Upínanie

odkazy a obchody
Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 8. 2013, 10:32

vakuovej stůl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

29. 8. 2013, 11:18

Nebo oboustranně lepivá guma:

http://www.thiemig.de/gravur/matte.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

29. 8. 2013, 11:53

Nebo lepidlo ve spreji..3M77
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

30. 8. 2013, 2:07

někde jsem četl že na tohle se použivají frezy z opačnou šroubovicí. ono to pak přitlačuje material k podložce. nevím už ale kde to bylo , skus pohledat nějaké nastoje přímo na plasty. tam bys to mohl najít..

EDIT:

Tak jsem je viděl v katalogu datronu. Stahni si katalog a jsou na straně 22.

určitě ale budou i u jinych výrobců.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

30. 8. 2013, 8:04

Kvako1 píše:někde jsem četl že na tohle se použivají frezy z opačnou šroubovicí. ono to pak přitlačuje material k podložce.
Resim podobny problem, protoze frezuju dost velke a tenke plasty (napr. 300x250x3mm), takze se mi taky zvedaji.
Neni mi jasne, co se deje se sponama u tech opacnych frez. To je prece musi tlacit dolu pod frezovany material, ne? Pokud by ten matros visel v lufte, tak fajn (treba frezovani der do nejakych krabicek). Ale u plosneho materialu to nechapu.

Tak si na to delam (zatim jsem jeste nedodelal) vakuovy stul - zaklad je 18mm MDF, na to 6mm tvrzeneho polystyrenu, ve kterem jsou 3mm hluboke kanalky o sirce 3.2mm ve ctrvercovem rastru s rozteci 8mm, na to jako kryci "spotrebni" deska ze sololitu s navrtanou matici der 2.5mm po 8mm.
Jako zdroj podtlaku budou 2 lednickove kompresory, doplnene "zasobnikem vakua" ze stareho hasicaku.
Na vysledek jsem desne zvedavy, chci to pak pouzit i na praci s tistaky. Doufam, ze to dokaze i pripadne lehce prohnuty cuprextit pekne srovnat.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

30. 8. 2013, 9:01

tak to nevím. ale musí to fungovat, jinak by to asi nedělali. ja to nepoužívam , jenom jsem to tam zahlidl jak jsem sháněl frézy na zavity...
jinak by to měl asi řešit ofuk. co jsem viděl nějaké videa od datronu tak oni tam perou myslím mlhu na chlazení, tak to asi ty špony vyfoukne..
to ale jenom hadam...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2013, 9:18

Co znamená zdvíhá?
Já jsem dělal postavu z překližky cca 15cm a zvedala se asi o 5mm, ovšem mimo frézu tak to nevadilo. Prvně jsem uvažoval o frézování s můstky, stačí pár na různá místa a po objetí hlavního tvaru by je frézka odpinkla jako poslední.
Jestli se zvedá již základní materiál udělal bych provizorní vakuovku z vysavače. Stačí upravit trochu desku stolu. Akorát vysavač musí být dostatečně odolný a neprovozovat na plném výkonu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2013, 10:24

Už se to tu řešilo, když je obrobek dost velký tak se může podložit porézním kartónem nebo něčím podobným, přisaje se to i skrz ten papír. Do papíru se dá zajet frézou a pak ho vyhodit.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 8. 2013, 10:24

.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 31. 8. 2013, 12:43, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

30. 8. 2013, 11:33

prochaska píše:Už se to tu řešilo, když je obrobek dost velký tak se může podložit porézním kartónem nebo něčím podobným, přisaje se to i skrz ten papír. Do papíru se dá zajet frézou a pak ho vyhodit.
Pokud to ma byt rozumne tluste (rekneme aspon 2mm, aby to melo nejakou rezervu pro profrezovani), tak by to musel byt opravdu hodne porezni material. Pouziva se myslim treba hobra, ale ta je zase mekka, a tak se podle me neda moc spolehnut na rovinnost toho prisateho obrobku.
A pokud to nebude az tak moc porezni, tak to bude mit velky pneumaticky odpor, a tak prisati bude slabe.
Samozrejme pro velke objekty (rekneme minimalne 100x100mm) uz to nejak vyjde, tlakova sila bude slusna. Ale pro mensi objekty (coz jsou typicky treba tistaky) uz neni mozne s pritlakem moc plytvat.
Proto jsem jako tu "spotrebni" vrstvu zvolil sololit s navrtanou siti der. Sololit je velmi levny a frezka si to navrta za chvilku.

Jinak jsem meril hloubku podtlaku, kterou daji vysavace. Mam velky Eletrolux, ten da podtlak -0.10 bar (tj. vysledny absolutni tlak 0.9 bar). Pak mam nejaky cyklonovy Superior, ten da -0.17 bar a vysavac popela (ten pouzivam na vysavani bordelu v dilne), ten da taky kolem -0.17 bar.
Takze vysavace toho moc nedaji. Maji sice obrovsky prutok, takze nejaka drobna netesnost neni problem, ale podtlak je slaby. Teoreticky by to na tom modelovem objektu 100x100mm udelalo maximalne 17kg pritlaku, v praxi tak do 10kg. To uz celkem jde. Ale treba pro velikost 50x50mm (typicky bezny maly tistak) uz to je nejakych 2.5kg, a to uz je malo. Proto jako zdroj podtlaku chci ty lednickove kompresory, ty by mely dat az -0.9bar. Maji sice maly prutok, ale ve dvou a navic s drobnou "zasobou vakua" v podtlakove nadrzi by to mohlo vyjit.
Uvidime, zatim jsem si vygeneroval G-kody pro vyrobu mensi verze 150x200mm, tak to na tom vyzkousim a pak pripadne udelam vakuovy stul na cely rozmer plochy stolu frezky.

Jeste poznamka: protoze jsem osel a jeste jsem se neskamaradil s zadnym free CADem, tak jsem to cele namaloval v CAMu Vectric Aspire. Slo to nad ocekavani pekne.
Zkousel jsem pouzivat SketchUp, ale tohle mi proste nesedlo (zatim). Na 3D veci to je mozna fajn, ale delat v tom nejaky 2D vykres mi prislo jako utrpeni. Uznavam ale, ze je chyba ve mne, SketchUp je popularni, tak asi spatny nebude.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

31. 8. 2013, 7:22

Také frézuji palasty a použivám s úspěchem oboustranou kobercovku.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2013, 12:38

rollfree píše:Pokud to ma byt rozumne tluste (rekneme aspon 2mm, aby to melo nejakou rezervu pro profrezovani), tak by to musel byt opravdu hodne porezni material
Já používám kartón 0.7 mm (Datron na to dokonce dodává speciální "Vacucard"), zcela bez problémů. Ty 2 mm jsou z mého hlediska možná až zbytečně moc, dokonce i těch 0.7 je až dost. Jenom to potřebuje vývěvu s větší čerpací rychlostí, úniky jsou tam velké.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“