Automatický spindl

o systemech automaticke vymeny nastroje
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

15. 12. 2010, 8:18

Někdo mi poslal výkresovou dokumentaci na konstrukci malého spindlu s automatickou fixací nástroje (trnu).
Moc se mi to líbí, ale vlastní konstrukci a celou výrobu sám nezvládnu. Snad assembling.
Protože si myslím, že by se pár uživatelů, kteří by to zvládli, předkládám ji zde k diskusi.
Pokud je toto známé a já jen nepozorně četl forum, promiňte a prosím administrátory o odstranění vlákna.

Přímá otázka na pana Tumlíka - nechtěl by to vyrobit ? :) , případně s českým fortelem upravené a jako stavebnici, případně s prvotním nástřelem ceny.
Myslím, že by se našlo pár zájemců (včetně mě) o odběr malé serie. Samozřejmě, že to nebude levné, nicméně otázka byla položena.
Přílohy
Spindle.pdf
(327.23 KiB) Staženo 1397 x
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 12. 2010, 8:57

myslíš že se tady najde víc kupců? postavit takové vřeteno, tak aby to k něčemu bylo bude stát tolik kolik většina lidí nedá do celé mašiny.. dokážu si představit dělat to pro sebe nepočítat svůj čas, nakoupit ložiska někde na ebay a pak podle toho přizpůsobit konstrukci pak se to podle mě vyplatí, ale nabízet stavebnici kdy dodám někomu přesné broušené nitridované vřeteno, obal a ty díly s tím že si má ložiska a ostatní spotřební materiál koupit a potom sestavit tak to podle mě moc úspěch mít nebude.. když si někdo zjistí cenu jen těch ložisek tak ho to odradí..
shodou okolností jsem něco podobného dělal a jen to vřeteno podobné délky mě stálo na materiálu, zušlechtění a broušení cca 5000 svůj čas a ježdění nepočítaje.. že to někdo dokáže udělat resp prodávat v předepsané přesnosti levněji o tom pochybuji.. cena ložisek bude odhadem někde kolem 8-10000 pokud se použijí přesná vřetenová ložiska, mimochodem to ložisko které tam je použité není běžných rozměrů je to nějaká menší řada o které většina prodejců tvrdí že prostě neexistuje :o ten rozměr je běžný pro normální radiální ložisko.. což určitě opět navýší cenu, ale hlavně asi nebude úplně běžně sehnatelné třeba na ebay.. takže když to sumasumarum sečtu, když to nějaký dobrodruh vyrobí a prodá za 25000 v podstatě to bude dělat z lásky k cnc fóru tak se ptám je to pak koupi schopné? tak aby když to někdo bude na cncčku dělat aby dělal alespoň 5kusů aby se ty náklady alespoň trochu rozumně srazili..
jinak to je můj názor třeba přijde někdo kdo to vidí jinak a vyrobí to za úplně jinou cenu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 10:11

Tohle je fakt pekny. Ja jsem v situaci, kdy bych to pouzil i komercne. Neco podobneho jsem postavil
na ISO30, ale to byla jen uprava z MK3 stavajiciho vreteniku. Vpodstate bych potreboval jen tu hridel, ktera je
naprosto nejduleztejsim dilem. Ten zbytek se uz da nejak vyrobit i s beznym vybavenim. Je jasne, ze tohle neni
pro kazdeho, na druhou stranu zde prezentovane vysledky praci nekterych stavitelu ukazuji, ze by to par lidi mohlo zajimat.
Druha vec je, ze ISO30 by se nekomu libilo vic, ale muj nazor je, vzhledem k velikosti a tuhosti vetsiny hoby masin, je tohle dostacujici.
Je to stihle a zbyle dily se dily se daji vyrobit i na mensich strojich. Nastrojove drazaky jsem kdysi dohledal, ze jdou koupit.
Bohuzel, krome klestinove hlavy jsem tenktrat nic jineho nenasel. Nevim jak dnes. Kdyby nekdo vedel, budu vdecny za info.
A kdyby se tu nejaky prodejce vyjadril k tem loziskum, taky by to taky dost pomohlo.
Tak muj dotaz zni, jestli se tu najde nekdo, kdo tu hridel umi vyrobit a cca za kolik. V mem pripade by se jednalo i o vic kusu.
Zdravi Mirek V.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 12. 2010, 11:24

