Automatická výměna FNGQ 63 CNC

o systemech automaticke vymeny nastroje
Odpovědět
Ruttu666
Příspěvky: 31
Registrován: 21. 10. 2011, 4:04

17. 6. 2012, 10:48

Zdravím chtěl jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s automaticko výměnou nástroje u FNGQ 63 CNC, TOS Kuřim, u jednoho stroje mám s tímto problémy od počátku, u druhého až nyní, kdy mi v minulém týdnu shořel napájecí zdroj na 24V, po opravě jsem ke svému udivu zjistil, že add.1 se mi vymazala některá data ze stroje, vč. systémových dat, a také některé programy, po přehrání záložních dat do stroje, se sic mašina normálně rozjela ovšem sleduji určítě odlišnosti a problémy. Např při otáčení strolu a najetí referencí stroje, se stůl vždy zastavil v jisté poloze, nyní je ta referenční poloha odlišná, také došlo k tomu, že při opakovaném vypnutí a zapnutí stroje se mi nějakým způsobem posunul nulový bod stolu a nadělalo mi to několik zmetků, dále pak úplně přestala fungovat výměna nástroje, stroj sic začne vyhledávat nástroj, ale ve chvíli, kdy by se měl zásobník zastavit a ruka by si měla pro nástroj sáhnout se ruka sic rozjede ale zásobník se na poslední chvíli ještě pootočí cca. o půl pozice dál, ruka narazí do zásobníku a zatuhne. děje se tak proto, že horní čidlo které snímá otáčky je o půl pozice vedle a tak ruka nedostane pokyn aby pokračovala ve výměně. Do té doby, než mi shořel zdroj ale fungovala výměna naprosto v pořádku, snad jen někdy podala o 1 pozici dál, ale vždy stačilo stroj vypnou a zapnout, ofoukat vzduchem vrch zásobníku, očistit čidla a vše jelo bez problémů dál. Pravdou je že na druhém stroji eviduji stejný problém již delší dobu a výměnu jsem ani nepoužíval, rád bych to již ale konečně vyřešil, jelikož bez toho to je poloviční mašina. Už jsem i přemýšlel, jestli jsem nenahrál do stroje špatné záložní data, myslím z druhého stroje, jelikož problém který se zásobníkem mám je prakticky naprosto stejný jako na tom prvním, se kterým se již potýkám delší dobu. Díky moc za radu.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2012, 11:55

Vymen system za takovy , kde to budes mit pod svou kontrolou. Ty stroje byly prototypovy pokus vcetne PLC od heidna.
RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Ruttu666
Příspěvky: 31
Registrován: 21. 10. 2011, 4:04

17. 6. 2012, 12:02

Věř že jsem na to již mnohokrát pomýšlel ovšem nový ŘS, pro 4, resp. 5 os, to je aktuálně kolik?? Každopádně balík peněz, který si nemohu dovolit, nedávno jsme se nepohodli se společníkem a já šel svou cestou, jak už to tak bývá, nezůstalo to beze ztrát, tudíž aktuálně jsem rád, že vůbc dělám. Potřeboval bych, aby to chvíli šlapalo jak má a něco vydělat, práce mám dost, ale tyhle sračk. mi to dost komplikujou.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

17. 6. 2012, 9:02

ahoj,

Na tyhle "sračk" jsi byl před koupí upozorněn. :D
Jak fungujou pravítka?

Promiň, nechci rýpat.

Pokud budeš potřebovat s něčím poradit klidně napiš SZ. Stroje máš od nás. Co si budu pamatovat - řeknu. navíc máš i můj tel.

Při otáčení zásobníku se musí zasobník zastavit v přesné pozici - je to vidět na vačce u motorku (převodovky) otáčení zásobníku. Balluff musí svítit. Pokud přejede, tak nebrzdí brzda pod převodovkou, nutno rozdělat seřídit. Někdy pomůže vyfoukat, - zůstávají tam špóny -brzdu zkratují. Výstup ze systému je tomu docela odolný, má nejspíš ochranu proti zkratům.
U napájecího zdroje - odchází usměrňovací můstky - už jsme je také měnily.
Ruttu666
Příspěvky: 31
Registrován: 21. 10. 2011, 4:04

18. 6. 2012, 1:30

Jejda zdravím, ono nemyslel jsem to zle, kažodopádně za cenu zakterou jsem ty frézy koupil, nemůžu ani víc čekat. Na druhou stranu až na uvedené mouchy jedou, což je fajn. Aktuálně jsem jen musel na bílé měnit ložiska v otočné hlavě a dost aktuálně laboruju s tím upínáním, jelikož se v něm začaly blokovat kuličky a nedosáhne to pro nástroj, navíc u Vás už zřejmě na tom někdo ne jednou dělal, jelikož válečkové ložisko v hlavě bylo úplně jiné, než tam má být a bylo tam dosti úprav. Chtěl jsem koupit celý ten mechanismus nový v Kuřimi, ale došla mi nabídka a za podložky, táhlo, pouzdro jedno malinké ložisko a kleštinu, 6 kuliček chce 29 000,- Kč, tudíž to asi raději vyrobím, nebo nechám vyrobit.

