reference se musi ohlidat po spusteni stroje, jestli je kolo otoceny tak jak si systém myslí ...

Děkuju ;-)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 1. 2022, 2:11

Docela často se myslím používá i nějaký mechanismus západky a buď relativní počítání poloh, nebo jednoduchý absolutní enkodér.
Pak na otáčení stačí obyčejný DC motor, který jede tak dlouho, až zaskočí západka v dané poloze (lépe asi s krátkým cuknutím zpátky).

A po startu buď zreferuješ polohu (tj. najedeš na nějaký index, značící polohu 0), nebo tam je absolutní enkodér, který tvoří třeba 5-7 LEDek a pod nimi stejný počet fototranzistorů. Na kolotoči je pak maska s vyvrtanými otvory, odpovídajícími binárnímu číslování polohy. Plus jedna menší dírka, sloužící jako "vodicí stopa".
Ještě snažší by to bylo s reflexními čidly. Ty jsou za pár korun a obsahují rovnou LED i fototranzistor. A kolotoč pak nemusíš vrtat, jenom na něho nalepíš samolepku a vytištěnými kódy.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2022, 2:43

mex: da se koupit hotovy "geneva mechanism" nebo snadno vyrobit... ten to resi genialne a ma sdruzenych nekolik funkci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

15. 1. 2022, 3:12

Mex píše: 15. 1. 2022, 2:11 Docela často se myslím používá i nějaký mechanismus západky a buď relativní počítání poloh, nebo jednoduchý absolutní enkodér.
Pak na otáčení stačí obyčejný DC motor, který jede tak dlouho, až zaskočí západka v dané poloze (lépe asi s krátkým cuknutím zpátky).

A po startu buď zreferuješ polohu (tj. najedeš na nějaký index, značící polohu 0), nebo tam je absolutní enkodér, který tvoří třeba 5-7 LEDek a pod nimi stejný počet fototranzistorů. Na kolotoči je pak maska s vyvrtanými otvory, odpovídajícími binárnímu číslování polohy. Plus jedna menší dírka, sloužící jako "vodicí stopa".
Ještě snažší by to bylo s reflexními čidly. Ty jsou za pár korun a obsahují rovnou LED i fototranzistor. A kolotoč pak nemusíš vrtat, jenom na něho nalepíš samolepku a vytištěnými kódy.
Díky za zamyšlení. Myslím nepotřebuji referenční pozici, protože stroj vždy po zapnutí bude vědět kde zůstal při vypnutí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2022, 3:17

spousta dospelych masin to takto ma, pripadne se v servisnim rezimu nastavi spravna aktualni hodnota treba kvuli vypadku proudu v pulce vymeny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 1. 2022, 3:19

yoda píše: 15. 1. 2022, 3:12 Díky za zamyšlení. Myslím nepotřebuji referenční pozici, protože stroj vždy po zapnutí bude vědět kde zůstal při vypnutí.
Docela bych ti doporučil mít to "odměřování" absolutní nebo povinnou referenci toho kolotoče.
Určitě existují nekonzistentní stavy např při nečekaném vypnutí // výpadku energie //, servisním zásahu, atd...
Takhle si zaděláváš na křápanec.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 1. 2022, 3:32

Pokud se ta geneva dá koupit za dobré peníze a je to bez práce, tak proč ne.

Ale udělat nějaký kotouč se zuby a jednoduchou západku, to je levný výpalek z plechu na laseru.
K tomu motor ze stěračů a triviální elektroniku.
Na kotouč nalepit kódovací samolepku a absolutní enkodér je na světě.

Mně se to kódování pomocí reflexních snímačů velmi osvědčilo.
Zrovna loni na podzim jsem dělal nějaký stroj pro textilní průmysl. Bylo tam třeba na základě natočení takového kolotoče generovat nějaké signály.
Původní myšlenka byla tam dát enkodér, procesor a tím to kódovat.
Nakonec to dopadlo tak, že jsem tam osadil 8 reflexních snímačů, snad po pětikoruně nebo tak nějak.
Samolepku A4 pro laserové tiskárny, na ní vytištěné příslušné kódy v příslušných pozicích.

Funguje to bezva. A zákazník je fest spokojený, protože to má ve svých rukou. Pokud potřebuje nějakou změnu, tak si prostě vytiskne jinou samolepku. Žádné programování nebo volání servisu.
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

15. 1. 2022, 6:21

Milan199 píše: 15. 1. 2022, 3:19
yoda píše: 15. 1. 2022, 3:12 Díky za zamyšlení. Myslím nepotřebuji referenční pozici, protože stroj vždy po zapnutí bude vědět kde zůstal při vypnutí.
Docela bych ti doporučil mít to "odměřování" absolutní nebo povinnou referenci toho kolotoče.
Určitě existují nekonzistentní stavy např při nečekaném vypnutí // výpadku energie //, servisním zásahu, atd...
Takhle si zaděláváš na křápanec.
Mám tohle ATC na jednom stroji a za 2 roky používání nenastala situace, kdybych měl problém s referencí. Ale to je proto, že na tom dělám sám a vím co se děje a neděje. Nechci to dělat zbytečně složité. Dělal jsem několik lineárních zásobníků a tam je to samozřejmě jednoduché. Kdybych totiž nechtěl zuby nechty použít jeden konkrétní 5ti osý řadič a koupil šestiosý, tak na šestou osu zapojím servo co s tím bude točit a mám to vyřešený ihned bez potíží s rezervou pro pátou osu do budoucna.

Každopádně díky oběma za tipy. Trochu mi to situaci osvětlilo :-)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

15. 1. 2022, 7:28

Mockrát jsem si říkal že to ohlídám, že dám pozor, že na ten drát nešáhnu ... Pak je člověk ve stresu a už to lítá.

Tady máš fotku jednoduššího mechanizmu co ovládá karuselový zásobník :
ATC.PNG


Na tom čepu se otáčí ten karusel zásobníku // je tam kolo 120 z //. Ta clonka na tom pastorku jednak spíná indukční snímač, dvak je tam kuličková západka. Takže v té poloze kdy je lůžko nástroje OK je to zacvaklé. Další snímač je na karuselu a ten tvoří referenci. Takže v poloze 1 kontroluji zároveň referenci i polohu OK.

U novějších verzí jsem už ale používal vždy absolutní kódování pomocí 4 IS.
Uživatelský avatar
yoda
Příspěvky: 292
Registrován: 30. 12. 2016, 11:44

15. 1. 2022, 9:02

Budu informovat o výsledku. Budu se tomu věnovat za pár měsíců. Děkuji za tipy
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2022, 10:10

premyslel jsem proc jsem v praxi nikde nepotkal zapadkovy mechanizmus na atc frezky (predpokladam podle prvotniho popisu ze se jedna o frezku)
pak jsem si uvedomil ze tam muzou byt i velike hmotne frezovaci hlavy a doslo mi ze asi neni zahodno aby tam byli nejake razy. Tj. nedoporucuji se zabyvat touto myslenkou.
40Kg vercajku plus 10kg kolotoc neni dobre resit zapadkou.
U soustruhu a nozove hlavy kde vse drzi pevne je to jina...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Automaticka vymena“