což oto pokud by se jednalo jen o vyrobu toho jednoho kusu a delalo by se toho vic tak bych to asi umel v kooperaci svych znamych udelat.. ale delat jeden je proste opruz kterej nikdo neoceni..
nejdrazsi vec je nitridace,ktera pri jednom kusu vyjde na cca 2ku to je jedina vec kterou neumim nikde oklikou osefovat levneji, pri 10ti kusech to vyjde treba na polovinu, nicmene to by se muselo zjistit.. pak jeste pripada v uvahu cementace ktera je vyrazne levnejsi nebot na to mam zdroje, ale zase to ma jiste komplikace jine.. rovnez na to jsou potreba dost netypicke noze ktere se pro jedne kus proste nevyplati kupovat a bez nich to nejde.. brouseni s toleranci kruhovitosti 0,002mm umim taky zaridit to stoji asi 1500
vychazim z cen ktere jsem paltil minule pri podobnem vyrobku..
nicmene nejdulezitejsi je cas jak moc to specha..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 12. 2010, 12:14

mimochodem tak v rámci nicnedělání :D jsem zjistil dostupnost těch ložisek, a třeba shafler výrobce INA a FAG ty ložiska sice dělá, ale s úhlem 25st není skladem a dle nich dodací doba půl roku :) s úhlem 15st mají někde v německu, nicméně cenu mě nedokázal nikdo od nich říct že prý jejich prodejci, prodejci jsem volal a ten to ložisko nemá a cenu musí zjistit.. nicméně ať počítám s tím že bude minimálně dvojnásobná od běžného ložiska z řady vřetenových které stojí v tomhle rozměru cca 2-3000, u SKF jsem pochodil trošku lépe ty se tvářejí že ho mají i v úhlu 25st nicméně opět to samé cenu mě neřeknou, dostupnost taky ne to musí místní prodejce.. místní prodejce opět ložisko nezná, je to atyp není v běžné řadě cenu mě zjistí..
osobně bych asi ten návrh přehodnotil a použil běžná vřetenová ložiska.. nicméně to je každého boj..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 12:20

Tak je jasny,ze jeden kus neprichazi do uvahy, proto si tu hridel nikdo z nas neudela/nenecha udelat, i kdyz by treba zbytek zvladnul.
Chce to vybaveni a fachmana, co tenhle typ prace dela denne. Nitridace podle mne nemusi byt, cementace by byla fajn.
Ja myslim, ze i zlepseni by stacilo. Brouseni s toleranci, kterou uvadis, je super. V mym pripade by slo urcite o vic kusu. Ten vykres jsem
prohlidnul jen zbezne, tak to nemuzu posoudit konstrukcne. Ale vtip je v tom, ze uz to nekdo vymyslel a dal si praci s temi vykresy!
A nespecha to vubec. Spis se tesim na dobu, kdy se takovymu projektu budu moci venovat.
A dik za reakci. Mozna by stalo za to, sejit se osobne. Ja jsem "gymnazista" a remeslo se ucim za postupu a intuici. Rad o tom pokecam
a necham se poucit. Na nejakej spolecnej projekt neverim, ze by kazdy neco...Ale ta hridel by se mi fakt libila :D .
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 12:37

Tak jsme tu psali oba a ja to nestihl s temi lozisky. Jasne ze se to da preloziskovat. Jenze to uz by chtelo znat vnitrni prumery
tech levnych, dostupnych a upravit vykres. Chlape, dopis si bydliste! Ja ani nevim, jak to mas k nam daleko. Ja uz si ho dopsal, na vyzvu Roba :D .
Jinak ja beru NSK v Corolu, mam katalog kosouhlek a muzu tam casem neco najit a poptat. Ted to nestiham. Mozna DJ-loziska neco nabidne.
Jinak z tech NSK-VV delam mala vretynka z obyc radialnich, akuratne predepnu/nepredepnu a behaji leta. Ono se to obcas nemusi prehanet, na hobby
strojecky bohate. A loziska po par stovkach za kus klidne za rok vymenim.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 12. 2010, 12:48

tak cena ložiska přesně toho z toho listu 71804 xxxx od nějaké firmy které jméno jsem po skončení telefonu úspěšně zapomněl (nebylo to nic známého) je asi 2500 toho malého a asi 3500 většího SKF stojí nečekaně jen o málo víc 3900..samozřejmě to jsou ceny noname zákazníka realita bude tak 20-30%dolu takže v podstatě mé ceny jsou uvedeny z daní..
běžná ložiska řady 719 jsou dostupné v podstatě okamžitě a cena SKF je kolem 2000 a 2300 za kus.. rozměrově jsou o 2mm vyšší a na průměru mají 37 a 42mm tamta řada měla myslím 32 a 47

takže v prvním případě špičková ložiska malé řady za cca 11000sada v druhém případě běžná ložiska špičková cca 6000sada v případě použití dobrých ložisek v přesnosti P6 cena cca 1500 za sadu.. v případě noname několik set..
Naposledy upravil(a) RaS dne 15. 12. 2010, 1:58, celkem upraveno 1 x.
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 12. 2010, 12:53