Jinak díky za info k zásobníku, je pravda že vyfoukat často pomáhalo, ovšem nyní už nee, zkusím tedy rozebrat. Jinak jak si psal o usměrňovači, tak ten jsem zrovna měnil v minulém týdnu, zakouřilo se a hotovo, nevím, je normální, že jsem pak musel přehrát i Software?? Smazalo se mi i pár programů po této závadě. Jinak pravítka zatím jednou, jedno jsem musel hned po dovozu vyčistit a přeletovat kabel, pak jsem to všecko zaplácal silikonem a od té doby ok.

Jen se chci ještě zeptat, když už jsme tak na sebe narazili, mám teď menší problém, jelikož jsem včera mašinu normálně vypnul, a ráno když jsem došel tak po najetí referencí, jsem si v ručním zadíní normálně příkazem hodil stůl do nulové polohy, moc jsem to pravda nekontroloval, ale když jsem udělal pár kusů, co teď dělám, tak jsem zjistil, že stůl tak úplně v nule není, jak jsem ho nechal večer, nýbrž se refenční poloha jaksi přes noc změnilao nějakého půl stupně cca. tudíž pár zmetků. Čím to, rotační snímač, kabeláž?

Dík.

Ps: A jak u Vás, nic čeho by jste se chtěli zbavit, sháním nějaký soustruh a tehdy ty špičkové :D SPT mi nějak utekly.

Jinak oprAvdu nic ve zlém, je zázrak, že ty mašiny jsou schopné ještě vůbec něco produkovat, po tom čím prošly, jedno stěhování od Vás, nyní druhé, poměrně na knap, tudíž né moc šetrně. Je štěstí, že jsem koupil obě dvě, jelikož z pravídla když jedna jede, druhá se posere, takže jsem schopen to vždy, za pomoci pár 12-cti hod. šichet, nočních atd. vykrýt. Mám teď v plánu ještě nechat opravit kuličkové šrouby, vymezit vůle, pokud se povede a neumře zas něco dalšího, mohlo by to být už i něco málo spolehlivé. Zatím jsem vše zdárně nějak vyřešil, mnohdy to má k profi práci velmi daleko, ale je to funkční.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

18. 6. 2012, 9:43

Ahoj,

Pokud odešel zdroj 24V, tak není normální, že jsi musel přehrát soft. Podíval bych se na zálohovací baterie, sice by to mělo hlásit jejich nízké napětí, ale pro jistotu jsme je cca 1/rok měnily. Jsou tam obyč tuškáče (samozřejmě "lepší" tuškáče -aby nevytekly :) .
Co se týká systému, pokud budeš chtít, máme kontakt na chlapíka, který se přímo zabývá servisem Heidenu, elektr. a softu na FNG.
Baterie by mohli mít i vliv na to, že ti to ztratí nějaký ten parametr.

Co se týká softu, tak jde spustit i jeho kompilace v RAM, takže si můžeš upravit originální i s PLCčkem a tento upravený při každém spuštění stroje používat. U jednoho FNG jsme to tak měli a dělalo to myslím občas neplechu.

Reference stolu lze posouvat parametrem. Ale pokud se takto mění vypadá to na irc (ROT). V heidenu v Praze nám ho už ani nechtěli zpravovat. Odchází tam žárovky (na každou stopu 2x) , pokud nějaká odešla (můžeš na ně mrknout), tak může být nějaká stopa slabší a může fixlovat. ROT je výběhový typ, už ho nevyrábí, jeho náhrada ve stejné přesnosti cca 60-70 tisíc.

Stroje ještě budem nějaké asi rušit, ale zatím nic.
Ruttu666
Příspěvky: 31
Registrován: 21. 10. 2011, 4:04

18. 6. 2012, 10:46

Díky, ono co se týká HH, mám tady taky jednoho člověka, p.Olšák ze Vsetína, vyzná se, tudíž co se tohodle týká, vše konzultuju s ním. Pokud ty máš na mysli pana lípu, tuším z Mohelnice, tak toho jsem ta již měl, přijel, vyměnil baterky, hodil 5 vtipů, stáhl si Softw. a když jsem mu ukazoval nefunkční výměnu atd. sdělil mi, že on jen jen přes systém a odjel, na to mi přišla faktura na cca. 16 000,- Kč, 9 000,- Kč byla tuším jen cesta a čas na cestě, přitom Mohelnici jezdím max hodinku a půl.

Jinak díky za informace, ovšem je to ma mně většinou jako by jsi mi něco říkal finsky. :D :D
Myslím ale, že ještě tak půl roku, a budu, min. co se těchto mašin týká, už opravdu vyškolený. Začal jsem klasickou údržbou, a teď už se pravda po mechanické ale i elektrické stránce hrabu v kde čem. Pozitivní je na tom to, že mě to ještě nezabilo, přesto že se již holky nejednou pokusily, 380V je sviňa, o těch A ani nemluvím. :D

A pro někoho kdo není ani strojař, ani elektrikář, celý život dělál obchodníka, studoval spíše Management a to ještě s velice nepravidelnou docházkou to je poměrně oříšek.

Nicméně jak se říká, kde je vůle tamm je i cesta,
Odpovědět

Zpět na „Automaticka vymena“