Mirek-Gravos píše:Tak jsme tu psali oba a ja to nestihl s temi lozisky. Jasne ze se to da preloziskovat. Jenze to uz by chtelo znat vnitrni prumery
tech levnych, dostupnych a upravit vykres. Chlape, dopis si bydliste! Ja ani nevim, jak to mas k nam daleko. Ja uz si ho dopsal, na vyzvu Roba :D .
Jinak ja beru NSK v Corolu, mam katalog kosouhlek a muzu tam casem neco najit a poptat. Ted to nestiham. Mozna DJ-loziska neco nabidne.
Jinak z tech NSK-VV delam mala vretynka z obyc radialnich, akuratne predepnu/nepredepnu a behaji leta. Ono se to obcas nemusi prehanet, na hobby
strojecky bohate. A loziska po par stovkach za kus klidne za rok vymenim.
já trošku nesouhlasím s politikou že když hobby že to musí být šunt a ošidí se to na materiálu na zušlechtění na ložiskách, ale chápu stojí to peníze ..
bydliště doplním Úvaly mám to kousek dokonce se k Vám i chystám pro tu Vaši interpolační jednotku chci zkusit po upgradu serv něco jiného než je Mach..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 3:44

Tak tu mame plodny dialog :D . Ty ceny asi ukazuji, jak to jde super, dobre, a uchazejicne.
Videl bych to na pokus s temi nejlevnejsimi.
Jak najdu cas, prozkoumam ty vykresy a zkusim najit cestu k rozumnemu kompromisu.
Za ty ceny lozisek a nabidku pripadne kooperace hridele dekuju.
Tak nekdy doval z Uval, desticky jsou skladem.
Zdravim.
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 3:50

No já ještě než jsem koupil toho Fanuce ,tak jsem se inspiroval tady

http://www.henriksplace.se/cnc/new_mach ... indle.html
Snad už bude brzo ATC

http://www.kovohejduk.websnadno.cz/
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 4:19

Mílo dik, hodne inspirativni.
Kdy sem das fotky strojecku s ATC?
Maler bude, az to budes mit na stroji, my jsme jeste nedopsali vymenu do softu.
Budes delat testovaciho brouka :D .
Zdravim pod Říp.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

15. 12. 2010, 8:41

Pokud by se atc nakonec dělalo urřitě bych měl o 1 kus zájem :)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

15. 12. 2010, 9:10

Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2010, 9:36

Lubosi, ve vsi ucte. Tady se o nejakym "delani" ATC nemluvilo. Ja jsem jasne naznacil, ze ta hridel, dobre vyrobena,
by mi k tomu vretenu pomohla (krome spousty moji prace). Tipuju ji tak na 3-5 t. A to je zaklad pro to dalsi mozne usilovani.
Ja bych taky mel zajem, jak rikas. Jenze tohle je parketa no-hobby a v supermarketu to nemaji.
Ten cil te diskuze, jak jsem ji navedl je, aby treba BYL ten hlavni dil, -HRIDEL. Domek, tahla a to harampadi okolo se uz nejak "da",
treba i z duralu nebo jak kdo dokaze.
Na spolecny projekty neverim, vzdy to na necem umre. Ale tohle ma vykresy a kdyby byla ta hridel, je to realne (tedy pro nekoho).
Takze spis, az najdu cas v novem roce, napru sily, mrknu na to a treba tady s mistnimi machry tu hridel zorganizujeme,
protoze ve vice kusech by se mozna nekdo nasel za rozumnou cenu.
Ale!!! I kdyby byla, tak to neni zadna brnkacka, je to pro ty, co budto maj vybaveni a svuj cas nebo pro ty, co maji hodne penez.
Levna a rychla reseni neexistuji.

To Avenger: tohle mam pres rok na stole, kamarad to velkoryse koupil, ze snad najdem cestu, jak to vyrobit. Zatim se to nepovedlo.
Tohle chce presnou CNC vyrobu a kdo k nam prisel, ze by snad chtel praci, tak zacal vykladat o spouste problemu atd...
Kdyz si vemu, ze tohle upnou pres 6ku trn do kresse..., na 30t., takhle daleko vylozeny, jima me hruza :( .
Odpovědět

Zpět na „Automaticka vymena“